Benko
18.08.12,09:32
Dobrý deň,
prosím vás, príjem z predaja nehnuteľnosti podlieha odvodom do ZP? Klientovi prišlo RZP a dopočítali mu tam aj odvody za tento príjem.
Je to OK?
Katy a R
18.08.12,08:38
.. myslím že §10b odst 1 d ..:mee:
Benko
19.08.12,16:21
Ďakujem, pozeral som to, ale nemôžem tomu uveriť, že keď predám byt, tak musím platiť zdravotné odvody. Veď on je zamestnanec, nie podnikateľ, neživí ho predaj nehnuteľností.
To je potom fakt lepšie nepriznať ten príjem. Možno by sa na to neprišlo a neplatil by ani daň ani poistenie.
Rozalka
19.08.12,16:36
Je to fakt nespravodlivé, no nič s tým nenarobíš ... a prišlo by sa, veď predaj bytu/domu je zapísaný v katastri, platí sa daň z nehnuteľností a také infošky sú dosť prepojené.
Zita5
19.08.12,17:07
Stefan2005
19.08.12,17:41
na stránkach MZSR: http://www.health.gov.sk/?clanok3
je uvedené "oslobodenie od povinnosti platiť zdravotné poistenie" s vymenovaním oslobodených príjmov....
JAJA11
24.08.12,11:37
Ďakujem, pozeral som to, ale nemôžem tomu uveriť, že keď predám byt, tak musím platiť zdravotné odvody. Veď on je zamestnanec, nie podnikateľ, neživí ho predaj nehnuteľností.
To je potom fakt lepšie nepriznať ten príjem. Možno by sa na to neprišlo a neplatil by ani daň ani poistenie.

tak toto zaráža aj mňa... ľudia, ktorí majú príjem z nájmu, vlastne je to pravidelný príjem a svojím spôsobom ich to živí, tak odvod do ZP neplatia, ak však jednorazovo predám byt, tak platím :eek:
patak
26.09.12,19:17
aaaaaaaaaa!!
Dnes mi prislo tiez toto zuctovnie...
Napisal som namietku ,ze nehnutelnost nebola v obchdnom majetku tak preco mam platit dan?to sme si ho rovno mali dat do obchdneho majetku
Byt som kupil za peniaze ktore z ktorych uz boli zaplatene odvody a dan.Potom sme platili dan z nehnutelnosti a nakoniec aj priznanu dan teda rozdiel medzi nakupnou cenou a predajnou.Chcel som,nech to je vsetko"koser" a ze nieco dam statu nech to nie je napadne...a tedarz mi prislo ,ze za to musim doplatit skoro 300 euro z tohoto prijmu...
Neviem co ma spolocne x krat z danene peniaze zo zdravotnou poistovnou. to som nemal priznat nic a uprvit si kupno predajnu zmluvu....
Ci mam byt ako nasi spoluobcania teda rodit deti a byvat na ulici kym mi pridelia byt? to uz clovek nemoze ani si kupit starovaci jednoizoby byt ktory potom vymeni za 3 izbovy, bez toho aby platil dalsich x odvodov?

Dakujem tomuto statu, chcel by som ti iba oznamit,ze ti to vsetko vratim v najblizom danovom priznani a pdh-cke... lubim ta ...
Mila123
26.09.12,19:18
Patak, zrejme si zarobil na predaji nehnuteľnosti, nie?
patak
27.09.12,12:07
Patak, zrejme si zarobil na predaji nehnuteľnosti, nie?

Ano zarobil z penazi ktore som uz zdanil a odvody zaplatil...
Priznal som(nemusel som) rozdiel v kupnej a predajnej cene a zaplatil dan. A preco mam platit zdravotne odvody? ved to nema ziadny zmysel nehnutelny majetok a odvody, prijem a odvody...to mali dat potom vyssiu dan ,alebo nieco ine ale nie odvody do zdravotnej.
To ako keby povedali,ze sro-cky budu zo zisku odvadzat % do zdrav.poistovni...
Nevedel som o tom a keby som to vedel zariadil by som sa inak.
To iste ako mal byt ten nezmysel prijem z prenajmu a zdravotne odvody.
JAJA11
27.09.12,12:17
Patak, zrejme si zarobil na predaji nehnuteľnosti, nie?


no ja by som oponovala... ten čo má pravidelný príjem z nájmu nezaplatí nič, kto má jednorázový príjem, nepodniká, tak zaplatí... a potom si už nemá z čoho ani ponížiť základ dane, lebo v ďalšom roku taký príjem nemá... ten čo zarába, má pravidelný príjem ten je na to omnoho lepšie- absolútne nelogické a povedala by som hlúpe rozhodnutie našich politikov a ľudí za to zodpovedných.... toto by malo byť spätne riešené....
jednoduch toto je totálna hlúposť a veľká nespravodlivá chyba v zákone... nik to nezbadal, lebo nikoho nenapadlo, že by mohol niekto takúto hlúposť schváliť :mad::eek:
marjankaj
27.09.12,12:18
No teraz sa asi pýtaš neskoro. Mal si sa pýtať pred podaním daňového priznania.
Mila123
27.09.12,12:20
no ja by som oponovala... ten čo má pravidelný príjem z nájmu nezaplatí nič, kto má jednorázový príjem, nepodniká, tak zaplatí... a potom si už nemá z čoho ani ponížiť základ dane, lebo v ďalšom roku taký príjem nemá... ten čo zarába, má pravidelný príjem ten je na to omnoho lepšie- absolútne nelogické a povedala by som hlúpe rozhodnutie našich politikov a ľudí za to zodpovedných.... toto by malo byť spätne riešené....
jednoduch toto je totálna hlúposť a veľká nespravodlivá chyba v zákone... nik to nezbadal, lebo nikoho nenapadlo, že by mohol niekto takúto hlúposť schváliť :mad::eek:
máš veľmi vysoký nedoplatok na RZZP?
JAJA11
27.09.12,12:30
máš veľmi vysoký nedoplatok na RZZP?

nemám absolútne žiadny nedoplatok, takýto príjem som vôbec nemala, ale z logického hľadiska platba do ZP z predaja bytu je holý nezmysel.... skôr by som pochopila ak by sa platilo z prenájmu, je to svojim spôsobom opakovaná činnosť a príjem.... ak to má človek v živnosti, tak z toho aj platí .... len súkromná osoba nemusí platiť... ak však súkromná osoba predá byt, tak zaplatí ZP? z čoho? mohol sa jej stať nejaký úraz pri predaji? Choré.... :eek: Myslím, že to malo byť rovnako ako sa neplatí z nájmu FO - nepodnikateľa, tak by sa nemalo platiť ani z predaja nehnuteľnosti, ktorý nie je v podnikaní.... ;) aspoň logika to hovorí.... ale čo by sme mohli chcieť od našich poslancov, ktorí dvíhajú ruky podľa nariadení svojej strany, ani si neprečítajú čo schvaľujú....
JAJA11
27.09.12,12:31
je smutné, že poctivec je na tom horšie, ako nepoctivec :-(
Rozalka
27.09.12,12:32
Je to fakt nespravodlivé.
V tejto veci mi teraz napadlo: dotyčný zaplatí RZZP, ale kedy si o tento výdavok zníži základ dane?
čo ak na budúci rok už nebude mať žiadne príjmy (nakoniec v DP v § 10 ani nemôže mať stratu, aj keby mal v iných § dostatočne vysoké príjmy).
Ak ZP zdaňuje preplatok a uhradí znížený preplatok, potom aj pri vyrúbení nedoplatku by mala uviesť, že uhraďte o x sumu menej, t.j. toľko a toľko. Či?
Katy a R
27.09.12,12:40
Je to fakt nespravodlivé.
V tejto veci mi teraz napadlo: dotyčný zaplatí RZZP, ale kedy si o tento výdavok zníži základ dane?
čo ak na budúci rok už nebude mať žiadne príjmy (nakoniec v DP v § 10 ani nemôže mať stratu, aj keby mal v iných § dostatočne vysoké príjmy).
Ak ZP zdaňuje preplatok a uhradí znížený preplatok, potom aj pri vyrúbení nedoplatku by mala uviesť, že uhraďte o x sumu menej, t.j. toľko a toľko. Či?
nuž - ak budeš mať nejaké príjmy - odpočítaš zaplatené poistné a znížiš si tým daňový základ. Ale ak nebudeš mať príjem (alebo málo) - tak je to v ....:mee::mee: no už v niečijej kešeni to skončí ....... :mad:
http://www.porada.sk/t199616-rzzp-a-prijem-z-predaja-bytu.html

ozaj, sa mi marí - nediskutovali sme už o tomto (odvod ZP) v súvislosti s predajom domu (ešte dávno na prelome 2010/11) - že predať radšej v roku 2010 ak teda sa stihne ????
Mila123
27.09.12,12:42
dievčatá, ja chápem k čomu mierite.......ale takto sa bude rozmýšľať, keď sa bude vypracovávať DP, či ešte neexistuje nejaká iná možnosť optimalizovať daňový základ.....
Kladivo75
02.10.12,09:31
Aj mne došlo zaplatiť skoro 400€ .Hneď som tam volal a že podľa § 8 je to OK .
Asi ma JE..E . :mad::mad::mad: , Super zákonodarci . Inak som zamestnaný a zamestnávatel platí za mňa zdravotné poistenie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
patak
02.10.12,11:50
Aj mne došlo zaplatiť skoro 400€ .Hneď som tam volal a že podľa § 8 je to OK .
Asi ma JE..E . :mad::mad::mad: , Super zákonodarci . Inak som zamestnaný a zamestnávatel platí za mňa zdravotné poistenie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



tak vies ako.... mohlo sa ti nieco stat pri predaji.... :)

ale z coho by zil uz tak chaby rozpocet? ved bezdomovci ktori neplatia nic maju prednost na pohotovosti,pekne ich okupu najedia sa,vyspia sa a to najma cez bliziacu sa zimu a z coho asi?

ked nedajboze (dufam,ze nebudem musiet) budem na pohotovosti a budem tam cakat a nejaky taky pojde dnu tak sa osobne pri nom pristavim..."ze pozravuje ta mojich 300 eciek za predaj bytu a dalsich x odvodov zo mzdy"
kozlíček
08.03.13,12:58
Dobrý deň,
prosím vás, príjem z predaja nehnuteľnosti podlieha odvodom do ZP? Klientovi prišlo RZP a dopočítali mu tam aj odvody za tento príjem.
Je to OK?
Predal som nehnuteľnosť v tomto roku a počul som,že už je oslobodenie od platby do ZP.Je to pravda?Ak áno,kedy to bolo zrušené?
Ďakujem!!!
Negoti
08.03.13,13:18
Predal som nehnuteľnosť v tomto roku a počul som,že už je oslobodenie od platby do ZP.Je to pravda?Ak áno,kedy to bolo zrušené?
Ďakujem!!!

ak si poistenec inej ako slovenskej ZP nevzniká ti povinnosť platiť do ZP aj z § 7-8 ZDP, inak áno
JAJA11
08.03.13,16:37
Predal som nehnuteľnosť v tomto roku a počul som,že už je oslobodenie od platby do ZP.Je to pravda?Ak áno,kedy to bolo zrušené?
Ďakujem!!!


Ak je predaj nehnuteľnosti oslobodený od platenia dane, vtedy je oslobodený aj od platenia odvodu do ZP. Inak sa odvody platia....
Mila123
08.03.13,16:52
Ak je predaj nehnuteľnosti oslobodený od platenia dane, vtedy je oslobodený aj od platenia odvodu do ZP. Inak sa odvody platia....
ak je poistencom slov. ZP, ak by nebol, ZP sa neplatí, nakoniec nemá komu....
JAJA11
08.03.13,18:05
ak je poistencom slov. ZP, ak by nebol, ZP sa neplatí, nakoniec nemá komu....

takže návod pre tých, ktorý chcú predávať nehnuteľnosti, z ktorých budú platiť dane a vidia, že ich predajú za ďaleko vyššiu cenu ako ju kúpili, tak je lepšie platiť si poistenie v zahraničí :D
Som zvedavá, keď to začnú ľudia robiť, čo potom.... zdravotníctvo príde nielen o peniaze z príjmu z predaja nehnuteľnosti, ale aj z odvodov do ZP.... niektoré zlodejské úpravy v zákone môžu byť aj na úkor naplnenia štátnej pokladne..... stále som nepochopila, čo má spoločné predaj nehnuteľnosti so zdravotníctvom.... zvlášť, keď prenájom nehnuteľnosti, čo môže byť pre niekoho pravidelný slušný príjem, je od platenia oslobodený.... tú logiku som dodnes nepochopila.....
Paula
08.03.13,19:32
Pred rokmi sa štát už nechcel starať o byty, láskavo ponúkol odkúpenie národu... a teraz, keď národ do toho bytu - často "starčeka" vložil svoje ,už raz zdanené peniaze na nákup materiálu a prácu si vykonal vlastnými rukami či zaplatil firme ... chce byt predať a už na neho vrchnosť naťahuje svoje chápadlá ako chobotnica - pýta daň aj ZP. Daň a ZP z jeho vlastnej práce či z výdavkov z jeho raz už zdaneného príjmu. Mám na mysli bežného smrteľníka, pre ktorého nákup a predaj bytu nieje koníčkom :cool:.
JAJA11
08.03.13,20:06
Pred rokmi sa štát už nechcel starať o byty, láskavo ponúkol odkúpenie národu... a teraz, keď národ do toho bytu - často "starčeka" vložil svoje ,už raz zdanené peniaze na nákup materiálu a prácu si vykonal vlastnými rukami či zaplatil firme ... chce byt predať a už na neho vrchnosť naťahuje svoje chápadlá ako chobotnica - pýta daň aj ZP. Daň a ZP z jeho vlastnej práce či z výdavkov z jeho raz už zdaneného príjmu. Mám na mysli bežného smrteľníka, pre ktorého nákup a predaj bytu nieje koníčkom :cool:.

podľa mňa sa však zdaňuje len zisk z predaja, takže náklady na kúpu bytu a jeho opravu, ak to vykonala firma, sa odpočítajú.... horšie je to, ak si to človek spravil vlastnými rukami a za pomoci priateľov, čiže doklady o investícii nemá.... zvyčajne to robia tí, ktorí musia otočiť každú korunu... takže tí nakoniec zaplatia najviac na dani a aj zdravotnom poistení.... často sú to mladí ľudia, ktorí si na začiatku kúpia malý byt, opravia si ho, ale potom im nestačí, tak ho potrebujú predať a kúpiť nový.... ak si aj na byte urobili úpravy, ale svojpomocne, tak ich ten predaj vyjde dosť draho :mee: :mad:
Paula
08.03.13,20:14
Nevedia tí hore, ako by ešte zodrali z kože poctivca.