Janqa1
18.08.12,13:12
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť niekoho o informáciu, ako rýchlo postupuje polícia po podaní trestného oznámenia za neplatenie výživného na maloleté dieťa. 15.8.uplynuli 3 mesiace nezaplatenia výživného. Lenže v tomto čase je dieťa u otca do 22.8. Mohla by som podať trestné oznámenie už teraz, len mám obavy, keby tam policajti prišli na druhý deň, aby dieťa nebolo svedkom niečoho, čoho nemusí byť. Vie mi niekto opísať postup polície, ako dlho to trvá, kým začnú konať? Zatiaľ radšej čakám, kým príde malý domov. Vopred ďakujem dobrej duši za uvedenie do obrazu.
mattto
18.08.12,14:56
výživné máš určené súdnym rozhodnutím?

ak je dieťa u otca, ktorý sa o dieťa stará, plní si tým svoju vyživovaciu povinnosť
pavol36
18.08.12,15:27
Trochu by som to upravil:

Predpokladám, že výživné je určené rozhodnutím súdu. A takisto aj upravený styk otca s dieťaťom. Ak v takomto prípade má momentálne dieťa, ale nezaplatil výživné za 3 mesiace - dopúšťa sa tak prečinu zanedbania povinnej výživy.
Ak podáš trestné oznámenie, na polícii ťa vypočujú a s najväčšou pravdepodobnosťou budú zhromažďovať listinné dôkazy o tom, že sa prečinu dopustil (ty doložíš rozsudok, polícia zabezpečí ďalšie listinné dôkazy - zo sociálky, z úradu práce, zo zamestnania a pod.). A do 30 dní buď polícia začne trestné stíhanie a vznesie obvinenie otcovi dieťaťa, alebo bude postupovať podľa § 197 Tr,. poriadku (ak vec nebude trestným činom, prípadne ak na základe výzvy otec svoje dlžné výživné uhradí - účinná ľútosť).
Policajti nemajú jediný dôvod ihneď po podaní trestného oznámenia ísť za otcom dieťaťa.
mattto
18.08.12,16:06
Trochu by som to upravil:

Predpokladám, že výživné je určené rozhodnutím súdu. A takisto aj upravený styk otca s dieťaťom. Ak v takomto prípade má momentálne dieťa, ale nezaplatil výživné za 3 mesiace - dopúšťa sa tak prečinu zanedbania povinnej výživy.
Ak podáš trestné oznámenie, na polícii ťa vypočujú a s najväčšou pravdepodobnosťou budú zhromažďovať listinné dôkazy o tom, že sa prečinu dopustil (ty doložíš rozsudok, polícia zabezpečí ďalšie listinné dôkazy - zo sociálky, z úradu práce, zo zamestnania a pod.). A do 30 dní buď polícia začne trestné stíhanie a vznesie obvinenie otcovi dieťaťa, alebo bude postupovať podľa § 197 Tr,. poriadku (ak vec nebude trestným činom, prípadne ak na základe výzvy otec svoje dlžné výživné uhradí - účinná ľútosť).
Policajti nemajú jediný dôvod ihneď po podaní trestného oznámenia ísť za otcom dieťaťa.

neplatiť výživné podľa rozhodnutia súdu neznamená automaticky zanedbanie povinnej výživy, hlavne ak je dieťa u neho a plní si vyživovaciu povinnosť inak (dieťa stravuje, odieva, býva u neho...) pozri §10 ods. 2 TZ "Nejde o prečin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná."
pavol36
18.08.12,17:29
Súhlasím, ale beztak tieto skutočnosti musí prešetriť poverený policajt, pretože tých "ale" a ďalších možností a variánt je tam mnoho. A žiaden policajt si nedovolí poslať preč ženu, ktorá mu oznámi, že otec neplatí 3 mesiace výživné... A je rozdiel mať u seba dieťa 3 dni do mesiaca a dva týždne do mesiaca...
A trošku na záver - ak je deklarované v rozsudku "k rukám matky", tak sa môže otec aj roztrhnúť a bude mať veľké problémy, ak sa podľa toho nebude riadiť... toť z praxe.
Janqa1
18.08.12,20:54
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Samozrejme, syn mi je zverený do výchovy a otec má určené výživné na dieťa 45 € do 15.dňa mesiaca k rukám matky. Inak by som o trestnom oznámení ani neuvažovala. Teraz je syn uňho podľa rozsudku. Neviem, či by vedel otec zdokladovať vyživovaciu povinnosť, je totiž gamblér. Ešte jedna otázka, ak môžem. Otec dieťaťa podal návrh na súd na zníženie výživného na 26 €, nakoľko je nezamestnaný. Môže sa týmto obhajovať, keď bude polícia prešetrovať trestné oznámenie, podotýkam, za 3 mesiace nezaplatil vôbec. Pojednávanie ohľadne zníženia výživného bude v októbri, návrh podal v júli.
vlado 33
19.08.12,07:13
Požiadajte o náhradne výživne: http://www.upsvarpp.sk/index.php?Cat=53
misoft
19.08.12,12:25
Otec dieťaťa podal návrh na súd na zníženie výživného na 26 €, nakoľko je nezamestnaný. Môže sa týmto obhajovať, keď bude polícia prešetrovať trestné oznámenie, podotýkam, za 3 mesiace nezaplatil vôbec.
Toto ho vôbec nezbavuje povinnosti platiť určené výživné v stanovenej výške - nemá to žiadny odkladný účinok. Zmena výšky je platná po vynesení verdiktu súdu. Polícia na toto prihliadať nebude (teda nemala by!).
Janqa1
19.08.12,13:48
Ďakujem, zajtra teda pôjdem na políciu a potom sem napíšem, ako to prebehlo a čo všetko mi povedali.
Janqa1
21.08.12,20:31
Policajtka, ktorá má v kompetencii trestné oznámenia ohľadne výživného je na dovolenke. A teraz mi právnička radí, že trestným oznámením sa nemusí nič vyriešiť, len sa potrestá neplatič. Vymoženie peňazí vie dosiahnuť len exekútor. A k tomu nepotrebujem trestné oznámenie. Načo ma potom z ÚP posielajú na políciu. Dobrý galimatiáš.
mattto
21.08.12,20:38
Policajtka, ktorá má v kompetencii trestné oznámenia ohľadne výživného je na dovolenke. A teraz mi právnička radí, že trestným oznámením sa nemusí nič vyriešiť, len sa potrestá neplatič. Vymoženie peňazí vie dosiahnuť len exekútor. A k tomu nepotrebujem trestné oznámenie. Načo ma potom z ÚP posielajú na políciu. Dobrý galimatiáš.


aby si im ušetrila robotu :D §12 ods. 4 zák. č. 201/2008 Z.z. "Ak úrad rozhodol o priznaní náhradného výživného podľa § 2 ods. 1 písm. a), je povinný oznámiť orgánom činným v trestnom konaní10) podozrenie zo spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy, ak tak už neurobila oprávnená osoba alebo žiadateľ o náhradné výživné."
Janqa1
21.08.12,21:01
Zatiaľ som nežiadala o náhradné výživné. To môžem ževraj až 2 mesiace po podaní trestného oznámenia, ak to dovtedy nebude uhradené. Pôjdem radšej cez toho exekútora, dúfam, že je to správna cesta, ako mi čo najskôr uhradí zameškané výživné.
Helik3
22.08.12,03:10
nieje potrebné najprv sa dohodnúť mimo polície a exekútora? vyzvať proti stranu na úhradu? mať o tom potvrdenie, že odmietol uhradiť výživné a až potom kontaktovať orgány?
len sa pýtam, aký je postup, zas na druhej strane, keby som ja v situácii zadávateľky, tiež by som sa nechcela doprosovať bývalému, vie aké su jeho povinnosti. ja len, že či to nieje ako s upomienkami :)
Janqa1
22.08.12,05:32
Ako sa dohodneš s protistranou, keď ti chce robiť len naschvály? Nehovoriac už o potvrdení. Trestné oznámenie je asi na to dobré, aby bolo potom možné požiadať o náhradné výživné. Ale to, že mu dajú ako trest napríklad verejnoprospešné práce mi je načo dobré? Exekútor mu môže siahnuť aj na sociálne dávky. Podstatné je, aby bolo čo najskôr uhradené zameškané výživné.
willma
22.08.12,05:34
Helik nie je to potrebné - raz sú stanovené podmienky platenia tak sa majú dodržiavať - ja som bola trpezlivá dva roky - písala som, nech sa spamätá aj číslo účtu som dala nech vie zadať trvalý príkaz. No hrach na stenu - Podala som jak trestné oznámenie tak návrh na exekúciu dlžného aj bežného výživného. Dlžné splatil aj mi volal exekútor, či súhlasím s ukončením exekúcie na bežné výživné - no po skúsenostiach a prosíkaní má povinný jednoducho smolu - bežné výživné naďalej platí navýšené o trovy exekútora.
willma
22.08.12,05:38
pre janqa1 k exekútorovi si prines právoplatný rozsudok o výške výživného a presný rozpis dlžného výživného, ak máš informácie o trvalom, či prechodnom pobyte ex - o jeho práci aj na čierno - všetky tieto info daj exekútorovi - urýchli to celý proces vymáhania. A samozrejme exekútor vymáha ak nebolo zaplatené výživné minimálne za tri mesiace v priebehu dvoch rokov.
Janqa1
22.08.12,05:47
Willma, ďakujem. Ale exekútora budem riešiť radšej cez právničku. Jeden exekútor ma totiž odmietol, ževraj musím najprv podať trestné oznámenie, lebo súdy to veľmi nechcú riešiť. No a právnička mi zas vybaví exekútora bez problémov.
willma
22.08.12,06:11
nájdi si druhého exekútora - ten môj sa chcel z toho tiež vykrútiť, ale zistil, že sa trošku vyznám v tématike - tak sme našli veľmi rýchlo spoločnú reč - a okrem iného daj si pozor - exekútor spracuje návrha na exekúciu pre teba zadarmo - náklady spojené si má vymáhať od povinného. Zbytočne budeš platiť právničke.
pavol36
22.08.12,10:13
Janqa1

Ako som to pochopil, policajtka, ktorá zvykne na obvodnom oddelení robiť výživy má dovolenku, takže si nič neoznamovala. Je to tak? To ťa ukvákali ten pán (pani) na stálej službe, ktorého povinnosťou bolo trestné oznámenie prijať? A myslíš, že ak tá policajtka z oddelenia, ktorá má na starosti výživy raz umrie nebodaj, tak už ich na tom oddelení nikto robiť nebude? Zanedbanie povinnej výživy nie je na dokumentáciu zložitý trestný čin, to v pohode zvládne každý policajt, ktorý robí trestné spisy aspoň pol roka...
lujza.j
22.08.12,10:58
Janqa1

Ako som to pochopil, policajtka, ktorá zvykne na obvodnom oddelení robiť výživy má dovolenku, takže si nič neoznamovala. Je to tak? To ťa ukvákali ten pán (pani) na stálej službe, ktorého povinnosťou bolo trestné oznámenie prijať? A myslíš, že ak tá policajtka z oddelenia, ktorá má na starosti výživy raz umrie nebodaj, tak už ich na tom oddelení nikto robiť nebude? Zanedbanie povinnej výživy nie je na dokumentáciu zložitý trestný čin, to v pohode zvládne každý policajt, ktorý robí trestné spisy aspoň pol roka...
máš síce pravdu....ale robila som výživy dosť dlho pred "pár" rokmi.....prijímala som som si oznámenia sama, stála služba vypočuje veľmi stroho a výsluch sa musí dopĺňať, nakoľko prokurátor tam chce mať dopovedané také a onaké otázky.....
príklad úmrtia policajtky trošku pritiahnutý za vlasy.... tiež som bola poberateľka výživného keby som išla podávať ozn. tak by som ja osobne už počkala nato kým sa vráti z dovolenky....nebudem sa baviť s niekym kto tomu nerozumie...
a k tomu policajtovi ktorý robí spisy 1/2roka iba toľko, že je rozdiel policajt z "hornej dolnej" a policajt v niektorej časti napr. BA, kde je frekvencia spisov trošku iná......
LenkaaH
22.01.14,12:31
Odomna chcel exekutor 16,-eur,a to som nezamestnana a s dvomi detmi...tak som si to dala vypisat v centre pre pravnu pomoc-a zdarma...