Janarma
18.08.12,16:59
Dobrý deň prajem,

prosím, poradí mi niekto, do kedy je štátna rozpočtová organizácia povinná predložiť návrh rozpočtu na rok 2013?

Prípadne, nemáte náhodou k dispozíciíí všeobecný harmonogram tvorby návrhu rozpočtu?

Ďakujem pekne!
avalik
18.08.12,15:59
523/2004 Z. z.Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov

ROZPOČTOVÝ PROCES VEREJNEJ SPRÁVY

§ 14
Všeobecné ustanovenia

(1) Ministerstvo financií riadi práce a usmerňuje vypracovanie návrhu rozpočtu verejnej správy, osobitne návrhu štátneho rozpočtu na základe východísk rozpočtu verejnej správy, ktoré predkladá ministerstvo financií vláde na schválenie do 15. apríla bežného rozpočtového roka. Súčasťou východísk rozpočtu verejnej správy je aj určenie podielu schodku rozpočtu verejnej správy alebo prebytku rozpočtu verejnej správy na hrubom domácom produkte.
(2) Ministerstvo financií vypracúva návrh rozpočtu verejnej správy v štruktúre podľa § 4 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-523#f6258586) v súčinnosti s príslušnými subjektmi verejnej správy.
(3) Návrh rozpočtu verejnej správy predkladá ministerstvo financií vláde do 15. augusta bežného roka; v rozpočtovom roku, v ktorom je obdobie od schválenia programového vyhlásenia vlády a vyslovenia dôvery vláde do 15. augusta bežného roka kratšie ako 60 dní, vláda môže určiť neskorší termín. O návrhu rozpočtu verejnej správy rozhoduje vláda spravidla do 30. septembra bežného roka.
(4) Pri prerokúvaní návrhu štátneho rozpočtu na rokovaní vlády nemožno schváliť návrhy, ktorých dôsledkom je zvýšenie podielu schodku rozpočtu verejnej správy na hrubom domácom produkte v príslušnom rozpočtovom roku schváleného v rámci vládou schválených východísk rozpočtu verejnej správy; to platí aj pri prerokúvaní návrhov rozpočtov subjektov verejnej správy a v priebehu rozpočtového roka aj pri prerokúvaní materiálov predkladaných na rokovanie vlády.
(5) Vláda predkladá národnej rade návrh rozpočtu verejnej správy do 15. októbra bežného roka, ak národná rada nerozhodne inak.
(6) Subjekty verejnej správy a právnické osoby a fyzické osoby, ktorým sa poskytujú prostriedky štátneho rozpočtu alebo ktoré hospodária s verejnými prostriedkami, sú povinné predkladať bezplatne na žiadosť ministerstva financií spôsobom určeným ministerstvom financií a v ním určenom rozsahu, štruktúre a termíne údaje potrebné na účely zostavenia rozpočtu verejnej správy a hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy.
(7) Sociálna poisťovňa, Slovenský pozemkový fond a Fond národného majetku Slovenskej republiky sú povinné prerokovať s ministerstvom financií návrhy svojich rozpočtov pred ich prerokovaním vo svojich orgánoch podľa osobitného predpisu,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-523#f6259370) ktoré predchádza ich predloženiu na schválenie národnej rade alebo vláde. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky je povinné vypracovať návrh súhrnného rozpočtu za vykonávanie verejného zdravotného poistenia v súlade s jednotnou metodikou platnou pre Európsku úniu a prerokovať ho s ministerstvom financií. Ministerstvo školstva Slovenskej republiky je povinné vypracovať návrh súhrnného rozpočtu za verejné vysoké školy a prerokovať ho s ministerstvom financií. Sociálna poisťovňa, Slovenský pozemkový fond, Fond národného majetku Slovenskej republiky a štátne fondy prostredníctvom správcu štátneho fondu sú povinné predložiť vláde na schválenie návrhy svojich rozpočtov do 15. augusta bežného roka, ak vláda neurčí neskorší termín. Subjekty verejnej správy, ktorých rozpočty schvaľuje národná rada, sú povinné predložiť návrhy svojich rozpočtov na schválenie národnej rade v súlade s rozhodnutím vlády prijatým pri prerokúvaní návrhov ich rozpočtov.
(8) Návrhy rozpočtov subjektov verejnej správy sa predkladajú v súlade s osobitnými predpismi19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-523#f6259370) na schválenie národnej rade v termíne ustanovenom na predloženie návrhu rozpočtu verejnej správy okrem návrhu rozpočtu Slovenského pozemkového fondu a návrhov rozpočtov štátnych fondov. Vyššie územné celky v tomto termíne predkladajú národnej rade a ministerstvu financií na informáciu návrh svojich rozpočtov na nasledujúci rozpočtový rok.


Ministerstvo financii, FNM, UDZ ... predlozili navrhy 15.8.2012 ... napr. http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/NezaradenyMaterialDetail?idMaterial=21396
Janarma
18.08.12,17:36
Ďakujem veľmi pekne za radu!
Zákon o rozpočtových pravidlách mám naštudovaný ako aj to, kedy sa predkladá navrh verejneho rozpoctu vlade.

Potrebovala by som však vedieť, kedy napr. predkladá Národné športové centrum ako rozpočtová organizácia Ministerstva školstva návrh svojho rozpočtu alebo kedy napr. predkladá Univerzitná knižnica, Bratislava ako rozpočtová organizácia Ministerstva kultúry návrh svojho rozpočtu.

Prosím, poradíte?

Viem, že je to napísané v tom § 14 zákona 523/2004 Z.z. len neviem, ktorý odsek sa na moje otázky vzťahuje...prosím, pomôžete?
avalik
18.08.12,18:47
Ďakujem veľmi pekne za radu!
Zákon o rozpočtových pravidlách mám naštudovaný ako aj to, kedy sa predkladá navrh verejneho rozpoctu vlade.

Potrebovala by som však vedieť, kedy napr. predkladá Národné športové centrum ako rozpočtová organizácia Ministerstva školstva návrh svojho rozpočtu alebo kedy napr. predkladá Univerzitná knižnica, Bratislava ako rozpočtová organizácia Ministerstva kultúry návrh svojho rozpočtu.

Prosím, poradíte?

Viem, že je to napísané v tom § 14 zákona 523/2004 Z.z. len neviem, ktorý odsek sa na moje otázky vzťahuje...prosím, pomôžete?

skus zavolat na tieto ministerstva - na sekcie, ktore maju na starosti rozpocet
Janarma
19.08.12,18:26
Stále mi to nedá spať :-( Mne to vychádza tak, že je v tomto prípade dôležitá táto veta z vyššie uvedeného § 14 zákona o rozpočtových pravidlách:

"(8) Návrhy rozpočtov subjektov verejnej správy sa predkladajú v súlade s osobitnými predpismi19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-523#f6259370) na schválenie národnej rade v termíne ustanovenom na predloženie návrhu rozpočtu verejnej správy okrem návrhu rozpočtu Slovenského pozemkového fondu a návrhov rozpočtov štátnych fondov."

A z tejto vety mi vyplýva, že návrh rozpočtu je nevyhnutné pripraviť až do 15. októbra (v tomto termíne sa predkladá NR SR a MF SR).

Prosím, je to tak? Prosím, poradíte?
tictac7
19.08.12,18:33
Stále mi to nedá spať :-( Mne to vychádza tak, že je v tomto prípade dôležitá táto veta z vyššie uvedeného § 14 zákona o rozpočtových pravidlách:

"(8) Návrhy rozpočtov subjektov verejnej správy sa predkladajú v súlade s osobitnými predpismi19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-523#f6259370) na schválenie národnej rade v termíne ustanovenom na predloženie návrhu rozpočtu verejnej správy okrem návrhu rozpočtu Slovenského pozemkového fondu a návrhov rozpočtov štátnych fondov."

A z tejto vety mi vyplýva, že návrh rozpočtu je nevyhnutné pripraviť až do 15. októbra (v tomto termíne sa predkladá NR SR a MF SR).

Prosím, je to tak? Prosím, poradíte?

Netuším, z akého dôvodu sa pýtaš. Ak sa pýtaš z pozície nejakej organizácie, ktorá je naviazaná na ŠR - ten termín 15.10. nie je termín, kedy máš návrh rozpočtu predložiť Ty, to je už termín, kedy najneskôr, má byť predložený rozpočet na rokovanie NR, teda Tvoj správca rozpočtovej kapitoly ak si určí termín 1.5., tak musíš dodržať termín 1.5......
Janarma
19.08.12,18:50
Netuším, z akého dôvodu sa pýtaš. Ak sa pýtaš z pozície nejakej organizácie, ktorá je naviazaná na ŠR - ten termín 15.10. nie je termín, kedy máš návrh rozpočtu predložiť Ty, to je už termín, kedy najneskôr, má byť predložený rozpočet na rokovanie NR, teda Tvoj správca rozpočtovej kapitoly ak si určí termín 1.5., tak musíš dodržať termín 1.5......

Ďakujem veľmi pekne! Ide o to, že známy robí v rozpočtovej organizácií Ministerstva kultúry a nie je ekonóm, len mal pocit, že už by mal odovzdať podklady pre prípavu návrhu rozpočtu z jeho profesie (technickej) už teraz niekedy a pýtal sa ma, do kedy musí byť návrh rozpočtu v RO vypracovaný a aj keď som mu veľmi chcela pomôcť (ekonómku majú na dovolenke), tak som to nevedela....

Tak ak som to správne pochopila, Ministerstvo kultúry ako správca rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľ tejto RO určí sám termín na predloženie tohto návrhu a ten by mal byť určite skorší ako 15.10, A ja som sa zamýšľaľa nad tým, že ministerstvo ako zriaďovateľ by mal tento termín určiť ďaleko skôr, lebo logicky mi vychádzalo, že 15.8. musí správca kapitoly predložiť vláde návrh rozpočtu - no a nemal by mať už do tohto termínu 15.8. správca kapitoly aj návrhy rozpočtov svojich rozpočtových organizácií?
avalik
19.08.12,18:57
Stále mi to nedá spať :-( Mne to vychádza tak, že je v tomto prípade dôležitá táto veta z vyššie uvedeného § 14 zákona o rozpočtových pravidlách:

"(8) Návrhy rozpočtov subjektov verejnej správy sa predkladajú v súlade s osobitnými predpismi19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-523#f6259370) na schválenie národnej rade v termíne ustanovenom na predloženie návrhu rozpočtu verejnej správy okrem návrhu rozpočtu Slovenského pozemkového fondu a návrhov rozpočtov štátnych fondov."

A z tejto vety mi vyplýva, že návrh rozpočtu je nevyhnutné pripraviť až do 15. októbra (v tomto termíne sa predkladá NR SR a MF SR).

Prosím, je to tak? Prosím, poradíte?

tu ide o tie subjekty, ktore "podla svojho zakona" su povinne predlozit navrh svojho rozpoctu na schvalenie NR SR (vies si vyhladat na stranke NR SR, napriklad kto v minulom roku takto predkladal navrh rozpoctu)

... ak si pozries predchadzajuce odseky, tak vidis termin 15.august na predlozenie do vlady (ako som pisala vyssie, uz su predlozene vo vlade - pozri stranku uradu vlady)

... pozri si aj ods. 6)

terminy spracovania rozpoctov, by mala mat kazda organizacia uvedene v rocnych planovacich dokumentoch, resp. po upresneni v stvrtrocnych alebo mesacnych planoch
avalik
19.08.12,19:04
Ďakujem veľmi pekne! Ide o to, že známy robí v rozpočtovej organizácií Ministerstva kultúry a nie je ekonóm, len mal pocit, že už by mal odovzdať podklady pre prípavu návrhu rozpočtu z jeho profesie (technickej) už teraz niekedy a pýtal sa ma, do kedy musí byť návrh rozpočtu v RO vypracovaný a aj keď som mu veľmi chcela pomôcť (ekonómku majú na dovolenke), tak som to nevedela....

Tak ak som to správne pochopila, Ministerstvo kultúry ako správca rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľ tejto RO určí sám termín na predloženie tohto návrhu a ten by mal byť určite skorší ako 15.10, A ja som sa zamýšľaľa nad tým, že ministerstvo ako zriaďovateľ by mal tento termín určiť ďaleko skôr, lebo logicky mi vychádzalo, že 15.8. musí správca kapitoly predložiť vláde návrh rozpočtu - no a nemal by mať už do tohto termínu 15.8. správca kapitoly aj návrhy rozpočtov svojich rozpočtových organizácií?

nie je jednoduchsie zavolat ekonomke, resp. sa opytat na organizacnom/planovacom odbore/oddeleni?
Janarma
19.08.12,19:10
nie je jednoduchsie zavolat ekonomke, resp. sa opytat na organizacnom/planovacom odbore/oddeleni?


Ďaaakujem veľmi pekne za rady! A to máte pravdu, určite by to bolo jednoduchšie, len som mu chcela aspoň niečo poradiť ohľadom termínov, aby nemal pocit, že som ho "odbila"... Ďakujem pekne ešte raz za rady :-)
melli
22.02.13,13:16
rozpočtové pravidlá verejnej správy (http://www.vssr.sk/clanok-z-titulky/rozpoctove-pravidla-verejnej-spravy.htm) sa riešia aj na vloženom odkaze, skúste sa tam prípadne opýtať ak budete mať ďalšie otázky.