rrrrr
19.08.12,13:45
Dobrý deň, prosím o radu. Budeme zamestnávať zamestnanca - má japonskú štátnu príslušnosť, trvalý pobyt má na území SR pridelenú políciou, kde je aj rodné číslo. na úcely sociálneho poistenia mi vsak toto rodné čislo neakceptovalo a museli mi pre nu priradit ich rodne cislo. v zdr. poistovni sa zaevidovala rodnym cislom pridelenym policiou. ako ju mam evidovat pre účely dane, teda na danovom mesacnom vykaze, s ktorým rodným číslom? odvody do socialnej a zdravotnej poistovne a dan budem odvádzať ako normalnemu zamestnancovi? treba ju este niekde evidovat ako volakedy na urade prace? dakujem
Allure
23.08.12,08:24
Dobrý deň, v prvom rade by som radila ujednotiť rodné číslo pre všetky inštitúcie. Z akého dôvodu neakceptovala SP rodné číslo pridelené cudzineckou polícou? Ja by som urobila registračný list - zmena a zaniesla ho do SP, aby mal zamestnanec všade rovnaké rč. Veď SP po vygenerovaní rodného čísla sama posiela výzvu, aby sa im oznámilo rodné číslo pridelené PZ. V daňových prehľadoch sa cudzincom uvádza dátum narodenia nie rodné číslo. Pokiaľ bude mať zamestnanec len príjem na SK a má riadnu pracovnú zmluvu, teda bude platiť všetky odvody do SP a ZP ako iní zamestnanci. Ohlasovacia povinnosť voči UPSVAR stále platí, treba im poslať Informačnú kartu.
tictac7
23.08.12,08:29
Dobrý deň, v prvom rade by som radila ujednotiť rodné číslo pre všetky inštitúcie. Z akého dôvodu neakceptovala SP rodné číslo pridelené cudzineckou polícou? Ja by som urobila registračný list - zmena a zaniesla ho do SP, aby mal zamestnanec všade rovnaké rč. Veď SP po vygenerovaní rodného čísla sama posiela výzvu, aby sa im oznámilo rodné číslo pridelené PZ. V daňových prehľadoch sa cudzincom uvádza dátum narodenia nie rodné číslo. Pokiaľ bude mať zamestnanec len príjem na SK a má riadnu pracovnú zmluvu, teda bude platiť všetky odvody do SP a ZP ako iní zamestnanci. Ohlasovacia povinnosť voči UPSVAR stále platí, treba im poslať Informačnú kartu.

nie je pravda. Proste robia to tak, že ich majú rôzne. Osobne mám skúsenosť so zamestnancami - občanmi ČR. V SP akceptujú ich RČ vydané v ČR, ale ZP im pridelí úplne iné číslo....
Allure
23.08.12,12:10
To je pravda, že cudzinci môžu mať aj 3 rôzne rodné čísla - od PZ, SP a ZP. Takisto mám skúsenosť so zamestnancami - občanmi rôznych krajín aj mimo EÚ a je pre mzdárku jednoduchšie si dať tú námahu a ujednotiť zamestnancovi rodné číslo vo všetkých inštitúciách. Oni potom nevedia, ktoré číslo majú používať a majú z toho guláš. Napr. poskytnú na UPSVAR rodné číslo zo ZP a tam sa tvária, že taká osoba na SK neexistuje a nakoniec to samozrejme musím riešiť ja. A pokiaľ má zamestnanec trvalý pobyt na SK, tak to o to viac odporúčam podať do SP registračný list so zmenou rč na rč, ktoré vygenerovala polícia.