luckkka
19.08.12,15:05
Dobrý deň,

prosím Vás viete mi poradiť, v prípade, že som sa stala platcom dph od apríla a prišla som na to až teraz, ako mám postupovať? registrácia na platcu dph som už odniesla, zvolila som si štvrťročné obdobie, je potrebné spraviť a odovzdať daňove k dph od apríla spätne? Znamená to to, že si od apríla zmením všetky doklady na základ a dph a podám oneskorenú dphčku za 2 kvartál?

ďakujem krásne
KEJKA
19.08.12,18:27
nie - platiteľom sa staneš odo dňa, kedy budeš mať vydané osvedčenie - dátum bude na kartičke s ičDPH.
Do 60 dní podáš DP DPH - riadne, kde uvedieš aj DPH za plnenia od apríla- či mája /kedy si splnila obrat a teda mala si byť platiteľom - ten dátum je dosť diskutabilný, vid príspevky tohto typu/.
Doklady už neprerábaš, len cenu na nich uvedenú rozdelíš na ZD a DPH a to bude tvoja DPH na výstupe, zároveň si môžeš spísať doklady od dodávateľov-platiteľov a uplatníť DPH na vstupe.
luckkka
19.08.12,18:50
nie - platiteľom sa staneš odo dňa, kedy budeš mať vydané osvedčenie - dátum bude na kartičke s ičDPH.
Do 60 dní podáš DP DPH - riadne, kde uvedieš aj DPH za plnenia od apríla- či mája /kedy si splnila obrat a teda mala si byť platiteľom - ten dátum je dosť diskutabilný, vid príspevky tohto typu/.
Doklady už neprerábaš, len cenu na nich uvedenú rozdelíš na ZD a DPH a to bude tvoja DPH na výstupe, zároveň si môžeš spísať doklady od dodávateľov-platiteľov a uplatníť DPH na vstupe.

Čiže ak tomu dobre rozumiem, platcom dph sa stanem teraz v auguste, od toho datumu ako budem mat uvedene na kartičke môžem vystavovať faktúry s dph. A obdobie od apríla do augusta opravím doklady na základ a dph suma sa nezmení na výstupe a tie čo sú na vstupe čiže moje náklady? môžem si to spísať ručne alebo mám všetky doklady opravovať aj v účtovnom programe??? Požiadala som o kvartálneho platcu, takže urobím jedno priznanie za 2 kvartál a potom v septembri podám ďalšie 3 kvartál?
tictac7
19.08.12,18:55
Čiže ak tomu dobre rozumiem, platcom dph sa stanem teraz v auguste, od toho datumu ako budem mat uvedene na kartičke môžem vystavovať faktúry s dph. A obdobie od apríla do augusta opravím doklady na základ a dph suma sa nezmení na výstupe a tie čo sú na vstupe čiže moje náklady? môžem si to spísať ručne alebo mám všetky doklady opravovať aj v účtovnom programe??? Požiadala som o kvartálneho platcu, takže urobím jedno priznanie za 2 kvartál a potom v septembri podám ďalšie 3 kvartál?

...spätne to urobíš cez ID - aj na vstupe, aj na výstupe....
...a 3. štvrťrok končí až 30. septembra, takže DP podávaš do 25.10.
luckkka
19.08.12,18:58
Ďakujem, takže jedným zápisom spravím aj vstup aj výstup, a za 3 štvrťrok môžem účtovať doklady normálne už aj s dphčkou, lebo júl ešte nemám zaúčtovaný. Alebo to tiež musím spraviť cez ID?
tictac7
19.08.12,19:06
...nezávisí od toho, či máš alebo nemáš niečo zaúčtované. Účtovať o DPH, tak ako aj vystavovať faktúry s DPH môžeš až od dátumu registrácie (ten čo je na kartičke)
luckkka
19.08.12,19:20
...nezávisí od toho, či máš alebo nemáš niečo zaúčtované. Účtovať o DPH, tak ako aj vystavovať faktúry s DPH môžeš až od dátumu registrácie (ten čo je na kartičke)

takze do toho datumu nascitam vstup aj vystup manualne a preuctujem to cez id?
KEJKA
19.08.12,23:41
takze do toho datumu nascitam vstup aj vystup manualne a preuctujem to cez id?
áno.
Po dni registrácie si ešte zrekapituluj plnenia cca 15 dní pred registráciou, tovar ani nie, tam ťa dodanie nepustí, ale poskytnuté služby - či nie si oprávnená, alebo povinná fakturovať až po dni registrácie a teda už na nich uplatniť DPH.
Rozpočítanie sa týka aj tržieb v ERP, ktorú treba nechať prenastaviť po dni registrácie.
luckkka
20.08.12,06:13
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.
nibiru
21.08.12,11:37
Nechápem veľmi tejto problematike, prosím objasnite to ešte. My sme splnili hranicu na DPH za mes. júl 2012, a registračná kartička DPH bude pravdepodobne od 1.9.2012. Ja som sa domnievala, že len od tohto dátumu, t.j. od 1.9.2012 si vo štvrťročnom DP budem uplatňovať daň na výstupe a vstupe len za mesiac september, nie spätne za mesiace júl a august. Kde sa o tom píše že aj spätne to treba urobiť, veď sme fakturovali za VII. a VIII. bez DPH, na vstupe sme mali faktúry aj bločky s DPH.
KEJKA
21.08.12,11:48
musíš čítať v súvislostiach.
ak ty si naplnila obrat v júli, podala žiadosť o registráciu v auguste a kartičku-registráciu budeš mať od 1.9.2012, tak od tohto dňa vystavuješ faktúry s DPH, uplatňuješš odpočet DPH, atd..........plus máš v prvom zdaňovacom období nárok odpočítať DPH z majetku /z titulu registrácie/
spätne niečo riešiť musela zadávateľka pred tebou, lebo oni naplnili obrat v apríli, žiadosť mali podať do 20.5. a teda by sa stali platiteľom cca od júna. Neurobili tak, preto aj ked sa registrujú možno teraz ako ty, musia spätne minimálne za jún-august odviesť DPH tak, ako keby sa registrovali správne - načas.

Nechápem veľmi tejto problematike, prosím objasnite to ešte. My sme splnili hranicu na DPH za mes. júl 2012, a registračná kartička DPH bude pravdepodobne od 1.9.2012. Ja som sa domnievala, že len od tohto dátumu, t.j. od 1.9.2012 si vo štvrťročnom DP budem uplatňovať daň na výstupe a vstupe len za mesiac september, nie spätne za mesiace júl a august. Kde sa o tom píše že aj spätne to treba urobiť, veď sme fakturovali za VII. a VIII. bez DPH, na vstupe sme mali faktúry aj bločky s DPH.
nibiru
23.08.12,08:21
Ďakujem Kejka, to ma teší že je to tak ako píšeš, asi som nesprávne pochopila predchádzajúce príspevky.
luckkka
23.08.12,08:35
Bola som na daňovom úrade, od 22.8 sme sa stali platcami dph, no keď som sa opýtala a chcela si overiť či mám podávať dph za 2Q - čiže apríl, máj, jún. Pani na daňovom mi povedala, že nie, nakoľko sme v apríli zistili že sme presiahli obrat, zákonom máme stanovených 20 dní aby sme sa registrovali čiže v máji som to mala oznámiť a pravdepodobne by ma registrovali za platcu až v máji. Takže mi povedala, že mám podať dph len za jún. Lenže stala som sa kvartálnym platcom. Moja otázka znie, za jún mám podať ako keby som bola mesačný platca, ale čo 3Q? mám podať mesačné aj za mesiac júl? Alebo to mám spraviť tak, že júl si nasčítam, preúčtujem to jednou sumou cez ID a od augusta začnem účtovať už s dph a podám to v jednom priznaní v oktobri? Prosím napíšte mi Váš názor ďakujem.
KEJKA
23.08.12,10:03
ked si kvartálny, tak jul-september bude jedno DP DPH a to kvartálne do 25.10.
aj keby si sa riadne stala platiteľom v juni, budeš podávať Q-ne, akurát že tam by si mala doklady len za jun a aj to možno nie celý.
nibiru
24.08.12,16:46
Kejka, chcem sa ešte spýtať, tým že sa staneme plátcami DPH asi od 1.9.2012 mám túto skutočnosť oznámiť listom našim odberateľom, ktorým sme doteraz fakturovali bez DPH? A ešte mám otázku k nájmu pozemkov, ktoré máme pre plátcov aj neplátcov DPH, ale zákon umožňuje tento nájom taktiež fakturovať s DPH? aj neplátcom? to by sme radi faktur. kvôli koeficientu.
KEJKA
24.08.12,18:09
Kejka, chcem sa ešte spýtať, tým že sa staneme plátcami DPH asi od 1.9.2012 mám túto skutočnosť oznámiť listom našim odberateľom, ktorým sme doteraz fakturovali bez DPH? A ešte mám otázku k nájmu pozemkov, ktoré máme pre plátcov aj neplátcov DPH, ale zákon umožňuje tento nájom taktiež fakturovať s DPH? aj neplátcom? to by sme radi faktur. kvôli koeficientu.
Iste - teda odberateľom, ak máš snimi dohodnuté ceny a spôsob fakturácie aj pre prípad, že sa stanete platiteľom DPH - tak oni túto skutočnosť vezmú na vedomie už pri prvej faktúre, kedže tam DPH uvedieš a uvedieš svoje ičDPH.
Hlavne to musíš oznámiť dodávateľom, aby oni na faktúry začali uvádzať tvoje ičDPH, je to povinný údaj, ak si chceš uplatniť odpočítanie DPH.
nájom pozemkov od DPH oslobodený nie je - ak teda ide o stavebné pozemky, nepíšeš, aké to sú....
luckkka
14.09.12,11:56
Chcela by som sa opýtať, obdobie spatne, teda jun, jul, august, ked som oficialne nebola platcom dph, si mozem uplatnit dph len na vystupe, ale tam mam zahrnut aj dph na vstupe.. Pretoze jedna moja znama mi tvrdi, ze dph na vstupe si uplatnovat nemozem kedze som nebola platcom dph. Viete mi to prosím niekto vysvetliť? Dakujem
KEJKA
14.09.12,16:49
Chcela by som sa opýtať, obdobie spatne, teda jun, jul, august, ked som oficialne nebola platcom dph, si mozem uplatnit dph len na vystupe, ale tam mam zahrnut aj dph na vstupe.. Pretoze jedna moja znama mi tvrdi, ze dph na vstupe si uplatnovat nemozem kedze som nebola platcom dph. Viete mi to prosím niekto vysvetliť? Dakujem
spätne riešiš DPH len ak si mala byt platiteľom. A uplatníš DPH na vystupe aj na vstupe. Zaplatis len rozdiel.
luckkka
16.09.12,17:14
spätne riešiš DPH len ak si mala byt platiteľom. A uplatníš DPH na vystupe aj na vstupe. Zaplatis len rozdiel.
Dakujem pekne.
nikula
24.09.12,08:09
Dobrý deň, mám otázku: Od 1. októbra 2012 je každý povinní byť mesačným platcom DPH? Nesleduje sa už obrat? Kvartálnym platcom sme už niekoľko rokov.
tictac7
24.09.12,08:35
Dobrý deň, mám otázku: Od 1. októbra 2012 je každý povinní byť mesačným platcom DPH? Nesleduje sa už obrat? Kvartálnym platcom sme už niekoľko rokov.

nie
1. novoregistrovaný subjekt po 1.10.2012 - mesačný platca (minimálne na 12 mesiacov, kým spĺňa podmienky)
2. subjekt registrovaný do 30.09.2012 - mesačný platca ak prekročí obrat
jb0863
24.09.12,11:24
K § 77 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7e%2fMain%2fTArticles.ascx&phContent=%7e%2fComments%2fRuleComments.ascx&RuleID=29340&CTypeID=1)- Zdaňovacie obdobie
Ak máte v súčasnosti zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, môže sa stať, že sa po novele stanete mesačnými platiteľmi DPH.
K významným zmenám totiž od 1. októbra 2012 dochádza v zdaňovacích obdobiach. Podľa § 77 ods. 1 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7e%2fMain%2fTArticles.ascx&zzsrlnkid=11362754&phContent=%7e%2fZzSR%2fShowRule.ascx&RuleId=29340&Version=17&key=) zákona je zdaňovacím obdobím platiteľa dane kalendárny mesiac. Štvrťročné zdaňovacie obdobie si môže zvoliť platiteľ dane, ktorý spĺňa dve podmienky uvedené v § 77 ods. 2 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7e%2fMain%2fTArticles.ascx&zzsrlnkid=11362754&phContent=%7e%2fZzSR%2fShowRule.ascx&RuleId=29340&Version=17&key=) zákona:

uplynulo viac ako 12 kalendárnych mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom dane, a
za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahol obrat 100 tis. eur.
Noví platitelia dane musia mať najmenej 12 kalendárnych mesiacov nasledujúcich po registrácii mesačné zdaňovacie obdobie z dôvodu, aby správca dane mal čo najskôr a čo najviac informácií o plnení povinností zo strany nového platiteľa dane, a rovnako zo strany správcu dane musí byť v období po registrácii venovaná platiteľovi dane zvýšená pozornosť.
Platitelia dane, ktorí sú registrovaní dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, sa môžu rozhodnúť pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, ak spĺňajú podmienku, ktorou je neprekročenie obratu 100 tis. eur za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
V prípade, že platiteľ dane, ktorý má štvrťročné zdaňovacie obdobie, v prebiehajúcom kalendárnom štvrťroku prekročí obrat 100 tis. eur, od nasledujúceho mesiaca musí uplatňovať mesačné zdaňovacie obdobie.
V nadväznosti na zmenu podmienok pre štvrťročné zdaňovacie obdobie v § 77 ods. 2 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7e%2fMain%2fTArticles.ascx&zzsrlnkid=11362754&phContent=%7e%2fZzSR%2fShowRule.ascx&RuleId=29340&Version=17&key=) zákona sa prechodným ustanovením
§ 85k zákona o DPH (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7e%2fMain%2fTArticles.ascx&zzsrlnkid=11362754&phContent=%7e%2fZzSR%2fShowRule.ascx&RuleId=29340&Version=17&key=) umožňuje platiteľom dane, ktorí majú štvrťročné zdaňovacie obdobie pred nadobudnutím účinnosti novely zákona, aby pokračovali v takto určenom zdaňovacom období, avšak len dovtedy, pokiaľ prestanú plniť podmienky ustanovené v § 77 ods. 2 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7e%2fMain%2fTArticles.ascx&zzsrlnkid=11362754&phContent=%7e%2fZzSR%2fShowRule.ascx&RuleId=29340&Version=17&key=) zákona. Ak presiahnu obrat podľa § 77 ods. 2 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7e%2fMain%2fTArticles.ascx&zzsrlnkid=11362754&phContent=%7e%2fZzSR%2fShowRule.ascx&RuleId=29340&Version=17&key=) zákona, musia po skončení kalendárneho štvrťroka prejsť na mesačné zdaňovacie obdobie.
Príklad:
Zdaniteľná osoba sa stala platiteľom dane 15. novembra 2011 so zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok. Po 1. októbri 2012 môže platiteľ dane podľa prechodného ustanovenia pokračovať so zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok.
Na konci štvrtého kalendárneho štvrťroka 2012 jeho obrat za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov je menej ako 100 tis. eur. Od 1. januára 2013 môže mať naďalej štvrťročné zdaňovacie obdobie.
megyzah
21.11.12,12:49
Prosím, podnikateľ sa stal od 29.10.2012 platiteľom DPH, od tohto dňa si uplatňuje daň na vstupe a výstupe. Mýli ma ale faktúra za prenájom priestorov s dátumom vystavenia 1.10.2012 ale s tým, že ide o faktúru na zdaniteľné obdobie október až december 2012. Prosím ako zaúčtovať túto faktpru s pohľadu DPH? Neuplatním DPH, lebo bola vystavená skôr ako sme sa stali platiteľmi DPH alebo ju rozpočítať na obdobie do 29.10.2012 a od 29.10.2012? Prosím poraďte.
KEJKA
21.11.12,14:42
požiadaj o prerobenie - rozdelenie faktúry na dve obdobia z titulu svojej registrácie.
alebo si neodpočítaj žiadnu DPH
Meja98
01.01.13,09:26
My sme sa stali platitelia od 1.1.2013. Teraz budem vystavovať faktúry za december. Tie už majú byť s DPH?
KEJKA
01.01.13,20:35
na faktúrach bude dátum dodania december, takže bez DPH.
Meja98
01.01.13,20:39
Ďakujem krásne.:)
yvica
03.01.13,11:31
chcem sa opýtať ak sme dobrovoľní mesační platci dph a každý rok píšem oznámenie, že zostávame mesační platci, tak teraz už nemusím písať oznam a zostávame mesační? druhý prípad oneskorená registrácia dph mal byť platca od 1.1.2012 čiže štvrťočný platca takže zrátavam obrat od januára 2012 do decembra 2012? ak neprekročí 100 000 eur tak zostáva štvrťročný? dík