NewAccountant
19.08.12,15:25
Dobrý deň vám prajem,

začínam so živnosťou a chcem si viesť účtovníctvo sama, keďže mám určité znalosti zo školy a samozrejme na konci roka všetko zanesiem účtovníkovi a ten mi to skontroluje. Len ide mi o to, že sa to chcem naučiť sama. Čo všetko mám viesť pri jednoduchom účtovníctve? Stačí ak budem viesť peňažný denník? Poskytujem doučovanie pre deti, takže toho nebudem mať veľa.

Veľmi pekne ďakujem za vaše odpovede :))
Janqa1
19.08.12,14:03
Ahoj, treba viesť peňažný denník na základe dokladov, ktoré treba chronologicky zakladať, ďalej knihu faktúr došlých aj odoslaných, ak sa ťa to bude týkať a tiež zakladať výpisy z bankového účtu, ak budeš mať zriadený účet na podnikanie. Potom uvidíš, aký daňový základ ti vyjde a myslím, že sa môžeš rozhodnúť medzi paušálnou daňou alebo základom dane z účtovníctva.Tou paušálnou daňou som si ale nie istá.
Janqa1
21.08.12,20:05
Paušálnu daň si môžeš uplatniť v DP. Aktuálne je 40%. Neviem, koľko si toho vieš dať do výdavkov, tak sa Ti možno lepšie oplatí táto paušálna daň a tým pádom nemusíš viesť účtovníctvo. Urobíš si len súhrn príjmov a odvodov do SP a ZP a vypočítaš daň.
Zita5
22.08.12,04:06
Paušálnu daň si môžeš uplatniť v DP. Aktuálne je 40%. Neviem, koľko si toho vieš dať do výdavkov, tak sa Ti možno lepšie oplatí táto paušálna daň a tým pádom nemusíš viesť účtovníctvo. Urobíš si len súhrn príjmov a odvodov do SP a ZP a vypočítaš daň.
Poznámka
Paušálna daň - tento pojem zákon o dani z príjmu nepozná .Paušálne výdavky - to je niečo iné .
Janqa1
22.08.12,06:05
Zita5,vďaka za opravu. Tieto pojmy mi až tak nejdú. :)