zafira74
20.08.12,08:16
Dobrý deň!
Ja som pred rokom dostala z úradu práce dotáciu na povinné dva roky podnikania. Vtedy sme boli oboznámení so skutočnosťou, že možnosť vrátenia živnosti existuje, ale určitú čiastku treba vrátiť tiež. Je aj taká možnosť, že netreba vrátiť peniažky vôbec, ak má živnostník zdravotné problémy kvôli ktorým nevie vykonávať ďalej svoje podnikanie. Moja situácia je teraz nasledovná. Som tehotná, a pravdebodobne to bude rizikové tehotenstvo. Predchádzajúce tehotenstvo skončilo spontánnym potratom. Dotáciu som žiadala na vykonávanie pedikúry, čo je vlastne v takomto stave dosť namáhavé. Pri práci som stále zohnutá, nerobí mi to dobre na bruško. Otázka je, či mi to uznajú ako zdravotný problém, keď chcem prerušiť živnosť, aby som nemusela vrátiť žiadne peniažky. Máte niekto s tým skúsenosti?
Mila123
20.08.12,06:23
a prečo tento prípad neriešiš PN?
zafira74
20.08.12,06:29
Zatiaľ vôbec neviem ako to mám riešiť... A počas PN sa platí do sociálky a zdrav. poisťovne? Lebo keď nebudem robiť, tak nebudem mať z čoho toto všetko platiť..a ešte aj nájomné za miestnosť kde som...
Mila123
20.08.12,06:31
počas PN sa neplatia fondy- žiadne, ale za podmienky, že máš platenú PN....
si nemocensky poistená?
a nájomné? skús sa dohodnúť s prenajímateľom....ak to nepôjde podaj výpoveď
z nájmu.....
veronikasad
20.08.12,07:01
Zatiaľ vôbec neviem ako to mám riešiť... A počas PN sa platí do sociálky a zdrav. poisťovne? Lebo keď nebudem robiť, tak nebudem mať z čoho toto všetko platiť..a ešte aj nájomné za miestnosť kde som...
Si povinne poistená SZČO od 1.7.2012 ?aký príjem, vrátane vyčerpanej dotácie si dosiahla za rok 2011? Viedla si účtovníctvo, alebo si si uplatňovala paušálne výdavky ?

Nájomné a zdravotné poistenie nemáš zahrnuté do podnikatelského plánu z dotácie ?
zafira74
22.08.12,07:31
Zatiaľ si platím za seba len zdravotné poistenie, sociálne by som mala začať platiť od októbra tohoto roku, nakoľko to nebolo povinné prvý rok. Takže si myslím, že to nemocenské v mojom prípade nebude. A keby som aj bola na PN, to by som stále musela sedieť v strese doma? Keby prišla kontrola tak mám prúser, nie?
zafira74
22.08.12,07:37
Za rok 2011, tj. okt.,nov.,dec. som mala príjem len tú dotáciu. Potom som zariaďovala prevádzku, trvalo to dosť dlho kým som všetko povybavovala. Účtovníctvo som viedla, a žiaľ nájomné a zdravotné som nezarhnula do podnik. plánu. To bola chyba, už viem. :-(
Sociálne by som mala začať platiť až od októbra.
veronikasad
22.08.12,07:54
Za rok 2011, tj. okt.,nov.,dec. som mala príjem len tú dotáciu. Potom som zariaďovala prevádzku, trvalo to dosť dlho kým som všetko povybavovala. Účtovníctvo som viedla, a žiaľ nájomné a zdravotné som nezarhnula do podnik. plánu. To bola chyba, už viem. :-(
Sociálne by som mala začať platiť až od októbra.
Kolko si dostala dotáciu a kolko si z nej v roku 2011 minula ? Prečo chceš platiť od oktobra, mala si predlženú lehotu na podanie DP do 30.6. ?

Bola si pred založením živnosti v posledných dvoch rokoch nemocensky poistená (napr. zo zamestnania) aspoň 270 dní ?
tictac7
22.08.12,08:02
mimotemy
platila si si dobrovoľné poistné? Máš vôbec nárok na PN a na platenú MD?
tictac7
22.08.12,08:03
Zatiaľ si platím za seba len zdravotné poistenie, sociálne by som mala začať platiť od októbra tohoto roku, nakoľko to nebolo povinné prvý rok. Takže si myslím, že to nemocenské v mojom prípade nebude. A keby som aj bola na PN, to by som stále musela sedieť v strese doma? Keby prišla kontrola tak mám prúser, nie?

...ak to Tvoj zdravotný stav dovoľuje lekár Ti určí vychádzky....
zafira74
22.08.12,08:54
Dostala som okolo 4 000 eur, teraz neviem presne na cent. Ešte mi zostalo okolo 1500 do tohto roku. Keď mi uznali dotávćiu, vtedy nám tam povedali, že soc. poistenie nemusíme platiť 1 rok. A tomu bude rok až v októbri. Tak neviem... Predtým som oficiálne opatrovala starkú, takže podľa mňa som bola nemocensky poistená.
zafira74
22.08.12,08:54
Neplatila. Stým nárokom na PN neviem, na MD nie ale na RD áno.
veronikasad
22.08.12,09:00
Dostala som okolo 4 000 eur, teraz neviem presne na cent. Ešte mi zostalo okolo 1500 do tohto roku. Keď mi uznali dotávćiu, vtedy nám tam povedali, že soc. poistenie nemusíme platiť 1 rok. A tomu bude rok až v októbri. Tak neviem... Predtým som oficiálne opatrovala starkú, takže podľa mňa som bola nemocensky poistená.
Určite ti na UP nepovedali, že SP nemusíš platiť rok, ale prvý rok. Ak si celú dotáciu neminula a viedla si účtovníctvo (neuplatnila si si paušálne výdavky), do zdanitelného príjmu si mala zúčtovať len vyčerpanú časť dotácie. V tomto prípade ti nevznikla povinná registrácia SZČO v SP a odvody minimálne do 30.6.2013 platiť nebudeš.

Za poberatelov opatrovatelského príspevku štát platí len zdravotné a dôchodkové poistenie. nevznikne ti teda nárok na nemocenské, ani materské. Budeš mať len nárok na rodičovský príspevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí. Kedy máš termín pôrodu ? Do konca roku 2012 musíš platiť preddavky na zdr.poistenie z minima, lebo ti nevznikol nárok na nemocenské.
zafira74
22.08.12,09:30
Termín mám 10. marca 2013. Ďakujem za všetky info, fakt mi to veľa pomôže. :-)
veronikasad
22.08.12,09:33
Termín mám 10. marca 2013. Ďakujem za všetky info, fakt mi to veľa pomôže. :-)
Do pôrodu budeš musieť platiť zdr.poistenie z minima. Po pôrode budeš poistencom štátu a nebudeš platiť z minima, ale z RZZP za rok 2011 /výšku preddavkov zistíš v zdr.poisťovni).

Neunáhli sa so zrušením živnosti, aby si nemusela vracať dotáciu.
zafira74
22.08.12,09:36
Jasné, preto sa vypytujem aj tu, čo a ako by bolo najlepšie.
zafira74
22.08.12,20:46
Pred pár dňami som poprosila o info aj soc. poisťovňu. Dnes som dostala odpoveď. Prekopírujem to sem.... :-)

Vážená pani Pelechová.

Podľa aktuálneho znenia zákona samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou je vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Vznik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia sa u samostatne zárobkovo činných osôb posudzuje na základe ich príjmov bez odpočítania výdavkov dosiahnutých z vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti v predchádzajúcom kalendárnom roku a výška poistného do Sociálnej poisťovne závisí od dosiahnutého základu dane z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
V prípade, že Vám živnosť vznikla 1.10.2011 a Váš hrubý príjem (celkový príjem zdaňovaný podľa § 6 ods. 1 alebo 2 zákona o dani z príjmov) za rok 2011 nepresiahol stanovenú hranicu 4078,68 EUR, povinnosť prihlásiť sa a platiť poistné do Sociálnej poisťovne Vám k 1. 7. 2012 nevznikla. Od 1. júla 2013 sa bude na vznik povinného poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby posudzovať na základe príjmu dosiahnutého za rok 2012. Podľa údajov, ktoré ste nám poskytli sme zistili, že Váš hrubý príjem za rok 2011 bol v sume 2 430.71, teda v tomto roku Vám povinnosť prihlásiť sa a platiť poistné nevzniká.
Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba má nárok na nemocenské, ak bola pre chorobu alebo úraz uznaná za dočasne práceneschopnú na výkon zárobkovej činnosti alebo jej bolo nariadené karanténne opatrenie. Povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká nárok na nemocenské od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. To znamená, že nárok na nemocenskú dávku Vám nevznikne, nakoľko v čase vzniku dočasnej práceneschopnosti nie ste nemocensky poistená a nevzťahuje sa na Vás ani ochranná lehota.

S pozdravom




Veronika Popovičová



Informačno-poradenské centrum



Odborný poradca





Ešte nechápem, ten hrubý príjem odkiaľ nabrali /2430,71 eur/...ja som dostala okolo 4000 eur, ale obávam sa, že 4 tisíc a ešte sto niekoľko...zajtra sa už fakt kuknem do papierov. A to by som už potom prekročila ten limit, o čom píšu... Som z toho fakt blbá.
veronikasad
22.08.12,20:50
zafira74, aj bez uvedenia presnej sumy tvojho príjmu som ti to isté napísala v tomto príspevku

http://www.porada.sk/t199476-dotacia-upsvar-vratenie-zivnosti.html#post2128525

A odkiaľ nabrali tvoj príjem - predsa z tvojho daňového priznania za rok 2011, výpis im poslal Daňový úrad.
ewita888
22.08.12,20:57
Citujem:

Ešte nechápem, ten hrubý príjem odkiaľ nabrali /2430,71 eur/...ja som dostala okolo 4000 eur, ale obávam sa, že 4 tisíc a ešte sto niekoľko...zajtra sa už fakt kuknem do papierov. A to by som už potom prekročila ten limit, o čom píšu... Som z toho fakt blbá.

dostala si dotáciu 4000, na tento rok ti zostalo cca 1500, to znamená, že si min. rok minula cca 2500 a to je aj tvoj príjem..
zafira74
23.08.12,14:59
No veď práve, že si napísala to isté. Len preto som to sem hodila.. :-) A to som nevedela, že im z daňového úradu posielajú výpisy.... už v tom začínam mať jasno. :-D
maad
04.09.12,12:42
Chcem sa opýtať keď len preruší živnosť musí sa dotácia od štátu vrátiť celá alebo len nevyčerpaná časť ďakujem.
ewita888
04.09.12,12:44
ani celá, ani nevyčerpaná..
vráti sa alikvotná časť, čiže prepočet na dni..
ewita888
04.09.12,12:57
z akého dôvodu prerušuje? nie zo zdravotného?