oldschool
20.08.12,10:52
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako mám postupovať v tejto veci:
Môj otec je umiestnený v Domove Dôchodcov (DD). Po rozvode s mamou tam šiel na vlastnú žiadosť. Zavolali si ma z DD ako najbližšieho príbuzného, že vraj mám podpísať "Dohodu o doplatku k úhrade za poskytovanú službu", keďže otcov dôchodok po 45 odpracovaných rokoch (vodič z povolania) je 388,50€ a nepostačuje na krytie výdavkov spojených s jeho umiestneným v DD. Mám vraj mesačne doplácať 24,20€, nakoľko otcovi musí z vymeraného dôchodku zostať min. 38€ a úhrada za služby v DD je stanovená na 373,78€. Keď som to oznámil otcovi, povedal mi, aby som nič nepodpisoval, že nás nechce zaťažovať žiadnymi záväzkami a keďže nemá žiadny majetok, nech sa o to postará štát.
Moja otázka: Budem musieť pristúpiť k podpisu tejto dohody, alebo môžem túto dohodu odmietnuť podpísať?
Ďakujem za rýchle vyjadrenia.
misoft
20.08.12,10:39
Nechcem šíriť paniku (bolo to aj v novinách z Prešova), ale pokiaľ nestačí jeho dôchodok na platby, budeš doplácať (ako jeho príbuzný). A v Prešove zašli až tak ďaleko, že pokiaľ to príbuzný nedoplatí, vymáhajú to exekučne (t.z. že môžu zablokovať i účet a takto prakticky dostať do nepríjemnej situácie nielen dôchodcu v DD, ale i inú rodinu).
Žiaľ, zákon je tak šalamúnsky napísaný, že ponecháva možnosť (neurčuje presne), teda čo DD - to môžu byť doplatky od 0% až do 100%.
oldschool
20.08.12,10:55
Ďakujem za odpoveď misoft, aj keď si ma nepotešil s tou exekúciou. Skúsim im to vrátiť nepodpísané, konzultoval som to aj s otcom, že odmietam doplácať, uvidím aké kroky urobia oni.
misoft
20.08.12,11:02
Len doplním:
http://ekonomika.sme.sk/c/6307180/domovy-pre-seniorov-musia-zvysit-ceny-zakon-to-kaze.html
a z toho:

Príde aj na deti seniorov Väčšine seniorov sa nemusí zmeniť výška úhrady. Odnesú si to však ich deti.
Z novely zákona vyplýva povinnosť preukazovať majetok aj osobám povinným výživou. „Preukazujú skutočnosť, či hodnota majetku presahuje, alebo nepresahuje desaťtisíc eur,“ napísalo ministerstvo práce.
Byt alebo rodinný dom, v ktorom takéto osoby bývajú, či vybavenie domácnosti sa neberie do úvahy.
„Ak bude mať obec alebo vyšší územný celok pochybnosti o hodnote majetku, zabezpečí si overenie tejto skutočnosti znaleckým posudkom a zaplatí náklady s tým spojené,“ píše ministerstvo.
Ak dôchodca nemá deti, nezaplatená úhrada alebo jej časť sa bude uplatňovať v konaní o dedičstve.
„Vyhľadávanie vhodných príbuzných a vystavovanie rozhodnutí bude časovo a administratívne veľmi náročný proces, ktorým budú enormne zaťažení pracovníci zariadenia a obce, pričom nie je isté, kedy a či vôbec budú pohľadávky uhradené,“ povedala starostka Križovian nad Dudváhom Svetlana Masaryková.
oldschool
20.08.12,11:34
Takže podľa tohoto, ak otec nemá majetok nad 10.000€ (čo nemá) tak budú posudzovať mňa ako najbližšieho príbuzného. Paráda!
To už aby povolili eutanáziu, pretože o nás sa už vôbec nikto nebude starať, keď naše deti budú mať 1-2 deti, hypotéku na krku a minimálnu mzdu za ktorú robí 60% slovákov....
wagner
20.08.12,19:16
Takže podľa tohoto, ak otec nemá majetok nad 10.000€ (čo nemá) tak budú posudzovať mňa ako najbližšieho príbuzného. Paráda!
To už aby povolili eutanáziu, pretože o nás sa už vôbec nikto nebude starať, keď naše deti budú mať 1-2 deti, hypotéku na krku a minimálnu mzdu za ktorú robí 60% slovákov....

A čo tak dohodnúť sa s otcom, že tú čiastku bude platiť on z toho vreckového? Nech sa uskromní a z 38 € nech doplatí potrebnú čiastku. Doplň to do tej dohody, že otec súhlasí s tým, že si to bude platiť sám.
oldschool
23.08.12,06:24
wagner, 38€ je životné minimum, ktoré dôchodcom zobrať nemôžu, a to mu pomaly nestačí ani na lieky, ktoré potrebuje na cukrovku a ostatné choroby, ktoré starých ľudí kvária, tzn. že si to v tej dohode nemôžem dopísať tak ako si navrhol ty.
Ak to bude nutné, tak to doplatím, je to môj otec, mne však ide o to či na to majú právo, keď človek, ktorý odpracoval pre tento, nechcem hrešiť, sk...... štát 45 rokov + 2 roky vojenčiny a nemá dôstojný dôchodok na to aby dôstojne dožil v Domove dôchodcov. Sám otec mi povedal, aby som to neplatil....
Skôr by som sa zameral na to, že ak by som to odmietol a oni by evidovali túto pohľadávku na otca, tak v prípade jeho skonu, v dedičskom konaní, keďže otec nemá žiadny majetok, by som dedičstvo a teda aj jeho dlh odmietol.
wagner
23.08.12,19:07
wagner, 38€ je životné minimum, ktoré dôchodcom zobrať nemôžu, a to mu pomaly nestačí ani na lieky, ktoré potrebuje na cukrovku a ostatné choroby, ktoré starých ľudí kvária, tzn. že si to v tej dohode nemôžem dopísať tak ako si navrhol ty.
Ak to bude nutné, tak to doplatím, je to môj otec, mne však ide o to či na to majú právo, keď človek, ktorý odpracoval pre tento, nechcem hrešiť, sk...... štát 45 rokov + 2 roky vojenčiny a nemá dôstojný dôchodok na to aby dôstojne dožil v Domove dôchodcov. Sám otec mi povedal, aby som to neplatil....
Skôr by som sa zameral na to, že ak by som to odmietol a oni by evidovali túto pohľadávku na otca, tak v prípade jeho skonu, v dedičskom konaní, keďže otec nemá žiadny majetok, by som dedičstvo a teda aj jeho dlh odmietol.

Žiaľ, majú na to právo podľa súčasne platného zákona. Tiež podľa zákona o rodine sú deti v rámci možností povinné prispievať rodičom. To že má toľké roky odpracované žiaľ na skutočnosti nič nezmení. Doba sa zmenila, ceny sú úplne iné ako kedysi. Je škoda, že tam po rozvode odišiel, pretože určite niekde spolu s Tvojou matkou bývali. Mal tam zostať, majetok podeliť a dnes by nemal také starosti. Vtedy to bolo najjednoduchšie riešenie. Takto vtedy rozmýšlali mnohí dôchodcovia.
marberka
24.08.12,11:51
Podľa tohto zákona, bude dieťa prispievať na pobyt rodiča v DD aj vtedy, keď ho nevidel napr.20 rokov? (rodičia sa rozviedli,otec nejavil o deti záujem, nestýkali sa ) ale pretože je jeho dieťaťom musí prispievať?
Mária27
24.08.12,21:01
Ešte sa môže stať, že ti otca dovezú domov. Veď takých otcov je veľa a v domoch ich je pomerne málo. Tak prečo by sme mali doplácať len na niektorých? A koho nikto neprijme, môže sa stať bezdomovcom ...

Žiaľ, nie sú malé iba dôchodky, ale aj platy. A vyživovacia povinnosť medzi príbuznými existuje, aj keď sa nestýkajú.
Milan Franer
03.06.13,18:37
matka je v domove 10 rokov.Po celu dobu je naprosto samostatná a nepotrebuje pomoc druhé osoby.Riaditelka jí však dala do smluvy uhradu za tuto službu i když ju nepožaduje a nepotrebuje.
Milan Franer
03.06.13,19:06
Mám matku v domově.Ze svého důchodu nemůž uhradit požadovanu platbu.Ja,její syn jsem dle nového zákona povinen tento doplatek uhradit.V zákoně však není zdůvodněné jaky to má dopad když nejsem občanem Slovenska,a druha věc kterou jsem tam nenašel,jak je to když ja její syn spolu s manželkou mame majetek větší než 10.000 eur,ale společně a protože manželka není přímou přibuznou musí se brát do uvahy že ja mám majetek jen polovičny.