lucia466
20.08.12,11:13
Prosím o radu
Manžel je zapísaný v rodnom liste ako otec nášho syna ale biologický otec je niekto iný.dala som na súd zapretie otcovstva matkou dieťaťa 20.9. mame pojednavanie kde je predvolaný aj biologický otec ako svedok -aby potvrdil že so mnou mal vzťah.
čo ak sa na súd biologicky otec nedostaví?
nasledne po tomto prvom pojednavani sa zmaže z rod. listu meno manžela a kolonka ostane prazdna s tym že hned davam druhy navrh na určenie otcovstva sudom a budem žiadat testy DNA.kto plati testy? ja dopredu s tym že vyjdu pozit. že je otec a vrati mi peniaze alebo až po testoch sa to hradi s tym že podla vysledku-ak klamem ja platim ak je otcom plati on?
mattto
20.08.12,09:31
nie, po pojednávaní sa "nezmaže" meno manžela z rodného listu. Súd nerozhodne o zapretí otcovstva na základe svedeckej výpovede biologického otca a matky. Testy DNA ako dôkaz sa vykonajú už v tomto konaní (o zapretie otcovstva), po právoplatnosti rozhodnutia môžete ísť na matriku a súhlasným vyhlásením rodičov zapísať biologického otca do rodného listu dieťaťa. Nie je nutné určovať otcovstvo súdnou cestou. O trovách konania môže súd rozhodnúť rôzne.
lucia466
20.08.12,09:38
no ale takto ako som to napisala mi to povedal jeden pravnik že toto pojednavanie je len o zapreti otcovstva a na určenie otcovstva nasledne podam navrh a tam sa budu riešit už testy a vyživne na dieta.tak ja už neviem.lebo biologicky otec je teraz predvolany len ako svedok ...
mattto
20.08.12,09:45
no ale takto ako som to napisala mi to povedal jeden pravnik že toto pojednavanie je len o zapreti otcovstva a na určenie otcovstva nasledne podam navrh a tam sa budu riešit už testy a vyživne na dieta.tak ja už neviem.lebo biologicky otec je teraz predvolany len ako svedok ...

neviem, čo povedal niekto druhý, ale súd nezaprie otcovstvo na základe niekoho výpovede, ale na základe znaleckého posudku (testov DNA). Otcovstvo sa určuje tromi spôsobmi a ďalší spôsob nasleduje až vtedy, ak otcovstvo nebolo určené predchádzajúcim spôsobom. V jednoduchosti: ak sa biologický otec hlási k otcovstvu, otcovstvo sa určí súhlasím vyhlásením rodičov (teba a jeho) pred matrikou alebo súdom, netreba určovať otcovstvo súdnym rozhodnutím.
lucia466
20.08.12,09:50
ale biologicky otec otcovstvo neuznava aj napriek tomu že vie že je to jeho dieta podoba je neuveritelna tak aky potom bude postup ??
Mila123
20.08.12,09:52
Lucka, nezávidím ti takúto situáciu.....
lucia466
20.08.12,09:54
prečo mi na socke povedala pravnička že najskor musim podat navrh na zapretie otcovstva ja ako matka a až na druhom sude až druhy navrh čo podam bude určenie otcovstva ak tam zaprie že neni otec sud rozhodne o testoch ... teraz bol moj navrh v zneni že som mala mimomanželsky pomer s tym a tym a že manžel nemože byt biologicky otec a že ho žiadam vypočut ako svedka a ako svedok aj bude vypočuty aj manžel aj otec dietata.
mattto
20.08.12,09:55
ale biologicky otec otcovstvo neuznava aj napriek tomu že vie že je to jeho dieta podoba je neuveritelna tak aky potom bude postup ??

ak neuzná otcovstvo (súhlasné vyhlásenie pred matrikou, súdom) vtedy nastupuje tretí spôsob určenia otcovstva - na základne súdneho rozhodnutia. Už budeš mať v ruke znalecký posudok a vysvetlíš mu, že je zbytočné viesť súdne konanie, ak bude naďalej tvrdohlavý, podáš návrh na určenie otcovstva na súd. Môžeš priamo, alebo ísť cez ÚPSVaR, ktorý bude účastníkom konania tak, či tak a ako kolízny opatrovník bude zastupovať mal. dieťa.
mattto
20.08.12,10:03
prečo mi na socke povedala pravnička že najskor musim podat navrh na zapretie otcovstva ja ako matka a až na druhom sude až druhy navrh čo podam bude určenie otcovstva ak tam zaprie že neni otec sud rozhodne o testoch ... teraz bol moj navrh v zneni že som mala mimomanželsky pomer s tym a tym a že manžel nemože byt biologicky otec a že ho žiadam vypočut ako svedka a ako svedok aj bude vypočuty aj manžel aj otec dietata.

lebo sa vyjadruješ nepresne a neuviedla si hneď na začiatku, že biologický otec neuznáva svoje otcovstvo. Vychádzal som z predpokladu, že uznáva svoje otcovstvo dobrovoľne.

Testy DNA sa vykonajú v konaní o zapretí otcovstva, znaleckým posudkom sa určí, či otec zapísaný v RL je biologickým otcom dieťa alebo nie je. Ak takýto posudok nebude stačiť biologickému otcovi, podáš návrh na určenie otcovstva, kde sa vykoná ďalší ZP výsledkom ktorého bude určenie otcovstva označeného muža. Súd pred vykonaní takéhoto dôkazu poučí účastníkov o trovách konania a v prípade, že označený otec bude otcom dieťaťa, súd môže rozhodnúť, že trovy dôkazu znáša v plnej výške otec.
lucia466
20.08.12,10:06
takže ak som to dobre pochopila teraz prideme všetci traja na pojednavanie ak on tam pred sudom vyhlasi že nie je otec sud hned da prikaz na testy otcovstva? a čo ak sa tam on vobec nedostaví?
lucia466
20.08.12,10:09
takže najskor sa budu robit jedny testy že moj manžel neni otec a nasledne druhe testy na otca ktoreho ukažem.no ale ak moj manžel hned vyhlasi na sude že on otcom byt nemože lebo intimne sme spolu nežili aj tak spravia testy s manželom? to je nejake divne nie
mattto
20.08.12,10:12
takže ak som to dobre pochopila teraz prideme všetci traja na pojednavanie ak on tam pred sudom vyhlasi že nie je otec sud hned da prikaz na testy otcovstva? a čo ak sa tam on vobec nedostaví?

biologický otec v konaní o zapretie otcovstva vystupuje ako svedok, vôbec nemusí byť prítomný v konaní. Súd rozhodne o zapretí otcovstva na základe výsledkov znaleckého dokazovania (znalecký posudok iba urči, či manžel je alebo nie je otcom dieťaťa, neurčí, či biologický otec je otcom alebo nie je otcom).

prítomnosť označeného otca (biologického) je nutná až v konaní o určení otcovstva. Súd má možnosť vynútiť si jeho prítomnosť na pojednávaní a znaleckom dokazovaní poriadkovými opatreniami (poriadková pokuta, predvedenie)
mattto
20.08.12,10:15
takže najskor sa budu robit jedny testy že moj manžel neni otec a nasledne druhe testy na otca ktoreho ukažem.no ale ak moj manžel hned vyhlasi na sude že on otcom byt nemože lebo intimne sme spolu nežili aj tak spravia testy s manželom? to je nejake divne nie

správne a divné to nie je, pre súd je prvoradý záujem dieťaťa, bolo by veľmi jednoduché takto sa zbavovať otcovstva. Preto súd bude rozhodovať na základe znaleckého posudku.
Sonič
27.09.12,08:09
Ahoj Ja mám práve teraz konanie o zapretí za sebou,bol tam aj bio.otec,ktorý potvrdil,že sme sa spolu stýkali a že mal.môže byť jeho.Tiež bol predvolaný ako svedok.Matričný otec nemohol byť otcom keďže dcéru poznal až od pol roka.Takže otcovstvo bolo zapreté aj bez testov DNA.A teraz má čaká dalšie pojednávanie,ktoré som ešte nezačala o určenie otcovstva a tam už určite budú žiadať testy,keďže bio.otec vraví,že si nieje otcovstvom istý.Ja samozrejme súhlasím,lebo som si istá na 100%.Takže drž mi palce a budem aj ja Tebe.:)
rendy2008
09.03.13,18:16
Dobry vecer mam taky problem,kedze sa mi narodilo dieta az po mojom rozvode a neuplynula mi doba 300 dni,je zapisany v rodnom liste moj byvaly manzel,na sude to mam podane uz 8 mesiacov,moj priatel si podal na sude navrh na urcenie otcovstva nakolko je biologickym otcom.Byvaly manzel sa uz 5 rokov nenachadza na uzemi SR,chcela by som vediet ako by som ten sudny proces mohla urychlit a ci by mi v tom vedel pomoct aj pravnik keby som mala aby sa mi to zrychlilo.dakujem
mattto
09.03.13,19:27
Dobry vecer mam taky problem,kedze sa mi narodilo dieta az po mojom rozvode a neuplynula mi doba 300 dni,je zapisany v rodnom liste moj byvaly manzel,na sude to mam podane uz 8 mesiacov,moj priatel si podal na sude navrh na urcenie otcovstva nakolko je biologickym otcom.Byvaly manzel sa uz 5 rokov nenachadza na uzemi SR,chcela by som vediet ako by som ten sudny proces mohla urychlit a ci by mi v tom vedel pomoct aj pravnik keby som mala aby sa mi to zrychlilo.dakujem

keby ste sa zobrali a dieťa by sa narodilo už v novom manželstve, nebol by problém, ale to je už teraz jedno. Urýchliť sa to nijak nedá. Priateľ nemusel podávať návrh na súd, ak bude právoplatné rozhodnutie, že exmanžel nie je otcom dieťaťa, priateľ môže uznať otcovstvo na matrike a nepotrebuje súdne rozhodnutie.
rendy2008
10.03.13,09:30
ale uz to nejako dlho trva,a povedali mi ze sa to da aj bez jeho pritomnosti.