burgtburgt
20.08.12,11:25
Dobry den!
Rozvadzame sa s manzelkou a jej 15 rocna dcerka z predchadzajuceho vztahu by chcela zostat so mnou teda u nevlastneho otca. Jej zakonnou zastupkynou je matka.
Chcem sa opytat ci je k tomu potrebna adopcia alebo staci len pisomne povolenie zakonneho zastupcu, ake mam moznosti, je treba tuto skutocnost oznamit pri rozvode?
Neviem kde zacat, poradte prosim...
Dakujem
mattto
20.08.12,09:35
osvojil si si dieťa po uzavretí manželstva? ak nie, nemáš k nej žiadne rodičovské práva, ani povinnosti. Súd nebude rozhodovať v konaní o rozvode o dieťati, keďže nepochádza z Vášho manželstva (ak si si ho neosvojil).

z logického hľadiska: 15 ročné decko je už dosť veľké, ak s tým matka bude súhlasiť, kľudne môže u teba dieťa bývať, ale bude to iba o dohode, z právneho hľadiska nebude existovať žiadne rozhodnutie, ktoré by zakladalo určenie vzájomných vzťahov.
Xanti
20.08.12,09:40
No podľa mňa netreba adopciu k tomu, aby nevlastná dcéra mohla žiť s tebou.

Známa takto prišla k dcére. Chcela po rozvode ostať u nej - nevlastnej matky, nechcela bývať s otcom a súd to vzal do úvahy. Otec platil výživné na dcéru potom.
A pochybujem, že to bola rodičovská dohoda, lebo jej otec s jej nevlastnou matkou sa neznášajú doteraz a to už nie sú manželmi 20 rokov. A tiež si známa tú nevlastnú dcéru neadoptovala.
mattto
20.08.12,09:48
No podľa mňa netreba adopciu k tomu, aby nevlastná dcéra mohla žiť s tebou.

Známa takto prišla k dcére. Chcela po rozvode ostať u nej - nevlastnej matky, nechcela bývať s otcom a súd to vzal do úvahy. Otec platil výživné na dcéru potom.
A pochybujem, že to bola rodičovská dohoda, lebo jej otec s jej nevlastnou matkou sa neznášajú doteraz a to už nie sú manželmi 20 rokov. A tiež si známa tú nevlastnú dcéru neadoptovala.

nechce sa mi hľadať znenie zákona o rodine pred 20 rokmi, ale dnes súd nebude rozhodovať o deťoch, ak nepochádzajú z manželstva, takže nebude rozhodovať ani o zverení atď., akoby to dieťa neexistovalo.
burgtburgt
21.08.12,07:07
Dakujem matto za tvoju odpoved. Dcerku som si neosvojil a je logicke co pises, ma to ani nenapadlo.