Nefrit
20.08.12,13:15
Dobrý deň,


môj priateľ je živnostník a k 25. 6. 2012 sa stal platcom DPH.
Musel, z dôvodu že žijeme v ČR a on tu robí na živnosť v internetovej firme. Takže faktúruje, on ako slovenský živnostník českej firme a na to musí byť platca DPH.


Takže sa stal platcom DPH, lenže on nevie čo má vlastne teraz za povinnosti, pretože mu nič nepovedali, naštudoval si len kopec vecí ale aj tak nič nezistil. Potrebuje vedieť, citujem tie info.. ako, komu, kedy, ako s odpoctom, co musi zaplatit potom, co si moze a nemoze uplatnit a tak.. vraj vobec nevie ani ako sa to fakturuje ani nic co moze vyuzit v praxi.


Ak s tým máte skúsenosti, prípadne ste platcami DPH. Prosím poradťe. Čo musí spraviť ako prvé? Ako a čo si môže niečo z dane odpočítať a čo musí zaplatiť. Koľko. On si to bude vedieť potom vypočítať ale potrebuje poradiť. Ja mu zbieram aj bločky z obchodov čo platil. Za radu vopred Ďakujem
tictac7
20.08.12,11:28
základná otázka - stal sa platcom podľa § 4 alebo § 7a?
kn-alka
20.08.12,11:40
má podané DPH za 2.qartál 2012? malo byť podané do 25.07.2012
KEJKA
20.08.12,14:05
základná odpoved
ak je registrovaný len kvôli službám a teda len podľa §7a), tak je naďalej v SR neplatiteľom, nemá nárok na žiaden odpočet DPH
podáva len SV na vyfakturovné/poskytnuté služby.
ak sa však zaregistroval hned podľa §4, je klasický platiteľ aj s nárokom na odpočet slov. DPH, to je už zložitejšie, mal by mať účtovníčku, na kolene sa to robiť nedá, ani len tak naštudovať, je tam príliš veľa súvislostí. Potom treba ešte odpovedať, či je Q- alebo M-mesačný platiteľ.
Bez ohľadu na odpoveď, isto musel do 20.7. podať SV - predsa ak poskytuje služby tak hádam od 25.6. aj fakturoval do Česka, či nie?
Tiež musí mať vybavený elektronický prístup, lebo SV sa podáva iba elektronicky /síce teraz je úprava, kvôli nefunkčnosti systému, ale to nechajme bokom/
Nefrit
20.08.12,15:39
Je podla 7a a dan ma platit kazde 3 mesiace. Tak ako to teda je? Co ma spravit ako prve? Ma vobec teda narok na nejaky odpocet? Ako ma postupovat? Dakujem
KEJKA
20.08.12,16:14
podľa §7a) zostáva neplatiteľom DPH, teda žiadny nárok na odpočet nie je.
registrácia slúži pre dodanenie služieb v štáte príjemcu. preto do EU vystaví faktúru bez DPH a dá tam odkaz, že povinnosť zdaniť má príjemca, plus tam musia byť obe ičDPH - Sk, a napr. CZ (dodávateľ vs odberateľ)
Z tohto titulu žiadnu daň platiť nebude /nie DPH/. každé tri mesiace má podať SV-súhrnný výkaz a k tomu musí mať vybavené elektronické doručovanie - viď príslušná téma.
Platiť DPH bude len v prípade, ak napr. z Česka alebo iného štátu nakúpi službu - bez DPH, musí ju dodaniť a za ten mesiac podá DP DPH a zaplatí daň - teda nie raz za tri mesiace, ale za každý mesiac, v ktorom bude mať takýto nákup.
V rámci SR naďalej vystupuje ako neplatiteľ, na svojich faktúrach neuvádza ičDPH, aby to neikoho neplietlo, nevyčísľuje DPHčku, proste všetko tak ako doteraz.