michaelson
20.08.12,16:43
Dobry den vsetkym:)

Rozmyslal som o tom ze na moju webstranku si dam reklamy od google adsense, cize za kazde kliknutie na reklamny banner cez moju stranku budem mat nejaky ten centik, tipujem za mesiac mi to hodi od 10e do 50e. Ako kedy.

A teraz neviem ci toto mozem vykonavat len zo zivnostou alebo spolocnostou. ? Cital som tu toho dost, aj na internete ale vsade pisu inac, tak som z toho fakt asi uz ,,pako,,. Niekde pisu ze je to sustavna podnik.cinnost, niekde pisu ze je to len nieco ako prilezitostne za ucelom len vyrovnania investovanych penazi na hosting atd..., niekde som zas cital ze netreba zivnost pokial neprekrocim istu financnu hodnotu za rok.

Tak teraz sa Vas velmi pekne pytam, dalo by sa to robit aj bez zivnosti? Lebo pride mi dost smiesne kvoli takym sumam to robit, a nechce sa mi verit ze tato problematika neni nijako vyriesena, alebo neni presne na nu nieco definovane.....

vopred za vase odpovede Dakujem
doplnam ze taktiez som student ako tu uz niektorí pisali
blavaciko
20.08.12,19:55
na informaciu o istej financnej hodnote zabudni, to sa tyka dani, nie zivnosti
ano potrebujes zivnost
to ze si student je v tejto otazke irelevantne
michaelson
20.08.12,20:31
aha rozumiem,dakujem

Takze nieje mozne, alebo skor je nelegalne mat adsense reklamy na vlastnom webe pokial clovek neni PO alebo zivnostnik? no to sa mi pride trosku divne, ale v takom pripade ak budem zarabat cca do 50e mesacne , sa neoplati mat zivnost lebo by som bol stratovy kvoli odvodom nie ?

Skuste sa niekto este vyjadrit na tento clanok. kde sa hovori aj o ,,ostatný príjem v zmysle § 8 zákona o dani z príjmov,, http://ludskourecou.sk/2012/06/je-prijem-z-google-adsense-podnikanim-alebo-nie/
KEJKA
21.08.12,06:07
vytrhnuté z kontextu:
majiteľ webu, ktorého cieľom nie je pravidelne, výrazne či dlhodobo zarábať, len si privyrobiť na náklady. Príjmy z reklamy Google, ak nejde vyslovene o vlastníka desiatok webov, nedosahujú a v SR ani nemôžu dosiahnuť nejakú výraznú sumu. Už len z tohto hľadiska ich Google vyplatí len raz čas (minimálnou vyplácanou sumou je 70 EUR) – tj raz za pár mesiacov či rokov. Preto tento príjem môže byť pokojne klasifikovaný ako tzv. ostatný príjem v zmysle § 8 zákona o dani z príjmov. Teda nie je potrebná registrácia pre podnikanie a už vôbec nie pre DPH (nejde totiž o ekonomickú činnosť). A ak jeho suma neprevýši 500 EUR ročne, je možné ho od dane z príjmov oslobodiť a legálne nikde neuvádzať.
=============
ja sa s týmto názorom stotožňujem, ale ako aj autor článku zdôrazňuje, že je to jeho názor a Z_DP, ani ZDPH nerozlišuje výrazne, ale isto hovorí o ekonomickej činnosti, tak záver je aj tak len na Tebe.
Čo si schopný obhájiť a čo si schopný a "ochotný" riskovať.
michaelson
21.08.12,10:03
dakujem za odpoved,

tak teraz uz vobec neviem co mam urobit :)
Dajme tomu ze by som chcel isto podla toho ,,ostatný príjem v zmysle § 8 zákona o dani z príjmov, zo zaciatku by mi to hodilo 20e mesacne... ale dajme tomu po pol roku by mi to davalo 200eur mesacne.. da sa to potom bezproblemovo zlegalizovat? napriklad na tu zivnost? aby som potom nemal nejaky problem:)
KEJKA
21.08.12,11:33
zopakujem................záver je aj tak len na Tebe.
Čo si schopný obhájiť a čo si schopný a "ochotný" riskovať.
samozrejme v ktoromkoľvek okamihu môžeš zmeniť názor a začať považovať tieto príjmy za ekonomickú činnosť a riešiť živnosť......
blavaciko
21.08.12,16:33
Clanok som precital, je to rozporuplne... pri vyklade zakona je potrebne citat aj odkazujuce poznamky a samozrejme ze kazdy si nasledne moze zakon vysvetlit ako len chce.

Suhlasim vsak s kejkou, ze je na tebe, co si ochotny sa snazit si obhajit a snad aj obhajit (robis to v dobrej viere, takze dufam, ze ti pripadna objahoba vyjde...)

ale podme na par. 8 (staci nam odsek 1)



§ 8 Ostatné príjmy


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä


a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)],
k) príjmy z derivátových operácií,
l) peňažné a nepeňažné plnenie, ktoré bolo poskytnuté poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, 37aa) jeho zamestnancovi alebo zdravotníckemu pracovníkovi od držiteľa registrácie lieku, držiteľa povolenia na veľkodistribúciu liekov, držiteľa povolenia na výrobu liekov, 37ab) výrobcu zdravotníckej pomôcky, výrobcu dietetickej potraviny37ac) alebo prostredníctvom tretej osoby.



tu si vsimnime slovne spojenie ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7.
V paragrafe 6 (ktory nas zaujima) je pre nas momentalne podstatny opat len prvy odsek



§ 6 Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu


(1) Príjmami z podnikania sú


a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.


a tu sa o svoje slovo hlasi poznamka c. 25, ktora nas odkazuje na Zákon č. 455/1991 Zb. v znení nesk. predpisov a tu je napisane nasledovne...



Ž i vn o s ť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť,
na účel dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.


v paragrafe 3 je nasledne vypis cinnosti, ktore nie su zivnostou, zial, AdSense v nich uvedeny nie je.

Otazka sustavnej cinnosti sa rozobera neustale. Osobne si myslim, ze AdSense je cinnost sustavna (kedze linky su aktivne). Netreba si to pliest s tym, ze vyplata prostriedkov nastava len napr. kazdych 6 mesiacov.(Ked stojis s autom na krizovatke na cervenej, je v cinnosti, hoci neplni svoj ucel)

Tolko nazor moj.
JUDr. Pavol Kollár
22.08.12,15:19
Ja som sa už k tejto téme vyjadroval. Živnostenský zákon je jednoznačný. Ak niekto vykonáva sústavnú činnosť (teda prevádzkuje webstránku aj za tým účelom aby zarobil, pričom zákon nedefinuje množstvo zarobených peňazí), prevádzkovanú samostatne , vo vlastnom mene , na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku, tak je to živnosťou. Tu nejde o príležitostnú činnosť, pretože tá reklama je na webstránke a úspech -množstvo peňazí, záleží na tom ako to je na tej stránke vymyslené a ako to priláka zvedavcov aby klikli. Či bude ako podniklateľ vystupovať fyzická osoba - živnostník, alebo právnická osoba - s.r.o., je vecou majiteľa webstránky ako si to zmluvne dohodne, teda ako to on chce. Všetko sa dá dohodnúť zmluvami tak, aby to bolo čo najvýhodnejšie a nebol problém napr. s daňovým úradom.