Romanaka22
20.08.12,16:55
Dobrý deň,
prosím Vás je konateľ firmy a jediný vlastník povinný sa prihlásiť do ZP a do soc.poisťovne ak je zamestnaný aj v inej firme?
Vo svojej firme nemá ešte zamestnancov na DÚ už je registrovaný, čo musí ešte urobiť.
Ďakujem pekne za odpovede
KEJKA
20.08.12,16:45
ak tá sro nemá zam-cov, ani konateľ nepoberá odmenu v tej sro, tak tá sro nemá povinnosti voči SP, ZP, DU.
Na DU je zrejme registrovaná na DPPO, prípadne DPH, DMV, ale nie na daň zo závislej činnosti, nie je na to dôvod.
Romanaka22
20.08.12,17:11
ďakujem pekne.a ak začne poberať odmenu? Na DU mu neschvalili aby bol platca DPH zatiaľ. A zamestnancov bude mať.
Mila123
20.08.12,17:15
ak bude mať odmenu, resp. zamestnáte prvého zamestnanca, máte povinnosť zahlásiť si závislú činnosť na DU...(tuším, že je tam 3
dňová povinnosť
a musíte si prihlásiť zamestnancov na SP i ZP (najneskôr v deň nástupu pre SP, jeden deň pre SP ak je to dohoda, pre ZP platí do 8. dňa....)
KatarinaNR
20.08.12,17:20
chcela by som sa opýtať ohľadom konateľa a zamestnania

musí byť jediný konateľ a spoločník zároveň keď má obchod u seba zamestnaný? v súčasnosti je u seba na dohodu ale ani to mu nevykryje celý dobu keďže má denne otvorené 8 hodín a 40 hodín vyčerpá rýchlo, čo zvyšok mesiaca, môže robiť len ako konateľ? keby prišiel inšpektorát práce je to na pokutu?

alebo
ide o reštauráciu, sro, dvaja konatelia a spoločníci, pracujú u seba na dohodu ale zrejme len do 31.12. čo potom ak budú v reštaurácií, príde inšpektorát práce, je to práca na čierno, resp. nelegálna práca?

alebo
sro jeden konateľ, spoločník, ktorý má jedného odberateľa, čiže pracuje pre jedného a faktúruje len jednému odberateľovi, musí byť u seba zamestnaný? robí pomocné stavebné práce?

ďakujem veľmi pekne
Romanaka22
20.08.12,17:21
o zamestnancoch uz viem,len to som dopletena lebo som nasla ze s.r.o musí odvadzat odvody,a bolo to tam rozdelene na pravidelny,nepravidelny prijem a zacinajuci podnikatelia. za konatela odvadzaju v tej druhej firme kde je zamestnany.
KEJKA
20.08.12,17:47
každá firma, každá sro odvádza odvody za svojich zam-cov, nie za cudzích.
Romanaka22
20.08.12,17:52
myslela som ci sro musi odvadzat odvody. to uz mimo zamestnancov.Asi som sa zle vyjadrila.
Mila123
20.08.12,17:57
nechápem, ako si to myslela.....
KEJKA
20.08.12,17:59
sro nie je sam o sebe zamestannec, žiadne odvody za seba neodvádza, ved to je právnická osoba.
Mohla by platiť napr. preddavky na daň z príjmu.......ale to nie je odvod v zmysle tvojej otázky.
KatarinaNR
21.08.12,04:56
babule, neviete mi prosím poradiť, viď vyššie, čo som sa pýtala?
ďakujem
promont maja
21.08.12,05:28
... k tejto téme ešte doplním ... z vlastnej skúsenosti/odpoveď zo 16. 1. 2012:

------Original Message-----
Sent: Saturday, January 14, 2012 9:22 AMTo:
PoradnaSubject: konateľ a výkon jeho funkcie

Poprosila by som Vás o odpoveď na moju otázku:

Ak má konateľ uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie s právom na odmenu, ale jej výšku v nej nemá určenú, s tým, že ho určí valné zhromaždenie ... ale o tomto valné zhromaždenie ešte nikdy nerokovalo a dosiaľ mu nebola vyplatená žiadna odmena ... a takto funguje už roky rokúce ... bez vyplatenej odmeny .. hoci s nárokom na ňu ... ale bez určenia jej výšky ... ide o nepravidelný príjem akotaký? ... je jasné, že právny vzťah je a má nárok na odmenu ... ale do odsúhlasenia valným zhromaždením je vlastne v 0,00 výške ... za odpoveď vopred pekne ďakujem.

Postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia nadobúda fyzická osoba, ktorá spĺňa dve podmienky, a to existenciu právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti, a existenciu práva na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 alebo ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) nadobudne postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia iba v prípade, ak mu vznikne právny vzťah konateľa s.r.o. zápisom do obchodného registra, a zároveň ak mu určitý úkon (napríklad zmluva o výkone funkcie) zaručuje právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo ods. 3 zákona o dani z príjmov za výkon tejto funkcie. Zamestnávateľ (s.r.o.) je povinný prihlásiť túto fyzickú osobu do registra poistencov odo dňa, od ktorého nadobúda postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia (t. j. odo dňa, od ktorého spĺňa obidve podmienky - aj existenciu právneho vzťahu, aj existenciu práva na príjem). Pritom nie je rozhodujúce, či konateľ má odmenu skutočne vyplatenú. Dôležité je, že má právo na tento príjem.Ak konateľovi s.r.o. zo žiadneho úkonu (napríklad zo zmluvy o výkone funkcie, z mandátnej zmluvy) nevyplýva právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo ods. 3 zákona o dani z príjmov za výkon tejto funkcie, nenadobúda postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia. Z tohto dôvodu zamestnávateľ (s.r.o.) nie je povinný prihlásiť túto fyzickú osobu do registra poistencov.

V prípade, že konateľ nadobudne postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia, zamestnávateľ (s.r.o.) musí určiť, či zamestnanec bude odmeňovaný pravidelne mesačne alebo nepravidelne. Ak zamestnávateľ pri registrácii zamestnanca určí, že na základe niektorého právneho vzťahu je zamestnanec odmeňovaný pravidelne mesačne, je povinný prihlásiť zamestnanca z tohto právneho vzťahu na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti. Ak zamestnávateľ určí, že na základe niektorého právneho vzťahu je zamestnanec odmeňovaný nepravidelne, je povinný prihlásiť zamestnanca z tohto právneho vzťahu iba na dôchodkové poistenie.

S pozdravom

Zuzana Sárkányová
odbor komunikačný
referent oddelenia
_____________________________________________
Sociálna poisťovňa - ústredie
Tel: +421 90617-1989
Ul. 29. augusta 8-10
Mobil: -
813 63 Bratislava
Fax:
ioanes
21.08.12,10:42
Na doplnenie - ak konateľ nemá iný príjem, na základe ktorého by odvádzal do SP a ZP, tak musí byť zamestnancom, keďže z dohody sa neodvádzajú odvody.