stan1ey
20.08.12,18:22
Zdravím Vás, začiatkom roka mi vznikla daň na zaplatenie cca 2.800€, ktorú som aj zaplatil ešte začiatkom roka. Asi v piatom/šiestom mesiaci som podával dodatočné daňové priznanie s nulovou daňou a daň z príjmu mi vrátili, ale chcú po mne, aby som mi platil skoro 800€ každý kvartál na preddavky. Za jeden som im už peniaze poslal.
Môžem sa zbaviť povinnosti platiť preddavky na daň z príjmu? Môžem teraz získať už zaplatené peniaze späť na preddavky?
kn-alka
20.08.12,16:33
§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

(3) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 16 596, 96 eura, platí mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/12 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho mesiaca.

(4) V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť platenie preddavkov na daň inak.

Pošli žiadosť na DÚ, prípadne choď osobne za správcom dane.
Mila123
20.08.12,17:10
zaplatené preddavky na daň ti vrátia až po podaní DP za rok 2012.....
povinnosť začne plynúť 01 04 2013 a ešte k tomu 40 dní .....t.j. niekedy okolo 10 05 2013.....

žiadať môžeš o určenie preddavkov inak, resp. uveď dôvod, prečo nemôžeš platiť zákonom určenú výšku preddavkov.....