maurkusA.
21.08.12,09:07
Dobrý deň,

Chcel by som sa informovat. V maji som skončil VS mam 26r. a ostal som dobrovolne nezamestnani a platim si preddavky do ZP. Ale teraz sa chcem od septembra prihlasit na UP kedze mi konci praca na dohodu.

Moja otazka je: V ktory den sa mam prihlasit na UP aby som nemusel za september platit do ZP?
A ked som na dohode pocas augusta zarobil viac ako 130eur bude to mat nejaky vpliv aby som v septembri dostal davku v hmotnej nudzi. Resp. mozem si potom na dohode zarobit max. 130eur?
veronikasad
21.08.12,07:14
Evidencia uchádzača o zamestnanie a nárok na dávku v hmotnej núdzi sú dve rozdielne veci.

Ako uchádzača o zamestnanie ťa zaradia do evidencie dňom doručenia žiadosti. Ak to bude v strede mesiaca, alikv.časť mesiaca zaplatíš v zdr.poisťovni ako samoplatitel.

Aby ti vznikol nárok na dávku v hmotnej núdzi, musíš mať potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak za mesiac august (vyplatené v septembri) budeš mať ešte príjem, o dávku v hmotnej núdzi môžeš požiadať až v mesiaci oktobri (vyplatia ti ju v novembri)
maurkusA.
21.08.12,08:39
Dakujem za info.

a ked budem na urade prace potom v septembri kolko mozem max. zarobit na dohode?
katka 23
21.08.12,08:43
blondy
21.08.12,08:44
Dakujem za info.

a ked budem na urade prace potom v septembri kolko mozem max. zarobit na dohode?

maximálne : 143,40 EUR
veronikasad
21.08.12,08:51
maximálne : 143,40 EUR
Doplním - dohodu treba odovzdať na UP pred začiatkom výkonu práce, inak uchádzača o zamestnanie vyradia z evidencie.
Ak však zarobíš 143 € a nemáš v domácnosti ďalšie spoločne posudzované osoby, nárok na dávku v hmotnej núdzi ti nevznikne, resp. len minimálny. Záleží aj od typu dohody, príjem z každej sa započítava inak.
maurkusA.
21.08.12,09:06
dakuejm za odpovede :)