Rasťo74
21.08.12,10:37
Potreboval by som radu ohladom polovičného pracovného pomeru.
Mám zamestnanca ktorý u mna pracuje na pracovný pomer, zamestnanec mi navrhol že by chcel robiť na polovičný pracovný pomer. Zmluvu navrhujem ukončiť dohodou a uzatvoriť novú prac.zmluvu na polovičný úvazok s tým že bude robiť 5 dní po 4 hodiny.
Ako to je s gastráčmi podla mna nemá nárok nakoľko nepresiahol 4 hodiny práce? je to správne.
Dovolenku má nárok na 5 týždnov a z toho bude skutočne mať iba polovicu ak správne uvažujem,
návšteva u lekára 7 dní nárok polovica?

Dakujem
Tweety
21.08.12,08:42
Potreboval by som radu ohladom polovičného pracovného pomeru.
Mám zamestnanca ktorý u mna pracuje na pracovný pomer, zamestnanec mi navrhol že by chcel robiť na polovičný pracovný pomer. Zmluvu navrhujem ukončiť dohodou a uzatvoriť novú prac.zmluvu na polovičný úvazok s tým že bude robiť 5 dní po 4 hodiny.
Ako to je s gastráčmi podla mna nemá nárok nakoľko nepresiahol 4 hodiny práce? je to správne.
Dovolenku má nárok na 5 týždnov a z toho bude skutočne mať iba polovicu ak správne uvažujem,
návšteva u lekára 7 dní nárok polovica?

Dakujem
Nemusíš uzatvárať zmluvu stačí ju len upraviť dodatkom. Pri práci 4 hod. nebude mať nárok na zabezpečenie stravovania. Dovolenka, resp. nárok zostáva, rovnako aj § na lekárske ošetrenia.
tictac7
21.08.12,08:42
...nemusíš ukončiť tento PP a uzatvárať nový, stačí zmena - dodatok k pôvodnej PZ.
- áno, na SL nemá nárok, ak má rozvrhnutý PČ 4 hodiny denne 5 dní v týždni
- dovolenku má nárok riadne 5 týždňov. Nič mu krátiš nebudeš. Nakoľko jeho PČ je 4 hodiny denne, tak aj čerpanie dovolenky bude 4 hodiny denne
- návšteva u lekára 7 dní po 4 hodiny (ako dovolenka)
blondy
21.08.12,08:42
Ak neodpracuje viac ako 4hodiny nemá nárok na stravné. Nárok na dovolenku má 25 dní, jej denná výška bude 4hod*priemerný hod. zárobok, takisto má nárok na 7 dní na návštevu u lekára, ale jeho "pracovný deň" sú 4 hodiny...
KEJKA
21.08.12,08:43
na všetky otázky je podľa mňa odpoved áno. Akurát som si nie istá, ale hádam sa môže uzavrieť dodatok k exstujúcej PZ, ktorým sa mení úväzok.
Ak sa zmení plat na polovicu, tak to bude zhruba polovica pri všetkých náhradách.
Rasťo74
21.08.12,08:49
A keby sme rozviazali pôvodný pracovný pomer dohodou a uzavreli nový kde by som mal 2 mes.skuš dobu na vyškúšanie či mi to bude vyhovovať ju mať na polovičný prac.pomer nakoľko keby mi to nevyhovovalo tak by som v skúšobnej dobe ukončil zmluvu?
Môžem to tak spraviť alebo musí byť len dodatok?
Tweety
21.08.12,08:51
A keby sme rozviazali pôvodný pracovný pomer dohodou a uzavreli nový kde by som mal 2 mes.skuš dobu na vyškúšanie či mi to bude vyhovovať ju mať na polovičný prac.pomer nakoľko keby mi to nevyhovovalo tak by som v skúšobnej dobe ukončil zmluvu?
Môžem to tak spraviť alebo musí byť len dodatok?
Zmluva už je , treba spraviť len dodatok. AK vyhovoval na celý PČ, prečo by nevyhovoval na polovičný? Zamestnanec so skončením PP súhlasí? A ešte dodám, len tak skončiť PP nemôžeš,( či bude dohoda?) musíš mať zákonný dôvod, a ten nemáš.
Rasťo74
21.08.12,08:56
Dovod je a ona sama mi dá dohodu o skončení prac.pomeru skončenie 31.08 ja je chcem dať novú prac.zmluvu od 01.09.? Fakt je v tom problém.
Ide o to že ja pôvodne som nechcel a ona tak chcela ostať doma tak rozmýšlam že by som to skúsil na mesiac dva či mi to bude vyhovovať a keby nie tak ukončíme prac.pomer.
Tweety
21.08.12,08:58
Dovod je a ona sama mi dá dohodu o skončení prac.pomeru skončenie 31.08 ja je chcem dať novú prac.zmluvu od 01.09.? Fakt je v tom problém.
Ide o to že ja pôvodne som nechcel a ona tak chcela ostať doma tak rozmýšlam že by som to skúsil na mesiac dva či mi to bude vyhovovať a keby nie tak ukončíme prac.pomer.
Čiže chce nový PP na skúšobnú dobu s tým, že kedykoľvek počas nej môže byť skončený?
veronikasad
21.08.12,09:00
Dovod je a ona sama mi dá dohodu o skončení prac.pomeru skončenie 31.08 ja je chcem dať novú prac.zmluvu od 01.09.? Fakt je v tom problém.
Ide o to že ja pôvodne som nechcel a ona tak chcela ostať doma tak rozmýšlam že by som to skúsil na mesiac dva či mi to bude vyhovovať a keby nie tak ukončíme prac.pomer.
Nemusíš si komplikovať život prihláškami a odhláškami do SP a ZP. V dohode o zmene pracovnej zmluvy okrem zmeny týždenného fondu pracovného času zmeň aj dobu trvania prac.pomeru z doby neurčitej na dobu určitú. Ak budete s jej prácou spokojní, po tomto čase sa zmení prac.pomer na dobu neurčitú. Ak spokojní nebudete, pracovný pomer dohodnutým dňom skončí.

Pozor na čerpanie dovolenky - alikvotnu časť z pôvodného úväzku by si mala vyčerpať ku dňu zmenu úväzku.
Rasťo74
21.08.12,09:02
Ano.
Keby sa zmenil pomer z TPP na polovičný a keby mi to nevyhovovalo čo potom musel by som jej platiť odstupné sa pri polovičnom PP je odstupné zo mzdy za polovičný prac.pomer?
Tweety
21.08.12,09:03
Ano.
Keby sa zmenil pomer z TPP na polovičný a keby mi to nevyhovovalo čo potom musel by som jej platiť odstupné sa pri polovičnom PP je odstupné zo mzdy za polovičný prac.pomer?
ÁNo, odstupné by bolo z jej priemerného platu za posledný kvartál. Čiže vlastne novou PZ chceš s ňou vybabrať, či? Pochybujem , že s touto zmenou súhlasí.
Rasťo74
21.08.12,09:08
Počkaj vybabrať nie ale pôvodne som ju ani nechcel nechať na polov.úvazok ale uvažoval som že skúsiť by som to mohol. Tak prečo mám isť do rizika ja ked vlastne ona nechce byť na TPP alena na polov.p.p.?
Tweety
21.08.12,09:11
Počkaj vybabrať nie ale pôvodne som ju ani nechcel nechať na polov.úvazok ale uvažoval som že skúsiť by som to mohol. Tak prečo mám isť do rizika ja ked vlastne ona nechce byť na TPP alena na polov.p.p.?
Veď môžeš zmeniť úväzok, ale dodatkom k pôvodnej PZ.
KEJKA
21.08.12,11:36
Počkaj vybabrať nie ale pôvodne som ju ani nechcel nechať na polov.úvazok ale uvažoval som že skúsiť by som to mohol. Tak prečo mám isť do rizika ja ked vlastne ona nechce byť na TPP alena na polov.p.p.?

neviem aké riziká podstupuješ ty? Obvykle je to naopak.