kdebolotam
21.08.12,12:32
Poprosím o radu, podávam návrh na vydanie platobného rozkazu, nakoľko môj bývalý nájomca mi je dlžný sumu skoro 2 000,- EUR a nepomohol ani ročný splátkový kalendár. Aký poplatok súdu treba uhradiť? koľko% z celkovej sumy a vlastne aké poplatky ma čakajú? pravdepodobne platobný rozkaz si neprevezme, čo potom?má význam ho potom posunúť exekútorovi, keď nič nevlastní, teda ma síce s.r.o., auto, no neviem, či by sa s tým niečo dalo robiť? len sa obávam, aby som nemusela k dlžnej sume platiť ešte všetky súdne poplatky a nakoniec sa mi nič nevráti, teda či sa mi oplatí ísť do toho, alebo to nechať tak, i keď cca 2 000,- EUR nie je 10,- EUR....tak raďte, vďaka
tictac7
21.08.12,10:57
určite to nenechaj tak. Súdny poplatok je 6% z vymáhanej sumy. V návrhu na platobný rozkaz nezabudni aj na príslušenstvo. Nakoľko ho ešte nevieš presne vyčísliť, stačí aj slovne, úrok z omeškania vo výške 9% p.a. od (dátum kedy bolo splatné 1. dlžné nájomné) do zaplatenia z istiny vo výške (výška 1. dlžného nájomného), úrok z omeškania vo výške 9% p.a. od (dátum kedy bolo splatné 2. dlžné nájomné) do zaplatenia z istiny vo výške (výška 2. dlžného nájomného) a takto rozpíšeš všetky dátumy a sumy, trovy konania (súdny poplatok).
Ak nezaplatí a rozsudok sa stane právoplatným, neváhaj a posuň to exekútorovi na vymáhanie. Aj podiel na s.r.o. je majetok (a možno nie malý....).
Určite Ti to stojí za to, veď tie peniaze nenájdeš len tak na chodníku.....
kdebolotam
21.08.12,11:46
ja by som tie úroky nechala tak, stačilo by mi keby zaplatil dlh + súdny poplatok. Ono platil sporadicky, 2 mesiace vôbec, potom zaplatil, potom opäť nič, 1/3 a pod, takže ani neviem, od kedy by som mala začať, ťahalo sa to skoro 9 mesiacov...
globalpartner
21.08.12,12:14
Poprosím o radu, podávam návrh na vydanie platobného rozkazu, nakoľko môj bývalý nájomca mi je dlžný sumu skoro 2 000,- EUR a nepomohol ani ročný splátkový kalendár. Aký poplatok súdu treba uhradiť? koľko% z celkovej sumy a vlastne aké poplatky ma čakajú? pravdepodobne platobný rozkaz si neprevezme, om?má význam ho potom posunúť exekútorovi, keď nič nevlastní, teda ma síce s.r.o., auto, no neviem, či by sa s tým niečo dalo robiť? len sa obávam, aby som nemusela k dlžnej sume platiť ešte všetky súdne poplatky a nakoniec sa mi nič nevráti, teda či sa mi oplatí ísť do toho, alebo to nechať tak, i keď cca 2 000,- EUR nie je 10,- EUR....tak raďte, vďaka

Pozor ak neprevezme platobný rozkaz, súd platobný rozkaz zruší a nariadi pojednávanie na konci ktorého vydá rozsudok a až ten je exekučný titul.
Na platobný rozkaz sa nevzťahuje náhradné doručenie-uloženie na pošte musí byť doručený do vlastných rúk a musí byť vykázane prevzatie.


Takýto nedoručený platobný rozkaz nenadobudne právoplatnosť a nie je exekučným titulom
kdebolotam
21.08.12,15:30
tak potom akým spôsobom donútim dlžníka zaplatiť?
globalpartner
21.08.12,17:41
Pozor ak neprevezme platobný rozkaz, súd platobný rozkaz zruší a nariadi pojednávanie na konci ktorého vydá rozsudok a až ten je exekučný titul.
Na platobný rozkaz sa nevzťahuje náhradné doručenie-uloženie na pošte musí byť doručený do vlastných rúk a musí byť vykázane prevzatie.

ý rozkaz nenadobudne právoplatnosť a nie je exekučným titulom

Odpoveď v texte červené ak to neprevezme trvá to dlhšie
kdebolotam
22.08.12,05:17
Ďakujem za cenné rady, ešte jedna otázka, návrh na vydanie plat. rozkazu sa podáva na OS v mieste trvalého pobytu žalobcu či žalovaného?alebo je to jedno?V návrhu si môžem uplatniť úhradu dlžnej sumy + súdny poplatok 6% z dlžnej sumy bez úrokov? či musia tam byť aj tie úroky? ako je to potom s ďalšími poplatkami, ak neuhradí plat. rozkaz, myslím exekútor a pod. ako si ich budem môcť od dlžníka vymôcť?
mattto
22.08.12,05:37
Ďakujem za cenné rady, ešte jedna otázka, návrh na vydanie plat. rozkazu sa podáva na OS v mieste trvalého pobytu žalobcu či žalovaného?alebo je to jedno?V návrhu si môžem uplatniť úhradu dlžnej sumy + súdny poplatok 6% z dlžnej sumy bez úrokov? či musia tam byť aj tie úroky? ako je to potom s ďalšími poplatkami, ak neuhradí plat. rozkaz, myslím exekútor a pod. ako si ich budem môcť od dlžníka vymôcť?

môžeš podať na ktorýkoľvek súd. Áno v petite rozhodnutia uvedieš aj náhradu trov konania. Príslušenstvo istiny (úroky z omeškania, zmluvnú pokutu...) nemusíš žiadať.

Predbiehame, keď bude vydaný PR, uvidíme, či sa správoplatní, alebo zruší, potom budeme riešiť, exekúcie.
buchač
22.08.12,05:51
môžeš podať na ktorýkoľvek súd. Áno v petite rozhodnutia uvedieš aj náhradu trov konania. Príslušenstvo istiny (úroky z omeškania, zmluvnú pokutu...) nemusíš žiadať.

Predbiehame, keď bude vydaný PR, uvidíme, či sa správoplatní, alebo zruší, potom budeme riešiť, exekúcie.

Oponujem ...


Návrh na vydanie platobného rozkazu je spravidla súčasťou žaloby, ktorá sa podáva na súd príslušný podľa § 9 a § 84 – 89a O.s.p. a za ktorú sa platí súdny poplatok podľa položky 1 alebo 2 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.

Súdy podľa príslušnosti
http://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudy/SudZoznam.aspx
mattto
22.08.12,06:03
Oponujem ...



Súdy podľa príslušnosti
http://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudy/SudZoznam.aspx

oponuješ zle, ak je niečo spravidla, neznamená to nutnosť. Účastník môže podať návrh na ktorýkoľvek vecne príslušný súd. Pokiaľ nejde o výlučnú miestnu príslušnosť (§88 OSP), súd nemôže odstúpiť návrh, jedine na námietku toho, voči komu návrh smeruje.

§105 OSP "Súd skúma miestnu príslušnosť iba podľa § 88. Ak však navrhovateľ vystupuje v rôznych veciach opätovne ako navrhovateľ alebo ak miestnu príslušnosť namieta odporca, súd skúma miestnu príslušnosť aj podľa § 84 až 87. Súd skúma miestnu príslušnosť prv, než začne konať o veci samej. Neskôr ju skúma len na námietku účastníka, ak ju uplatní najneskôr pri prvom úkone, ktorý účastníkovi patrí."

Inými slovami: pokiaľ sa nejedná o predmet konania s výlučnou miestnou príslušnosťou (§88 OSP), môžeš podať návrh na hociktorý vecne príslušný súd na Slovensku, aj tam, kde je predsedom súdu tvoj spolužiak alebo teta, ak odporca nevznesie námietku miestnej nepríslušnosti, súd s tým nič neurobí, vo veci bude konať a dvoch Bratislavčanov bude prejednávať OS vo Vranove nad Topľou :)
buchač
22.08.12,06:15
Hej , jasné - beriem ...tá posledná veta asi nehrozí ...ale pobavil som sa ...:-)
mattto
22.08.12,07:04
prečo by nehrozila? stáva sa to bežne :)
globalpartner
22.08.12,09:25
oponuješ zle, ak je niečo spravidla, neznamená to nutnosť. Účastník môže podať návrh na ktorýkoľvek vecne príslušný súd. Pokiaľ nejde o výlučnú miestnu príslušnosť (§88 OSP), súd nemôže odstúpiť návrh, jedine na námietku toho, voči komu návrh smeruje.

§105 OSP "Súd skúma miestnu príslušnosť iba podľa § 88. Ak však navrhovateľ vystupuje v rôznych veciach opätovne ako navrhovateľ alebo ak miestnu príslušnosť namieta odporca, súd skúma miestnu príslušnosť aj podľa § 84 až 87. Súd skúma miestnu príslušnosť prv, než začne konať o veci samej. Neskôr ju skúma len na námietku účastníka, ak ju uplatní najneskôr pri prvom úkone, ktorý účastníkovi patrí."

Inými slovami: pokiaľ sa nejedná o predmet konania s výlučnou miestnou príslušnosťou (§88 OSP), môžeš podať návrh na hociktorý vecne príslušný súd na Slovensku, aj tam, kde je predsedom súdu tvoj spolužiak alebo teta, ak odporca nevznesie námietku miestnej nepríslušnosti, súd s tým nič neurobí, vo veci bude konať a dvoch Bratislavčanov bude prejednávať OS vo Vranove nad Topľou :)

Buchač má pravdu príslušný súd v občianskom konaní je súd v mieste trvalého pobytu
odporcu-žalovaného.
§84 O.s.p. Na konanie je príslušný všeobecný súd účastnika,proti ktorému návrh smeruje (odporca),ak nie je ustanovené inak

Samozrejme môžeš podať návrh na začatie konania-vydanie platobného rozkazu na hociktorom súde ,ale docieliš tým len predĺženie, konania keďže to súd bude musieť odstúpiť na iný príslušný súd (mimochodom vzhľadom na veľký nápad podaní to súdy robia radi aby mali čo najmenej práce) .
Podľa §105 O.s.p. ktorý si citoval môže byť príslušný iný súd ako všeobecný súd odporcu v presne taxatívne vymenovaných veciach uvedených v§ 88 (prečo si necitoval všetko ods.a až o)
Návrh na vydanie platobného rozkazu-začate konania o zaplatenie peňazí nim nie je
buchač
22.08.12,09:32
Buchač má pravdu príslušný súd v občianskom konaní je súd v mieste trvalého pobytu
odporcu-žalovaného.
§84 O.s.p. Na konanie je príslušný všeobecný súd účastnika,proti ktorému návrh smeruje (odporca),ak nie je ustanovené inak

Samozrejme môžeš podať návrh na začatie konania-vydanie platobného rozkazu na hociktorom súde ,ale docieliš tým len predĺženie, konania keďže to súd bude musieť odstúpiť na iný príslušný súd (mimochodom vzhľadom na veľký nápad podaní to súdy robia radi aby mali čo najmenej práce) .
Podľa §105 O.s.p. ktorý si citoval môže byť príslušný iný súd ako všeobecný súd odporcu v presne taxatívne vymenovaných veciach(prečo si necitoval všetko ods.a až o)
Návrh na vydanie platobného rozkazu-začate konania o zaplatenie peňazí nim nie je
...aj ja som tak vedel - viem ...no nemienil som sa s lepším odborníkom ( a to matto určite je - bez dišputy ) prieť ....
Ale možno sa aj mýlim ...
mattto
22.08.12,09:55
Buchač má pravdu príslušný súd v občianskom konaní je súd v mieste trvalého pobytu
odporcu-žalovaného.
§84 O.s.p. Na konanie je príslušný všeobecný súd účastnika,proti ktorému návrh smeruje (odporca),ak nie je ustanovené inak

Samozrejme môžeš podať návrh na začatie konania-vydanie platobného rozkazu na hociktorom súde ,ale docieliš tým len predĺženie, konania keďže to súd bude musieť odstúpiť na iný príslušný súd (mimochodom vzhľadom na veľký nápad podaní to súdy robia radi aby mali čo najmenej práce) .
Podľa §105 O.s.p. ktorý si citoval môže byť príslušný iný súd ako všeobecný súd odporcu v presne taxatívne vymenovaných veciach uvedených v§ 88 (prečo si necitoval všetko ods.a až o)
Návrh na vydanie platobného rozkazu-začate konania o zaplatenie peňazí nim nie je

píšeš sprostosti, nauč sa chápať právny text. Súd môže skúmať iba výlučnú miestnu príslušnosť, miestnu príslušnosť podľa §84-87 OSP skúma až na námietku odporcu, alebo pokiaľ navrhovateľ vystupuje vo viacerých veciach. Odporúčam si nechať vysvetliť §105 OSP - úkony súdu, čo môže a čo nie.

Súd nemôže svojvoľne odstúpiť návrh pokiaľ sa nejedná o výlučnú miestnu príslušnosť uvedenú v §88 OSP. Takže o žiadne predlžovanie konania tu nejde.

Prosím nevyjadruj sa k veciam, ktorým nerozumieš.
globalpartner
22.08.12,10:45
píšeš sprostosti, nauč sa chápať právny text. Súd môže skúmať iba výlučnú miestnu príslušnosť, miestnu príslušnosť podľa §84-87 OSP skúma až na námietku odporcu, alebo pokiaľ navrhovateľ vystupuje vo viacerých veciach. Odporúčam si nechať vysvetliť §105 OSP - úkony súdu, čo môže a čo nie.

Súd nemôže svojvoľne odstúpiť návrh pokiaľ sa nejedná o výlučnú miestnu príslušnosť uvedenú v §88 OSP. Takže o žiadne predlžovanie konania tu nejde.

Prosím nevyjadruj sa k veciam, ktorým nerozumieš.

Kto tu napísal sprostosť si Ty.

Modelový prípad :
1.Bydlisko odporcu je BA, návrh na vydanie platobného rozkazu sa podá na súde v Ke.
2. Všeobecný súd odporcu je BA , KE súd skúma svoju miestnu príslušnosť podľa §105 O.s.p teda v rámci tohto § podľa §88 O.s.p

3. § 88 ods1 Namiesto všeobecného súdu odporcu je na konanie príslušný súd,
písm.a) v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v SR, ak ide o rozvod ....atď
- ďalšie taxatívne uvedené veci kde môže byť miestne príslušný súd iný súd ako všeobecný súd odporcu písm.b až písm o a potom ods. 2 uvedeného §88
3. Ak teda KE súd skúma svoju miestnu príslušnosť podľa § 105 (výlučne podľa §88) a zisťuje , že nenašiel ustanovenie §88 podľa ktorého by bol miestne príslušný v prípade platobného rozkazu teda zisťuje , že nie je miestne príslušný podľa §88
4.Podľa §105 ods.2 Ak súd podľa ods.1 zistí, že nie je miestne príslušný, neodkladne postúpi vec príslušnému súdu bez rozhodnutia (pozn. teda všeobecnému súdu odporcu podľa §84)

Len toľko
mattto
22.08.12,11:02
Kto tu napísal sprostosť si Ty.

Modelový prípad :
1.Bydlisko odporcu je BA, návrh na vydanie platobného rozkazu sa podá na súde v Ke.
2. Všeobecný súd odporcu je BA , KE skúma svoju miestnu príslušnosť podľa §105 O.s.p teda v rámci tohto § podľa §88 O.s.p

3. § 88 ods1 Namiesto všeobecného súdu odporcu je na konanie príslušný súd,
písm.a) v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v SR, ak ide o rozvod ....atď
- ďalšie taxatívne uvedené veci kde môže byť miestne príslušný súd iný súd ako všeobecný súd odporcu písm.b až písm o a potom ods. 2 uvedeného §88
3. Ak teda KE súd skúma svoju miestnu príslušnosť podľa § 105 (výlučne podľa §88) a zisťuje , že nenašiel ustanovenie §88 podľa ktorého by bol miestne príslušný v prípade platobného rozkazu teda zisťuje , že nie je miestne príslušný podľa §88
4.Podľa §105 ods.2 Ak súd podľa ods.2 zistí, že nie je miestne príslušný, neodkladne postúpi vec príslušnému súdu bez rozhodnutia (pozn. teda všeobecnému súdu odporcu podľa §84)

Len toľko


zleeeeeee, všetko zleeeeee

KE neskúma svoju miestnu príslušnosť podľa §105 OSP, robí úkony podľa §105 OSP, ktorý hovorí čo? §105 OSP: "Súd skúma miestnu príslušnosť iba podľa § 88. Ak však navrhovateľ vystupuje v rôznych veciach opätovne ako navrhovateľ alebo ak miestnu príslušnosť namieta odporca, súd skúma miestnu príslušnosť aj podľa § 84 až 87. " Čo hovorí §88 OSP?


Neviem ako viac polopatisticky ti to mám vysvetliť, posledný pokus. Sú dva druhy miestnej príslušnosti:

1. všeobecná miestna príslušnosť §§84-87 OSP (tú môže súd skúmať iba po splnení podmienky uvedenej v §105 OSP)
2. výlučná miestna príslušnosť §88 OSP (tú skúma súd vždy)

V §105 OSP máš jasné uvedené, aké úkony robí súd, teda, že skúma IBA výlučnú miestnu príslušnosť podľa §88 OSP, ak nie je výlučne miestne príslušný podľa tohto paragrafu, návrh odstúpi. Všeobecnú miestnu príslušnosť skúma IBA na podnet odporcu, alebo ak navrhovateľ vystupuje vo viacerých konaniach. Ak nie sú splnené tieto podmienky (podnet odporcu, navrhovateľ vo viacerých konaniach), súd nemôže skúmať všeobecnú miestnu príslušnosť podľa §§84-87 OSP a keďže nemôže skúmať túto podmienku konania, nemôže dôjsť k záveru, že nie je miestne príslušný, ak nedošiel k záveru, že nie je miestne príslušný, nemôže návrh odstúpiť inému súdu.

ešte raz si prečítaj §105 OSP, všimni si hlavne spojky IBA, AK, AJ...
globalpartner
22.08.12,11:47
zleeeeeee, všetko zleeeeee

KE neskúma svoju miestnu príslušnosť podľa §105 OSP, robí úkony podľa §105 OSP, ktorý hovorí čo? §105 OSP: "Súd skúma miestnu príslušnosť iba podľa § 88. Ak však navrhovateľ vystupuje v rôznych veciach opätovne ako navrhovateľ alebo ak miestnu príslušnosť namieta odporca, súd skúma miestnu príslušnosť aj podľa § 84 až 87. " Čo hovorí §88 OSP?


Neviem ako viac polopatisticky ti to mám vysvetliť, posledný pokus. Sú dva druhy miestnej príslušnosti:

1. všeobecná miestna príslušnosť §§84-87 OSP (tú môže súd skúmať iba po splnení podmienky uvedenej v §105 OSP)
2. výlučná miestna príslušnosť §88 OSP (tú skúma súd vždy)

V §105 OSP máš jasné uvedené, aké úkony robí súd, teda, že skúma IBA výlučnú miestnu príslušnosť podľa §88 OSP, ak nie je výlučne miestne príslušný podľa tohto paragrafu, návrh odstúpi. Všeobecnú miestnu príslušnosť skúma IBA na podnet odporcu, alebo ak navrhovateľ vystupuje vo viacerých konaniach. Ak nie sú splnené tieto podmienky (podnet odporcu, navrhovateľ vo viacerých konaniach), súd nemôže skúmať všeobecnú miestnu príslušnosť podľa §§84-87 OSP a keďže nemôže skúmať túto podmienku konania, nemôže dôjsť k záveru, že nie je miestne príslušný, ak nedošiel k záveru, že nie je miestne príslušný, nemôže návrh odstúpiť inému súdu.

ešte raz si prečítaj §105 OSP, všimni si hlavne spojky IBA, AK, AJ...

Môj posledný príspevok k tejto téme.
Skôr ako začneš niekoho poučovať poriadne si prečítaj príspevok ku ktorému sa vyjadruješ to čo píšeš píšem aj ja vo svojom modelovom príklade (v snahe polopatisticky Ti vysvetliť aplikáciu týchto ustanovení O.s.p. na konkrétnom prípade zadavateľky, paradoxne obidvaja chápeme rovnako význam len akosi nechceš z pozície neviem akej pripustiť že v prípade zadavateľky by Ke súd odstúpil Ba súdu (modelový prípad )kee nie je výlučne ( tu som spravil chybu , že som to nenapísal do príspevku ale keďže to tam bolo spojené s §88 v tomto kontext to tak bolo chápané a dalo sa tovyčítať z textu
3. Ak teda KE súd skúma svoju miestnu príslušnosť podľa § 105 (výlučne podľa §88) a zisťuje , že nenašiel ustanovenie §88 podľa ktorého by bol miestne príslušný v prípade platobného rozkazu teda zisťuje , že nie je miestne príslušný podľa §88
mattto
22.08.12,11:54
Môj posledný príspevok k tejto téme.
Skôr ako začneš niekoho poučovať poriadne si prečítaj príspevok ku ktorému sa vyjadruješ to čo píšeš píšem aj ja vo svojom modelovom príklade (v snahe polopatisticky Ti vysvetliť aplikáciu týchto ustanovení O.s.p. na konkrétnom prípade zadavateľky, paradoxne obidvaja chápeme rovnako význam len akosi nechceš z pozície neviem akej pripustiť že v prípade zadavateľky by Ke súd odstúpil Ba súdu (modelový prípad )kee nie je výlučne ( tu som spravil chybu , že som to nenapísal do príspevku ale keďže to tam bolo spojené s §88 v tomto kontext to tak bolo chápané a dalo sa tovyčítať z textu
3. Ak teda KE súd skúma svoju miestnu príslušnosť podľa § 105 (výlučne podľa §88) a zisťuje , že nenašiel ustanovenie §88 podľa ktorého by bol miestne príslušný v prípade platobného rozkazu teda zisťuje , že nie je miestne príslušný podľa §88





reagoval sa na tvoje nezmysly: "§84 O.s.p. Na konanie je príslušný všeobecný súd účastnika,proti ktorému návrh smeruje (odporca),ak nie je ustanovené inak

Samozrejme môžeš podať návrh na začatie konania-vydanie platobného rozkazu na hociktorom súde ,ale docieliš tým len predĺženie, konania keďže to súd bude musieť odstúpiť na iný príslušný súd (mimochodom vzhľadom na veľký nápad podaní to súdy robia radi aby mali čo najmenej práce) .
Podľa §105 O.s.p. ktorý si citoval môže byť príslušný iný súd ako všeobecný súd odporcu v presne taxatívne vymenovaných veciach uvedených v§ 88 (prečo si necitoval všetko ods.a až o)
Návrh na vydanie platobného rozkazu-začate konania o zaplatenie peňazí nim nie je"

tvoj modelový príspevok je nezmysel, rovnako ako všetky tvoje príspevky k tejto téme. Vec sa týka nezaplateného nájomného, nejde o výlučnú miestnu príslušnosť, takže v tomto prípade KE nebude skúmať všeobecnú miestnu príslušnosť a ak návrh na vydanie PR podá hoci aj v Trebišove, OS Trebišov vydá platobný rozkaz.
globalpartner
22.08.12,12:33
reagoval sa na tvoje nezmysly: "§84 O.s.p. Na konanie je príslušný všeobecný súd účastnika,proti ktorému návrh smeruje (odporca),ak nie je ustanovené inak

Samozrejme môžeš podať návrh na začatie konania-vydanie platobného rozkazu na hociktorom súde ,ale docieliš tým len predĺženie, konania keďže to súd bude musieť odstúpiť na iný príslušný súd (mimochodom vzhľadom na veľký nápad podaní to súdy robia radi aby mali čo najmenej práce) .
Podľa §105 O.s.p. ktorý si citoval môže byť príslušný iný súd ako všeobecný súd odporcu v presne taxatívne vymenovaných veciach uvedených v§ 88 (prečo si necitoval všetko ods.a až o)
Návrh na vydanie platobného rozkazu-začate konania o zaplatenie peňazí nim nie je"

tvoj modelový príspevok je nezmysel, rovnako ako všetky tvoje príspevky k tejto téme. Vec sa týka nezaplateného nájomného, nejde o výlučnú miestnu príslušnosť, takže v tomto prípade KE nebude skúmať všeobecnú miestnu príslušnosť a ak návrh na vydanie PR podá hoci aj v Trebišove, OS Trebišov vydá platobný rozkaz.

Proti ktorému odporca podá odpor z námietkou všeobecnej miestnej príslušnosti podľa miesta bydliska teda v tomto prípade v BA a tak OS Trebišov bude musieť skúmať všeobecnú miestnu príslušnosť
robí úkony podľa §105 OSP, ktorý hovorí čo? §105 OSP: "Súd skúma miestnu príslušnosť ibapodľa § 88. Ak však navrhovateľ vystupuje v rôznych veciach opätovne ako navrhovateľ alebo ak miestnu príslušnosť namieta odporca, súd skúma miestnu príslušnosť aj podľa § 84 až 87.

zisťí , že nie je ani všeobecne miestne príslušný a ni podľa §88 a musí to postúpiť na všeobecný súd odporcu podľa miesta bydliska.

A sme tam kde sme nechceli byť konanie sa predĺži
Samozrejme môžeš podať návrh na začatie konania-vydanie platobného rozkazu na hociktorom súde ,ale docieliš tým len predĺženie, konania keďže to súd bude musieť odstúpiť na iný príslušný súd (mimochodom vzhľadom na veľký nápad podaní to súdy robia radi aby mali čo najmenej práce) .

Dobrý si
mattto
22.08.12,12:48
Proti ktorému odporca podá odpor z námietkou všeobecnej miestnej príslušnosti podľa miesta bydliska teda v tomto prípade v BA a tak OS Trebišov bude musieť skúmať všeobecnú miestnu príslušnosť
robí úkony podľa §105 OSP, ktorý hovorí čo? §105 OSP: "Súd skúma miestnu príslušnosť ibapodľa § 88. Ak však navrhovateľ vystupuje v rôznych veciach opätovne ako navrhovateľ alebo ak miestnu príslušnosť namieta odporca, súd skúma miestnu príslušnosť aj podľa § 84 až 87.

zisťí , že nie je ani všeobecne miestne príslušný a ni podľa §88 a musí to postúpiť na všeobecný súd odporcu podľa miesta bydliska.

A sme tam kde sme nechceli byť konanie sa predĺži
Samozrejme môžeš podať návrh na začatie konania-vydanie platobného rozkazu na hociktorom súde ,ale docieliš tým len predĺženie, konania keďže to súd bude musieť odstúpiť na iný príslušný súd (mimochodom vzhľadom na veľký nápad podaní to súdy robia radi aby mali čo najmenej práce) .

Dobrý si



ahaaaa, takže už vieš, že PR bude doručený, že podá odpor a dokonca s námietkou miestnej nepríslušnosti? niekto má vešteckú guľu, ešte mi napíš čísla lotta :D

dobrý si
globalpartner
22.08.12,13:05
ahaaaa, takže už vieš, že PR bude doručený, že podá odpor a dokonca s námietkou miestnej nepríslušnosti? niekto má vešteckú guľu, ešte mi napíš čísla lotta :D

dobrý si
No samozrejme neviem, to nikto nevie , ale je to možné a aj vysoko pravdepodobné pri dodržaní odbornosti , Ja som s týmito hypotetickými úvahami nezačal. Len som tvrdil a tvrdím že je lepšie podať návrh na začatie konania na súde v mieste bydliska odporcu (podľa Teba nezmysli)
kdebolotam
22.08.12,16:12
Fíha, začína to tu byť rušné.....ok, takže všetky podklady pre PR pošlem na na OS v meste trvalého pobytu dlžníka. Potom sa určite ozvem, ako pokračovať ďalej, zatiaľ vďaka za všetky príspevky pre mňa sú všetky užitočné, nakoľko vôbec nemám vedomosti o týchto veciach...vlastne nemala som, no pomaličky sa začínam orientovať.
kdebolotam
12.09.12,11:46
Pred 2 týždňami som podala návrh na vydanie platobného rozkazu. Je určená lehota na vydanie pl.r. alebo musím čakať, pokiaľ prídem na radu?
tictac7
12.09.12,11:53
Pred 2 týždňami som podala návrh na vydanie platobného rozkazu. Je určená lehota na vydanie pl.r. alebo musím čakať, pokiaľ prídem na radu?

hmmm, čakať, čakať. Niekedy sú to 3 týždne, niekedy 9 mesiacov - závisí od súdu a od sudcu.....
buchač
12.09.12,11:56
Pred 2 týždňami som podala návrh na vydanie platobného rozkazu. Je určená lehota na vydanie pl.r. alebo musím čakať, pokiaľ prídem na radu?

" B " je správna odpoveď ....

ALE

Do 10 dní súd vydá platobný rozkaz, ak sú splnené tieto podmienky (§ 172 ods. 8 OSP):
- navrhovateľ predloží spolu s návrhom na začatie konania návrh platobného rozkazu na tlačive uverejnenom ministerstvom spravodlivosti na jeho webovom sídle,
- na vydanie platobného rozkazu sú splnené zákonom ustanovené podmienky a
- je zaplatený súdny poplatok.
kdebolotam
12.09.12,15:22
Zatiaľ mi neprišlo zo súdu koľko mám platiť, vyrátala som si to, no čakám na výzvu.
kdebolotam
09.11.12,08:30
Tak dostala som výzvu na zaplatenie súdneho poplatku. Teším sa, ľady sa pohli.....no mám jednu otázočku na vás, poradáci, súčasne ma súd vyzval aby som doručila opravu návrhu na vydanie pl. rozkazu, nakoľko som vyrátala poplatok 106,38 eur avšak skutočný poplatok je 106,- eur, nevedela som, že mám sumu zaokrúhliť. Takže mám na pôvodnom návrhu len opraviť túto sumu, alebo vo veci musí byť udané oprava návrhu.....
kdebolotam
09.01.13,16:33
Dnes som dostala platobný príkaz. Takže teraz by som mala počkať, či do 15 dní nájomca sumu zaplatí. Ak nie, musím požiadať súd o právoplatnosť rozsudku a potom?? je to zatiaľ správne?
zalobaba
09.01.13,17:10
Dnes som dostala platobný príkaz. Takže teraz by som mala počkať, či do 15 dní nájomca sumu zaplatí. Ak nie, musím požiadať súd o právoplatnosť rozsudku a potom?? je to zatiaľ správne?

odporca by mal dlžnú sumu + trovy konania uhradiť do 15 dní od doručenia PR, samozrejme, ak ho vôbec prevezme.....Môžu nastať v zásade 4 varianty:
1. odporca PR prevezme a v lehote 15 dní nepodá odpor a istinu + trovy konania v lehote uhradí,
2. odporca PR prevezme a v lehote 15 dní nepodá odpor, istinu a trovy konania neuhradí - môžeš súd požiadať o vyznačenie doložky právoplatnosti a vykonateľnosti a celú vec podať exekútorovi na exekučné konanie (ak samozrej:V prípade, ak by bol PR nedoručiteľný, súd PR zruší
3. odporca PR prevezme a v lehote 15 dní podá odpor - súd PR zruší a vec postúpi do konania Cb, vo veci bude vytýčený termín pojednávania,
4. odporca PR neprevezme (bude nedoručiteľný) - súd PR zruší a vec postúpi do konania Cb, vo veci bude vytýčený termín pojednávania

Vydaním PR nie je ešte nič vyhraté, to je iba začiatok, celá vec sa môže riešiť mesiace aj roky.
kdebolotam
10.01.13,07:15
Ja viem, že to bude ešte zložité, nakoľko som si istá, že na 99% dlžnú sumu odporca neuhradí, no predsa len je to posun vpred....
kdebolotam
18.01.13,06:56
Tak práve som mala zaujimavý telefonát od odporcu, vraj si prevzal PR, a chce sa dohodnúť na splátkach, len aby som nepokračovala vymáhanie súdnou cestou, pretože dlžnú sumu nemá a nemôže ju zaplatiť do 15 dní, no sľúbil, že by po splátkach platil a možno do leta by všetko splatil...hlavne, že mi podpísal splátkový kalendár na 1 rok, a na pol roka sa odmlčal a ani jednu splátku som nedostala...som síce až veľmi mäkká, no už toho mám ozaj plné zuby, a už nebudem robiť žiadne ústupky. Takže teraz si ešte týždeň - dva počkám, potom napíšem žiadosť o právoplatnosť PR a podávam vec exekútorovi.
buchač
18.01.13,07:04
Tak práve som mala zaujimavý telefonát od odporcu, vraj si prevzal PR, a chce sa dohodnúť na splátkach, len aby som nepokračovala vymáhanie súdnou cestou, pretože dlžnú sumu nemá a nemôže ju zaplatiť do 15 dní, no sľúbil, že by po splátkach platil a možno do leta by všetko splatil...hlavne, že mi podpísal splátkový kalendár na 1 rok, a na pol roka sa odmlčal a ani jednu splátku som nedostala...som síce až veľmi mäkká, no už toho mám ozaj plné zuby, a už nebudem robiť žiadne ústupky. Takže teraz si ešte týždeň - dva počkám, potom napíšem žiadosť o právoplatnosť PR a podávam vec exekútorovi.
Sľuby sa sľubujú , blázni sa radujú...
Podáš prst a urvú Ti ruku..
Kto čaká , ten sa aj dočká...
Na každú sviňu sa voda varí ...
riccado
18.01.13,12:56
Cb asi tažko...
bubkoch
18.01.13,18:27
Tak práve som mala zaujimavý telefonát od odporcu, vraj si prevzal PR, a chce sa dohodnúť na splátkach, len aby som nepokračovala vymáhanie súdnou cestou, pretože dlžnú sumu nemá a nemôže ju zaplatiť do 15 dní, no sľúbil, že by po splátkach platil a možno do leta by všetko splatil...hlavne, že mi podpísal splátkový kalendár na 1 rok, a na pol roka sa odmlčal a ani jednu splátku som nedostala...som síce až veľmi mäkká, no už toho mám ozaj plné zuby, a už nebudem robiť žiadne ústupky. Takže teraz si ešte týždeň - dva počkám, potom napíšem žiadosť o právoplatnosť PR a podávam vec exekútorovi.

strasne vela nepresnosti ... precitaj si este raz poriadne co napisala zalobaba vyssie ...

prevzal PR, a chce sa dohodnúť na splátkach, len aby som nepokračovala vymáhanie súdnou cestou

tym ze sud vydal PR sa uz proces neda zastavit ani zvratit ... ty v zejto faze nemas co robit len cakat ci poda odpor ... ak odpor poda, bude sud, ak odpor nepoda, PR nadobudne pravoplatnost

dlžnú sumu nemá a nemôže ju zaplatiť do 15 dní

od to v podstane nemusi zaplatit do 15 dni, 15 dni ma lehotu na podanie odporu ... ak ho nepoda, ty budes mat v ruke exekucny titul a je uz len na tvojej dobrej voli dokedu budes cakat na peniaze kym pojdes za exekutorom ... mozes aj hned na druhy den

potom napíšem žiadosť o právoplatnosť PR

ziadna ziadost sa nepise ... PR je pravoplatny automaticky ak nepoda odpor ... vezmes PR a prides na sud do kancelarie sudkyne ktora vydala PR a tam ti pracovnicka kancelarie hodi na PR peciatku, ktora tú pravoplatnost potvrdí a zviditelní
kdebolotam
07.02.13,11:12
Ok, opäť som o krôčik ďalej, odporca nepodal odpor voči PR, takže mám PR právoplatný. Ako postupovať ďalej? Asi by som si mala nájsť exekútora a dúfať, že sa mu podarí čo najskôr dostať moje peniaze, či nie?
buchač
07.02.13,11:31
... vezmes PR a prides na sud do kancelarie sudkyne ktora vydala PR a tam ti pracovnicka kancelarie hodi na PR peciatku, ktora tú pravoplatnost potvrdí a zviditelní

Ok, opäť som o krôčik ďalej, odporca nepodal odpor voči PR, takže mám PR právoplatný. Ako postupovať ďalej? Asi by som si mala nájsť exekútora a dúfať, že sa mu podarí čo najskôr dostať moje peniaze, či nie?
...exekútor je hocikde ...

Prídeš s rozsudkom ... povieš , čo chceš ...
Pracovník/čka spíše príslušné papiere ... môžeš aj Ty , no nedoporučujem ...
Zaplatíš poplatok + kolok , dostaneš potvrdenie o platbe , kópiu zápisu a fertig ....

P.S.:
Som za múdreho , čo ??? ;)
Čo už , včera som navštívil kanceláriu exekútora a podal podnet na vymáhanie ....
Cudzie nechcem , svoje si nedám vziať ...:(
draik
07.02.13,12:51
Ok, opäť som o krôčik ďalej, odporca nepodal odpor voči PR, takže mám PR právoplatný. Ako postupovať ďalej? Asi by som si mala nájsť exekútora a dúfať, že sa mu podarí čo najskôr dostať moje peniaze, či nie?
Exekútorovi treba predložiť buď originál PR s vyznačenou právoplatnosťou a jeho obyčajnú kópiu alebo overenú kópiu PR a obyčajnú kópiu plus kolok 16,50 €. Ak si návrh nespíšete sama alebo Vám ho nepripraví niekto iný, zistite si, či to urobí exe zdarma a či nepýta preddavok na trovy exekúcie.