NibokaZV
21.08.12,23:17
Ahojte chcem sa opýtať ako zaúčtovať nákup tovaru z Nórska v podvojnom účtovníctve. Tovar je nakúpený na obyčajný pokladničný doklad, ktorý je v NOKorunách s DPH. Chcem sa opýtať čo s DPHčkou?? (samozdanenie)?????Naša firma je platca DPH ďakujem za každú odpoveď
betka
22.08.12,09:01
V SR platí nasledovné:

Zákon o DPH: par. 56, 57,58

Mali by ste informovať, akým spôsobom sa dá vrátiť DPH z Norska-ich zákon o DPH.
---------------------------------
ZDP: daňový výdavok:

19/k) daň z pridanej hodnoty

3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,

Záver: Podmienky vrátenie DPH zahraničnej osobe, t.j. Vašej spoločnosti, sa riadi zákonom Nórskym, kde je stanovené, kedy je možné vrátiť DPH na základe žiadosti. V našich podmienkach je suma DPH min. 50€......
Čo sa týka pohľadu ZDP, 19/k mi hovorí o nároku z iného ČŠ. Z uvedeného mi vyplýva, že ak nemáte záujem o vrátenie DPH z Norska, bude DPH daňovým výdavkom. Účtovanie je v zmysle PUPU 51/7. DPH je súčasťou OC.
NibokaZV
27.08.12,23:47
Čiže ak nechcem aby mi vracali DPHčku z Norska tak si celý bolček prepočítam kurzom k tomu dňu kedy to bolo kúpené na Eurá a celú sumu dám ako OC????
mondes
28.08.12,00:20
V SR platí nasledovné:

Zákon o DPH: par. 56, 57,58

Mali by ste informovať, akým spôsobom sa dá vrátiť DPH z Norska-ich zákon o DPH.
---------------------------------
ZDP: daňový výdavok:

19/k) daň z pridanej hodnoty

3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,

Záver: Podmienky vrátenie DPH zahraničnej osobe, t.j. Vašej spoločnosti, sa riadi zákonom Nórskym, kde je stanovené, kedy je možné vrátiť DPH na základe žiadosti. V našich podmienkach je suma DPH min. 50€......
Čo sa týka pohľadu ZDP, 19/k mi hovorí o nároku z iného ČŠ. Z uvedeného mi vyplýva, že ak nemáte záujem o vrátenie DPH z Norska, bude DPH daňovým výdavkom. Účtovanie je v zmysle PUPU 51/7. DPH je súčasťou OC.

K tomu zelenému: Podľa mňa ak DPH z Norska za celý rok prekročila stanovený limit, takmáte povinnosť si ju vyžiadať. Ak však takto neurobíte, nie je daňovým výdavkom. Pozri výšku DPH v Norsku tu:

http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1
NibokaZV
28.08.12,16:59
No pri tomto našom nákupe nepresiahla DPH stanovený limit, takže ju nebudem žiadať späť len teraz neviem či je alebo nie je daňovým výdavkom????? Najistejšie by asi bolo ju nedať a bude pokoj či???
mondes
28.08.12,22:25
Ale to sa týka celého roka. Takže ak určite vieš, že za celý rok nepresiahne DPH z Norska stanovený limit, tak ju môžeš kľudne dať do daňových výdavkov. Ja to robím tak, že sumu zo zahraničného bločka rozdelím na základ dane a DPH (tú zahraničnú), ten základ dám do VOZD a tú DPH účtujem ako VNZD a tu mám analytiku, že napr. DPH z Norska. A potom na konci roka, ak tú DPH sčítam a nepresiahne stanovený limit, tak ju preúčtujem do VOZD.
NibokaZV
28.08.12,22:44
Super ďakujem za pomoc urobím to presne takto :-) a mohla by som ťa ešte poprosiť že by si mi napísala konkrétne zaúčtovanie aby som to neurobila zle :-) ak by si bola taká zlatá
mondes
28.08.12,23:01
Super ďakujem za pomoc urobím to presne takto :-) a mohla by som ťa ešte poprosiť že by si mi napísala konkrétne zaúčtovanie aby som to neurobila zle :-) ak by si bola taká zlatá

Hmm, pozerám na tvoj prvý príspevok a ty účtuješ v PU. Ja však účtujem v JU. Nechcem Ti poradiť zle, tak snáď sa ešte niekto nájde, kto Ti pomôže. :-)
NibokaZV
02.09.12,11:39
ok aj tak ďakujem :-)
dago
22.01.13,10:56
zaujimave informacie, co sa tyka cien tovarov, ako aj dani v norsku najdete na...