Jozef
21.09.04,08:01
Dobry den vam vsetkym prajem,

mohli by ste mi prosim poradit ci mozem spravit zapocet na dve rozne meny?
Cital som, ze zapocet je mozny spravit len na faktury v rovnakej mene.
Mam zopar faktur v USD a zvysok je vsetko v CZK.
Ako sa ich zbavim. Je mozne ich prepocitat nejak na CZK a potom ich zapocitat?
Nemam s tym skusenosti, tak snad mi niekto poradi.

Dakujem a pekny den
Jozef
Lenočka
21.09.04,09:02
Všetky fa., ktoré mi dojdú zo zahraničia a ktoré vystavím prepočítam kurzom NBS na Sk a keď robím zápočet vznikne mi niaky kurzový rozdiel, pretože v deň zápočtu je kurz väčšinou odlišný.
Jozef
21.09.04,09:08
To je mi jasne,

ja sa ale pytam ci je mozne zapocitat faktury s roznymi menami?
Mam napriklad dve faktury, jedna dodavatelska v CZK a jedna odberatelska v USD.
Je mozne tieto dve faktury vzajomne zapocitat?
MirkaV
21.09.04,10:45
hm, aj ja potrebujem urobiť zápočet a jednu fa mám v Skk a druhú v CZK. Auditorka vravela, že by sa to nemalo robiť..... ale ... čo to tam mám nechať celú večnosť???
asi to skúsim nejak kompenzovať a použijem kurz NBS a .... ale tiež s tým nemám skúsenosti, takže ak niekto áno .... poteší

ďakujem
Jozef
21.09.04,11:00
MirkaV,

no ved aj ja ich tam ma uz pomaly druhy rok a majitel to chce zapocitat.
Pri tom som mu tvrdil, ze zapocet s roznymi menami nie je mozny.
Fakt neviem ako sa tych faktur zbavim.
je to divocina
GABRIELA
21.09.04,11:30
Ja som robila zápočet medzi pohľadávkami v SK a USD . Na prepočet so použila kurz NBS v deň zápočtu. Výhrady nemala ani druhá strana. Každý sme si zvlášť zaúčtovali kurzový rozdiel.
Jozef
21.09.04,11:33
Gabriela,
tak nejako to budem musiet spravot aj ja, nech mi to vypadne z evidencie.
Vdaka
rosemary
21.09.04,12:12
Jozef, prosím Ťa, mohol by si napísať predpis, podľa ktorého by sa dve meny nemohli započítať?
Katty
21.09.04,12:12
podľa mňa nemôžete započítať pohľadávky a záväzky v rôznych menách vzájomným zápočtom
Palino
21.09.04,12:29
Mňa by tiež zaujímalo na základe čoho nie je možné urobiť zápočet, keď sú pohľadávky a záväzky v rôznych menách?
Viera
21.09.04,12:44
Mňa by tiež zaujímalo na základe čoho nie je možné urobiť zápočet, keď sú pohľadávky a záväzky v rôznych menách?
V starých postupoch účtovania pre podnikateľov ( do roku 2003 ) to bolo uvedené v čl. VI - Zákaz kompenzácie. Ale kde je to v nových postupoch a či to tam ešte vôbec je, to netuším...
Katty
21.09.04,13:17
tak doteraz som to všade hladala a nič, takže to tak vypadá že už nie je zákaz kompenzááácie ako písala Viera

takže teraz sa už zápočty budu upravovať len podla Obch. zák. § 358-364 podla čoho sa môžu započítať aj peň. pohľadávky znejuce na rôzne meny ak tieto meny sú volne zameniteľné. rozhodujuci je pritom stredný devízový kurz platný v deň započítania..
Viera
21.09.04,13:29
V starých postupoch účtovania pre podnikateľov ( do roku 2003 ) to bolo uvedené v čl. VI - Zákaz kompenzácie. Ale kde je to v nových postupoch a či to tam ešte vôbec je, to netuším...
Ešte som našla zmienku o započítaní v zákone o účtovníctve §7 odsek 6 odkaz 15 pod čiarou. Možno je to tam nejako zašifrované...
Katty
21.09.04,13:31
nie to nebude o tom, to je o zobrazovaní majetku a záväzkov v účtovnej závierke
GABRIELA
21.09.04,16:10
A keď sme pri zápočtoch, tak mám dotaz na 3,4 zápočet čiže vzájomný zápočet medzi viacerými firmami. Ja ich robím veľmi veľa , ale stretla som sa aj s firmami, ktoré odmietajú na základe rady od auditorov takéto zápočty a robíme to cez zložitejšie postúpenia pohľadávok , potom vzájomné zápočty medzi dvoma stranami.Môj názor je, že je to to isté, len mám omnoho viac účtovných zápisov, dohôd a roboty a ešte aj rozmýšľania ako to urobiť OK.
Jozef
22.09.04,08:59
Hladal som to aj ja a v zakone o uctovnictve nic som nenasiel.
Tak preco potom auditor tvrdi,ze to nie je mozne.
Ani na nich sa uz neda spolahnut.

Cize spravim zapocet odhliadnuc od meny v akej su faktury vystavene.
K tomuto som sa chcel dopracovat.
Vdaka
kocand
22.09.04,09:47
Ahojte,
my započítavame bežne pohľadavky a záväzky v cudzej mene. V zmluve o započítaní sa uvedie prepočet na jednu spoločnú menu (napr. CKZ a USD - prepočítame na USD, kurzom v deň vystavenia zápočtu) a započítame ich.
Ahojte
Andrea