klobaska444
22.08.12,15:57
Dobry den
stal som sa ucastnikom dopravnej nehody.
prejdem k veci.
dohodol som sa s poistovnou, ta slubila ze zaplati rovno servisu.
meska uz niekolko mesiacov a ako podnikatel som bol nuteny si pozicat auto ako nahradu za to havarovane, kym poistovna nezaplati servisu za opravu.
je moznost, ze mi budu musiet nahradit skodu ktora vznikla tym, ze som si musel pozicat auto?
mozte mi to prosim podlozit aj nejakym ustanovenim, resp. niecim dokazat?
klobaska444
22.08.12,13:58
este doplnim, ze ide o zaplatenie z PZP vynnika. ja som v tom nevinne:)
Mila123
22.08.12,13:58
aký je dôvod, prečo stále servisu nezaplatili?
klobaska444
23.08.12,05:57
ziaden nie je. prisla mi aj informacia o sposobe likvidacie kde som bol instruovany ako postupovat pri oprave. uz stacilo len vyplatit fakturu
oldschool
23.08.12,06:17
v ktorej poisťovni má škodca uzatvorené PZP?
klobaska444
23.08.12,06:19
UNION.
oldschool
23.08.12,06:50
Máš nejaký doklad o tom, že si sa s poisťovňou dohodol, že zaplatí rovno servisu? Pýtam sa to preto, nakoľko plnenie z PZP nie je povinná poisťovňa zaslať na účet servisu - tzv. krycí list, nakoľko z PZP sa hradí časová cena dielov, ktoré ti vymieňajú, t.j. amortizujú ti to. V praxi sa to deje tak, že ty si dáš opraviť auto do servisu, oni ti potom vystavia faktúru a ty predložíš škodový spis aj s faktúrou na likvidáciu. Poisťovňa je povinná do 15 dní od ukončenia vyšetrovania poistnej udalosti alebo predloženia všetkých potrebných dokladov k likvidácii PU poskytnúť poistné plnenie. Ak by však šlo iba o opravu poškodených dielov, vtedy amortizácia nie je a vtedy by po vzájomnej dohode mohla nastať situácia, že na základe krycieho listu poisťovňa vyplatí poistné plnenie priamo na účet servisu
Stanislav 1975
23.08.12,06:54
No tak tu ide o to, že škodca je hlupák a dal sa nahovoriť na poistku pre blbých, lacnú ale pri plnení problémy- ja osobne to vidím tak že či vobec niečoi za to auto vyplatia a nie ešte za požičanie-predpokladám, že časom ti príde informácia,že zamietnu poistné plnenie, lebo nehoda sa nestala tak ako popisujú strany- bohužial, poďakuj sa hlupákovi...
oldschool
23.08.12,07:00
Inak z PZP máš nárok na náhradu ušlého zisku, t.j. tým, že si si musel požičať auto v požičovni si vlastne vynaložil náklady, ktoré ti znížili tvoj zisk.
Ak však nemáš žiadny doklad o tom, že si sa s nimi dohodol na úhrade škody priamo servisu, tak sa s tebou nebudú ani baviť. Ibaže by si mal poistenie právnej ochrany a posunul to im na vymáhanie.
Tvoj postup pri likvidácii PU mal byť takýto:
- nahlásenie poistnej udalosti a uplatnenie si nároku na náhradu škody v Unione
- obhliadka vozidla likvidátorom Unionu, s tým, že ti odovzdá škodový spis
- odovzdanie auta do servisu
- po oprave auta vyplníš škodový spis, priložíš prílohy potrebné k likvidácii - VP, TP, faktúru za opravu a odovzdáš na pobočke Unionu na likvidáciu PU
- čakáš na vyplatenie sumy z Unionu
Ferdosondo
23.08.12,07:27
No tak tu ide o to, že škodca je hlupák a dal sa nahovoriť na poistku pre blbých, lacnú ale pri plnení problémy- ja osobne to vidím tak že či vobec niečoi za to auto vyplatia a nie ešte za požičanie-predpokladám, že časom ti príde informácia,že zamietnu poistné plnenie, lebo nehoda sa nestala tak ako popisujú strany- bohužial, poďakuj sa hlupákovi...
No aký si ty múdry.
oldschool
27.08.12,12:06
Tak čo klobaska 444, postupoval si tak ako som to popísal?
oldschool
27.08.12,12:10
PZP si 99% ľudí volí najlacnejšiu pre konkrétny druh MV pretože sa z PZP uhrádza škoda, ktorú spôsobíš inému, nie sebe samému. Na to je Havarijné poistenie a poistenie finančnej straty ....
Ice dive
27.08.12,12:19
náklady na zapožičanie MV ti poisťovňa preplatí, avšak len po dobu opravy auta v servise, pokiaľ auto je už opravené a ty sa preháňaš na požičanom z požičovne len preto, že poisťovňa ešte neposlala peniaze servisu... tak tieto náklady ti nepreplatia, nakoľko len zväčšuješ škodu... v podstate poisťovňa má lehotu 15 dní od doloženia posledného dokladu na likvidáciu PU...
bubkoch
27.08.12,12:26
No tak tu ide o to, že škodca je hlupák a dal sa nahovoriť na poistku pre blbých, lacnú ale pri plnení problémy- ja osobne to vidím tak že či vobec niečoi za to auto vyplatia a nie ešte za požičanie-predpokladám, že časom ti príde informácia,že zamietnu poistné plnenie, lebo nehoda sa nestala tak ako popisujú strany- bohužial, poďakuj sa hlupákovi...


no ty už co len za sprostosti tu vypisujes ?
takze nie neplatiaca poistovna, ale poisteny je hlupak, ze sa v nej poistil ? nova doba ...
ja to vidim tak ze hlupa poistovna nakoniec zaplati este ovela viac ako by zaplatila hned ... zaplati plnenie navysene o sudne trovy a pravnika poskodeneho
bubkoch
27.08.12,12:28
Inak z PZP máš nárok na náhradu ušlého zisku, t.j. tým, že si si musel požičať auto v požičovni si vlastne vynaložil náklady, ktoré ti znížili tvoj zisk.
Ak však nemáš žiadny doklad o tom, že si sa s nimi dohodol na úhrade škody priamo servisu, tak sa s tebou nebudú ani baviť. Ibaže by si mal poistenie právnej ochrany a posunul to im na vymáhanie.
Tvoj postup pri likvidácii PU mal byť takýto:
- nahlásenie poistnej udalosti a uplatnenie si nároku na náhradu škody v Unione
- obhliadka vozidla likvidátorom Unionu, s tým, že ti odovzdá škodový spis
- odovzdanie auta do servisu
- po oprave auta vyplníš škodový spis, priložíš prílohy potrebné k likvidácii - VP, TP, faktúru za opravu a odovzdáš na pobočke Unionu na likvidáciu PU
- čakáš na vyplatenie sumy z Unionu

az na to, ze poistnu udalost nahlasuje poisteny vinnik, NIE poškodeny ...

uplne najlepsie riesenie je:
1. nahlasit poistnu udalost vo svojej HP poistovni
2. po dohode s likvidatorom dat auto opravit a preplatit z HP
3. medzitym dohliadnut na to ci vinnik nahlasil udalost vo svojej PZP poistovni
4. po vybaveni udalosti z HP zaslat poistovni vinnika list so ziadostou o preplatenie spoluucasti HP (podobny list zasle poistovni vinnika aj HP poistovna, tá ale bude ziadat preplatenie skody, ktoru zaplatila poskodenemu)
5. ak vyska plnenia z PZP bude vyssia ako suma, ktoru zaplatila HP poistovna, rozdiel mozno očakavat doma (vacsinou nebude, pretože amortizacia)
oldschool
27.08.12,12:41
az na to, ze poistnu udalost nahlasuje poisteny vinnik, NIE poškodeny ...
napísal som, citujem: "- nahlásenie poistnej udalosti a uplatnenie si nároku na náhradu škody v Unione"
Samozrejme, že PU musí nahlásiť aj vinník, má na to 15 dní ak s to stalo v SR a 30 dní ak sa to stalo v zahraničí...
Ale ak si poškodený nenahlási v poisťovni škodcu uplatnenie si nároku na náhradu škody, žiadna poisťovňa ho sama od seba kontaktovať nebude :-)
bubkoch
27.08.12,12:48
napísal som, citujem: "- nahlásenie poistnej udalosti a uplatnenie si nároku na náhradu škody v Unione"
Samozrejme, že PU musí nahlásiť aj vinník, má na to 15 dní ak s to stalo v SR a 30 dní ak sa to stalo v zahraničí...
Ale ak si poškodený nenahlási v poisťovni škodcu uplatnenie si nároku na náhradu škody, žiadna poisťovňa ho sama od seba kontaktovať nebude :-)


ziadne "aj" ... poskodeny PU nenahlasuje ... budme presny ...

napisal si
" nahlásenie poistnej udalosti a uplatnenie si nároku na náhradu škody v Unione"

takze v pripade PZP:

" nahlásenie poistnej udalosti " - toto urobi vinnik a nikto iny

"uplatnenie si nároku na náhradu škody " - toto urobi poskodeny
oldschool
27.08.12,13:42
ziadne "aj" ... poskodeny PU nenahlasuje ... budme presny ...

napisal si
" nahlásenie poistnej udalosti a uplatnenie si nároku na náhradu škody v Unione"

takze v pripade PZP:

" nahlásenie poistnej udalosti " - toto urobi vinnik a nikto iny

"uplatnenie si nároku na náhradu škody " - toto urobi poskodeny

bubkoch ak sa chceš hašteriť, kto má pravdu, tak toto klobaske444 nepomôže.
Ak sa bavíme o Unione, tak majú tlačivo "Oznámenie škodovej udalosti z Povinného zmluvného poistenia – POŠKODENÝ"
Ak som teda zamenil slovo Oznámenie a nahlásenie a iba toto ti vadí, tak sa ospravedlňujem za nepresnosť. :-)
Na webe inej spoločnosti je napríklad toto:
Telefonicky nahláste vznik škody na Centrálny dispečing škôd našej poisťovne: XXXXXXXX
V prípade, že došlo k dopravnej nehode Vašim zavinením a máte uzatvorené platné povinné zmluvné poistenie v poisťovni ............, odporučte aj poškodenému nahlásenie vzniknutej škody na Centrálny dispečing škôd, ktorý je klientom k dipozícii 24 hodín denne.

Len aby si vedel o čom som písal...