Ingola86
22.08.12,16:24
Dobrý deň. Chcem poprosiť o pomoc. Po ukončení II.st. VŠ štúdia - odbor Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie /Bc. mám Predškolské a primárne vzdel.; mám aj strednú pg školu/ som učila rok ako učiteľka 1.st. ZŠ. Avšak bez adaptačného obdobia, nakoľo ma iba zaradili ako začínajúceho pedagóga a potom mi nepredĺžili zmluvu, hoci riaditeľ vravel, že na budúci rok budem mať adaptačné. Teraz nastupujem ako učiteľka MŠ, teda si to adaptačné urobím v MŠ. Nie je v tom nejaký rozdiel? A čo sa týka započítania rokov praxe - ako sa započítava prax MŠ a ZŠ? Ak budem chcieť o rok nastúpiť /ak sa mi podarí/ do ZŠ, bude sa mi rátať iba ten prvý rok praxe či aj prax MŠ? Dakujem za odpoveď ** Ingrida
brontosaurus
22.08.12,19:37
To, že vás zaradili ako začínajúceho pedagóga bolo v poriadku, nakoľko ste ešte nemali žiadnu pedagogickú prax.
To, že ste pri nástupe neriešili hneď aj adaptačné vzdelávanie, je ale vaša chyba a tiež aj chyba riaditeľa, nakoľko on je povinný vám umožniť hneď začať absolvovať aj adaptačné vzdelávanie.
Ak nastúpite do MŠ, budete musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie, nakoľko ste ho ešte neabsolvovali. Adaptačné vzdelávanie robíte len raz, pri nástupe do prvého zamestnania a je jedno či ho vykonáte ako učiteľka v MŠ, či na ZŠ, alebo ako vychovávateľka v ŠKD. Po ukončení adaptačného vzdelávania postúpite o platovú triedu vyššie, budete už samostatný pedagogický zamestnanec a budete mať vyšší plat.
Pedagogická prax je len jedna, nerozlišuje sa či je z MŠ, ZŠ, či z ŠKD, vždy je to pedagogická prax. Pokiaľ viem, prax sa prepočítava stále koncom kalendárneho roka, čiže ak máte prvý školský rok za sebou, tak na konci kalendárneho roka budete mať viac ako rok praxe a o to sa vám zvýši aj plat.