fixka
20.02.06,08:35
Môžem nechať BÚ -kontokorent v mínuse ,alebo ho treba preúčtovať na úver - JÚ ?
Zita5
20.02.06,07:38
Môžem nechať BÚ -kontokorent v mínuse ,alebo ho treba preúčtovať na úver - JÚ ?


Ty účet v banke musíš aj tak nechať v mínuse , inak by sa Ti k 31.12.2005 nerovnala banka - výpis so stavom v peňažnom denníku . Zapisuješ do záväzkov a tým pádom vykazuješ aj zostatok vo Výkaze o majetku a záväzkoch .
Yvvetta
20.02.06,08:22
Áno, necháš ho v mínuse
Muška
20.02.06,08:24
Zitka, a vo výkazoch to dávaš do záväzkov, do úverov?
Ja som asi pred 2 rokmi odovzdala výpis k DP a napísala som tam zostatok na bankovom účte mínusom a zatiaľ sa nič nedialo.
Zita5
20.02.06,08:27
Zitka, a vo výkazoch to dávaš do záväzkov, do úverov?
Ja som asi pred 2 rokmi odovzdala výpis k DP a napísala som tam zostatok na bankovom účte mínusom a zatiaľ sa nič nedialo.

Muška uvádzam na BÚ mínusom a ďalší zápis záväzky - úver;) Myslím , že už sa tu o tom viedli debaty , asi to robíme každý inak , ale v končnom dôsledku , vidíš sama nedeje sa nič .

Vlastne ten mínus je aj Tvoj dlh/úver/ voči banke .
Muška
20.02.06,08:30
Zitka, viem, na majetku sa nič nemení.
Len tento rok budem mať opäť mínusový stav na BU......tak mám dilemu, či to vo výkaze nechať ako mínus BU, alebo stav BU 0,- a ten mínus vrazím ako plus úver.

Taká blbosť :D
Zita5
20.02.06,08:41
Zitka, viem, na majetku sa nič nemení.
Len tento rok budem mať opäť mínusový stav na BU......tak mám dilemu, či to vo výkaze nechať ako mínus BU, alebo stav BU 0,- a ten mínus vrazím ako plus úver.

Taká blbosť :D

Muška túto vec som konzultovala s daňovou poradkyňou a medzi iným bola v reči aj táto varianta , ako píšeš Ty, že sa to môže aj tak robiť , banka O záväzky -úver uviesť dlhujúcu čiastku - čiže v našom prípade z banky ten mínus , ale samozrejme , že bez znamienka ;) :)
Zita5
20.02.06,09:02
Muška teraz mám ja dilemu:rolleyes: , ako týchto ľudkov tu na PORADE správne informovať o KTK , keď každý máme zaužívaný svoj spôsob . Ha ...? Mali by sme sa zjednotiť v tejto otázke .:) ;) Asi zostatneme pri tej Tvojej dileme a debate s mojou daňovou poradkyňou .;)
petovsan
09.03.06,14:51
Muška uvádzam na BÚ mínusom a ďalší zápis záväzky - úver;) Myslím , že už sa tu o tom viedli debaty , asi to robíme každý inak , ale v končnom dôsledku , vidíš sama nedeje sa nič .

Vlastne ten mínus je aj Tvoj dlh/úver/ voči banke .

Zitka, keď tak ale premýšľam o tomto spôsobe účtovania KTK, ak dohodíš KTK do záväzkov ako úver, nikdy ich cez účtovníctvo nevyrovnáš, to by si musela účtovať pohyby na BÚ cez záväzky. Potom to musíš v ďalšom roku zasa natvrdo vyhodiť zo záväzkov, alebo ako ???
mccm
10.03.06,16:09
Môžete mi niekto zaúčtovať takýto prípad bude to lahšie na pochopenie:

1- Nespoplatnený výber -5000,-
2- Čerpanie úveru 5000,-
3- Vklad v hotovosti 10,000,-
4- Nespoplatnený výber -5230,-
Vyrovnanie zostatku oproti KTK

KTK

1-Čerpanie úveru -5000,-
2- Uhrada poplatkov z úveru(5000) 0,0
3- Splátka úveru(5230) 5000,-
Ďakujem
Zita5
11.03.06,09:44
Môžete mi niekto zaúčtovať takýto prípad bude to lahšie na pochopenie:

1- Nespoplatnený výber -5000,-
2- Čerpanie úveru 5000,-
3- Vklad v hotovosti 10,000,-
4- Nespoplatnený výber -5230,-
Vyrovnanie zostatku oproti KTK


Uvedené je trošku nezrozumiteľné ale sa pokúsim :

1/Pokiaľ si dostal v banke resp.peňažnom ústave kontokorentný úver na účet , ktorý používaš v súvislosti s podnikaním na dosahovanie tvojich zdaniteľných príjmov a banka Ti pripísala na menovaný účet 5000 Sk účtuješ nasledovne :
banka - peňažný príjem - oproti zápis - príjem neovplyvňujúci ZD-iný.
Tento KTK zapíšeš dňom pripísania na BÚ aj v evidencii záväzkov .

2/ Ak vyberieš peniaze z tohto účtu tak výber účtuješ nasledovne :
- vklad do pokladne PPD - príjem pokladňa oproti zápis priebežné položky výdaj . Tento zápis účtuješ cez priebežné položky z dôvodu toho , že ešte nemáš po ruke výpis z BÚ a sú to vlastne peniaze na ceste ešte nezúčtovateľné .

- Ak obdržíš BV účtuješ banka výdaj oproti zápis priebežné položky príjem .

3/ Vklad v hotovosti 10 000 Sk za predpokladu , že to išlo z pokladne účtuješ :
pokladňa výdaj - odvod na BÚ oproti zápis priebežné položky príjem .

Ak dostaneš z peňažného ústavu bankový výpis tak účtuješ nasledovne :
banka príjem vklad na BÚ - oproti zápis priebežná položka výdaj .


KTK

1-Čerpanie úveru -5000,- - nemôžem posúdiť , pretože neviem čo sa za uvedený úver platilo , respektíve zakúpilo
2- Uhrada poplatkov z úveru(5000) 0,0 - tieto ak by vznikli sa účtujú do prevádzkovej réžie - bankové poplatky vyplývajúce z KTK
3- Splátka úveru(5230) 5000,- - účtuješ ako výdaj neovplyvňujúci ZD -iný a zároveň odpíšeš čiže znížiš záväzky voči banke v príslušnej evidencii záväzkov
Ďakujem


...................čítaj zvýraznene.;)
mccm
12.03.06,10:19
Milá Zita5, možno to je neprehľadné ja som odpísal presne tieto výpisy. Sú to vlastne dva účty.(Jeden podn. a druhý kontokorent).
Pravdepodobne čo som sa dočítal budem to účtovať ako dva účty a nie do záväzkov.
Ak budeš mať čas alebo niekto iný skúste sa na to ešte pozrieť!
Ahojte
Jana Acsová
12.03.06,11:03
Už sme sa v jednej téme bavili o "povolenom debete" na účte, kedy klient banky nemal s bankou uzatvorenú zmluvu o úvere.

Vyslovila som tam tento názor:
V zmysle postupov účtovania nie je žiadne obmedzenie pri vykázaní mínusového zostatku na bežnom účte (abstrahujem od klasických úverových vzťahov). Zároveň som uviedla, že v prípade, že sa vykáže mínusový zostatok v banke, nie je možné vykázať vplyv mínusového zostatku ešte aj v úveroch, nakoľko by sa jeden vplyv prejavil vo výkaze o majetku a záväzkoch 2x a to raz v mínuse na bankovom účte a druhýkrát v záväzkoch, čím by bol duplicitne ovplyvnený údaj "rozdiel majetku a záväzkov".

Pri vykázaní mínusového zostatku na účte je podľa môjho názoru potrebné vychádzať zo zmluvy s bankou. Ak sa v nej výslovne nehovorí o úvere, je podľa môjho názoru možné vykázať zostatok na bankovom účte mínusom vo výkaze o majetku a záväzkoch. Nie je žiadne obmedzenie ani v poučení týkajúcom sa výkazov účtovnej závierky.

Zároveň som ešte ako možnosť uviedla vykázanie v rámci priebežných položiek, kde sa mínusový stav prirodzene predpokladá. Skúsim ešte uviesť link:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=194932&postcount=67
Jana Acsová
12.03.06,11:14
Sú to vlastne dva účty.(Jeden podn. a druhý kontokorent).
Máte v banke otvorené dva podnikateľské účty z toho jeden je účet kontokorentný, alebo zostatok kontokorentu sa sleduje ako podúčet k bežnému účtu? Zmluva s bankou znie na "účet" alebo "úver"?
mccm
13.03.06,08:46
Áno mám jeden podnik. a druhý je vlastne taký podúčet(ktk).
Len si neviem rady ako to účtovať. Pohyby medzi nimi, pravidelný poplatok za KTK atď. Ja som vlastne napísal výpisy obydvoch účtov len neviem ako na to?
Jana Acsová
13.03.06,09:00
Zmluva s bankou znie na "účet" alebo "úver"?A ešte k tejto otázke ...
mccm
13.03.06,14:56
Zmluva znie o poskytnutí úveru kontokorentu s pravidelnými splátkami.
Jana Acsová
13.03.06,16:49
Zmluva znie o poskytnutí úveru kontokorentu s pravidelnými splátkami.V tomto prípade sa mi to javí, že by ste mali účtovať o výpisoch z bežného účtu a tento zostatok uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch v časti krátkodobého finančného majetku - účty v bankách.
Výpis z "kontokorentného úveru" by som považovala za doklady k úveru a vykazovala vo výkaze o majetku a záväzkoch v položke úvery.

Uvádzané sa týka zostavenia účtovnej závierky v JÚ.
mccm
13.03.06,19:04
Tak mám účtovať len jeden účet?
Nemám účtovať medzi nimi(niekde som to tu čítal)?
Zita5
13.03.06,19:25
Tak mám účtovať len jeden účet?
Nemám účtovať medzi nimi(niekde som to tu čítal)?

Ak máš dva účty tak musíš účtovať o dvoch účtoch .
Jana Acsová
14.03.06,07:19
Druhý účet je účet úverový ... účtovať o ňom ako o úvere.
mccm
14.03.06,08:02
To je ako ak sa smiem opýtať?
Ako by som zaúčtoval daný výpis?
szokeeva
28.03.06,10:27
Mám podobný problém,klient má jeden účet z ktorého čerpá kontokorentný úver,
čiže vždy len jeden výpis,čerpaný do mínusu /-600000.-sk/,splatný bude jednorázovo po 1 roku.Nie je mi jasné či mám výšku kontokorent.úveru /600000.-sk/zaúčtovať do záväzkov,či to nebude duplicitné pri mínusovom zostatku na účte.
Alebo ak je napr:mínusový zostatok na účte 516000.-tak 84000.-bude záväzok?
Prosím poraďte.
Peterka
19.12.06,05:56
Už sme sa v jednej téme bavili o "povolenom debete" na účte, kedy klient banky nemal s bankou uzatvorenú zmluvu o úvere.

Vyslovila som tam tento názor:
V zmysle postupov účtovania nie je žiadne obmedzenie pri vykázaní mínusového zostatku na bežnom účte (abstrahujem od klasických úverových vzťahov). Zároveň som uviedla, že v prípade, že sa vykáže mínusový zostatok v banke, nie je možné vykázať vplyv mínusového zostatku ešte aj v úveroch, nakoľko by sa jeden vplyv prejavil vo výkaze o majetku a záväzkoch 2x a to raz v mínuse na bankovom účte a druhýkrát v záväzkoch, čím by bol duplicitne ovplyvnený údaj "rozdiel majetku a záväzkov".

Pri vykázaní mínusového zostatku na účte je podľa môjho názoru potrebné vychádzať zo zmluvy s bankou. Ak sa v nej výslovne nehovorí o úvere, je podľa môjho názoru možné vykázať zostatok na bankovom účte mínusom vo výkaze o majetku a záväzkoch. Nie je žiadne obmedzenie ani v poučení týkajúcom sa výkazov účtovnej závierky.


Zmenilo sa na tomto názore niečo?
Jana Acsová
19.12.06,09:54
Zmenilo sa na tomto názore niečo?Nie. Naďalej vychádza z platných opatrení MF SR.
marcik
27.12.06,08:20
asi som už celá dopletená, mám podnikateľa čo má BÚ podnikateľský a účet úverový- podnikateľský úver zo zdrojov VUB. a tam bol stav k 2.1. 165 000,- tedá DLH. s bežného podnikateľské idu úhrady na úveru aj úroky,poplatky za prevádzajú na tento úverový. Zaúčtovala som k 1.1.záväzok k úveru. Chcem vedieť či mám účtovať aj o dvoch účtoch.Bežný podnikaľský to mi je jasné,a úverový?
Jana Acsová
27.12.06,08:25
Chcem vedieť či mám účtovať aj o dvoch účtoch.Bežný podnikaľský to mi je jasné,a úverový?Neboli ste náhodou na mojom školení? Ak áno ... v materiáloch sú uvedené rôzne alternatívy.

Z Vami zadaného príkladu sa mi javí nasledovná možnosť:
- účtovať o bežnom účte v rámci peňažných prostriedkov v banke a tak to vykázať aj v účtovnej závierke,
- vykázanie stavu úveru v rámci "úverov" v účtovnej závierke a teda v rámci záväzkov z úverov v knihe záväzkov ku dňu zostavenia účtovnej závierky (nie mínus v banke).
marcik
27.12.06,09:05
nebola som ale v januári úž musím absolvovať viac školení, JÚ uzávierky, mzdy atď..teraz dochystávam ešte koniec roka, a nechcem si nechať všetko na marec.
Takže k tomu úveru, teda úštujem to asi správne. lebo b.účet tam sú vlastne zobrazené aj úverové položky, a v záväzku je samotná výška úveru k aktuálnemu dátumu ponížená o splátky.
marcik
27.12.06,09:06
ďakujem za radu!!!!!
adam
16.03.07,15:19
Dobrý deň! Akosi sa neviem vymotať z výpisu ČSOB z Podn účtu a KTK s pravidelnými splátkami.
Pomôžte ako zaúčtovať nasledovné formulácie sú opísané z B výpisu:
ČSOB ponikateľské konto plus
počiatočný zostatok ......872,-
Konečný zostatok.....0
1.Vklad v hotovosti 51.000,- ....pokladňa výdaj cez priebežné položky
2.Nespoplatnený výber -50.578,94 ....????????
vyrovnanie zostatku oproti KTK účtu
3.Za vedenie účtu a trans. -123,- .........réžia
4.Výber hotovosti -50.000,-....... cez priebežné položky
5.Čerpani úveru 48.829,94........?????????
KTK účet
6.Zúčtovanie klad.úrokov 0,13......ost.zdaniteľné príjmi
7.Zúčtovanie záp.úrokov -0,14......réžia
8.Nespoplatnený vklad 0,01.....ost.nezd.príjmi

Výpis KTK s pravidelnými splátkami
počiatočný zostatok ......-50.000,-
Konečný zostatok.....-48.829,95
1. Splátka úveru 50.578,94 .........50.000,- ....?????????
vyrovnanie zostatku oproti účtu konto plus
úrok: 378,94
poplatky(rôzne): 200,-
poplatky za správu úveru: 200,-
2.Čerpanie úveru....-48.829,94,- (prevod z konto plus)........???????????
3.Čerpanie úveru....-0,01.........?????????
vyrovnanie zostaku oproti účtu konto plus

Prosím, kto účtujete kontokorent v ČSOB poraďte!
Monika Kováčová
16.03.07,15:22
Tak Kontokorekt ČSOB som účtovala, a poviem ti, len cez priebežné položky to vyrovnáš. Ako keby máš dva účty...