mataba
22.08.12,21:23
Dobry vecer, rada by som sa spytala, ci budem mat narok na matersku, ked by som dala v zamestnani vypoved. Pracujem v jednej firme 11 rokov, ale je to velmi stresove prostredie a planujem podstupit umele oplodnenie, co si vyzaduje klud a v tejto praci to bude nemozne/urcite neuspesne. Rada by som to vyriesila vypovedou s tym, ze budem dufat ze otehotniet / najst novu pracu kym otehotniem sa mi podari co najskor. Dakujem za odpovede.
veronikasad
22.08.12,19:40
Pre vznik nároku na materské je potrebné 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Túto podmienku splňaš.
Ak bude tehotenstvo aktuálne, ozvi sa na Porade, poradíme ako ďalej.
mataba
23.08.12,03:20
dakujem za odpoved. Niekde som sa ale docitala, ze ak nepracujem v obdobi nastupu na matersku, narok na nu nemam, je to tak?
Mila123
23.08.12,03:56
mataba....môžeme ti vymenovať x prípadov, kedy bude a kedy nebude MD.....
podstatné je keď budeš tehotná, ozvi sa.....
a teraz choď napr. na PN a uvidíš čo a ako bude s umelým oplodnením......
veronikasad
23.08.12,04:30
dakujem za odpoved. Niekde som sa ale docitala, ze ak nepracujem v obdobi nastupu na matersku, narok na nu nemam, je to tak?
Mataba, nem.poistenie nemusíš získať len zamestnaním, existuje aj dobrovolné poistenie. Tak ako píše Mila123, tých kombinácii je viac, závisí od dlžky tehotenstva, výšky príjmu v zamestnaní a pod. Zatial to nie je pre teba aktuálne. Podstatnú podmienku 270 dní nem.poistenia máš splnenú.

Nie je pravdou, že musíš byť zamestnaná v období nástupu na materskú. Ochranná doba tehotných je 8 mesiacov. Stačí, aby si bola tehotná v čase skončenia prac.pomeru.
mataba
23.08.12,05:00
veronikasad, prave to je ten kamen urazu... to co som chcela spravit je, ze ked podam vypoved este tehotna nebudem a prave preto zistujem moznosti...