Katarína Horská
20.02.06,08:37
Ahojte,mám pred sebou 2 kúpno-predajné zmluvy kde sme odkupili nejaké veci ako brusny papir, šróby a iné veci do dielne.Každa má hodnotu do 20 tisíc Sk.Ako a kde ich mám správne zaučtovať v JU?
Zita5
20.02.06,07:39
Ahojte,mám pred sebou 2 kúpno-predajné zmluvy kde sme odkupili nejaké veci ako brusny papir, šróby a iné veci do dielne.Každa má hodnotu do 20 tisíc Sk.Ako a kde ich mám správne zaučtovať v JU?


Nákup materiálu so zápisom do skladovej evidencie .;)
Príjmeš cez príjemku na sklad a vykazuješ v inventúre zostatok , ovšem ak bol nejaký .
Katarína Horská
20.02.06,07:58
A môžem ako DHIM a nákup kratkodobého majetku?
Zita5
20.02.06,08:01
A môžem ako DHIM a nákup kratkodobého majetku?

A prečo DHIM , z názvu predmetu kúpnych zmlúv /ako uvádzať v zadaní/jasne vyplýva , že sa jedná o materiál , ktorý sa vydáva do spotreby pre práce v dielni , alebo na konkrétnu zákazku .
Zita5
20.02.06,08:12
Za skladovaný materiál sa považujú:

a/ suroviny/základný materiál/,ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku
b/ pomocné látky, ktoré prechádzajú taktiež priamo do výrobku,netvoria však jeho podstatu/napr. lak na výrobky /
c/prevádzkové látky,ktoré sú potrebé na prevádzku organizácie ako celku/ napr. mazadlá,olejem,brúsny papier/
d/ náhradné dielce,určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu

a pod.
Katarína Horská
20.02.06,08:48
Takže ich zaučtujem ako Prevádzkova režia- Nakup spotreb.materiálu?
Zita5
20.02.06,08:53
Takže ich zaučtujem ako Prevádzkova režia- Nakup spotreb.materiálu?

Katuška materiál .;)
Muška
20.02.06,08:58
Katka, tak ako Ti píše Zitka.
Stĺpec "Materiál"
Katarína Horská
20.02.06,09:02
Takže Napr: Vydaj za materiál- Nákup materialu
Muška
20.02.06,09:03
Áno, ak nakúpiš materiál - tak zapíšeš do Peňažného denníka - Výdaj z pokladne /alebo BU/ - Nákup materiálu
Katarína Horská
20.02.06,09:08
Ďakujem za pomoc.Vďaka
serena
21.02.06,07:01
[quote=Zita5]Za skladovaný materiál sa považujú:

a/ suroviny/základný materiál/,ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku
b/ pomocné látky, ktoré prechádzajú taktiež priamo do výrobku,netvoria však jeho podstatu/napr. lak na výrobky /
c/prevádzkové látky,ktoré sú potrebé na prevádzku organizácie ako celku/ napr. mazadlá,olejem,brúsny papier/
d/ náhradné dielce,určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu

Brusny papier, kotuce a podobne ja davam do prevadz.rez., lebo to nie je material, podnikatel to pouziva pri praci. To ide rovno do spotreby.
renča1
21.02.06,07:11
[quote=Zita5]Za skladovaný materiál sa považujú:

a/ suroviny/základný materiál/,ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku
b/ pomocné látky, ktoré prechádzajú taktiež priamo do výrobku,netvoria však jeho podstatu/napr. lak na výrobky /
c/prevádzkové látky,ktoré sú potrebé na prevádzku organizácie ako celku/ napr. mazadlá,olejem,brúsny papier/
d/ náhradné dielce,určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu

Brusny papier, kotuce a podobne ja davam do prevadz.rez., lebo to nie je material, podnikatel to pouziva pri praci. To ide rovno do spotreby.

Ja takýto nakúp.mat. účtujem , ako Pr-spo.mat., pretože SZČO okrem svojho mat., ktorý predá za sumu 60 000,00 , nebude používaný brus.kotúč.kúpený za sumu 300,00 evid.na sklade , má stanovenú hranicu v smernici, že to účtuje do PR a tiež to používa , ako súčasť k svojej práce.
Zita5
21.02.06,19:05
[quote=serena]

Ja takýto nakúp.mat. účtujem , ako Pr-spo.mat., pretože SZČO okrem svojho mat., ktorý predá za sumu 60 000,00 , nebude používaný brus.kotúč.kúpený za sumu 300,00 evid.na sklade , má stanovenú hranicu v smernici, že to účtuje do PR a tiež to používa , ako súčasť k svojej práce.

Spotreba materiálu je podľa mňa ihneď.Ale podľa súm z KPZ mi to jasne vychádza a ukazuje na evidenciu , ten materiál sa naraz nespotrebuje , tak sa má evidovať a postupne vydávať zo skladu .

Kde by k tomu došiel taký podnikateľ s dvoma troma zamestnancami a dal by do kolobehu takýto materiál .Treba to aj kontrolovať .;)
Zita5
21.02.06,19:07
[quote=Zita5]Za skladovaný materiál sa považujú:

a/ suroviny/základný materiál/,ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku
b/ pomocné látky, ktoré prechádzajú taktiež priamo do výrobku,netvoria však jeho podstatu/napr. lak na výrobky /
c/prevádzkové látky,ktoré sú potrebé na prevádzku organizácie ako celku/ napr. mazadlá,olejem,brúsny papier/
d/ náhradné dielce,určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu

Brusny papier, kotuce a podobne ja davam do prevadz.rez., lebo to nie je material, podnikatel to pouziva pri praci. To ide rovno do spotreby.

serena súhlasím s Tebou , Ty si o tom rozhoduješ , čiže rešpektujem Tvoj názor ,a môj je zasa taký aký som napísla , určite Ťa nebudem prehovárať .Každý musí mať v týchto veciach jasno .:)
serena
22.02.06,09:44
[quote=serena]

serena súhlasím s Tebou , Ty si o tom rozhoduješ , čiže rešpektujem Tvoj názor ,a môj je zasa taký aký som napísla , určite Ťa nebudem prehovárať .Každý musí mať v týchto veciach jasno .:)


Podla teba, moze to kontrola z Du brat ako chybu?
Ano, mas pravdu, lebo ked napr. kupi 10 ks brus.kot., tak ich naraz nespotrebuje. Ja som si chcela ulahcit robotu. Ale budem to robit ako Ty. Este nieco: musim pisat aj vydajky, alebo staci,ked na sklad.kartu napisem datum vydaja ( podnikatel nema zamestnancov, je sam resp. su dvaja - zdruzenie).
renča1
22.02.06,09:56
[quote=Zita5]


Podla teba, moze to kontrola z Du brat ako chybu?
Ano, mas pravdu, lebo ked napr. kupi 10 ks brus.kot., tak ich naraz nespotrebuje. Ja som si chcela ulahcit robotu. Ale budem to robit ako Ty. Este nieco: musim pisat aj vydajky, alebo staci,ked na sklad.kartu napisem datum vydaja ( podnikatel nema zamestnancov, je sam resp. su dvaja - zdruzenie).

tak v tomto prípade súhlasím aj aj, pokiaľ sa naraz kúpi 10 brus.kotúčov ,ktoré hned nespotrebujem, tak treba ich evid.na sklad.kartách, ja som mala na mysli niečo úplne iné, no nebudem to tu teraz rozoberať, aby som vás zbytočne nedomýlila....:) Sám podnikat.vie čo má a čo nemá evidovať, či to využíva ako vedľ.materiál, či je pre jeho činnosť tým najdôlež.alebo nie, asi toľko....
Zuzka
22.02.06,09:58
[quote=Zita5]


Podla teba, moze to kontrola z Du brat ako chybu?
Ano, mas pravdu, lebo ked napr. kupi 10 ks brus.kot., tak ich naraz nespotrebuje. Ja som si chcela ulahcit robotu. Ale budem to robit ako Ty. Este nieco: musim pisat aj vydajky, alebo staci,ked na sklad.kartu napisem datum vydaja ( podnikatel nema zamestnancov, je sam resp. su dvaja - zdruzenie).

No tu by som veru polemizovala aj ja, podľa mňa je to pomocný materiál, a ten by som aj ja účtovala do prevádzkovej réžie. Nie je to materiál, ktorý tvorí podstatu výrobku. Napíš si do smernice, že ktorý materiál účtuješ ako priamy a vedieš ho v skladovej evidencii a ktorý ako pomocný a účtuješ do prevádzkovej réžii.
Je to vec názoru. ;) :)
Zita5
22.02.06,10:04
[quote=Zita5]


Podla teba, moze to kontrola z Du brat ako chybu?
Ano, mas pravdu, lebo ked napr. kupi 10 ks brus.kot., tak ich naraz nespotrebuje. Ja som si chcela ulahcit robotu. Ale budem to robit ako Ty. Este nieco: musim pisat aj vydajky, alebo staci,ked na sklad.kartu napisem datum vydaja ( podnikatel nema zamestnancov, je sam resp. su dvaja - zdruzenie).


A tobôž keď je združenie . Ako k tomu prídu obaja v prípade rozchodu , keď by nebola správne robená evidencia , čo potom s rozdelením majetku .
V prípade ak by sa niečo stalo v združení , tak podľa invetúry zistíš v akej hodnote sú zásoby a vstupuje to priamo do vyrovnania členov združenia .
Podľa môjho názoru , ak si budeme uľahčovať robotu , tým narobíme podnikateľom aj finančnú škodu resp. ujmu .;)
Zita5
22.02.06,10:11
A nakoniec perlička , v tomto období ako by sa vrece roztrhlo , skoro druhý,tretí SZČO každý kupuje v roku 2005 materiál a DM na KPZ .:) :rolleyes:
serena
22.02.06,10:15
[quote=serena]

No tu by som veru polemizovala aj ja, podľa mňa je to pomocný materiál, a ten by som aj ja účtovala do prevádzkovej réžie. Nie je to materiál, ktorý tvorí podstatu výrobku. Napíš si do smernice, že ktorý materiál účtuješ ako priamy a vedieš ho v skladovej evidencii a ktorý ako pomocný a účtuješ do prevádzkovej réžii.
Je to vec názoru. ;) :)
Do akej smernice, ako to vyzera?
Ja som davala nakupeny material do Nakup materialu a vystavila som aj sklad.karty. A tie pomoc.materialy (ako brus.kotuc, folia,...) som dala do prev.rez. a inde som neevidovala ( na fakt.je: material..... x Sk, praca .... y Sk a v tej praci je vlastne zahrnute uz aj ten pomoc.mat. a preto som si myslela, ze to netreba zvlast evidovat).
Keby mali zamestnancov, tak uz hej, ale aj to len pre kontrolu (aby ti zamest. nic neukradli). Nie?