SSAndrea
23.08.12,10:19
Dobrý deň, chcem touto cestou veľmi pekne poprosiť všetkých znalých (a možno aj neznalých) problematiky účtovania dokladov z DKV za vyjadrenie názoru. Už týždeň študujem a rozmýšľam ako doklady zaúčtovať. zobrala som účtovníctvo novovzniknutého prepravcu a už teraz ľutujem, že som to urobila. Rada sa učím nové veci, ale v tomto prípade proste neviem čo s tým, čo mám považovať za účtovný doklad a čo nie, s akým dátumom, voči ktorému partnerovi účtovať.... Pokúsim sa priložiť aj prílohy a posielam súpis dokladov a môj názor na účtovanie (aj keď pochybujem, že asi bude správny). Vopred ďakujem za vyjadrenie názoru a myslím si, že vďaka bude patriť za všetkých, ktorý sa s týmito dokladmi "pasujú" vo svojich účtovníctvach.

Malý úvod do preblematiky: firma DKV poskytuje prepravcom v medzinárodnej preprave kartu, ktorou môžu bezplatne využívať služby na nákupy PHL, servis, platbu mýtnych poplatkov atď. Od klienta mám k dispozícii teda doklady z ERP za platby služieb/phl, faktúry od dialničných spoločností za mýtne poplatky a následne sumárnu faktúru, čiastkové faktúry a výpisy z účtov od firmy DKV. Klient na základe súhrnnej faktúry potom platí DKV za dané dodávky cez BV. Toto sú moje prvé doklady v účtovníctve (a už sa hrozím a nespím, čo mi donesie ďalší mesiac :mee:)



sumárna faktúra od DKV vystavená 31.7.2012 v mene EUR s poznámkou "NOT VALID FOR TAX PURPOSES (VAT) - preklad neplatí pre daňové účely"- môj názor - tento doklad by som neúčtovala.
a ku sumárnej faktúre patriace čiastkové faktúry alebo výpis z účtu:



čiastková faktúra od DKV /s IC DPH v ČR/ vystavená 31.7. za tankovanie PHL v ČR zo dňa 24.7.. Sumy:

základ PHL 14787,66 CZK 501.001/xxx
servisný poplatok základ 319,41 CZK (vraj nejaká provízia 1,8% z celkovej sumy pre DKV zato že klient tankuje ich kartou) 518.001/xxx
DPH 3021,41 CZK 501.002
spolu 18128,48 CZK a prepočet sumy spolu na EUR 745,01 xxx/321

Zaúčtovala by som do zahraničných došlých faktúr s dátumom 31.7. v sume CZK prepočtom referenčný kurz ECB. Celá faktúra nevstupuje do priznania DPH.V CZK by som účtovala preto, lebo aj žiadosť o vrátenie DPH sa účtuje v cudzej mene (vychádzam z usmernenia vydaného vo finančnom spravodajcovi 4/2006 čistka 31).
Po úhrade faktúry v EUR by som zaúčtovala kurzový rozdiel voči 321.



výpis z účtu od DKV /s IC DPH v ČR/ vystavený 31.7. - obsahuje 4 položky v CZK 7507,03 a po prepočte sumu spolu v EUR 309,17 a k tomu mám tieto doklady:
a) suma 6000,- CZK mám doklad z ERP predplatné mýto zo dňa 24.7.2012
b) suma 1456,73 CZK mám doklad z ERP na sumu mínusom - je to vrátené predplatné mýto /zaplatené pred využívaním vašej karty DKV v hotovosti/ zo dňa 30.7.2012
tieto dva doklady by som zaúčtovala cez zahraničné interné doklady v mene CZK s dátumami 24.7. a 30.7.2012 rovno na 518/321,379???- protistranu neviem /pozn. pre znalých - preúčtovanie nespotrebovaného mýta na 381 budem robiť na konci roka/. Stretla som sa s názorom, že výpis z účtu zaúčtujú ako zahraničnú došlú faktúru rovno v mene EUR, no ja s tým mám „akýsi vnútorný problém“ keďže ten výpis nemá označenie faktúra. Možno si ale len budem zbytočne komplikovať život“ Platba sa uskutoční cez bankový výpis.
c) a d) mám faktúru od Ředitelství silnic a dálnic ČR vystavená 1.8. v CZK:

za kauciu za premid jednotku 1550,- CZK 314/xxx
mýtne poplatky 1413,76 CZK 518/xxx
zaútovala by som do zahraničných došlých faktúru ako záväzok voči ŘSaD ČR s dátumom 1.8. v CZK - nevstupuje do priznania DPH, nakoľko je pri sadze DPH uvedené "nepodléha N/A".



výpis z účtu od DKV /s IC DPH v DE/vystavený 31.7. za mýtne v DE. K tomuto mám doklad z ERP za mýtne poplatky s dátumom 23.7.. Zaúčtovala by som cez ID dňa 23.7. doklad z ERP - nevstupuje do DPH
výpis z účtu od DKV v/s IC DPH v SR/ vystavený 31.7. - predplatné mýto v SR 11,66 € /tu suma nie je rozpísaná na základ a DPH/
ale k tomuto mám faktúru od Národnej dialničnej spoločnosti, zo dňa 1.8. DVDP 31.7., kde sumy sú rozúčtované základ 9,72, DPH 1,94 a spolu 11,66 €
Zaúčtovala by som došlú faktúru od NDS s dátumom dodania 31.7. s rozpisom DPH – 518,343/321 - vstupuje do DPH do r. 23
doklad od DKV /s IC DPH v DE/ "sales according to the reverse charge procedure" - doslovný preklad /nie som angličtinár/ "predaj podľa režimu prenesenia daňovej povinnosti" Je to doklad za využívanie služieb DKV, za to že budú priebežne žiadať o vrátenie DPH v zahraničí
- vystavené 31.7. - účtovaný servisný poplatok 0,56 €, s informáciou "podlieha uplatneniu mechanizmu reverse-charge"
- zaúčtujem ako zahraničnú došlú faktúru od DKV s dátumom 31.7. a urobím samozdanenie "služby" podľa § 69 - vstupuje do DPH riadky 11,12,21


No proste mám problém, že neviem, čo je a čo nie je daňový doklad a teda s akým dátum to účtovať. Tak dúfam, že sa skúsení zapoja do témy. Budem povďačná za každý názor.
SSAndrea
23.08.12,08:23
tie doklady som skúšala zozipovať, ale nechce mi to pripojiť ako prílohu. Tak keby ich chcel niekto vidieť, môžem mu ich preposlať napr. mailom.
SSAndrea
23.08.12,10:19
nájde sa niekto, kto sa zapojí do témy?? Ja viem, je čas DPHčiek....
nika.sum
06.09.12,10:55
Posuvam temu dopredu, lebo aj mna by to dost zaujimalo....