cibka1
23.08.12,11:48
Dobrý deň,
dovolila som si založiť túto tému, keďže už dlhšie hľadám niečo podobné...

Rada by som uvítala príspevky a rady ohľadom turistiky s deťmi (mali by to byť nenáročné trasy ktoré zvládnu aj malé deti, a samozrejme aj mi dospelí :D, keďže som na turistike nebola už roky).

Som zo žilinského kraja, takže na začiatok niečo v blízkom okolí (napr. Kysuce, Terchová, Orava...).

Ďakujem.
Terezia13
23.08.12,10:05
Odporúčam veľmi zvážiť turistiku s deťmi. Dôležité je uvedomiť si, že dieťa je vo vývine. Záleží od veku a od toho, ako je dieťa vyvinuté. Nestačí si myslieť, že takú túru alebo prechádzku zvládne. poznám rodinu, kde "zanietený" otec prechodil s manželkou aj s deťmi Tatry a po rokoch, hoci už na túry dávno nechodia, jedno dieťa má operované koleno a problémy na celý život, a manželia majú tie isté problémy s kolenami, len bez operácie. Pri túrach trpia kĺby a zvlášť dole kopcom a nemusí to byť ani v Tatrách. Takže odporúčam všetko z mierou..........aj keď sú hory krásne
expeeert
23.08.12,11:13
Treba začať postupne od ľahšej turistiky k náročnejšej a podľa toho uvidíte, koľko toho dieťa zvláda a či ho to chytí. Inak malé deti majú energie dosť, takže sa ľahko môže stať že vás v tomto predbehnú, čo sa týka výdrže :) A treba sa tomu pravidelne venovať, aby neboli potom nárazové záťaže.
Je stránka (nebudem menovať aby som nebol obvinený z reklamy :) )kde sa dá naplánovať trasa - trasy, vzdialenosti aj prevýšenie, časy a tam si môžete naplánovať nejaké turistiky.
Ingrid Ondruskova
23.08.12,11:17
Možno mimo tému, ale rada nadviažem na Terezia13...plne súhlasím, všetko s mierou,
naša rodinka ide robiť od soboty tzv. "mestskú turistiku" do Prahy s 2 malými deťmi, ako rodinka máme ambíciu pochodiť si po Prahe, najlepšie pešo...dnes idem kúpiť krokomer, ide mi o to, aby som si to mohla zmerať, t.j. samozrejme po 1 km chodenia by mi deti nemali pišťať: "mami, bolia ma nohy!!", ale samozrejme ich nenechám zase chodiť pešo 20km!! Musím sa rozhodnúť, čo bude pre nás optimálna miera vzhľadom na vek detí...
Stanislav 1975
23.08.12,11:30
Možno mimo tému, ale rada nadviažem na Terezia13...plne súhlasím, všetko s mierou,
naša rodinka ide robiť od soboty tzv. "mestskú turistiku" do Prahy s 2 malými deťmi, ako rodinka máme ambíciu pochodiť si po Prahe, najlepšie pešo...dnes idem kúpiť krokomer, ide mi o to, aby som si to mohla zmerať, t.j. samozrejme po 1 km chodenia by mi deti nemali pišťať: "mami, bolia ma nohy!!", ale samozrejme ich nenechám zase chodiť pešo 20km!! Musím sa rozhodnúť, čo bude pre nás optimálna miera vzhľadom na vek detí...
my čo sme boli v prahe tak takto sme mali program- 1 den- príchod, večer peši hore na pražský hrad a prechádzka po malej strane, 2 deň- václavák, staromestské ,karlov most- k vltave, plavba po vltave, 3 deň.- celý den ZOO-večer odchod...
oldschool
23.08.12,11:35
Záleží na tom ako staré sú tie deti! Najskôr treba začať iba obyčajnými výletmi s minimálnym prevýšením, ak si náhodou z dediny, tak výletmi do blízkeho lesíka, na lúky a pod., poprípade výletmi na zámky a hrady na ktoré musíš od parkoviska šliapať aspoň pár 10-15 minút, aby si si vyskúšala, ako budú deti reagovať na prevýšenie. V žilinskom kraji máš nespočetne možností na takéto nenáročné aj náročnejšie túry...
Ja som tiež deti začal brávať najskôr na výlety po okolí kde bývam, potom na tie hrady a zámky, sledoval som ich ako reagujú, koľko vydržia a naposledy sme urobili Roháčske plesá, keď už mali viac rokov. No ale že by sa zamilovali do turistiky sa nedá povedať :-)
Takže na takú riadnu turistiku už chodím iba s partiou kamarátov jeden týždeň v roku a počas roku ak chcú ísť náhodou aj decká, tak vyberáme ľahšie trasy...
Terezia13
23.08.12,18:29
deti pri túrach to najprv ani nemusia cítiť ako záťaž,
ani nie je dôležité, či budú z túry unavené a bolieť ich nohy,
ale časom po niekoľkých rokoch a určitej záťaži môžu začať problémy s kĺbami
mariana11
23.08.12,18:50
Moje deti sa stali turistami takmer od narodenia. Prechodili sme niekoľkokrát Slovenský raj. Najmladší bol na rebríkoch prvýkrát, keď mal 3 roky. Ale nešiel sám ale na manželových ramenách. Ja som vtedy teda trpla.... Ale išli sme pomaly,keď písalo, že túra trvá 4hod, tak nám trvala aspoň 6hod. Deťom tá turistika zostala . Na strednej chodili na všetky túry, ktoré organizovala škola. Ale keď vo 4.ročníku syn akosi nechodil, tak som sa pýtala prečo. Vraj už nemajú geografiu a teda nepotrebuje z nej dostať jednotku. Dobré ako deti nalákať na turistiku.:)
cibka1
24.08.12,05:53
sphlasím, všetko treba s mierou, aj turistiku ;-)
cibka1
24.08.12,05:59
Treba začať postupne od ľahšej turistiky k náročnejšej a podľa toho uvidíte, koľko toho dieťa zvláda a či ho to chytí. Inak malé deti majú energie dosť, takže sa ľahko môže stať že vás v tomto predbehnú, čo sa týka výdrže :) A treba sa tomu pravidelne venovať, aby neboli potom nárazové záťaže.
Je stránka (nebudem menovať aby som nebol obvinený z reklamy :) )kde sa dá naplánovať trasa - trasy, vzdialenosti aj prevýšenie, časy a tam si môžete naplánovať nejaké turistiky.

ďakujem za tip, stránku skúsim vygúgliť

syn má veru energie až príliš, celý deň dokáže vystrájať, behať, lepačiť sa po preliezkach, ale akonáhle sa ideme na pol hodiny prejsť do mesta, je unavený, nebaví ho to.
Nedávno sme však boli na takej malej vychádzke v lese a to sa mu páčilo, pozerali sme drobné chrobáčiky, zaujímal sa o poľovnícky posed, ... a celú prechádzku zvládol s nadšením.
A predsa len, čerstvý vzduch sa nedá porovnať s tým mestským.
Turistiku nemienim absolvovať každý týždeň, len občas, aby si syn zvykol na prechádzky a aby si obľúbil prírodu.
cibka1
24.08.12,06:04
deti pri túrach to najprv ani nemusia cítiť ako záťaž,
ani nie je dôležité, či budú z túry unavené a bolieť ich nohy,
ale časom po niekoľkých rokoch a určitej záťaži môžu začať problémy s kĺbami

sčasti s tebou súhlasím, ale chcem aby si syn aspom trochu zvykol na prírodu, nemienim každý týždeň chodiť po tatranských štítoch, ale ani vysedávať doma, takže myslím, že 1-2x do mesiaca menšia turistika (tým myslím 1-2 hodiny) nám určite neuškodí, práve naopak
Letko
24.08.12,06:06
Síce to nie je špecifikované pre deti, ale možno si niečo nájdete:
http://mapy.hiking.sk/
cibka1
24.08.12,06:11
Záleží na tom ako staré sú tie deti! Najskôr treba začať iba obyčajnými výletmi s minimálnym prevýšením, ak si náhodou z dediny, tak výletmi do blízkeho lesíka, na lúky a pod., poprípade výletmi na zámky a hrady na ktoré musíš od parkoviska šliapať aspoň pár 10-15 minút, aby si si vyskúšala, ako budú deti reagovať na prevýšenie. V žilinskom kraji máš nespočetne možností na takéto nenáročné aj náročnejšie túry...
Ja som tiež deti začal brávať najskôr na výlety po okolí kde bývam, potom na tie hrady a zámky, sledoval som ich ako reagujú, koľko vydržia a naposledy sme urobili Roháčske plesá, keď už mali viac rokov. No ale že by sa zamilovali do turistiky sa nedá povedať :-)
Takže na takú riadnu turistiku už chodím iba s partiou kamarátov jeden týždeň v roku a počas roku ak chcú ísť náhodou aj decká, tak vyberáme ľahšie trasy...

plne s tebou súhlasím
už sme absolvovali niekoľko výletov na hrady, zrúcaniny, vodopády, jaskyne, hubárčenie.. syn to zvládol, preto si myslím že by sme teraz mohli vyskúšať nejakú túru.
Pobyt v prírode nič nenahradí, synovi viac chutí papať, a to je veľmi zlý jedák, má zdravšiu farbu pokožky, a aj keď je unavený, je spokojnejší.
Bola by som rada keby si obľúbil prírodu, lebo môj manžel je opačný tip (gaučový), a nechcem aby taký bol aj syn.
cibka1
24.08.12,06:19
v tejto téme som myslela skôr na konkrétne tipy... náročnosť terénu, skaly.... koľko hodín trvá trasa...

čo poviete na jánošíkové diery v terchovej?
je to náročná túra?
ilona
24.08.12,06:32
Janošíkové diery nie je náročná túra, určite jú zvládnete a naozaj ju doporučujem
cibka1
24.08.12,07:59
Janošíkové diery nie je náročná túra, určite jú zvládnete a naozaj ju doporučujem

ďakujem že si sa ozvala, našla som odporúčania na 3 vstupy:

1. Nový dvor - HOTEL BOBOTY - odtiaľ smer Podžiar - parkovanie bezplatné
2. Štefanová - odtiaľ smer Podžiar - platené parkovisko
3. Biely potok - Hotel Diery - odtiaľ smer Dolné diery - platené parkovisko

odkiaľ by sme mali vyraziť a koľko približne trvá túra?
ja.nus.ka34
24.08.12,13:55
janošikove diery je pekná prechádzka....ide sa tam aj po rebríkoch a cez lavičky ale myslím že je to zvládnuteľné...nepamatám si presne koľko trvala túra,myslím že tak cez dve hodiny....ale naše deti sú už veľké a tak to nebola nejaká veľká záťaž...stretali sme tam turistov s malými detmi a vyzerali v pohode :-) boli sme napríklad aj na šútovskom vodopáde,je to síce túra viac do kopca,ale tiež prijateľné...
cibka1
27.08.12,05:29
janošikove diery je pekná prechádzka....ide sa tam aj po rebríkoch a cez lavičky ale myslím že je to zvládnuteľné...nepamatám si presne koľko trvala túra,myslím že tak cez dve hodiny....ale naše deti sú už veľké a tak to nebola nejaká veľká záťaž...stretali sme tam turistov s malými detmi a vyzerali v pohode :-) boli sme napríklad aj na šútovskom vodopáde,je to síce túra viac do kopca,ale tiež prijateľné...

Ďakujem za tip, na Šútovské vodopády sa určite vyberieme.
oldschool
27.08.12,12:03
My sa chystáme na jeseň, niekedy cez víkend, prejsť Manínsku tiesňavu, čo som pozeral tak by to mala byť 5 hod. túra, naším tempom pôjdeme asi 7 hodín :-)
buchač
27.08.12,12:21
Je stránka (nebudem menovať aby som nebol obvinený z reklamy :) )kde sa dá naplánovať trasa - trasy, vzdialenosti aj prevýšenie, časy a tam si môžete naplánovať nejaké turistiky.
...DAVAJ , neondi sa ...
...iné drísty ( reklamné ) už tu boli zavesené ....:rolleyes:
expeeert
27.08.12,12:30
Už bolo popísané vyššie - www.hiking.sk
Je tam aj plánovač trás, mapy, kde sa dá naklikať trasa a ukáže to časy, prevýšenia atď.
Už mi raz prišlo poriadkové upozornenie (hoci ma ani nenapadlo, že sa odkaz na stránku bude brať ako reklama resp. spam, dal som vtipný link na sms-ky pre zábavu), tak preto som to nechcel dať :)
buchač
27.08.12,12:39
....pekná stránka ....
cacka
28.08.12,12:08
ďakujem že si sa ozvala, našla som odporúčania na 3 vstupy:

1. Nový dvor - HOTEL BOBOTY - odtiaľ smer Podžiar - parkovanie bezplatné
2. Štefanová - odtiaľ smer Podžiar - platené parkovisko
3. Biely potok - Hotel Diery - odtiaľ smer Dolné diery - platené parkovisko

odkiaľ by sme mali vyraziť a koľko približne trvá túra?

Ahoj,
my sme boli v Terchovej asi 2 týždne dozadu. Jánošíkove diery sú naša obľúbená trasa každý rok. Naše deti majú 6 a 8 rokov a v pohode to zvládli (po svojich už od cca3-4 rokov). Náš osvedčený vstup je č.3 a sem sa aj vraciame, lebo keď preleziete do Štefanovej, tak potom zostáva už len čakať na bus do Terchovej, alebo peši po asfaltke. Odporúčam trasu po starých dierach, pri kolibe oddych a naspäť cez nové diery. Ide to kúsok cez les a potom prudšie klesanie (preto to neodporúčam ísť opačne s malými deťmi, keď sme stretali tých fučiacich ľudí, tak som bola rada, že ideme takto). A ďalšia vec, už som si povedala, že tam nikdy nepôjdem cez víkend alebo sviatok!!! Strááášne veľa národa a o správaní sa niektorých jedincov radšej pomlčím. Skrátka tlaky aj spredu aj zozadu....(nemyslím tým na záchod :o)))))
cibka1
03.09.12,07:37
Ahoj,
my sme boli v Terchovej asi 2 týždne dozadu. Jánošíkove diery sú naša obľúbená trasa každý rok. Naše deti majú 6 a 8 rokov a v pohode to zvládli (po svojich už od cca3-4 rokov). Náš osvedčený vstup je č.3 a sem sa aj vraciame, lebo keď preleziete do Štefanovej, tak potom zostáva už len čakať na bus do Terchovej, alebo peši po asfaltke. Odporúčam trasu po starých dierach, pri kolibe oddych a naspäť cez nové diery. Ide to kúsok cez les a potom prudšie klesanie (preto to neodporúčam ísť opačne s malými deťmi, keď sme stretali tých fučiacich ľudí, tak som bola rada, že ideme takto). A ďalšia vec, už som si povedala, že tam nikdy nepôjdem cez víkend alebo sviatok!!! Strááášne veľa národa a o správaní sa niektorých jedincov radšej pomlčím. Skrátka tlaky aj spredu aj zozadu....(nemyslím tým na záchod :o)))))

ahoj, tak sme to v pohode zvládli, Jánošikové diery boli naozaj nádherné! :-)
Mala si vo všetkom pravdu, boli sme cez sviatok a bolo tam nenormálne veľa ľudí, to som fakt nečakala... našťastie boli všetci ústretoví a nestretla som sa s nevhodným správaním.
Kúpila som si aj turistickú mapu a najbližšie sa chystáme na Veľký Kriváň. (lanovkou z Vrátnej samozrejme), bude to určite zážitok, už sa teším na ten výhľad, len aby nám počasie vyšlo...