Žanette
23.08.12,13:59
Dobrý deň poradáci, mám dotaz na nevymožitelne pohľadavky. Pracujem vo firme cca rok aj niečo...mám tu evidované niekoľkoročné pohľadavky neuhradené a ktoré ani nebudu uhradené. Pýtala som sa kolegyni a ešte jednej účtovníčky čo s nimi. Či ich môžem dať do nákladov a podobne. Záver je taký, že ich nebudem dávať ani do nákladov ani odpisy robiť. Jednoducho ich mám vymazať z evidencie, kedže účtujem v JÚ.
Súhlasite s týmto postupom, že ich iba vymažem z evidencie, alebo je nejaký spôsob ako sa ich zbaviť aby som ich nevykazovala každý rok v daňovom priznaní ako v mojom majetku? Ďakujem
Neviem si s tým radi.
Katarina
23.08.12,21:31
Vymazať z evidencie.............poriadna blbosť. O odpise starých pohľadávok sa tu už veľa popísalo, len treba hľadať. Dajú sa odpísať s dopadom na základ dane, alebo bez dopadu na základ dane v závislosti od typu pohľadávky.
Pozri § 19 ods. 2 písm. h a písm. i.
Žanette
24.08.12,05:47
Len s tymi pohladavkami sa nic nedialo, oni nie su ani v denniku ani nikde kedže su len v evidencii...Neviem ako ich mam odpisat ci uz s dopadom na ZD alebo nie. Pozerala som ten paragraf, no a jedna pani mi takto povedala . Neviem sama, nemam s tym skusenosti, a kolegyna predomnou to vobec neriesila, a tak to aj dopadlo. :(
KEJKA
24.08.12,05:50
v denníku = peňažnom denníku? nie sú, lebo neboli uhradené, teda neboli ani zdanené.
prečítaj si odporúčaný §, ak ich nebudeš môcť odpísať daňovo, tak budeš musieť ich hodnotu pripočítať k základu dane /nedaňový odpis/
v oboch prípadoch ich z evidencie vymažeš = vyradíš, ale musíš mať k tomu podklad.
Pohľadávky sú vo výkaze majetku - ich zníženie DU môže skontrolovať, dôvod zníženia.
Žanette
24.08.12,05:55
Takže si ich vyradím a celu tu hodnotu co je dost vysoka, neviem presnu sumu ale bude dost vysoka pripocitam k ZD a z toho potom oto zaplati firma vacsiu dan? A robi sa rozdiel ked su to faktury slovenske ale i zahranicne? Teda fa s DPH a bez DPH?
KEJKA
24.08.12,06:08
faktúry sú pohľadávky, vymáhaš ich alebo nevymáhaš, DPH pri úhradách neriešiš.
Pripočítavaš len tie, ktorých odpis nie je daňovo uznaný.
Žanette
24.08.12,06:36
Ja DPH neriesim, len som sa pytala ci je rozdiel medzi pohladavkami zahranicnou a svk, lebo pri svk som si priznavala DPH v zdanovacom obdobi. Takze to nehra rolu? Jednoducho spolu danovo neuznane odpisy pripocitam k ZD, o to sa mi ZD zvýsi teda.... A teda o to bude sa musiet zaplatit vacsia Dan? Ano?
KEJKA
24.08.12,08:57
nuž zo zadania sa zdalo, že sa pýtaš práve na DPH v pohľadávkach.............
áno - o daňovo neuznané odpísané pohľadávky zvýšiš ZD a zaplatíš vyššiu daň.
Žanette
24.08.12,09:18
No to som práve nechcela:(. Naopak sa to neda? :rolleyes: Čo už teda..Ďakujem.
KEJKA
24.08.12,09:29
nuž zo zadania sa zdalo, že sa pýtaš práve na DPH v pohľadávkach.............
áno - o daňovo neuznané odpísané pohľadávky zvýšiš ZD a zaplatíš vyššiu daň.
čo máš na mysli naopak sa nedá? čo naopak?
Žanette
24.08.12,09:42
Aby praveze znizili ZD...:) Nemaám s tým skusenost preto sa pýtam, az sa pytam hlupo tak pardon..
KEJKA
24.08.12,12:05
nemajú ako znížiť - pohľadávky su predsa tržby, pokiaľ nie sú uhradené v JU sa nezapočítavajú do zisku.
Takže nemôžu nijako znížiť ZD.
Naopak - môžu ho v určitých prípadoch zvýšiť aj bez prijatej úhrady. A o tom je táto téma.