psps
23.08.12,13:17
vystavujeme faktúry pre zákazníkov a oni nám uhrádzajú sumy cez účet. Niekedy sa stane, že si ten zákazník sám sumu zaokrúhli a pošle nám to takto na účet. Takže nám vznikajú preplatky na vydaných faktúrach. Čo s nimi, keď ich zákazník nechce späť? Niekdy je to pár centov, ale niekedy aj 5,-E. Ako sa zbaviť týchto preplatkov, ako to zaúčtovať?
Adiks
23.08.12,11:23
Preplatok zaúčtuj 221/648.
psps
23.08.12,11:48
Je jedno aký je preplatok veľký alebo existuje nejaká hranica?
KEJKA
23.08.12,12:18
nie je určená hranica preplatku.
psps
23.08.12,12:42
A ako je to s takýmto nedoplatkom?
Stefan2005
23.08.12,12:46
... súhlasím s názorom, že hranica preplatku nie je určená;
preto sa v budúcnosti kľudne môže stať, že uhradenú sumu navyše bude obch. partner požadovať naspäť.
preto nesúhlasím s navrhovaným účtovaním preplatku faktúr priamo z bankového účtu, t.j. 221/648.
Prijatá úhrada faktúry je vždy 221/3xx; ak je zrejmé, že ide o čiastky, ktoré sa nebudú nárokovať naspäť, resp. že ide o čiastky, ktorých vracanie je nerentabilné (napr. že bankový poplatok je vyšší), tak sa napr. hromadným interným dokladom zúčtujú preplatky ako 3xx/648...
psps
23.08.12,12:57
... súhlasím s názorom, že hranica preplatku nie je určená;
preto sa v budúcnosti kľudne môže stať, že uhradenú sumu navyše bude obch. partner požadovať naspäť.
preto nesúhlasím s navrhovaným účtovaním preplatku faktúr priamo z bankového účtu, t.j. 221/648.
Prijatá úhrada faktúry je vždy 221/3xx; ak je zrejmé, že ide o čiastky, ktoré sa nebudú nárokovať naspäť, resp. že ide o čiastky, ktorých vracanie je nerentabilné (napr. že bankový poplatok je vyšší), tak sa napr. hromadným interným dokladom zúčtujú preplatky ako 3xx/648...
veru fakt, ani som si nevšimol, že tam bolo od Adiks napísané 221/648, automaticky som tam dal 311/648. a keď je nedoplatok tak môže byť 548/311? Len tá výška mi nejde do hlavy, fakt tá suma môže byť akákoľvek vysoká? Keby som bol špekulant, tak by som si mohol na konci roka upravovať výsledok. Budem potrebovať znížiť zisk, tak všetky nedoplatky dám ako 548/311 a mám. No nie?
KEJKA
23.08.12,15:32
veru fakt, ani som si nevšimol, že tam bolo od Adiks napísané 221/648, automaticky som tam dal 311/648. a keď je nedoplatok tak môže byť 548/311? Len tá výška mi nejde do hlavy, fakt tá suma môže byť akákoľvek vysoká? Keby som bol špekulant, tak by som si mohol na konci roka upravovať výsledok. Budem potrebovať znížiť zisk, tak všetky nedoplatky dám ako 548/311 a mám. No nie?

vyjadrovali sme sa k preplatkom - účtovaním do výnosov zvyšujete zisk a daňovú povinnosť. Na zúčtovanie musí byť dôvod, určite si obchodný partner všimne, že vám uhradil 100-200 EUR naviac a bude ich pýtať nazad - takže len tak účtovať do výnosov sa nedá. zadanie bolo skôr o tých parcentových až 5eurových preplatkoch..........
Opačne - nedoplatky sú ešte diskutabilnejšie. Ľahko sa môže stať, že sa nedoplatok klasifikuje ako dlh a odpis pohľadávky. Odpis pohľadávky je daňovo uznaný len pri splnení pomerne prísnych kritérií. A čo je to za firmu, ak by uprednostnila odpis pohľadávky pred jej vymáhaním?