vladis77
23.08.12,16:52
Zdravim, sestra mi pomohla pri kupe domu a vyplatila ma z dedicstva kym su rodicia este zdravi, ako sa mam zarucit ze si uz nebudem v buducnosti narokovat na dedicstvo?? Da sa to nejak u notara,alebo ako?? Dakujem.
draik
23.08.12,14:59
Z právneho hľadiska Vás vyplatiť z dedičstva nemohla, lebo žiadne dedičstvo zjavne vtedy neexistovalo. Vzdať dedičstva vopred sa platne nemôžte.
mattto
23.08.12,15:06
tak-tak, platí §574 ods. 2 OZ "Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná".

aby sestra mala kľud, spíšte zmluvu o budúcej zmluve, kde sa zaviažeš darovať majetok získaný dedičstvom. Vzdať sa dedičstva nemôžeš, vydedenie asi tiež neprichádza do úvahy, takže aj v prípade dedenia, sestra bude mať istotu, že majetok z dedičstva získa ona.
mariana11
23.08.12,17:01
Rodičia môžu dom sestre darovať. Teda ak myslíte na dom, alebo byt.
buchač
23.08.12,23:37
Zdravim, sestra mi pomohla pri kupe domu a vyplatila ma z dedicstva kym su rodicia este zdravi, ako sa mam zarucit ze si uz nebudem v buducnosti narokovat na dedicstvo?? Da sa to nejak u notara,alebo ako?? Dakujem.

Rodičia môžu dom sestre darovať. Teda ak myslíte na dom, alebo byt.

...rodičia podarujú , takže nebudeš mať v konečnom dôsledku čo dediť ( nemovitosť ) a Ty si už vyplatené dostala, sestra Ti pomohla...čo je fajn...
Obe ste spokojné a život bude plynúť bez zbytočných sesterských hádok ...
Notár je predsa na také úkony , ako spomínaš , najlepší ...



...málokedy sa jeden o takomto dobrom nažívaní dočíta.....skôr opak je pravdou ...
vladis77
24.08.12,13:22
no o tom darovani je to OK, lenze je tu este dalsia sestra, preto by som to radsej riesil nejakym notarskym zapisom aby som mal ja pokoj, sestra bez obav a druha sestra dostala co jej bude patrit, teda 1/4
Mária27
25.08.12,20:45
Môžeš si dať overiť podpis na potvrdení, že si od rodičov získal dar vyššej hodnoty, ktorý započítaš pri dedení.
mattto
25.08.12,21:04
Môžeš si dať overiť podpis na potvrdení, že si od rodičov získal dar vyššej hodnoty, ktorý započítaš pri dedení.

čo je právny nezmysel, keďže dostal dar od sestry a nie od rodičov, rovnako to nerieši istotu ostatných súrodencov, keďže "použiť" neplatný právny úkon v budúcom dedičskom konaní by bolo na jeho úvahe, keďže to potvrdenie bude mať on
buchač
26.08.12,05:01
Zdravim, sestra mi pomohla pri kupe domu a vyplatila ma z dedicstva kym su rodicia este zdravi, ako sa mam zarucit ze si uz nebudem v buducnosti narokovat na dedicstvo?? Da sa to nejak u notara,alebo ako?? Dakujem.

no o tom darovani je to OK, lenze je tu este dalsia sestra, preto by som to radsej riesil nejakym notarskym zapisom aby som mal ja pokoj, sestra bez obav a druha sestra dostala co jej bude patrit, teda 1/4

...ako vyplýva zo zákona ( viď vyššie uvedené ) , takéto dedenie neprichádza v úvahu ...

Takže , ako som spomínal ...pri dobrých vzťahoch medzi súrodencami ( samozrejme pri podpore rodičov ) snáď to už len pri tom dobrom slove zostane ...

Možno sa to bude zdať za akože nemožné , no vravím z vlastnej skúsenosti ....
Z bratom sme sa dávno vysporiadali a nebolo nám potrebné žiadnych zmlúv a podpisov...
...keby ešte existovala daň z dedičstva , he , tak štát utrie hubu ...;)