ronski
23.08.12,18:43
Co treba urobit ked som sa stal novym spravcom domu? Treba to niekde nahlasit? Treba ist do banky zmenit udaje? Co k tomu potrebujem? Staci zapis z porady SVB? Som v tomto cisty laik...

Doplnujuca otazka: Fond oprav je dalsi subezny ucet s beznym uctom SVB? (tj. potrebujeme dva ucty jeden bezny a druhy ako fond oprav?) Alebo mozeme pouzivat bezny ucet aj ako fond oprav?

Dakujem
sito
23.08.12,18:13
Vitaj na Porade!

Pre Boha, do čoho si sa to namočil, alebo ťa namočili?

Správcom? Alebo štatutárom, predsedom SVB? Novým, si sa stal?

Ak áno? Áno! Na Krajský obvodný úrad.

A nie si nejaký kvietok, bezúhonný, musíš byť!!!

Ten zápis, nie od nás porady, ale zo schôdze vlastníkov, zhromaždenia.

Pravdu máš, si čistý ako list papiera.

Doplňujúca odpoveď:

V banke potrebujete, máte, teda mali by ste mať účet SVB, jeden stačí.

Na ten by mali, všetci vlastníci bytov, zhromaždenie posielať predpísané platby za užívanie bytu.

S toho účtu by si ty mal dávať príkazy banke k úhrade faktúr právnickým, fyzickým osobám, ktoré zabezpečujú nejaké služby, činnosť v prospech vašeho domu.

Mal by si si viesť, alebo by ti, vám mal niekto viesť účtovníctvo. Koľko bolo. Kto dal, kedy dal, koľko dal. Koľko sa dalo, komu sa dalo a koľko sa dalo. Koľko zostalo.

Zvlášť FOaÚ, a zvlášť záloha na plnenia, služby.

Na konci roka spísať podklady k ročnému vyúčtovaniu. Do 31.5. nasledujúceho roku doručiť vlastníkom ročné vyúčtovanie a ročnú správu o hospodárení s financiami domu a stave domu.

A radu nemáte?

Ak nie, poznáš ... sám si varíš, sám si pereš, že sa na to ...

Ale držím ti prsty, teda vám ... :);)
ronski
24.08.12,12:19
Dakujem za privitanie :-)
ten zakon o SVB som precital 2 krat a bojim sa ho precitat 3tí krát, lebo mam z toho uz riadny gulas :-D
stal som sa predsedom SVB... takze mam ist na krajsky urad s pisomnym zaznamom z porady SVB? aj odpis z registra trestov potrebujem? tam sa nahlasim a hotovka? do banky mi teda netreba ist prehlasit meno, aby som mohol byt disponentom uctu?

Ucet nam staci teda jeden a a imaginarne sa na nom vedie fond udrzby a oprav...

dakujem za pomoc a pochopenie :-)
sito
24.08.12,13:26
Netreba sa báť, aj sto krát!

Guľáš to je riadny, hlavne keď sú vlastníci neporiadní!

Neviem, čo sa dialo, čo sa stalo vo vašom dome, keď zrazu taká zmena? Ako sa to hovorí? Vojakov, záklaďakov sa pýtali, kto vie plávať, všetci zdvihli ruky, tak ich pohádzali do vody, hlbokej. Jeden sa začal topiť, vytiahli ho na breh. Veliteľ naňho kričí, vojak, kde ste sa učil plávať!!! Pán kapitán, v ďateline!

Takže je kopec okolnosti, ktoré poznáš ty, a vy vo vašom dome, my nie.

Koľko má váš dom bytov, či bolo zvolané zhromaždenie v súlade so zákonom, akým pomerom si bol zvolený za predsedu SVB, či po hodine konania schôdze?

Ak to prebehlo všetko v súlade so zákonom, musíš preukázať na úrade, tú bezúhonnosť. Ak ťa zapíšu, na základe zápisnice zo schôdze zhromaždenia, až potom treba isť do banky s osvedčením, že ty si ten nový, ktorého musí banka rešpektovať a v žiadnom prípade už nesmie rešpektovať predošlého predsedu SVB!!!!!

Dvaja kohúti na jednom hnojisku, asi ťažko obidvaja budú bojovať v prospech domu, vlastníkov bytov.

Nie imaginárny, skutočný výpis ti banka pošle každý mesiac! Na základe toho výpisu sa musí viesť v dome účtovníctvo. Tak by to bolo najlepšie! Ale môže byť dohoda, že tie úhrady za užívanie bytu sa môžu uhrádzať aj iným spôsobom. Trebarz, aj na ruku, oproti podpisu, nikdy nie bez podpisu!!! Ale to treba všetko, zaevidovať do účtovníctva.

Proste si musíš dať väčší pozor, ako ten predseda pred tebou.

A keby niečo, tak s kľudom napíš na PORADU, isto dostaneš radu, ktorá ti nebude len na parádu.
ronski
24.08.12,13:41
to je maly bytovy dom :-) to je klasicka bytovka so 4mi bytmi :-) no a stary predseda sa vzdal funkcie, lebo ho uz nikto nepocuval, lebo bol mudry ako radio jerevan :-) ucast na schodzi bola 4 zo 4 bytov... a schvalili ma jednohlasne vsetci traja...

no a este raz sa pytam bezuhonnost - teda si mam vyziadat odpis z registra trestov a s nim ist na ten krajsky urad?

ja neako nechapem niekde som cital ze mi v banke staci jeden ucet, ktory sa bude pouzivat ako bezny ucet a aj ako fond udrzby a oprav...

chapem to dobre?
sito
24.08.12,14:39
A sme doma! Traja a ty štvrtý. Vo vašom prípade je možná, aj len rozumná dohoda. Ale ak nie je rozumná, tak platí ten zákon, ktorý už nechceš, ale budeš musieť ešte čítať, veľa krát.

A ten pred tebou, čo ti poradil? Musel mať on, musíš mať aj ty. A čo keby si sa opýtal na tom úrade, či ťa zapíšu aj bez výpisu trestov?

Ak máte dosť peňazí na poplatky za tri účty, alebo aj viac, treba si otvoriť účet na každú službu. Banka vám isto vyhovie. Keď chcete, príklad päť € mesačne za vedenie x účtov a nie len päť € za jeden, tak prečo nie.

Rozdiel je účet a to čo je na účte, a ako sa s tým čo bolo, je a bude na účte, naložilo, nakladá a bude nakladať.

Porada má momentálne 271 975 členov. Ani jeden nie je zodpovedný za to, čo sa deje vo vašom dome, len VY, ŠTYRIA VLASTNÍCI BYTOV, VLASTNÍCI VÁŠHO DOMU!