Jozef
21.09.04,07:13
Dobry den prajem,
prosim vas pri dohode o vykonani prace je limit 300 hodin rocne.
Tento limit sa vztahuje na jednu dohodu o vykonani prace alebo sa tie hodiny scitavaju ak mal v roku viacej dohod podpisanych u inych zamestnavatelov.

Dakujem
Jozef
Katka29
21.09.04,05:36
§ 226 ZP (1) DoVP zamestnávateľ môže uzatvoriť s FO, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa zaočítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
K § 226
Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o vykonaní práce aj s viacerými zamestnávateľmi. U každého z nich môže naplniť ročný limit 300 hodín. Jeden zamestnanec môže teda uzatvoriť aj niekoľko DoVP u rôznych zamestnávateľov, a to maximálne u každého zamestnávateľa na 300 hodín v tom istom kalendárnom roku.
Pekný deň.
Jozef
21.09.04,05:53
Dakujem za odpoved Katka.

Jozef
Jozef Mihál
21.09.04,07:15
Doplním moju obľúbenú úvahu o tom, že Zákonník práce hovorí o predpokladanom rozsahu práce (ako píše vyššie Katka) a nie o skutočnom rozsahu práce. Takže ak sa "nepodarí" dodržať predpokladaný rozsah práce 300 hodín a skutočný rozsah práce sa prekročí - nič sa nestane.
elenka
21.09.04,08:41
Doplním moju obľúbenú úvahu o tom, že Zákonník práce hovorí o predpokladanom rozsahu práce (ako píše vyššie Katka) a nie o skutočnom rozsahu práce. Takže ak sa "nepodarí" dodržať predpokladaný rozsah práce 300 hodín a skutočný rozsah práce sa prekročí - nič sa nestane. § 226 ods. 1 ZP hovorí : Dohodu o VP zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsahpráce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku.
Čiže horná hranica je daná : najviac 300 hodín ročne u jedného zamestnávateľa. Je to aj vo výklade k ZP.
Pekný deň.
Danka Kosibová
21.09.04,09:23
300 hodnín, viete ako to chodí, papier znesie presne podla zákona, no a skutocnost neskontroluje nikto......
Paula
21.09.04,09:32
Už sa na Porade radilo o dobrovoľne nezamestnaných, neevidovaných. Zaujímajú ma tí evidovaní, za ktorých je štátom platené zdr.poistenie. Našej upratovačke na DOVP, ktorá je evidovaná a štát za ňu platí poistenie, na úrade povedali, že môže zarábať na dohodu do 4000,- Sk. Ale podľa zákona môže pracovať 12 hod/týž. s príjmom 800,- /týždeň, tzn. 800 x 4 = 3200,- Sk. A ak jej dáme odmenu 4000,-, máme ju prihlásiť aj my do zdr.poisťovne a odvádzať z tých 4000,- alebo len z 1000,-, (keďže štát už platí z 3000,-)?
Veva
21.09.04,14:49
Paula, najprv môže odpracovať 16hod.a 800,-Sk, ale prečo si komplikujete život , veď zákon hovorí ,že dohoda o vykonaní práce nezakladá účasť na poistnom. t.j. aj na zdravotné poistenie či je evidovaný ,alebo nie iný meter nie je . Áno bola tu rozprava , že ak je niekto dobrovoľne poistený a platí si zdravotné z min.VZ 3000,-Sk a ak má dohodu nad 3000,- mal by si platiť z tejto výšky, lebo má príjem ,ktorý je výšší ako si sám určil, ale je to pre Vás zavádzajúce a tak isto nemúsite prihlasovať do zdrav.poisťovne dohodára.
Paula
21.09.04,15:18
Veva, ešte mám dotaz: má si doplácať sám zdr.poistenie z prebytku (nad 3000), alebo z celej sumy, ktorú u nás na DOVP zarobil?
Jozef Mihál
27.09.04,09:12
Paula - za evidovaných nezamestnaných platí zdravotné poistenie štát. Kým je dotyčná osoba evidovaná ako nezamestnaná, povinnosť platiť zdravotné poistenie na základe príjmov na dohodu o vykonaní práce sa jej netýka.
Pozor, od 1.1.2005 bude v tomto zmena.
Paula
27.09.04,11:00
To: Jozef Mihál Ďakujem za jednoznačnú odpoveď.Nevieš mi poradiť aj v otázke, ktorú som zadala v personalistike pod názvom "Živnostník a odvod na DOVP"?
Jozef Mihál
27.09.04,11:21
To Paula -
ak ide o tému
http://www.porada.sk/showthread.php?p=13100#post13100
tak súhlasím s Palinovou odpoveďou.