Jacq.
24.08.12,01:10
Dobrý deň,

Potrebovala by som poradiť - kamarátka mala dlh voči ZP, ktorý bol postúpený na vymáhanie exekútorovi. Dlh voči oprávnenému (ZP) bol následne v plnom rozsahu vyrovnaný a s exekútorom (jeho zástupcom) sa dohodla najskôr telefonicky a neskôr aj osobne na postupnom pravidelnom splácaní dlhu voči nemu (náklady spojené s vykonaním exekúcie, trovy konania + úroky, ... - proste šialená suma!). Kamarátka tento dlh poctivo každý mesiac spláca čiastkou, ktorú jej dovolí jej finančná situácia a to vkladom priamo na účet exekútorského úradu. Na jej veľké prekvapenie jej v týchto dňoch prišlo (mala to len tak vhodené v poštovej schránke) oznámenie o zablokovaní účtu príkazom na vykonanie exekúcie. Kamarátka vlastný účet nemá , len je spoludisponujúcou manželovho účtu.
Moja otázka je: Môžu zablokovať aj tento manželov účet, keď ona nie je jeho vlastníčkou, ale majú bezpodielové vlastníctvo ako manželia?
Druhá otázka je: Môže exekútor exekvovať svoju pohľadávku voči povinnému, s ktorým sa osobne (prostredníctvom svojho oprávneného zamestnanca) dohodol na pravidelných mesačných splátkach na neobmedzenú dobu?
Podmienka postupného splácania bola len, že to musí byť pravidelne každý mesiac, čo kamarátka zatiaľ ani raz neporušila (na všetko má samozrejme aj doklady).
Dohoda o splátkach spísaná zo strany exekútora nebola, povedali jej, že to stačí ústne a preto, na moje doporučenie kamarátka ešte v lehote na zaplatenie napísala exekútorovi list v znení, že sa zaväzuje na základe dohody s prísl. zamestnancom exek. úradu splácať dlh - trovy konania exekútora v pravidelných mesačných splátkach. Tento list osobne doručila na prísl. exek. úrad a prevzatie má potvrdené oprávneným zamestnancom, s ktorým dohodu uzatvorila. Všetko sa odohralo v lehote na zaplatenie trov konania exekútora. Odvtedy uplynulo 5 mesiacov, počas ktorých pravidelne uvedený dlh spláca tak, ako sa dohodli.
Zdá sa mi nelogické, že zrazu sa exekútor "zobudí" a rozhodne sa, že to chce predsa len celé naraz splatiť a tak dá exekučný príkaz na zablokovanie účtu na uspokojenie svojej pohľadávky a jej to oznámi len obyčajným listom, ale od exekútorov môže človek čakať čokoľvek... Okrem toho čiastka, ktorú dal zablokovať nesúhlasí s čiastkou zostatku jeho pohľadávky - je vyššia.

V tejto veci mám ešte jednu doplňujúcu otázku, ale najskôr v skratke popis k nej: Kamarátka po doručení exekučného príkazu - ešte toho pôvodného na pohľadávku, ktorú mala voči nej ZP podala návrh na súd na zastavenie exekúcie z dôvodu jej neoprávneného vymáhania (ZP od nej vymáhala aj premlčané pohľadávky, ale keďže na toto naši milí zákonodarcovia prijali šikovno zákon, resp. novelu, aby mohli tieto pohľadávky opäť oživiť neznalosťou zákona väčšinou dlžníkov, tak toto je už uzatvorená kapitola, pretože sa neodvolala do stanoveného termínu) a nepriaznivej finančnej situácie.
Otázka: Keďže pohľadávka voči ZP bolo následne uhradená a s exekútorom sa dohodla na splátkach, nemala by ten návrh stiahnuť, aby jej náhodou ešte súd nevyrúbil zaplatiť súdne poplatky?

Ďakujem za Vaše rady!
buchač
23.08.12,23:25
Dobrý deň,

Dohoda o splátkach spísaná zo strany exekútora nebola, povedali jej, že to stačí ústne a preto
:eek::eek::eek:
Zdá sa mi nelogické, že zrazu sa exekútor "zobudí" a rozhodne sa
...viď červené ....pýtam sa , je to logické ???...
ale od exekútorov môže človek čakať čokoľvek...
...na základe vyššie uvedeného sa čudujem , že toto vôbec napísané bolo ...
novelu, aby mohli tieto pohľadávky opäť oživiť neznalosťou zákona
...neznalosť zákona neospravedlňuje ...
Ďakujem za Vaše rady!
...

Aj keby bol môj brat exekútorom , všetko by som na papier dával ....