krifi
24.08.12,10:35
Dobrý deň. Som zamestnancom a ako motivačnú súťaž v zamestnaní som vyhral dovolenku v roku 2011, z ktorej som uhradil daň z príjmu a samozrejme uviedol v daňového priznaní za rok 2011. Teraz mi prišlo ročné zúčtovanie zo zdravotnej poisťovne Dôvera, kde chcú ešte uhradiť 14% z ceny dovolenky. Chcem sa opýtať, či si môžem nárokovať, aby mi túto daň uhradil zamestnávateľ? Ďakujem vopred za všetky rady.
S pozdravom

Krifi
Tweety
24.08.12,08:41
Dobrý deň. Som zamestnancom a ako motivačnú súťaž v zamestnaní som vyhral dovolenku v roku 2011, z ktorej som uhradil daň z príjmu a samozrejme uviedol v daňového priznaní za rok 2011. Teraz mi prišlo ročné zúčtovanie zo zdravotnej poisťovne Dôvera, kde chcú ešte uhradiť 14% z ceny dovolenky. Chcem sa opýtať, či si môžem nárokovať, aby mi túto daň uhradil zamestnávateľ? Ďakujem vopred za všetky rady.
S pozdravom

Krifi
Nie je to daň, ale zdravotné poistenie, ktoré si povinný zaplatiť. Nie je to náklad zamestnávateľa, ak by ho aj zaplatil, musel by si uhradiť daň z tohoto príjmu.
krifi
25.08.12,21:42
Ano, zdravotne poistenie som myslel. Ak motivacnu sutaz vyhlasil zamestnavatel, tak : Sadzba poistného na verejné zdravotné poistenie za zamestnanca 4% z príjmu, za zamestnávateľa 10% z príjmu ? z toho vyplýva, že ja by som mal uhradiť iba 4% ??? a nárokovať si u zamestnávateľa zvyšných 10% ???
vopred ďakujem za rady
veronikasad
25.08.12,21:49
Ano, zdravotne poistenie som myslel. Ak motivacnu sutaz vyhlasil zamestnavatel, tak : Sadzba poistného na verejné zdravotné poistenie za zamestnanca 4% z príjmu, za zamestnávateľa 10% z príjmu ? z toho vyplýva, že ja by som mal uhradiť iba 4% ??? a nárokovať si u zamestnávateľa zvyšných 10% ???
vopred ďakujem za rady
Je to tvoj nepeňažný príjem (zdanený v § 8), ktorý bohužial podlieha ročnému zúčt.ZP. Zamestnávatel s tým nemá nič spoločné.
emarosl
26.08.12,06:22
Je to tvoj nepeňažný príjem (zdanený v § 8), ktorý bohužial podlieha ročnému zúčt.ZP. Zamestnávatel s tým nemá nič spoločné.

Prosím o radu - ja som si myslel, že je to príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov.

Toto som našiel na nete:

"Ak súťaž vyhlási zamestnávateľ len pre svojich zamestnancov, ich príjmy zo súťaže sa považujú za príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona o dani z príjmov), príjmy poskytované v súvislosti s výkonom závislej činnosti a zdaňujú sa podľa ustanovení vymedzených pre tento druh príjmov. "

Prosím, ako je to potom? § 5 alebo § 8 zákona o dani z príjmov???
emarosl
26.08.12,07:38
I keď píšeš, že si tento príjem (výhru) "samozrejme uviedol v daňového priznaní za rok 2011". Tak to asi nebola výhra či cena zo súťaže vyhlásenej zamestnávateľom len pre zamestnancov?

Lebo toto je podľa mňa dôležité vedieť, pretože:

- ak sa jedná o súťaž vyhlásenú zamestnávateľom len pre zamestnancov, tak tento príjem ti preddavkovo zdaní (až na určité špecifické výnimky) a odvedie z neho odvody zamestnávateľ v rámci zúčtovania mzdy - je to príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov,

- ak sa nejedná o súťaž vyhlásenú zamestnávateľom len pre zamestnancov, tak tento príjem je príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov a to už píše o tom Veronikasad....

Aspoň toto je môj laický názor - prosím opravte ma ostatní, ak sa mýlim.
Mila123
26.08.12,07:54
I keď píšeš, že si tento príjem (výhru) "samozrejme uviedol v daňového priznaní za rok 2011". Tak to asi nebola výhra či cena zo súťaže vyhlásenej zamestnávateľom len pre zamestnancov?

Lebo toto je podľa mňa dôležité vedieť, pretože:

- ak sa jedná o súťaž vyhlásenú zamestnávateľom len pre zamestnancov, tak tento príjem ti preddavkovo zdaní (až na určité špecifické výnimky) a odvedie z neho odvody zamestnávateľ v rámci zúčtovania mzdy - je to príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov,

- ak sa nejedná o súťaž vyhlásenú zamestnávateľom len pre zamestnancov, tak tento príjem je príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov a to už píše o tom Veronikasad....

Aspoň toto je môj laický názor - prosím opravte ma ostatní, ak sa mýlim.
máš pravdu......

ak mu to nezdanil zamestnávateľ, tak buď mzdárka to nevedela, že má......alebo súťaž nebola iba pre zamestnancov.....

preto zadávateľovi radím, aby si tieto skutočnosti overil......
ak mala zdaniť mzdárka, nech sa opraví /nech to dodatočne zrazí), a podaj DDP , kde nebudeš mať § 8 ale sumu pre §5 budeš mať vyššiu......
moska
27.08.12,05:39
Aj ja by som sa chcela opýtať ako je to s ročným zúčtovaním ZP za rok 2011 u starobného dôchodcu.
Dôchodca pracoval na dohodu v roku 2011, kde mal príjem za rok vo výške 911 €. V tom istom roku vyhral cenu za 216 € čo uviedol aj do ročného zúčtovania. Daň z výhry neplatil, nakoľko nedosiahol 1/2 nezdaniteľnej časti základu dane.
Teraz prišiel nedoplatok zo zdr. poisťovne na sumu 30,24, čo je 14% z ceny výhry.
Nie je mi to vôbec jasné, prečo starobný dôchodca musí platiť z výhry zdravotné poistenie.
Prosím niekoho o vysvetlenie, či Zdravotná poisťovňa postupovala správne, keď zaslala ročné zúčtovanie s nedoplatkom.
Ďakujem
Mila123
27.08.12,06:29
môj názor, ZP postupovala správne.....
predpokladám, že máš napísané, že prisznal príjem z výhry v ročnom zúčtovaní - podal DP.....

SD nemal povinnosť podať DP, ak by nepodal, nemal by povinnosť ani ZP odviesť, ale predpokladám, že chcel preplatok na dani zo závislej činnosti, kt. je nižší ako nedoplatok z RZZP.....
moska
27.08.12,06:41
áno chcel spať zaplatenú daň a v DP uviedol aj vecnú výhru. Asi ju nemal ani uvádzať a nemusel by platiť zdr. poistenie. Nejde mi to stále do hlavy, že za dôchodcu platí zdravotné poistenie štát, z dohody sa na zdr. poistenie nič neplatí a z výhry má zaplatiť.
veronikasad
27.08.12,06:45
áno chcel spať zaplatenú daň a v DP uviedol aj vecnú výhru. Asi ju nemal ani uvádzať a nemusel by platiť zdr. poistenie. Nejde mi to stále do hlavy, že za dôchodcu platí zdravotné poistenie štát, z dohody sa na zdr. poistenie nič neplatí a z výhry má zaplatiť.
Dôchodcovi nevznikla povinnosť podať DP. Ak ho podal, musel do neho uviesť všetky príjmy, teda aj výhru, lebo prekročila stanovený limit.
Z dohôd do konca roku 2012 neplatí odvody do ZP nikto.
U poistencov štátu už neplatí min.výška príjmu, z ktorej neplatia zdravotné poistenie. Z príjmov podľa § 8 (výhier) sa po novele zákona o zdr.poistení odvody do ZP platia - bohužial s tým nič nenarobíš.
moska
27.08.12,09:36
Ďakujem za info. Tak zaplatíme, nech má štát o niečo viacej v pokladnici.