richardg
24.08.12,10:01
Ahojte, poberám rodičovský príspevok, som SZČO.v sociálke my povedali že nemôžem pracovať ak poberám RP, chcem si tak teda dať niekoho na dohodu či na brigádu, aké by boli odvody za nich, mám paušálny výdavky
môžem si dať aj manžela, alebo sestru s tým, že vykonávajú prácu zadarmo?
ďakujem
ewita888
24.08.12,09:23
V ktorej SP ti to povedali? Môžeš pracovať aj pri poberaní RP..
richardg
24.08.12,09:41
Musela som dať čestné prehlásenie že tam nepracujem osobne.no ako píšeš že to nie je pravda tak to by bolo super.že keď tam budem pracovať osobne musím platiť odvody.bola by som rada ak by bolo nejaké riešenie
ewita888
24.08.12,09:44
To, že môžeš aj pracovať popri poberaní RP, platilo už aj celý minulý rok...tak nechápem, čo ti na SP tvrdili..
Je jasné, že pokiaľ budeš pracovať, budeš si sama platiť odvody..
Jana Motyčková
24.08.12,09:44
Szčo môźe vykonávať živnosť popri poberaní RP, v tom prípade ale platí odvody. To vyhlásenie o tom, že živnosť nevykonáva je na to, aby nemusela platiť odvody, a v takom prípade tú činnosť vykonávať nemôže.
veronikasad
24.08.12,10:14
Ahojte, poberám rodičovský príspevok, som SZČO.v sociálke my povedali že nemôžem pracovať ak poberám RP, chcem si tak teda dať niekoho na dohodu či na brigádu, aké by boli odvody za nich, mám paušálny výdavky
môžem si dať aj manžela, alebo sestru s tým, že vykonávajú prácu zadarmo?
ďakujem
Prečo nepokračuješ v tejto téme, kde sú už niektoré otázky objasnené ?

http://www.porada.sk/t192332-szco-materska-prerusit-ci-nie-zaradene-do-zlej-temy.html#post2129032
richardg
24.08.12,11:07
viete my ešte poradiť ešte nejaké vhodné riešenie, ako mám vyriešiť to, že tú pomoc čo si dám do obchodu, môže to byť napr.moja sestra alebo môj manžel a že pracujú zadarmo?
richardg
24.08.12,11:09
písala som do tej témy, ale odpoveď som dostala iba čiastočnú
veronikasad
24.08.12,11:19
písala som do tej témy, ale odpoveď som dostala iba čiastočnú
Nemohla si dostať úplnú, pretože si neodpovedala aké príjmy=tržby si mala za rok 2011 - či si vôbec od 1.7.2012 povinne poistená SZČO v SP.
veronikasad
24.08.12,11:19
viete my ešte poradiť ešte nejaké vhodné riešenie, ako mám vyriešiť to, že tú pomoc čo si dám do obchodu, môže to byť napr.moja sestra alebo môj manžel a že pracujú zadarmo?
manžel alebo sestra sú dôchodkovo poistení (napr. zo zamestnania) alebo sú evidovaní na UP ?
richardg
24.08.12,11:32
manžel aj sestra majú zamestnanie

a hrubý príjem som mala vyšší ako 5500
richardg
24.08.12,11:34
v SP som teraz vyplňovala prihlášku, predvolali ma aby som zobrala potvrdenie o poberaní RP a potom my dali vypísať ešte papiere a to čestné prehlásenie
veronikasad
24.08.12,11:45
manžel aj sestra majú zamestnanie

a hrubý príjem som mala vyšší ako 5500
manžel aj sestra sú dôchodkovo poistení, môžu ti vypomáhať v podnikaní bez nároku na odmenu - nepôjde o nelegálnu prácu.
Tvoj príjem prekročil 12-násobok min.vymer.základu, ak nechceš platiť povinné odvody, mala by si sa venovať starostlivosti o dieťa - nie podnikaniu, tak ako si to podpísala v čestnom prehlásení.

Problémom nie je poberanie RP, ale povinná platba odvodov do SP počas poberania RP.
richardg
24.08.12,14:57
Nechcem platiť odvody,lebo podnikanie je sezónne.preto hľadám riešenie ktoré my zákon dovolí.aby som nemusela platiť odvody a aby som mohla mať aj živnosť
ewita888
24.08.12,15:04
No ale ak budeš mať v obchode príjem, sú to tvoje príjmy, ktoré budeš ty zdaňovať... tým, že ti tam bude niekto vypomáhať, nič nevyriešiš...
richardg
24.08.12,15:13
Ja sa tomu až tak nerozumiem,ale myslela som si že ak tam nebudem pracovať ja,tak nemusím platiť odvody.ináč načo by som dávala prehlásenie
veronikasad
24.08.12,16:28
No ale ak budeš mať v obchode príjem, sú to tvoje príjmy, ktoré budeš ty zdaňovať... tým, že ti tam bude niekto vypomáhať, nič nevyriešiš...
Evi, vyrieši. V čestnom prehlásení vraj prehlasuje že túto prácu nevykonáva osobne. Už som tu riešila tú moju kaderníčku. Len či budú stačiť rodinní príslušníci (bez dohody) neviem.
richardg
24.08.12,17:03
obchod mám otvorený denne 2hod.
asi bude najlepšie ešte ak sa pre istotu ešte raz opýtam v SP na všetko

ja len nechcem aby my potom spätne vypočítali pekné prekvapenie