Jozef Mihál
24.08.12,19:29
Dnes (24.8.2012) zverejnilo Ministerstvo financií SR na Portáli právnych predpisov (https://lt.justice.gov.sk/Public/AllMaterialsList.aspx?instEID=-1&lCategories=1048574&langEID=1) návrh zákona , ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (v prílohe napravo).

Pripomienkové konanie končí 4.9.2012. Po vyhodnotení pripomienkového konania sa návrhom bude zaoberať vláda a následne aj Národná rada pravdepodobne na svojej októbrovej schôdzi v prvom čítaní - a v druhom a treťom čítaní na novembrovej schôdzi.

Pozor, aktuálnejší komentár k návrhu nájdete tu:

http://www.porada.sk/t201210-novela-zakona-o-dani-z-prijmov-pred-rokovanim-vlady-a-tripartity.html#post2147903

Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona predkladaný návrh zákona vychádza z Programového vyhlásenia vlády SR, ktorého cieľom je aj konsolidácia verejných financií so zámerom zníženia deficitu verejných financií pod 3 % HDP v roku 2013.

Pozrime sa na najdôležitejšie navrhované zmeny.

Sadzba dane

Ruší sa tzv. "rovná daň".

Sadzba pre fyzické osoby:

- 19 % zo základu dane do výšky 176,8-násobku sumy platného životného minima vrátane,
- 25 % zo základu dane presahujúceho 176,8-násobok platného životnéhominima.

Poznámka: Suma životného minima, platná k 1. januáru 2013, je 194,58 eura. Hranica 176,8-násobku je tak pre rok 2013 suma 34401,74 eura (ročne, v prepočte na mesiac je to 2866,81 eura).

Sadzba pre právnické osoby:

23% zo základu dane, zníženého o daňovú stratu.

Osobitná sadzba dane

Zavádza sa nová tzv. osobitná sadzba dane. Zdaniteľný príjem zo závislej činnosti plynúci niektorým ústavným činiteľom, konkrétne poslancom Národnej rady, prezidentovi, členom vlády, predsedovi a podpredsedovi NKÚ, bude zdanený aj osobitnou sadzbou dane 5%.

Paušálne výdavky

- obmedzia sa na maximálnu výšku 5 040 eur ročne (420 eur mesačne),
- ruší sa možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností.

Zdanenie výsluhových dôchodkov

Navrhuje sa zavedenie zdanenia výsluhových dôchodkov bývalých policajtov a vojakov, ktorí ešte nedosiahli dôchodkový vek. Daň sa bude vyberať zrážkou so sadzbou 19%.

Na druhej strane poberatelia výsluhových dôchodkov, ktorí ešte nedosiahli dôchodkový vek, si budú môcť uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť dane "na daňovníka".

Nezdaniteľná časť na manželku (manžela)

Okruh daňovníkov, ktorí si budú môcť uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela), sa podstatne zúži.

Nárok zostane len v prípadoch, kedy:
- manželka (manžel) sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti, do zániku nároku na rodičovský príspevok,
- manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie alebo
- manželka (manžel) bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Od vlastného príjmu manželky (manžela) sa bude odpočítavať len zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom
období bola (bol) povinná zaplatiť z tohto vlastného príjmu. Nebude sa môcť odpočítať poistné na dobrovoľné sociálne poistenie ani poistné "samoplatiteľa" na zdravotné poistenie.

Daňový bonus

Pri posudzovaní nároku na daňový bonus sa budú brať do úvahy len tzv. aktívne príjmy podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2. Vylučujú sa tak príjmy "pasívne" podľa § 6 ods. 3 až 5.

Nárok na daňový bonus sa obmedzí vekom dieťaťa a to tak, že nárok bude poslednýkrát v kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕši 19 rokov veku.

Daň vyberaná zrážkou

Sadzba dane pri dani vyberanej zrážkou zostáva 19% bez obmedzenia výšky príjmu.

Základ dane pri príjmoch autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie bude stanovený ako príjem znížený o príspevok do umeleckých fondov (nebude možné odpočítanie paušálnych výdavkov).

Prechodné ustanovenia

Na zdanenie príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných do 31. decembra 2012 a vyplatených do 31. januára 2013 a na vykonanie ich ročného zúčtovania sa použije znenie zákona účinného do 31. decembra 2012.
veronikasad
24.08.12,19:43
P. Mihál, súčasná vláda a parlament chce zlikvidovať vysokoškolákov ? Z akého dôvodu budú mať rodičia nárok na DB len do 19 rokov veku ? Alebo právo na vzdelanie budú mať len deti bohatých rodičov ?

Rovnakú otázku som vám položila pri zvýhodnených dohodároch (DoBPŠ).

K tým paušálnym výdavkom, suma 5040€ ročne je suma príjmu, z ktorého sa počítajú paušálne výdavky, alebo max.suma paušálneho výdavku ?
Pri nižších príjmoch je stanovená nejaká % sadzba - zostáva tých súčasných 40 %, alebo sa niečo na tom plánuje meniť?
Jozef Mihál
25.08.12,09:51
Pani Veronika, samozrejme že budem v parlamente bojovať za zrušenie návrhu na obmedzenie daňového bonusu len na deti do 19 rokov, rovnako ako som bojoval (http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=141) (pozm. návrh č. 12) za umožnenie práce na DoBPŠ aj študentom starším ako 25 rokov - a aspoň 1 symbolický rok sa podarilo pridať.

Zodpovednosť na navrhované opatrenia, ktoré sa rozhodne nedotknú len horných 10 tisíc, nesie vládna koalícia.

Ale prosím Vás, nepolitizujme na tomto fóre, tu riešme len odborné otázky a problémy.

5040 eur je maximálna suma paušálnych výdavkov.

Napríklad živnostník pri ročnom príjme 20000 eur, si doteraz mohol uplatniť paušálne výdavky 40% = 8000 eur. Po novom si za rok 2013 bude môcť uplatniť len 5040 eur.

Druhý príklad - živnostník s príjmom 10000 eur, si uplatní paušálne výdavky 40% = 4000 eur teraz, i za rok 2013.
veronikasad
25.08.12,09:59
prijaté zákony nie sú o politike, ale realite slovenských rodín.

P. Mihál, čo ste "vybojovali" pri DoBPŠ pre denných študentov vysokoškolákov ? Znovu sa pýtam, prečo tá DoBPŠ platí len do 18 rokov ?

Obmedzenie veku sa bude vzťahovať aj na zákon o prídavku na dieťa ? (bude novelizovaný aj tento zákon ) ?
Jozef Mihál
25.08.12,10:12
Úľavu pri platení odvodov na DoBPŠ len do 18 rokov "vybojoval" u vládnej koalície výmenou za ukončenie obštrukcií (http://www.teraz.sk/ekonomika/mihal-matovic-presadil-do-zakona-zme/18648-clanok.html) z jeho strany poslanec Matovič, ktorého manželka zhodou okolností vlastní distribučnú agentúru (http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/305213/Matovicova-cesta-k-spinavym-peniazom.html) na roznášanie tlačovín, letákov a pod. Čo je ideálna brigáda pre stredoškolských študentov.

S takýmto "obchodovaním" som nesúhlasil (http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/86144/Mihal_Jozef.html), ak by obštrukcie pokračovali aj naďalej, mohli sme vybojovať nielen pre dohodárov, ale i pre živnostníkov omnoho väčšie ústupky.

Navrhoval som okrem vyššie uvedeného (http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/86012/Mihal_Jozef.html) aj to, aby príjmy na dohodu do 190 eur mesačne boli oslobodené od odvodov (http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/86019/Mihal_Jozef.html) (rovnako, ako to mala v pláne predchádzajúca vláda I. Radičovej).
...
O zmene zákona o prídavku na dieťa nie je nič známe.
veronikasad
25.08.12,10:23
To je verejnosti známe (písala som o tom ešte pred schválením zákona) a bohužial velmi smutné ...

Tých 190€ pre všetkých by bolo oveľa spravodlivejšie (najmä pre dôchodcov a ostatných študentov)
Zdenka 0705
25.08.12,10:40
To je verejnosti známe (písala som o tom ešte pred schválením zákona) a bohužial velmi smutné ...

Tých 190€ pre všetkých by bolo oveľa spravodlivejšie (najmä pre dôchodcov a ostatných študentov)
môj veľký súhlas a dovetok: .. a pre mzdových pracovníkov menej náročné.
Ilka
27.08.12,08:55
Dobrý deň,

k progresívnemu spôsobu zdanenia by som sa chcela opýtať, akým spôsobom sa bude zaokrúhlovať výsledná daň v prípde ak sa bude uplatňovať dvojaká sadzba. Či to bude postupne (najprv 19% a potom zvlášť časť 25%) alebo až výsledok spolu?
Jana Motyčková
27.08.12,12:23
Pokladám za nezmysel zrušenie paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľnosti. Pri prenájme nehnuteľnosti skutočné výdavky často dosahujú tých 40%, častokrát aj viac - aj v prípade že nehnuteľnosť nie je v majetku. Ľudia používajú len kôli jednoduchosti paušál. Zrušením paušálu pri prenájme sa podľa mňa veľké prostriedky do rozpočtu nedostanú, možno dokonca sa výber dane zníži a zbytočne sa prenajímateľom komplikuje život.
rrrrr
27.08.12,13:59
este by ma zaujimalo ako budeme pri nezd. casti dane na manzelku skumat ci mala rodicovsky alebo ci bola evidovana na urade prace a podobne. to nam budu musiet nosit odtial potvrdenia predpokladam. a ak jej zanikne narok na rodicovsky priipsevok v priebehu roka, tak bude mat narok na alikvotnu vysku?
ZuzanaP
27.08.12,14:43
Moja sestra je na SŠ - 5 ročný odbor a maturovať bude až ako dvadsaťročná, určite nie je jediný prípad. Mamina príde na jeden rok o daňový bonus. Úžas....
betka
28.08.12,07:11
Pokladám za nezmysel zrušenie paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľnosti. Pri prenájme nehnuteľnosti skutočné výdavky často dosahujú tých 40%, častokrát aj viac - aj v prípade že nehnuteľnosť nie je v majetku. Ľudia používajú len kôli jednoduchosti paušál. Zrušením paušálu pri prenájme sa podľa mňa veľké prostriedky do rozpočtu nedostanú, možno dokonca sa výber dane zníži a zbytočne sa prenajímateľom komplikuje život.

Súhlasím.

Uvedené sa bude riešiť optimalizáciou.
Mám klienta, kt. si uplatňoval paušálne výdavky pri prenájme nehnuteľnosti. Daň z príjmu platil vysokú. Po prepočte v zmysle horeuvedeného, bude platiť daň takmer raz toľko, nakoľko ho zasiahne aj 25% daň.
Žiaľ, keďže nestačí to, čo platil, čo bolo dosť, vrámci optimalizácie bude daň NULA.
Iveta Matlovičová
30.08.12,08:48
Daňový bonus

Pri posudzovaní nároku na daňový bonus sa budú brať do úvahy len tzv. aktívne príjmy podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2. Vylučujú sa tak príjmy "pasívne" podľa § 6 ods. 3 až 5.

Nárok na daňový bonus sa obmedzí vekom dieťaťa a to tak, že nárok bude poslednýkrát v kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕši 19 rokov veku.

Uhm, mzdárky majú s ne/uplatňovaním resp. zisťovaním vôbec nároku na daňový bonus roboty ako na kostole; už keď vláda plánuje zmeny, pri ktorých chce obmedzovať nárok na bonus vekom, typom príjmu .... tak nech ho radšej zruší a nech navrhne zvýšenie sumu prídavku na dieťa o tých 20 eur, a spravia tak z tejto štátnej dávky "čiastočne" dôstojnú dávku a mzdárkam aspoň raz v živote zľahčia robotu

viem, že pointa bonusu je v tom, že mala byť vyplácaná pracujúcim, ale podľa môjho názoru, ľudia nepracujú kvôli bonusu, ale ...viac však nebudem písať mimo témy, ale nedalo mi nezareagovať