nati22
20.02.06,09:51
Chceme stavať rodinný dom na pozemku po manželovej babke. Radi by sme si odkupili pozemok, ale zistili sme, že pozemok nema doriešených majiteľov. Jedna časť patrí babke a jej deťom (po zomrelom otcovi a manželovi) a druhá časť patrí súrodencom po zomrelom dedkovi, ktorý sú tiež už po smrti. No ale aj napriek tomu, že už prebehli dedičské konania aj po zomrelých súrodencoch, nebola v tých konaniach vôbec zahrnutá časť ich zdedeného pozemku o ktorý máme záujem. Preto sme podali na príslušný súd žiadosť o začatie nového dedičského konania po zomrelých súrodencoch. Ale skomplikovalo sa nám to tým, že jeden zo súrodencov žil aj zomrel v Čechách a bol dva krát ženatý. Nevieme nájsť jeho dve deti z prvého manželstva (nemáme dátumy nar. ani rod.č.). Od známej som sa dozvedela, že sme to nemuseli dávať na súd, ale sme mohli u notára spísať zápisnicu o trvalom užívaní pozemku (manželovej babke). Chcem sa spýtať, či je možné požiadať súd o odvolanie dedičského konania ( čítala som, že dedičské konanie musí prebehnúť do konca) a potom to riešiť už len cez notára_ A ešte jeden dotaz, ak zomrel príbuzný v Čechách, presunie príslušný súd žiadosť o dedičské konanie do miesta úmrtia príbuzného, alebo môže prebehnúť na našom súde?Ďakujem za pomoc.
vieroslava
22.02.06,11:43
Tvoje otázky sú veľmi špecifické a kvalifikovane na ne odpovedať je ťažké. Najlepšie, keď sa opýtaš na súde, kde ste požiadali o prejednanie novoobjaveného majetku. Inak v zmysle zákona, dedičstvo sa prejednáva na súde posledného trvalého pobytu zomrelého. Teda, keď príbuzný zomrel v Čechách, tak asi tam. Na Slovensku môžeš požiadať o presunutie dedičského konania. Či to však platí aj pre možnosť presunu z inej republiky, pochybujem.
Navrhujem, ak máte tú možnosť, aby ste urobili na babku osvedčenie o vlastníctve u notára, že pozemok užívala viac, ako 10 rokov. Osvedčenie dajte zapísať do katastra nehnuteľností a kým dôjde k prejednaniu novoobjaveného majetku, už nebude čo prejednávať, lebo pozemok bude zapísaný na babku.
nati22
23.02.06,15:56
Ďakujem Vieroslava,
môžeme spraviť s babkou osvedčenie u notára aj keď je na súde už žiadosť o začatie dedičského konania? Dá sa tá žiadosť nejakou formou "novej žiadosti o skončenie dedičského konania" zrušiť?
vieroslava
23.02.06,16:08
Priložili ste k tej žiadosti nejaké doklady o vlastníctve novoobjaveného majetku? Ak nie, netráp sa tým, prípadne napíš list k tomu spisu č........, že došlo k omylu a majetok, o ktorom ste si mysleli, že ho babka vlastnila, už vlastní niekto iný. Prípadne vyčkaj, kým Vás notár vyzve a potom to nechaj zastaviť, u toho notára. To osvedčenie o vydržaní však urob u iného notára, prípadne sa porozprávaj s tým notárom, ktorý by robil to dedičstvo. To skutočne závisí od individuálneho prístupu.
nati22
23.02.06,16:24
Jediné čo sme k tomu mali priložiť bol úmrtný list. Ešte sa Ťa chcem spýtať, či potom, čo by babka spísala u notára osvedčenie o vlastníctve, môžeme si ten pozemok od nej hneď kúpiť, keď si to samozrejme zapíše aj na katastri. Ďakujem.
vieroslava
25.02.06,06:26
Keď bude list vlastníctva na babku, samozrejme, že vám to môže hneď predať. Neviem však, ako to bude s daňou z príjmu z predaja u babky z tej časti, ktorú bude vlastniť kratšie ako 5 rokov. Asi to bude musieť zdaniť. Preto si určite buď nízku cenu, alebo urobte darovaciu zmluvu.
HUPKA64
26.02.06,08:42
Ja by som na takom pozemku nestavala. Tie nervy mi za to nestoja.
Na poplatkoch a nervákoch zaplatíte viac, ako za iný pozemok.
Bude to "never ending story". A tie prieťahy s súdnom konaní ...
Nechcem Vás tým uraziť, ani rozhnevať, je to len môj súkromný názor.
Ospravedlňujem sa ak som zle zaradila odpoveď, aj za to čo som napísala.
nati22
26.02.06,12:41
Keby ste videli ten pozemok a hlavne polohu, tak by to aj Vam stalo za to. Pravdu povediac, znalosti v zákonom nemáme a preto na to pravdepodobne doplatime na poplatkoch a súdnych prieťahoch. Ale ďakujem za názor. A Vieroslava, moc si nam pomohla ďakujem Ti veľmi pekne. :)
vieroslava
27.02.06,06:34
Táto stránka, aj keď je v drvivej väčšine pre účtovníkov, je veľmi dobrá, lebo je na nej veľa skvelých ľudí, ktorí ochotne a radi poradia. Pomáhať je predsa ľudské a samozrejmé.
Dobre si to vyriešila s tou súkromnou správou. Nie všetko sa dá napísať do éteru. Držím palce, aby Vám to vyšlo s tým pozemkom k Vašej spokojnosti.
pyton
27.02.06,08:44
Zaznela tu aj "darovacia zmluva". Chcem sa opýtať, keď sa spíše darovacia zmluva, je nutné s ňou niekde ísť a niekde ju zaregistrovať? A čo ak ju má niekto len tak v šuflíku? Je vtedy platná? Ďakujem.
vieroslava
28.02.06,06:34
V šuflíku ju môžeš držať maximálne 2 roky a 364 dní. Podľa občianskeho zákonníka je zmluvu potrebné podať do 3 rokov od spísania a podpísania na vklad do katastra nehnuteľností. Ak tak neurobíš, stráca platnosť.
Takže:
Darovacia zmluva v počte vyhotovení toľko koľko je účastníkov +2 kusy pre kataster, čiže darca 1, obdarovaný 1 + 2kataster= 4 originály zmluvy. Ak darcovia 2/napr.rodičia/ + 2obdarovaní/dcera s manželom/ + 2 = 6 originálov zmluvy.
K darovacej smluve je potrebný ešte návrh na vklad zmluvy do katastra nehnuteľností. Na ňom nemusia byt podpisy overené - 2 návrhy, jeden pre kataster a jeden na potvrdenie, že to prevzali.
Zmluvy sa registrujú vkladom do katastra nehnuteľností. Kataster má na vklad 30 dní zo zákona. Po vykonaní vkladu zašle všetkým účastníkom potvrdenú zmluvu o vykonaní vkladu a nadobúdateľom /obdarovaným/ aj list vlastníctva.
Orim
06.05.06,00:34
Je treba k dedičskému konaniu znalecký posudok ohľadne ceny bytu, ak tento bol ocenený (dohodou medzi manželmi) tri roky pri predchádzajúcom dedičskom konaní a je o tom záznam v dedičskom konaní (manželia sa doholi na cene bytu ...).
Teraz bola záveť, kde podľa záveti dedí len jeden dedič.
vieroslava
19.05.06,04:31
Dohodni sa s notárom. On potrebuje posudok aby si vedel stanovit odmenu za notársky úkon a potom v prípade, že sa dedičia nevedia dohodnúť. Keď však určíš cenu ako všeobecne platnú a bude primeraná, aby bola aj odmena notára primeraná, myslím, že upustí od predloženia znaleckého posudku.
henrieta3
03.02.10,09:30
Predaj domu v Čechách, premena ČK na euro
henrieta3
03.02.10,09:36
Ospravedlňujem sa, zle som to napisala. Rada by som sa poradila, co urobit, predavame cast domu v Čechach, ktory sme dedili. Peniaze budu vyolatene v ceskej korune, ako ich premenit na euro, aby sme nestratili na nevyhodnom kurze. V Cechach je 1 euro cca 26 CK. Mozeme ich tam ulozit do banky a premenit tu, neviem, ako sa z toho dostat, je to cca 100 000 CK. Dakujem