Vevewe
24.08.12,20:44
Ahojte poraďáci,

idem si založiť s.r.o. a budem
- kupovať tovar od dodávateľa, platcu DPH
- predávať ho koncovým zákazníkom.

Chcem zistiť, či je pre mňa lepšie byť alebo nebyť platcom DPH. Urobil som si modelový príklad: kúpim za 8 € bez DPH, predám za 20 € (t.j. zákazník zaplatí spolu 20 €).

NEPLATCA:
nákup 8 € bez DPH + 1,60 € DPH = 9,60 €
predaj 20 €
výsledok 20 € - 9,60 € = 10,40 €

PLATCA:
nákup 8 € bez DPH + 1,60 € DPH = 9,60 €
predaj 16,67 € bez DPH + 3,33 € DPH = 20 €
rozdiel DPH = 3,33 € - 1,60 € = 1,73 €
výsledok 20 € - 9,60 € - 1,73 € = 8,67 €

Vychádza mi to tak, že ako neplatca DPH budem mať pri tomto modelovom prípade vyšší zisk. Robím niekde chybu, alebo je to naozaj tak?

Ďakujem za pomoc a objasnenie :)

Majte sa dobre.
pepoxx
24.08.12,19:53
Je to presne tak. Vypocet je spavny. Z tohoto pohladu sa neoplati byt dobrovolnym platcom. Treba este ale zvazit aj dalsie vstupy mimo nakupu tovaru, u ktorych si ako neplatca nemozes odpocitat DPH na vstupe. Tak ci tak, v maloobchode sa takmer nikdy neoplati byt platcom DPH. Od obratu 49790,-€ sa nim ale aj tak stanes.
KEJKA
25.08.12,04:48
súhlasím, výpočty sú správne. Naozaj musíš zvážiť ostatné vstupy - teda nákupy ostatného majetku mimo tovaru, ktorý budeš používať na podnikanie /PC,auto,predajňa?, zariadenie predajne/, služby, ktoré budeš nakupovať od iných platiteľov DPH /nájom, elektrina, telefon...../. takže to musíš brať komplexne.
allgreen
25.08.12,06:02
mne vznikla povinnosť stať sa platcom, vyšlo mi zaplatiť štátu vysoku DPH, blokov,či uz od benzinu alebo iných mám málo, akým iným sposobom si viem znížiť DPH?
mám živnosť.
mohol by som,ak by som mal druhú firmu, fakturovať si za svoju prácu s dph? ak by som bol platca DPH? je take nieco legálne?
KEJKA
25.08.12,07:58
v prvom zdaňovacom období si si mohol odpočítať DPH zo zásob, z odpisovaného majetku.............urobil si tak?
ak by si si fakturoval z druhej firmy, tak to čo by si si v jednej firme znížil, to v tej prvej odvedieš, aký to má význam?
uvedom si, že DPH ti zaplatí odberateľ - s touto položkou proste nepočítaj ako s odmenou za tvoje výkony. cenu si musíš stanoviť bez DPH tak, aby ti vykrývala náklady a zabezpečila primeraný zisk .......plus na to DPH a túto sumu ani nevyužívaj pre seba, proste ju musíš na účte ponechať do doby splatnosti DPHčky. je to gazdovanie - maj na pamäti, že tieto peniaze /DPH/ nie sú tvoje. Veľmi zjednodušene napísané.
mne vznikla povinnosť stať sa platcom, vyšlo mi zaplatiť štátu vysoku DPH, blokov,či uz od benzinu alebo iných mám málo, akým iným sposobom si viem znížiť DPH?
mám živnosť.
mohol by som,ak by som mal druhú firmu, fakturovať si za svoju prácu s dph? ak by som bol platca DPH? je take nieco legálne?
allgreen
27.08.12,13:41
dph zo zásob som si neodpočítal, aj ked inventúru som robil, učtovníčka vravela že sa to teraz neda,len v tom pripade ked zavrem živnosť, takže teraz neviem.
Dakujem za vyvedenie z omylu, teraz sa na to gazdovanie pozeram inak, potreboval som asi počuť ze ta dph nieje moja.
KEJKA
27.08.12,15:53
dph zo zásob som si neodpočítal, aj ked inventúru som robil, učtovníčka vravela že sa to teraz neda,len v tom pripade ked zavrem živnosť, takže teraz neviem.
Dakujem za vyvedenie z omylu, teraz sa na to gazdovanie pozeram inak, potreboval som asi počuť ze ta dph nieje moja.ak si mal zásoby ku dňu registrácie a boli nakúpené od platiteľov DPH + máš faktúry, bločky, tak ten odpočet boo treba spraviť v prvom zdaňovacom období. Ak si tak neurobil, môžeš podať dodatočné DP DPH.
ak ukončíš = zavrieš živnosť, tak DPH naopak - budeš musieť z tých zásob zaplatiť - to je prosím ťa čo za účtovníčku?
allgreen
28.08.12,05:24
ak si mal zásoby ku dňu registrácie a boli nakúpené od platiteľov DPH + máš faktúry, bločky, tak ten odpočet boo treba spraviť v prvom zdaňovacom období. Ak si tak neurobil, môžeš podať dodatočné DP DPH.
ak ukončíš = zavrieš živnosť, tak DPH naopak - budeš musieť z tých zásob zaplatiť - to je prosím ťa čo za účtovníčku?

zásob som mal habadej,aj za niekolko tisíc,vlastne to bola plná predajňa s tovarom, faktúry sú od všetkeho tovaru. Len ich je nenormalne veľa.
Ľudia sú rôzny tak isto aj učtovníci, ona robí učtovníctvo už dlho zatial nebol žiaden problém.Poviem jej o tom dodatočnom DP dph.
Snaď sa stým ešte bude dať dačo urobiť.
Ja sa tu vždy zvŕtam na porade a tak isto to bolo aj ked som prechádzal na platcu dph, vedel som o možnosti odpočtu, aj som to vravel učtovníčke, len dopadlo to tak, že to dopadlo nijak.