Ľubor
25.08.12,08:57
Dobrý deň,
som slobodná matka a som na materskej dovolenke.S otcom dieťaťa nemáme rovnaký trvalý pobyt.Akým spôsobom mám požiadať o MD v trvaní 37 týždňov a aké dokumenty potrebujem predložiť Sociálnej poisťovni?Ďakujem za odpoveď.
ivka70
25.08.12,07:24
Pri naroku na dlhsiu matesrku nejde o slobodnu matku, ale o matku osamelu.
A ani rozdielny TP rodicov nema vplyv na osamelost.
Informacie najdes na stranke Socialnej poistovne.

Uplatnuje si otec dietata na dieta danovy bonus?
veronikasad
25.08.12,09:17
Dobrý deň,
som slobodná matka a som na materskej dovolenke.S otcom dieťaťa nemáme rovnaký trvalý pobyt.Akým spôsobom mám požiadať o MD v trvaní 37 týždňov a aké dokumenty potrebujem predložiť Sociálnej poisťovni?Ďakujem za odpoveď.
Máš stanovené výživné na dieťa ?
Katy a R
25.08.12,09:24
Citujem zo stránky SP
"Osamelosť sa preukazuje čestným vyhlásením poistenkyne, ktoré predloží príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Osamelá osoba na účely poskytovania materského je poistenkyňa, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je splnená, ak poistenkyňa žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka. Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby."
Ľubor
27.08.12,07:51
áno,uplatňuje
veronikasad
27.08.12,08:08
áno,uplatňuje
Ak to uplatňuje patrí k DB, potom v žiadnom prípade nie je možné hovoriť o osamelej matke, pretože podmienkou nároku na DB je spoločná domácnosť poberateľa DB s nezaopatreným dieťaťom. (Spoločná domácnosť nerovná sa spoločný trvalý pobyt)

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Ľubor
27.08.12,13:20
nie,nemám
ivka70
28.08.12,05:38
nie,nemám

Bolo by fajn citovat, ku ktoremu prispevku je tvoja odpoved.
Kazdopadne k predlzenej materskej ti vysvetlila veronika v prispevku 6, ze nemozete pozadovat aj DB aj preukazovat osamelost matky, lebo si to navzajom odporuje.

Co sa tyka vyzivneho, tak ci tak by bolo nutne zacat s tym.
Ale kvoli predlzenej materskej je to bezpredmetne.