gabca-777
25.08.12,09:36
Zdravím Vás potrebovala by som poradiť ohľadom dedického konania, ktoré ešte neprebehlo po mojom manželovi.Sme dvaja dedičia já a syn, ale já sa chcem mojej čiastky zriecť v prospech syna.Nastal však taký problem, že manžel bol ručiteľ jednému známemu na úvere v nebankovke a tá už poslala rozhodnutie z rozhodcovského súdu mne aj synovi.Mohli tak urobiť aj keď ešte neprebehlo dedické konanie vopred rozhodnúť nepodlieha to tiež pod dedické konanie.Ďakujem za odpovede.
JUDr. Pavol Kollár
25.08.12,09:42
Odpovedám veľmi zjednodušene, pretože nepoznám ani rozhodnutie rozhodcovského súdu ani iné súvislosti. Nie je mi známy dôvod, prečo poslali z rozhodcovského súdu rozhodnutie Vám a Vášmu synovi, keď ste neboli účastníci konania. Vás by sa to rozhodnutie nemalo týkať. Veriteľ - nebankovka, by si mal uplatniť svoju pohľadávku v rámci dedičského konania.
pepsikova
25.08.12,09:49
..očividne dlžník nesplácal svoj dlh a tak nebankovka zariadila súdne konanie o splatení dlhu..a keďže tvoj manžel bol ručiteľom, vy ste pozostalí, idú dlh vymáhať od vás..pokiaľ ešte neprebehlo dedičské konanie, nebankovke by som napísala, že treba najprv nájsť dlžníka a dlh vymáhať od neho...lebo nie je predpoklad, že by si ty-(pokiaľ splatíš dlh, na ktorý sa zaviazal dlžník a tvoj manžel ako ručiteľ) niekedy uvidela svoje peniaze...toto nebankovky robia, rýchlosť, s akou sú schopné nájsť ručiteľa-ak dlžník neplatí, je rýchlejšia, než rýchla..
gabca-777
25.08.12,10:37
Ďakujem za odpovede budem to musieť nejako riešiť, ale tiež si myslím, že má najskôr prebehnúť dedické konanie a tam sa majú prerokovať pasíva aj aktíva po zomrelom.
Mária27
25.08.12,20:25
Smrťou ručiteľa zaniká ručiteľský záväzok, pokiaľ do dňa jeho smrti mu nevznikla povinnosť splatiť dlh, ak tak neurobil dlžník, hoci bol na to písomne vyzvaný (§ 548 ods. 1 obč.zák.).