genzai
25.08.12,21:24
Pekný večer prajem,


tak skúšam šťastie tu, lebo po pravde ani neviem za kým ísť s touto otázku. Možno mi tu niekto poradí na koho presne sa obrátiť, alebo mi tu dokonca niekto i poradí. Stručne, mama mi na výživnom bola dlžná sumu, ktorú som od nej začala pár mesiacov dozadu vymáhať pomocou súdneho exekútora. Od 19tich nežijeme spolu, naše vzťahy sú chladné. Dozvedeli sme sa nedávno že má smrteľnú chorobu, bohužiaľ je to veľmi vážne a je viac ako pravdepodobné že to neprežije. Môj problém je, že by som sa rada vzdala dedičstva, nie v prospech súrodencov, proste úplne vzdala, len si uvedomujem, že ak mama zomrie, de facto mi bude skrze túto exekúciu výživného stále dlžná. Znamená to, že moji súrodenci zdedia spolu s domom i povinnosť vyplatiť mi túto exekúciu? A čo v prípade ak sa dedičstva vzdám, stále mi bude vyplatená dlžná suma alebo len odmena exekútorovi? Úprimne v tejto fáze mi o výživné ani tak nejde, skôr o odmenu exekútora. Sama som nezamestnaná čerstvá absolventka, žijem so starkou o ktorú sa starám a nemám žiadne peniaze navyše, aby som exekútorovi jeho odmenu vyplatila, no zároveň nechcem, aby za nezodpovednosť mojej mamy platili moji súrodenci. Mama má niekoľko dlhov a exekúcií, za nesplácanie pôžičiek, nejde o moc zodpovednú osobu. Už vopred ďakujem každému, kto by mi nejako vedel poradiť.
hubatá
25.08.12,20:20
Už teraz by som požiadala exekútora aby na dom ktorý mama vlastní zriadil na Správe katastra záložné právo. Tak sa dlžoba dostane do dedičského konania a dedičia ti budú musieť vyplatiť za ňu dlžné výživné. Inak všetky náklady na exekúciu by si musela exekútorovi zaplatiť ty.
Mária27
25.08.12,20:41
Ak by dlhy matky prevyšovali aktíva dedičstva, môžu sa dedičstva vzdať aj súrodenci. Ak budú aktíva vyššie, súrodenci nebudú platiť za mamu, dlh uhradia zo zdedeného majetku po matke. Ale nechápem, prečo sa vzdávaš ty.
genzai
25.08.12,20:56
Takže ak exekútor nezaloží to záložné právo na mamin podiel z domu a mama zomrie, musím automaticky náklady exekútorovi vyplatiť ja? Myslela som si, že po jej smrti budú musieť dediči vyplatiť všetky jej dlhy bez ohľadu na to, či bolo záložné právo na mamin podiel založené alebo nie.

A k otázke prečo sa chcem vzdať. Úprimne momentálne ani neviem čo mám robiť, či sa vzdať dedičstva či nie, čo by bolo najlepšie urobiť v tomto prípade. Skutočne neviem aké vysoké sú dlhy mojej mamy a či hodnota domu tieto dlhy vôbec pokryje. Navyše ak sa teda vloží záložné právo na mamin podiel domu (zbytok domu vlastníme rovnakým podielom my súrodenci, ale mamin podiel je teda väčší), v podstate ako jej dedička budem musieť vyplatiť dlžné výživné sama sebe. Je to dosť komplikované.
hubatá
26.08.12,05:02
Exekútor si svoje náklady určite zaúčtuje. A z čoho jej doteraz zrážal a tebe poukazoval peniaze? Z dôchodku?

Už v pondelok bež k nemu a požiadaj aby dal záložné právo na nehnuteľnosť. To či sa vzdáš alebo nevzdáš dedičstva, to uvidíš podľa výšky dlhov pri zisťovaní majetku po zomrelej. Bývajú ešte aj dodatočné dlhy, ktoré si napr. Sociálna poisťovňa, banky, zdravotná poisťovňa uplatní už len voči dedičom po skončení dedičského konania. Odhadni si všetky nehnuteľnosti od oka akú majú hodnotu, podeľ dedičmi a dostaneš približnú sumu či sa ti oplatí dediť po odpočítaní jej dlhov.

Ešte sa potom platia poplatky za prejednanie dedičstva podľa hodnoty u notára a okresnému súdu.
hubatá
26.08.12,05:17
Zabudla som: dlžné výživné žiadaj u notárky rozdeliť na počet dedičov, to nie je tvoj dlh, ale zomrelej.