radapo
25.08.12,22:15
Chcela by som sa spýtať, že ak je uvedený v pracovnej zmluve stupeň náročnosti práce, či by mal byť uvedený aj na výplatnej páske. Bola by mzda vyššia po uvedení stupňa, alebo tam pokojne môže ostať 0 ?
veronikasad
25.08.12,20:18
Pýtaš sa ako mzdár alebo zamestnanec ?
radapo
25.08.12,20:33
Pýtam sa ako zamestnanec..
veronikasad
25.08.12,20:47
Pýtam sa ako zamestnanec..
Uveď konkrétnejšie o čo ti ide. Na výplatnej páske tento údaj nemusí byť, je povinnou náležitosťou pracovnej zmluvy. Ale mal by byť uvedený v mzdovom SW - pri výpočte mzdy.
radapo
26.08.12,06:34
Ako zistím ako zamestnanec, či mi mzda bola správne vypočítaná, keď sú tam uvedené aj pohyblivé zložky mzdy (napr. prémie) a mzda spolu aj s týmito pohyblivými zložkami stále nedosahuje násobok môjho stupňa náročnosti práce..
veronikasad
26.08.12,07:00
Ako zistím ako zamestnanec, či mi mzda bola správne vypočítaná, keď sú tam uvedené aj pohyblivé zložky mzdy (napr. prémie) a mzda spolu aj s týmito pohyblivými zložkami stále nedosahuje násobok môjho stupňa náročnosti práce..
Uve´d konkrétne čísla:
- stupeň náročnosti
- základná mzda
- prémie (prémie sú nenárokovatelnou časťou mzdy)
- iné zložky mzdy
radapo
26.08.12,07:37
Stupeň-2
Z. mzda- 445
prémie- cca 70
avalik
26.08.12,07:45
ZP §120

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,


Stupeň

Koeficient minimálnej mzdy



1

1,0



2

1,2



3

1,4



4

1,6



5

1,8



6

2,0





V tvojom pripade 327,20 x 1,2 = 392,64
radapo
26.08.12,09:37
Ďakujem za rady, niečo som si našla aj v starších príspevkoch: pre mňa by bol výpočet 392,64/40 x 35 = 343,56, takže asi to bude dobre vypočítané..
veronikasad
26.08.12,16:35
Stupeň-2
Z. mzda- 445
prémie- cca 70
Tvoja základná mzda ďaleko prevyšuje 2. tarifný stupeň. Prémie sú nenárokovatelnou zložkou mzdy.

Nepracuješ na plný úväzok ?
radapo
27.08.12,14:29
Nepracujem na plný úväzok, na 35 hod, ale chápem základnú mzdu ako hrubú mzdu, t.j. odpočítavajú sa z nej položky (dane, hodiny, atď.), voľakedy som to mala tak, že som nikdy nešla pod základ, teraz sa mi môže o základe iba snívať (určite znížením úväzku), veľmi sa v tejto oblasti nevyznám, veď práve preto som žiadala o radu...
veronikasad
27.08.12,16:26
Nepracujem na plný úväzok, na 35 hod, ale chápem základnú mzdu ako hrubú mzdu, t.j. odpočítavajú sa z nej položky (dane, hodiny, atď.), voľakedy som to mala tak, že som nikdy nešla pod základ, teraz sa mi môže o základe iba snívať (určite znížením úväzku), veľmi sa v tejto oblasti nevyznám, veď práve preto som žiadala o radu...
Minimálne mzdové nároky sa uvádzajú v hrubom.
truch
27.08.12,17:19
Uveď konkrétnejšie o čo ti ide. Na výplatnej páske tento údaj nemusí byť, je povinnou náležitosťou pracovnej zmluvy. Ale mal by byť uvedený v mzdovom SW - pri výpočte mzdy.
V PZ nemám uvedený stupeň náročnosti práce, mám ho zadaný len v mzdovom SW. Hľadala som a nenašla:(
Podľa § 43 ZP

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.
veronikasad
27.08.12,17:21
Mzdové podmienky sú čo ?