samuelovic
26.08.12,08:54
Zdravím som cca v 5 týždni tehotenstva

Som SZČO a doteraz som si neplatila nemocenské atď. Ak by som si teraz začala platiť, mám šancu na materskú ak áno akým spôsobom?
Môžem požiadať o materskú aj napr. 2 mesiace po pôrode ak až vtedy budem mať 270 dní platenia poistného?

Ďakujem
Mila123
26.08.12,07:00
prikladám zákon 461/2003......(nemáš nárok na MD, ak nespĺňaš podmienku najneskôr ku dňu pôrodu)...

PIATY DIEL
Materské

Podmienky nároku na materské

§ 48


(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
veronikasad
26.08.12,07:03
Zdravím som cca v 5 týždni tehotenstva

Som SZČO a doteraz som si neplatila nemocenské atď. Ak by som si teraz začala platiť, mám šancu na materskú ak áno akým spôsobom?
Môžem požiadať o materskú aj napr. 2 mesiace po pôrode ak až vtedy budem mať 270 dní platenia poistného?

Ďakujem
Viackrát bol na Porade rozoberaný prípad, že 270 dní poistenia sa dá získať aj súbehom zamestnania a dobrovolného poistenia, ak jedno poistenie z nich pred nástupom na MD poistenkyňa ukončí. Či sa niečo zmenilo po novele zákona o sociálnom poistení - neviem.