ibarc
26.08.12,20:10
Dobrý deň prajem,

prosím poradíte? Je v poriadku, ak štátna rozpočtová organizácia preplatí generálnemu riaditeľovi, ktorý je štatutárnym orgánom tejto štátnej rozpočtovej organizácie, náhrady za spotrebované pohonné látky v súlade so znením § 7 ods. 1 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov?

Základnú náhradu za každý prejazdený 1 km mu nepreplatí štátna rozpočtová organizácia (ani si ju generálny riaditeľ nežiada) a to z dôvodu, že sa písomne dohodol so štátnou rozpočtovou organizáciou, že na pracovné cesty môže používať vlastné motorové vozidlo alebo služobné motorové vozidlo a generálny riaditeľ používa na služobné cesty vlastné motorové vozidlo.

No a ak použije generálny riaditeľ svoje auto pri pracovnej ceste a nechá si preplatiť len PHM, prosím, je to ok? Alebo môže niekto povedať, že je to neoprávnený výdavok, keďže:

- mohol použiť služobné motorové vozidlo (ktoré má cca rovnakú spotrebu PHM)
- mohol použiť verejnú dopravu, ktorá je omnoho lacnejšia ako prejazdené PHM.

Prosím, čo vy na to? Ako to je správne?

Ďakujem pekne!
ibarc
27.08.12,09:31
Prosím, poradíte?
ibarc
28.08.12,14:45
Prosím, nikto s tým nemá skúsenosti?

Ako by to bolo napr. ak by konateľ s.r.o. chcel na služobnej ceste použiť svoje vozidlo (lebo ho napr. lepšie pozná) a koná tak aj napriek skutočnosti, že má k dispozícií služobné vozidlo.

Nechce však nič viac od zamestnávateľa, len preplatiť PHM (nechce základnú náhradu za každý prejazdený km, keďže mohol ísť služobným vozidlom a tam by sa minula len PHM).

Prosím, poradíte nám?

Vopred ďakujem pekne!
ibarc
30.08.12,18:31
Prosím, poradíte?
ibarc
03.09.12,17:12
Prosím, môže niekto poradiť?
Tweety
03.09.12,17:16
Prosím, nikto s tým nemá skúsenosti?

Ako by to bolo napr. ak by konateľ s.r.o. chcel na služobnej ceste použiť svoje vozidlo (lebo ho napr. lepšie pozná) a koná tak aj napriek skutočnosti, že má k dispozícií služobné vozidlo.

Nechce však nič viac od zamestnávateľa, len preplatiť PHM (nechce základnú náhradu za každý prejazdený km, keďže mohol ísť služobným vozidlom a tam by sa minula len PHM).

Prosím, poradíte nám?

Vopred ďakujem pekne! Ak je vozidlo súkromné, preplácajú sa len tzv. náhrady za jeho používanie podľa Zákona o CN, tak ako ostatným pri použití súkromného MV.
ibarc
03.09.12,17:39
Ak je vozidlo súkromné, preplácajú sa len tzv. náhrady za jeho používanie podľa Zákona o CN, tak ako ostatným pri použití súkromného MV.


Ďakujem pekne! A ak zamestnanec povie, že chce len pri použití jeho súkromného vozidla preplatiť len PHM (a nie náhrady za prejazden= km)? A ak zamestnávateľ s tým súhlasí, je možné, že zamestnanec nedostane preplatenú základnú náhradu za každý prejazdený km?
ibarc
04.09.12,04:29
Ak je vozidlo súkromné, preplácajú sa len tzv. náhrady za jeho používanie podľa Zákona o CN, tak ako ostatným pri použití súkromného MV.

A to by mali byť PHM a náhrada za každý prejazdený km, však? A ak sa preplatí len benzín, prosím?
Tweety
04.09.12,06:49
A to by mali byť PHM a náhrada za každý prejazdený km, však? A ak sa preplatí len benzín, prosím?
Mohla si to trošku preskúmať, odpovedí je na túto tému tu už dosť. Našla som napr. aj jeden príklad od Zity.
Príklad: SZČO použil vlastné MV na pracovnú cestu NR-BA. Vykázal ubehnutých 190 km .Priemerná spotreba v TP je 5,6l/100.Zakúpil PHM 50 lit.za jedn.cenu 1,4 EUR/lit. celkom k úhradil 70 eur.
Výpočet cestovnej náhrady : 5,6:100litr.x1,40 Eur x190 km = 14,9 eur
To znamená že 14.9 EUR predstavuje cestovnú náhradu za spotrebované pohonné hmoty( bod a ) .
Základná náhrada(§7 ZoCN) 190 x 0183 = 34,77 EUR(bod b )
za vyššie uvedenú pracovnú cestu má nárok na výplatu cestovných náhrad celkom vo výške 49,67
ibarc
04.09.12,10:37
Mohla si to trošku preskúmať, odpovedí je na túto tému tu už dosť. Našla som napr. aj jeden príklad od Zity.
Príklad: SZČO použil vlastné MV na pracovnú cestu NR-BA. Vykázal ubehnutých 190 km .Priemerná spotreba v TP je 5,6l/100.Zakúpil PHM 50 lit.za jedn.cenu 1,4 EUR/lit. celkom k úhradil 70 eur.
Výpočet cestovnej náhrady : 5,6:100litr.x1,40 Eur x190 km = 14,9 eur
To znamená že 14.9 EUR predstavuje cestovnú náhradu za spotrebované pohonné hmoty( bod a ) .
Základná náhrada(§7 ZoCN) 190 x 0183 = 34,77 EUR(bod b )
za vyššie uvedenú pracovnú cestu má nárok na výplatu cestovných náhrad celkom vo výške 49,67


Ďakujem veľmi pekne. Samotný výpočet mi je jasný. Len mám otázku, ako je to, ak sa zamestnanec vzdá nároku na základnú náhradu (v tomto prípade tých 34,77 eur). Je to vôbec možné? A ako je to u zamestnávateľa v prípade, že zamestnanec nechce tých 34,77 eur? Musí napr. účtovať na 512 (oproti účtu 333) aj tú sumu 34,77 eur a potom odpis záväzku voči zamestnancovi v sume 34,77 eur na účet 648(teda účtovným zápisom 333/648)?
Alebo vôbec o tejto sume 34,77 eur nemusí účtovať, ak sa dohodnú zamestnanec a zamestnávateľ, že táto náhrada za každý prejdený km sa nebude vyplácať?

A len pre spresnenie - zamestnanec nechce túto sumu 34,77 eur (základné náhrady za prejazdené km) z dôvodu, že mal k dispozícií služobné vozidlo, ale pre istotu sa rozhodol ísť na pracovnú cestu vlastným vozidlom (je to pre neho lepšie, lebo svoje auto pozná...) a na druhej strane zamestnávateľ povedal zamestnancovi, že musí ísť služobným vozidlom, keďže je k dispozícií, ale keď zamestnanec povedal, že nechce preplatiť základnú náhradu, ale len prejazdené km (v príklade od Zitky je to suma 14,90 eur), zamestnávateľ písomne súhlasil, že môže ísť vlastným vozidlom...

PROSÍM, PORADÍTE?
erpanet
03.11.12,17:33
Dobrý deň, už som tu prečítala desiatky príspevkov ohľadom využívania konateľovho auta na podnikateľské účely vlastnej s.r.o.-čky. Ale chcela by som sa ešte uistiť, mohli by ste mi prosím poradiť?

Konateľ - jediný spoločník prenajal vlastnej s.r.o.čke vozidlo, ktorého je majiteľom/držiteľom on ako súkromná osoba. Ako si teda s.r.o.-čka bude uplatňovať výdavky? Dočítala som sa, že pri využívaní vlastného vozidla sa bude uplatňovať spotreba PHM podľa TP a najazdených kilometrov služobných ciest + základná sadzba za km. Je to tak? Nebude tam robiť problém to, že konateľ nie je zamestnancom spoločnosti? Poprípade uzavretá zmluva o prenájme? Dočítala som sa totiž, že pri prenajatom vozidle sa toto vozidlo už považuje za firemné vozidlo... Tak som teraz trochu zneistená.

A ešte by ma zaujímalo z pohľadu konateľa ako súkromnej osoby... Musí priznávať príjem z prenájmu, pokiaľ nepresahuje 500 mesačne? Ak sa zmluva postaví len na určité obdobie, nemusí si zakladať živnosť a bude sa tento príjem považovať za príležitostný?

A ešte jedna otázka, kto je povinný zaplatiť cestnú daň. V zmluve je stanovené, že ju uhradí prenajímateľ (čiže konateľ)...ale je to tak správne?

Vopred ďakujem za odpoveď.
erpanet
04.11.12,13:51
Dobrý deň, už som tu prečítala desiatky príspevkov ohľadom využívania konateľovho auta na podnikateľské účely vlastnej s.r.o.-čky. Ale chcela by som sa ešte uistiť, mohli by ste mi prosím poradiť?

Konateľ - jediný spoločník prenajal vlastnej s.r.o.čke vozidlo, ktorého je majiteľom/držiteľom on ako súkromná osoba. Ako si teda s.r.o.-čka bude uplatňovať výdavky? Dočítala som sa, že pri využívaní vlastného vozidla sa bude uplatňovať spotreba PHM podľa TP a najazdených kilometrov služobných ciest + základná sadzba za km. Je to tak? Nebude tam robiť problém to, že konateľ nie je zamestnancom spoločnosti? Poprípade uzavretá zmluva o prenájme? Dočítala som sa totiž, že pri prenajatom vozidle sa toto vozidlo už považuje za firemné vozidlo... Tak som teraz trochu zneistená.

A ešte by ma zaujímalo z pohľadu konateľa ako súkromnej osoby... Musí priznávať príjem z prenájmu, pokiaľ nepresahuje 500 mesačne? Ak sa zmluva postaví len na určité obdobie, nemusí si zakladať živnosť a bude sa tento príjem považovať za príležitostný?

A ešte jedna otázka, kto je povinný zaplatiť cestnú daň. V zmluve je stanovené, že ju uhradí prenajímateľ (čiže konateľ)...ale je to tak správne?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Mohol by mi prosím niekto odpovedať??? Ďakujem pekne.