Miroslav Kvas
26.08.12,22:50
Som zamestnany 4 roky v zahranici.Moj zamestnavatel ma prepusta z dovod nadbytocnosti na zaklade spolocnej dohody.Prave teraz mi plynie vypovedna doba a za chvilku sa pojdem hlasit na urad tak ma zaujima ci mam narok na podporu v nezamestnanosti.Nikdy som nebol PN.AK mi niekto vie poradit budem rad dakujem
veronikasad
27.08.12,04:46
http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia---pravny-stav-od-1-maja-2010/34684s


Podrobnejšie informácie ti poskytnú na pobočke Sociálnej poisťovne
Miroslav Kvas
27.08.12,07:57
http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia---pravny-stav-od-1-maja-2010/34684s


Podrobnejšie informácie ti poskytnú na pobočke Sociálnej poisťovne



Prave tam som bol a tam mi povedali len to ze pokial som v zahranici zamestnany viac ako 3 roky nemam narok na davku v nezamestnanosti na SLovensku(co mi pride velmi divne pretoze doteraz som zil v predstave ze cim viac rokov odpracujem tym mam vacsi narok na davku v nezamestnanosti) a stat v ktorom som zase pracoval tak tam ked sa prepusta z dovodu nadbytocnosti a dostanem odstupne tak tolko mesiacov kolko dostanem odstupne tolko na davku v nezamestnanosti nemam narok.Tak ja som sa aj tak chcel hlasit na Slovensku tak ma zaujima iba ci toto naozaj stoji v nasich zakonoch ze nemam narok na davku v nezamestnanosti ked mam odpracovane viac ako 3 roky v zahanici.
veronikasad
27.08.12,08:01
Prave tam som bol a tam mi povedali len to ze pokial som v zahranici zamestnany viac ako 3 roky nemam narok na davku v nezamestnanosti na SLovensku(co mi pride velmi divne pretoze doteraz som zil v predstave ze cim viac rokov odpracujem tym mam vacsi narok na davku v nezamestnanosti) a stat v ktorom som zase pracoval tak tam ked sa prepusta z dovodu nadbytocnosti a dostanem odstupne tak tolko mesiacov kolko dostanem odstupne tolko na davku v nezamestnanosti nemam narok.Tak ja som sa aj tak chcel hlasit na Slovensku tak ma zaujima iba ci toto naozaj stoji v nasich zakonoch ze nemam narok na davku v nezamestnanosti ked mam odpracovane viac ako 3 roky v zahanici.
Čítal si ten priložený odkaz ? Nepíšeš ani v ktorom štáte si bol zamestnaný.

Export dávky na územie Slovenskej republikyAk osoba splní podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti podľa právnych predpisov iného členského štátu EÚ, v prípade odchodu na územie Slovenskej republiky za účelom hľadania zamestnania si zachová nárok na túto dávku pri splnení vyššie uvedených podmienok.
V tomto prípade potvrdzuje príslušný formulár (E 303, PD U2 alebo U008) a povoľuje export dávky v nezamestnanosti príslušná inštitúcia iného členského štátu EÚ, kde osoba získala nárok na dávku v nezamestnanosti.
Po príchode do Slovenskej republiky sa osoba zaeviduje v službách zamestnanosti – na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v lehote určenej príslušnou inštitúciou členského štátu EÚ, kde osoba získala nárok na dávku v nezamestnanosti. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny potvrdí dátum, od ktorého sa osoba dala k dispozícii službám zamestnanosti v Slovenskej republike, na formulári, ktorým inštitúcia vyplácajúca dávku v nezamestnanosti povolila export tejto dávky.
Potvrdený formulár potom predloží osoba pobočke Sociálnej poisťovne a tá ho zašle príslušnej inštitúcii služieb zamestnanosti členského štátu, z ktorého osoba odišla. Dávku v nezamestnanosti bude naďalej vyplácať príslušná inštitúcia členského štátu, kde osoba získala nárok na dávku v nezamestnanosti. Osoba bude mať však povinnosti voči úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na území Slovenskej republiky. Ak sa vyskytnú akékoľvek okolnosti, ktoré by mohli ovplyvniť nárok na dávku v nezamestnanosti, príslušná pobočka Sociálnej poisťovne o tom informuje príslušnú inštitúciu členského štátu, ktorá dávku v nezamestnanosti vypláca.
Miroslav Kvas
27.08.12,08:41
Som zamestnany v Ceskej republike.Cital som ten odkaz ale nenasiel som tam to co som potreboval(ze ked pracujem dlhsie ako 3 roky v zahranici tak nemam narok na davku v nezamestnanosti na SLovensku).V Ceskej republike nemam narok na davku v nezamestnanosti tolko mesiacov kolko mesiacov dostanem odstupne co je v mojom pripade 7.O tom exporte davky viem lenze ked tam nemam narok tak je jasne ze mi nic na SLovensko neposlu.Som slobodny,nemam vlastnu rodinu a mam len trvaly pobyt na Slovensku.
veronikasad
27.08.12,09:38
Som zamestnany v Ceskej republike.Cital som ten odkaz ale nenasiel som tam to co som potreboval(ze ked pracujem dlhsie ako 3 roky v zahranici tak nemam narok na davku v nezamestnanosti na SLovensku).V Ceskej republike nemam narok na davku v nezamestnanosti tolko mesiacov kolko mesiacov dostanem odstupne co je v mojom pripade 7.O tom exporte davky viem lenze ked tam nemam narok tak je jasne ze mi nic na SLovensko neposlu.Som slobodny,nemam vlastnu rodinu a mam len trvaly pobyt na Slovensku.
Bydliskom sa v zmysle Nariadenia č. 883/2004 rozumie centrum záujmov, ktoré sa nemusí vždy zhodovať s trvalým či prechodným pobytom. Pokiaľ sa teda osoba zaeviduje na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Slovenskej republike a požiada o dávku v nezamestnanosti, bude príslušná pobočka Sociálnej poisťovne zisťovať, či mala počas výkonu poslednej zárobkovej činnosti v inom členskom štáte EÚ bydlisko (centrum záujmu) v Slovenskej republike. Iba v prípade existencie bydliska na území Slovenskej republiky počas výkonu poslednej zárobkovej činnosti v inom členskom štáte EÚ možno použiť zásadu úhrnu dôb poistenia v nezamestnanosti, zamestnania alebo samostatnej zárobkovej činnosti a tieto doby získané na území iného členského štátu EÚ zohľadniť na účely nároku na dávku v nezamestnanosti.

Bydlisko osoby v zmysle článku 11 nariadenia 987/2009 sa určuje najmä s prihliadnutím na nasledovné kritériá:


miesto výkonu zárobkovej činnosti a dĺžka trvania tejto zárobkovej činnosti, dĺžka trvania pracovnej zmluvy,
rodinný stav a rodinné väzby,
miesto výkonu akejkoľvek nezárobkovej činnosti,
bytová situácia osoby a stabilita tejto situácie,
miesto, kde dochádza k zdaňovaniu príjmov osoby.

Skutočnosť, v ktorom štáte majú osoby patriace do tejto kategórie svoje miesto bydliska, sa skúma v každom jednotlivom prípade individuálne vždy v medziach koordinačných nariadení a jurisdikcie Európskeho súdneho dvora.