zverynice
27.08.12,12:32
Dostali sme fakturu zo zahraničia za PHM ale nie je na nej DPH .. je táto faktúra vystavená správne
alebo by mala mať aj DPH :? sme s.r.o. s prideleným ič DPH , dakujeem
Luba
03.09.12,06:52
Ak je to iba za tankovanie do auta v zahraničí (na čo sa bežne dávajú bločky priamo na pumpe), tak by mala byť so zahraničnou DPH. Alebo je to nejaká zložitejšia záležitosť. keď je fa za PHM?
Tweety
03.09.12,06:53
Dostali sme fakturu zo zahraničia za PHM ale nie je na nej DPH .. je táto faktúra vystavená správne
alebo by mala mať aj DPH :? sme s.r.o. s prideleným ič DPH , dakujeem
AK ste platiteľom aj vy, fa je z EÚ, urobíte samozdanenie.
Luba
03.09.12,07:12
AK ste platiteľom aj vy, fa je z EÚ, urobíte samozdanenie.
PHM samozdaňovať v SR? Skôr si myslím, že PHM nie je typický tovar, ktorý sa nadobudne a dovezie do SR, ale sa spotrebuje v krajine, kde sa natankovalo (samozrejme nemusí to tak, byť, ale asi ťažko sa dá zistiť, koľko sa kde spotrebovalo). Preto si myslím, že podobne ako bločky z ERP na pumpách aj faktúra (ak je naozaj iba za tankovanie do auta v zahraničí) by mala byť s miestnou DPH, ktorú si potom môže slovenský platiteľ pýtať cez refund DPH.
KEJKA
03.09.12,07:14
systém SHELL v jednej firme postupuje presne tak, ako je v zadaní. tankuje sa na karty a ked konateľ tankoval v DE, tak rpišla faktúra bez DPH a vo firme samozdanili, tankovania v SR - príde faktúra so slov. DPH.
Nevidím v tom problém.
fue
03.09.12,07:21
Dostali sme fakturu zo zahraničia za PHM ale nie je na nej DPH .. je táto faktúra vystavená správne
alebo by mala mať aj DPH :? sme s.r.o. s prideleným ič DPH , dakujeem

Išlo o nadobudnutie tovaru teda PHM z iného členského štátu EU alebo dovoz tovaru z tretieho štátu ( čo je zahraničie ) ???
Luba
03.09.12,07:31
systém SHELL v jednej firme postupuje presne tak, ako je v zadaní. tankuje sa na karty a ked konateľ tankoval v DE, tak rpišla faktúra bez DPH a vo firme samozdanili, tankovania v SR - príde faktúra so slov. DPH.
Nevidím v tom problém.
aha :) tak OMV funguje uplne inak, faktury posiela so zahraničnou DPH
zverynice
04.09.12,09:55
faktura je z nemecka a tankovanie bolo na LKW čiže kamion , takže podla tohto všetkého faktúra by mala obsahovať aj DPH nie :? dakujem
fue
04.09.12,12:16
Je potrebné popísať podrobne obchodný prípad. Vy ste prepravná spoločnosť alebo špedičná spoločnosť ? Vlastne z akého titulu Vám bola vyfakturovaná PHM. Ak Váš kamión tankoval v nemecku - miesto dodania phm je nemecko daň patrí nemecku a je to jedno či tankujete na nemecke ič dph alebo slovenské. Bez dph by bola phm iba vtedy ak by išlo o nadobudnutie z nemecka na slovensko. Doklad o tom že bolo phm prepravené na slovensko avšetky podmienky nadobudnutia tovaru z iného čl. štátu.
Kristina27
07.09.12,06:38
Možno blbá otázka, ale:

DF za nadobutnutie tovaru z ČR v sume 1400 EUR,
základom dane na účely DPH je suma 1400 EUR alebo 1400/1,20=1166,67 EUR ???
tictac7
07.09.12,06:48
Možno blbá otázka, ale:

DF za nadobutnutie tovaru z ČR v sume 1400 EUR,
základom dane na účely DPH je suma 1400 EUR alebo 1400/1,20=1166,67 EUR ???

14000
KEJKA
07.09.12,06:52
Možno blbá otázka, ale:

DF za nadobutnutie tovaru z ČR v sume 1400 EUR,
základom dane na účely DPH je suma 1400 EUR alebo 1400/1,20=1166,67 EUR ???


14000to asi nie:)

1400 EUR je ZD
tictac7
07.09.12,07:14
a potom, že nula nie je číslo :-)
fue
08.09.12,07:58
základom dane je suma 1.400 EUR
Difi
12.09.12,11:35
Dobrý deň, prosím Vás ako mám zaúčtovať zahraničnú došlú faktúru za tovar – dodávateľ je z Nemecka, má pridelené ID číslo pre DPH v DE a mi pre DPH v SR. Dodávateľ nám 15.08.2012 vystavil faktúru na 2065,00EUR s poznámkou, že keď uhradíme pri prevzatí tak môžeme odrátať 6% z fakt. sumy(-123,90). Uhradili sme 16.08.2012 1941,10 EUR, ako mám zaúčtovať faktúru a do DP DPH výkaz ako a čo mám uviesť (samozdanenie: 2065,00 alebo 1941,10)? S pozdravom, pekný deň.
tictac7
12.09.12,11:44
Dobrý deň, prosím Vás ako mám zaúčtovať zahraničnú došlú faktúru za tovar – dodávateľ je z Nemecka, má pridelené ID číslo pre DPH v DE a mi pre DPH v SR. Dodávateľ nám 15.08.2012 vystavil faktúru na 2065,00EUR s poznámkou, že keď uhradíme pri prevzatí tak môžeme odrátať 6% z fakt. sumy(-123,90). Uhradili sme 16.08.2012 1941,10 EUR, ako mám zaúčtovať faktúru a do DP DPH výkaz ako a čo mám uviesť (samozdanenie: 2065,00 alebo 1941,10)? S pozdravom, pekný deň.

volá sa to "skonto" je tu toho neúrekom popísané.... základ dane na samozdanenie ide v plnej výške.
mordechaj
12.09.12,15:06
podľa § 22 zákona o DPH:
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

t.j. základ dane= 1400 - daň 20%
mordechaj
12.09.12,15:08
§ 22 ods. (4) zákona o DPH hovorí jasne: Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
Difi
14.09.12,08:19
volá sa to "skonto" je tu toho neúrekom popísané.... základ dane na samozdanenie ide v plnej výške.


§ 22 ods. (4) zákona o DPH hovorí jasne: Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.

Ďakujem za odpovede, preštudovala som aj iné príspevky o skonte, a neviem či som dobre pochopila: faktúru z Nemecka v plnej výške (2065,00EUR+20%DPH 413,00EUR) mám uviesť do DP DPH a samozdaňujem, potom v ďalšom kroku (so súhlasom dodávat. a odberat.) rozdiel 6%skonto: 123,90+20%DPH 24,78 dám s mínusom na riadok 26/27 a plusom na riadok 28? Čakám na komentáre, s pozdravom a príjemný deň.
Difi
18.09.12,08:54
Dobrý deň, ešte raz a naposledy uvediem nasledovný problém: ak zahraničný dodávateľ (má pridelené ID číslo pre DPH v DE a mi pre DPH v SR) poskytne skonto-zľavu z ceny tovaru v čase dodania tovaru, je základom dane zľavnená cena v okamihu dodania tovaru podľa § 22/4 podľa Zákona o DPH (t.j. vyúčtovaná vo faktúre?!). Problémom je, že na faktúre je suma 2065,00EUR a emailom poslal rozhodnutie - ak uhradím fakt. pri prevzatí alebo bank. prevodom tak môžem odrátať 6% z fakt. sumy(-123,90). Teraz neviem či mám použiť na samozdanenie sumu 2065,00EUR či 1941,10EUR, alebo postup popísaný v prílohe č.18?? Ja by som použila sumu 1941,10 ale neviem či som dobre pochopila zákon, lebo už som celkom stratila medzi riadkami. Prosím Vás o pomoc, čakám na Vaše odpovede, vyjadrenie, s pozdravom.
Badko
18.09.12,17:21
Dobrý deň, ešte raz a naposledy uvediem nasledovný problém: ak zahraničný dodávateľ (má pridelené ID číslo pre DPH v DE a mi pre DPH v SR) poskytne skonto-zľavu z ceny tovaru v čase dodania tovaru, je základom dane zľavnená cena v okamihu dodania tovaru podľa § 22/4 podľa Zákona o DPH (t.j. vyúčtovaná vo faktúre?!). Problémom je, že na faktúre je suma 2065,00EUR a emailom poslal rozhodnutie - ak uhradím fakt. pri prevzatí alebo bank. prevodom tak môžem odrátať 6% z fakt. sumy(-123,90). Teraz neviem či mám použiť na samozdanenie sumu 2065,00EUR či 1941,10EUR, alebo postup popísaný v prílohe č.18?? Ja by som použila sumu 1941,10 ale neviem či som dobre pochopila zákon, lebo už som celkom stratila medzi riadkami. Prosím Vás o pomoc, čakám na Vaše odpovede, vyjadrenie, s pozdravom.
​Aj ja som zvedavá na odpovede
fue
18.09.12,18:03
Ja by som sa pridržiaval paragrafu 22/4 tak ako bolo uvedené v príspevku 17. Teda 2065-123,90 = DZ a na to samozdanenie. Ale je to môj názor !!!
Difi
19.09.12,08:08
Ja by som sa pridržiaval paragrafu 22/4 tak ako bolo uvedené v príspevku 17. Teda 2065-123,90 = DZ a na to samozdanenie. Ale je to môj názor !!!

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, aj keď je to Váš názor, ale mierne som bližšie k cieľu, ešte mám čas do 25.09., čím viac čítam o téme tým viac som presvedčená, že podľa paragrafu 22/4 budem účtovať a samozdaniť čiastku 1941,10. S pozdravom a pekný deň.
srska
19.09.12,08:20
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, aj keď je to Váš názor, ale mierne som bližšie k cieľu, ešte mám čas do 25.09., čím viac čítam o téme tým viac som presvedčená, že podľa paragrafu 22/4 budem účtovať a samozdaniť čiastku 1941,10. S pozdravom a pekný deň.tu je na podporu príspevku "fue" príklad č. 11 z pp 14/2009 (ing. jurišová) (http://www.pp.sk/WebDUPP/main/ArchivArticleShow.aspx?ArtID=29784&print=1)
Difi
19.09.12,08:56
Ďakujem za príspevok a za pomoc. Pekný deň
Lotarka
24.10.12,07:54
Akú sumu samozdaniť v tomto prípade:
Slovenský platca DPH si objednal tovar od talianskeho platcu DPH. Zákazka bola v sume 12300,- s možnosťou skonta 3%, suma so skontom za platbu vopred 11931,-. Uhradená suma 11931,-. Faktúra vystavená v sume 12275,40 - celková suma bez skonta. Rozdiel medzi zákazkou (12300,-) a fakturovanou sumou (12275,40) vznikla v nepresnom určený množstva tovaru v m3.
Akú sumu samozdaniť?
Ďakujem za odpoveď.
Lotarka
25.10.12,05:44
Nikto, nič?

Rozhodla som sa, že dám do DP sumu 11907,14€ - čo je suma faktúry 12275,40 - skonto 368,26€.
Katka_M
25.10.12,06:45
Dobry den,

nechcem vytvarat novu temu, lebo sa chcem opytat na to, co uz je tu ciastocne napisane. pisete tu, ze SHELL posiela faktury bez DPH, ale ja mam uplne opacny pripad. mame zdravotnu prepravu (mimochodom, ta je pri tankovani do sanitek oslobodena od DPH), ale sme platci DPH, lebo mame aj ine cinnosti. pouzivame teda koeficient. mame karty na tankovanie a Shell nam posiela faktury. Na Slovensku normalne s DPH. ale mame aj tankovanie napr. v Cechach a Shell nam tiez posiela faktury s DPH. popravde z tej faktury nie je celkom zrejme kto nam tu fakturu vlastne vystavuje. mame uzavretu dohodu so slovenskou Shell, teda mali by nam vystavovat faktury oni. ale na fakture je aj slovenska aj ceska. a je tam napisane, ze tankovanie bolo v Cechach. takze neviem teraz, ci nam posielaju zle faktury alebo to mam brat tak, ze nam faktury vystavuje slovenska firma.
poprosim vas o radu ako to vlastne s tym tankovanim a vystavovanim faktur je. inak, opakujem, pouzivame koeficient a to tankovanie na Slovensku je vlastne, ze si DPH neuplatnujeme. ale ked mam doklad zo zahranicia o dodani tovaru, tak musim urobit samozdanenie tak ci tak, nie?
dakujem za odpovede
mondes
29.10.12,19:33
Dobrý večer, nechcem otvárať novú tému, tak skúsim tu.
Prosím Vás o radu. v 1.Q nám došla fa. z Čiech v sume 802 Eur, ktorú som samozdanila. Uskutočnila sa aj úhrada tejto faktúry. Avšak teraz nám volali, že tá faktúra bola zle vystavená a poslali nám opravenú faktúru v sume 780 Eur. Ja urobím DDP k DPH za 1. Q, no neviem, čo mám robiť s tým preplatkom 22 Eur, ktorý mi svieti v záväzkoch. Česi nám ten preplatok odpočítali v ďalšej faktúre. Stojí tam, že: nákup šiat 1000 Eur
nákup topánok 1500 Eur

odpočet preplatku z fa. č. xx - 22 Eur.

Celkom k úhrade: 2478 Eur

Sumu 2478 taktiež samozdaním. Ale ako vyrovnám sumu faktúry v záväzkoch o tento preplatok? Ďakujem pekne.
mondes
29.10.12,22:40
... posúvam. Vďaka.
mondes
30.10.12,06:34
Dobrý večer, nechcem otvárať novú tému, tak skúsim tu.
Prosím Vás o radu. v 1.Q nám došla fa. z Čiech v sume 802 Eur, ktorú som samozdanila. Uskutočnila sa aj úhrada tejto faktúry. Avšak teraz nám volali, že tá faktúra bola zle vystavená a poslali nám opravenú faktúru v sume 780 Eur. Ja urobím DDP k DPH za 1. Q, no neviem, čo mám robiť s tým preplatkom 22 Eur, ktorý mi svieti v záväzkoch. Česi nám ten preplatok odpočítali v ďalšej faktúre. Stojí tam, že: nákup šiat 1000 Eur
nákup topánok 1500 Eur

odpočet preplatku z fa. č. xx - 22 Eur.

Celkom k úhrade: 2478 Eur

Sumu 2478 taktiež samozdaním. Ale ako vyrovnám sumu faktúry v záväzkoch o tento preplatok? Ďakujem pekne.

Hmm, neviem prečo mi nikto neodpovedá. Zle zaradená otázka? Veľmi primitívna????

.....stále nad tým rozmýšľam, ako vyrovnám v záväzkoch ten preplatok. Tým, že je to fa zo zahraničia, tak podám DDP v nižšej opravenej sume. Faktúru opravím aj v záväzkoch. Ale z banky išla úhrada vo vyššej sume. A v záväzkoch mi svieti preplatok. Čo s ním? Vďaka.

...
mondes
30.10.12,07:09
Posúvam. Prosím Vás, pozrite sa na to. Ďakujem.
veronikasad
30.10.12,07:15
Hmm, neviem prečo mi nikto neodpovedá. Zle zaradená otázka? Veľmi primitívna????

.....stále nad tým rozmýšľam, ako vyrovnám v záväzkoch ten preplatok. Tým, že je to fa zo zahraničia, tak podám DDP v nižšej opravenej sume. Faktúru opravím aj v záväzkoch. Ale z banky išla úhrada vo vyššej sume. A v záväzkoch mi svieti preplatok. Čo s ním? Vďaka.

...
Poslali ti len opravenú faktpru, alebo aj dobropis k pôvodnej ?
mondes
30.10.12,07:25
Takto. Mali sme došlú fa. v sume cca. 800 Eur, bolo to v 1.Q, ja som ju zaevidovala do záväzkov a urobila samozdanenie. V tomto Q. nám poslali opravenú fa. z 1.Q (ja som ju v záväzkoch opravila, čím sa mi cena v záväzkoch znížila) a zároveň aj ďalšiu faktúru, v ktorej odpočítali preplatok tej pôvodnej. Žiadny DBP nám neposlali. V tej druhej faktúre je: nákup šiat napr. 1000 Eur, nákup topánok napr 1500 Eur a odpočet fa. č. xx -22 Eur (rozdiel preplatku) Celkom k úhrade 2478 Eur. Mám tú faktúru v tejto cene samozdaniť? Vďaka.
mondes
30.10.12,08:27
Nikto nič? Ako by ste to prosím Vás riešili Vy? Vďaka.
mondes
30.10.12,14:10
Dobrý večer, nechcem otvárať novú tému, tak skúsim tu.
Prosím Vás o radu. v 1.Q nám došla fa. z Čiech v sume 802 Eur, ktorú som samozdanila. Uskutočnila sa aj úhrada tejto faktúry. Avšak teraz nám volali, že tá faktúra bola zle vystavená a poslali nám opravenú faktúru v sume 780 Eur. Ja urobím DDP k DPH za 1. Q, no neviem, čo mám robiť s tým preplatkom 22 Eur, ktorý mi svieti v záväzkoch. Česi nám ten preplatok odpočítali v ďalšej faktúre. Stojí tam, že: nákup šiat 1000 Eur
nákup topánok 1500 Eur

odpočet preplatku z fa. č. xx - 22 Eur.

Celkom k úhrade: 2478 Eur

Sumu 2478 taktiež samozdaním. Ale ako vyrovnám sumu faktúry v záväzkoch o tento preplatok? Ďakujem pekne.
Stále myslím na to, ako mám vyriešiť túto situáciu a verím, že sa snáď niekto nájde, kto mi dá čo najsprávnejšiu odpoveď. Známa, čo som to s ňou riešila, mi poradila, že by som tú opravenú faktúru vôbec neúčtovala, tým pádom by mi sedela platba so záväzkom v marcovej faktúre a nemusela by som dávať DDP a v júlovej samozdaním sumu po odpočítaní preplatku a taktiež mi bude sedieť platba.
No má to jeden háčik a to, že či som povinná dávať DDP, ak tá opravená fa. je z 1. Q, alebo to môžem riešiť takto ako som teraz napísala. Veľmi Vás prosím o radu. Potrebujem to vyriešiť, nakoľko ak je potrebné, tak musím podať DDP za 1.Q. Ďakujem krásne.
mondes
30.10.12,16:43
Posúvam.
mondes
30.10.12,19:25
To akože fakt mi nikto nevie poradiť? Pekne Vás prosím o radu.
mondes
31.10.12,06:21
... a opäť posúvam.
mondes
31.10.12,08:57
Skúsim popísať môj problém zjednodušene, snáď sa niekto nájde, kto mi poradí:

V 1.Q. došla faktúra z Čiech v sume cca. 800 Eur. Ja som urobila samozdanenie a prebehla aj úhrada. To by bolo OK. Avšak v júli zistili, že nám zle vystavili faktúru a poslali nám opravenú, s tými istými dátumami. Suma opravenej faktúry je 700 Eur. Takže vznikol preplatok na fa. v sume 100 Eur. Neposlali nám žiaden dbp, ale v júli nám poslali ďalšiu fa., kde je uvedené: nákup šiat 500 Eur
nákup topánok 500 Eur
odpočet preplatku -100 Eur
Celkom k úhrade: 900 Eur.
Ja som tých 900 Eur samozdanila a prebehla aj úhrada. Takže čo mám robiť s tým preplatkom, ktorý mi v záväzkoch ostal visieť? Mám 2 postupy: (len neviem, či aspoň jeden z nich je správny)

1. Opravím v záväzkoch sumu na základe došlej opravenej faktúre, čiže ponížim o 100 Eur a DDP k DPH. Už minimálne dvaja ste mi poradili, že mám urobiť to DDP, avšak ako vyrovnám preplatok v záväzkoch, tak to mi neporadil nik. Rozmýšľala som, že k pokl. dokladu doložím kópiu faktúry, kde je ten preplatok odpočítaný a spárujem to s preplatkom v záväzkoch. Resp. nejakým interným dokladom by som to mohla urobiť. Len neviem, či je to správne.

2. Opravenú faktúru len pricvaknem k faktúre z 1.Q a nebudem robiť žiadne DDP k DPH a keďže ten preplatok stiahli z júlovej faktúry, tak vlastne ja som samozdanila sumu poníženu o preplatok. V tom prípade by mi všetko sedelo, t.j. faktúra z 1.Q aj s úhradou a taktiež fa. z 3.Q aj z úhradou.
Táto druhá možnosť mi príde ako lepšie riešenie. Len tu ide o to, že ak mi poslali opravenú sumu na faktúre z 1.Q. či som povinná podať DDP,alebo to môžem vyriešiť týmto druhým spôsobom.
Prosím Vás veľmi pekne o radu a poprípade aj nejaký § mi tu "buchnite" či v prípade opravy fa. musím robiť DDP. Ja ho nemám problém urobiť, len ak ho urobím, tak neviem, ako vyrovnám preplatok v záväzkoch. (v tom 1. prípade som to písala, ale sa mi to veľmi nepozdáva, skôr by som brala 2. postup.) Ďakujem pekne.
mondes
31.10.12,09:17
Posúvam.
mondes
31.10.12,09:40
Keďže nikto mi neodpovedá, tak som sa rozhodla, že urobím tak, ako som písala v bode 2, čiže nebudem robiť žiadne DDP, ale opravenú fa. pricvaknem k predošlej faktúre a hotovo. Následne v 3.Q. mi odpočítali preplatok, tak som samozdanila len sumu poníženú o preplatok. A tá suma sa aj uhradila. Tak by mi malo všetko sedieť. Rozhodla som sa na základe toho:


1. Kto je povinný podať dodatočné daňové priznanie
Dodatočné daňové priznanie je povinný podať každý daňovník, ktorý zistí po lehote na podanie daňového priznania, že v podanom daňovom priznaní sú chyby, ktorých oprava má za následok:


zvýšenie dane alebo


zníženie nadmerného odpočtu (podľa § 79 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov – ďalej len „zákon o DPH“).


Daňovník je povinný podať dodatočné daňové priznanie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. Zároveň musí v rovnakej lehote zaplatiť daň. V dodatočnom daňovom priznaní je povinný uviesť obdobie, ktorého sa týka.


Z toho mi vyplýva, že keďže ide o došlú faktúru zo zahraničia, v konečnom dôsledku to nemá žiadny vplyv na DPH. Takže nie som povinná podať DDP k DPH.

No teraz Vás prosím, aby ste mi dali aspoň súhlas, či uvažujem správne, aby som to už mohla dať do poriadku. Prosíííím, prosííím pekne.:)
mondes
31.10.12,15:12
Ľudkovia moji zlatííííí, veď mi aspoň napíšte, že neviete, ako by ste to vyriešili, alebo poraďte, neverím, že to nikto nevie. Môžem postupovať tak, ako som vyššie písala, podľa bodu 2? Vďaka.
mondes
31.10.12,19:01
Nevzdávam sa a posúvam.
mondes
31.10.12,19:41
Prosím Vás pekne o radu.
ani1
01.11.12,15:56
Prosím vás, ako mám zaúčtovať prijatú faktúru z ČR? Myslím ako ju zapísať do knihy prijatých faktúr čo sa týka dph?
typ dph je 49? fa je bez dph a my sme platcami dph, takže to bude samozdanenie.... len som ešte nemala zahr. fa tak nie som si istá. A keď píšem polozky fa, tam v stlpci % nebude nič? alebo tam má byť mimo dph? dakujem za pomoc....
mondes
01.11.12,17:11
Keďže nikto mi neodpovedá, tak som sa rozhodla, že urobím tak, ako som písala v bode 2, čiže nebudem robiť žiadne DDP, ale opravenú fa. pricvaknem k predošlej faktúre a hotovo. Následne v 3.Q. mi odpočítali preplatok, tak som samozdanila len sumu poníženú o preplatok. A tá suma sa aj uhradila. Tak by mi malo všetko sedieť. Rozhodla som sa na základe toho:


1. Kto je povinný podať dodatočné daňové priznanie

Dodatočné daňové priznanie je povinný podať každý daňovník, ktorý zistí po lehote na podanie daňového priznania, že v podanom daňovom priznaní sú chyby, ktorých oprava má za následok:



zvýšenie dane alebo


zníženie nadmerného odpočtu (podľa § 79 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov – ďalej len „zákon o DPH“).



Daňovník je povinný podať dodatočné daňové priznanie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. Zároveň musí v rovnakej lehote zaplatiť daň. V dodatočnom daňovom priznaní je povinný uviesť obdobie, ktorého sa týka.



Z toho mi vyplýva, že keďže ide o došlú faktúru zo zahraničia, v konečnom dôsledku to nemá žiadny vplyv na DPH. Takže nie som povinná podať DDP k DPH.

No teraz Vás prosím, aby ste mi dali aspoň súhlas, či uvažujem správne, aby som to už mohla dať do poriadku. Prosíííím, prosííím pekne.:)



Posúvam, prosím Vá o radu. Ďakujem.
Eva M
01.11.12,20:32
Ja by som v 1. Q podala DDP, zdaním opravenú faktúru 700 EUR, vznikol mi preplatok 100 EUR, a v 3. Q samozdaním sumu 1000 EUR, uhradím 900 EUR. 100 EUR preplatok vysporiadam len v knihe záväzkov, s DPH to nemá v tomto prípade nič spoločné. DDP priznanie za 1.Q podám na základe Daňového poriadku 63/2009 § 3 ods. b:
(3) Dodatočné daňové priznanie je daňový subjekt povinný podať aj vtedy, ak zistí, že
a) daň má byť vyššia, ako bola správcom dane vyrubená; rovnako daňový subjekt postupuje aj vtedy, ak zistí, že nadmerný odpočet má byť nižší alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako bol správcom dane priznaný,
b) daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné zdaňovacie obdobie,
c) daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní.
Eva M
01.11.12,20:40
Prosím vás, ako mám zaúčtovať prijatú faktúru z ČR? Myslím ako ju zapísať do knihy prijatých faktúr čo sa týka dph?
typ dph je 49? fa je bez dph a my sme platcami dph, takže to bude samozdanenie.... len som ešte nemala zahr. fa tak nie som si istá. A keď píšem polozky fa, tam v stlpci % nebude nič? alebo tam má byť mimo dph? dakujem za pomoc....

asi účtuješ v MRP, zadaj typ DPH 49 a do kolonky sadzby daj 20 %, keď máš len 1 zahr.faktúru, na priznaní to ľahko uvidíš, či to máš v poriadku
mondes
02.11.12,12:11
Ja by som v 1. Q podala DDP, zdaním opravenú faktúru 700 EUR, vznikol mi preplatok 100 EUR, a v 3. Q samozdaním sumu 1000 EUR, uhradím 900 EUR. 100 EUR preplatok vysporiadam len v knihe záväzkov, s DPH to nemá v tomto prípade nič spoločné. DDP priznanie za 1.Q podám na základe Daňového poriadku 63/2009 § 3 ods. b:
(3) Dodatočné daňové priznanie je daňový subjekt povinný podať aj vtedy, ak zistí, že
a) daň má byť vyššia, ako bola správcom dane vyrubená; rovnako daňový subjekt postupuje aj vtedy, ak zistí, že nadmerný odpočet má byť nižší alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako bol správcom dane priznaný,
b) daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné zdaňovacie obdobie,
c) daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Lenže ja som v 3.Q už samozdanila sumu 900 Eur, takže by som musela podávať DDP aj v 3.Q., čo by som veľmi nechcela. A ak podám DDP len v 1.Q., tak mi vznikne ten preplatok, ktorý potom neviem ako v záväzkoch vyrovnať. Čo by ste robili na mojom mieste? Mám podať DDP za 1. aj 3. Q? To bude asi príliš okaté. Či?
ani1
03.11.12,07:50
asi účtuješ v MRP, zadaj typ DPH 49 a do kolonky sadzby daj 20 %, keď máš len 1 zahr.faktúru, na priznaní to ľahko uvidíš, či to máš v poriadku

takže ak mám na faktúre 931 eur a ja ju zapíšem s 20 % dph, celková suma bude odlišná od pôvodnej faktúry, lebo som tam hodila 20 % dph?
fortunka
03.11.12,07:59
Celkova suma nebude odlisna, ved si to vyskusaj a uvidis... :) pri kode 49, ti dph v polozkach sice dopocita, ale do celkovej sumy a ani do DPH ti to tak nepotiahne. Musi sa to nauctovat s 20%, lebo samozdanenie sa tiez musi s nejakou sadzbou vypocitat ked tam das nic... bude tam 0.
ani1
03.11.12,08:11
Celkova suma nebude odlisna, ved si to vyskusaj a uvidis... :) pri kode 49, ti dph v polozkach sice dopocita, ale do celkovej sumy a ani do DPH ti to tak nepotiahne. Musi sa to nauctovat s 20%, lebo samozdanenie sa tiez musi s nejakou sadzbou vypocitat ked tam das nic... bude tam 0.


veľmi pekne ďakujem za pomoc !
mondes
03.11.12,09:39
Keďže nikto mi neodpovedá, tak som sa rozhodla, že urobím tak, ako som písala v bode 2, čiže nebudem robiť žiadne DDP, ale opravenú fa. pricvaknem k predošlej faktúre a hotovo. Následne v 3.Q. mi odpočítali preplatok, tak som samozdanila len sumu poníženú o preplatok. A tá suma sa aj uhradila. Tak by mi malo všetko sedieť. Rozhodla som sa na základe toho:


1. Kto je povinný podať dodatočné daňové priznanie

Dodatočné daňové priznanie je povinný podať každý daňovník, ktorý zistí po lehote na podanie daňového priznania, že v podanom daňovom priznaní sú chyby, ktorých oprava má za následok:



zvýšenie dane alebo


zníženie nadmerného odpočtu (podľa § 79 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov – ďalej len „zákon o DPH“).



Daňovník je povinný podať dodatočné daňové priznanie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. Zároveň musí v rovnakej lehote zaplatiť daň. V dodatočnom daňovom priznaní je povinný uviesť obdobie, ktorého sa týka.



Z toho mi vyplýva, že keďže ide o došlú faktúru zo zahraničia, v konečnom dôsledku to nemá žiadny vplyv na DPH. Takže nie som povinná podať DDP k DPH.

No teraz Vás prosím, aby ste mi dali aspoň súhlas, či uvažujem správne, aby som to už mohla dať do poriadku. Prosíííím, prosííím pekne.:)



Prosím Vás ešte o vyjadrenie. Ďakujem.
mondes
04.11.12,16:57
Posúvam.
mondes
06.11.12,07:27
Skúsim popísať môj problém zjednodušene, snáď sa niekto nájde, kto mi poradí:

V 1.Q. došla faktúra z Čiech v sume cca. 800 Eur. Ja som urobila samozdanenie a prebehla aj úhrada. To by bolo OK. Avšak v júli zistili, že nám zle vystavili faktúru a poslali nám opravenú, s tými istými dátumami. Suma opravenej faktúry je 700 Eur. Takže vznikol preplatok na fa. v sume 100 Eur. Neposlali nám žiaden dbp, ale v júli nám poslali ďalšiu fa., kde je uvedené: nákup šiat 500 Eur
nákup topánok 500 Eur
odpočet preplatku -100 Eur
Celkom k úhrade: 900 Eur.
Ja som tých 900 Eur samozdanila a prebehla aj úhrada. Takže čo mám robiť s tým preplatkom, ktorý mi v záväzkoch ostal visieť? Mám 2 postupy: (len neviem, či aspoň jeden z nich je správny)

1. Opravím v záväzkoch sumu na základe došlej opravenej faktúre, čiže ponížim o 100 Eur a DDP k DPH. Už minimálne dvaja ste mi poradili, že mám urobiť to DDP, avšak ako vyrovnám preplatok v záväzkoch, tak to mi neporadil nik. Rozmýšľala som, že k pokl. dokladu doložím kópiu faktúry, kde je ten preplatok odpočítaný a spárujem to s preplatkom v záväzkoch. Resp. nejakým interným dokladom by som to mohla urobiť. Len neviem, či je to správne.

2. Opravenú faktúru len pricvaknem k faktúre z 1.Q a nebudem robiť žiadne DDP k DPH a keďže ten preplatok stiahli z júlovej faktúry, tak vlastne ja som samozdanila sumu poníženu o preplatok. V tom prípade by mi všetko sedelo, t.j. faktúra z 1.Q aj s úhradou a taktiež fa. z 3.Q aj z úhradou.
Táto druhá možnosť mi príde ako lepšie riešenie. Len tu ide o to, že ak mi poslali opravenú sumu na faktúre z 1.Q. či som povinná podať DDP,alebo to môžem vyriešiť týmto druhým spôsobom.
Prosím Vás veľmi pekne o radu a poprípade aj nejaký § mi tu "buchnite" či v prípade opravy fa. musím robiť DDP. Ja ho nemám problém urobiť, len ak ho urobím, tak neviem, ako vyrovnám preplatok v záväzkoch. (v tom 1. prípade som to písala, ale sa mi to veľmi nepozdáva, skôr by som brala 2. postup.) Ďakujem pekne.

Prosím Vás, už viem, že musím postupovať podľa bodu 1. Ale ako vyrovnám ten preplatok, tak to ešte stále neviem. Poradíte? Ďakujem.
mondes
10.12.12,16:46
Dobrý deň prosím Vás o radu. Známa - platca DPH si objednala tovar z Čiech. Tovar jej príde až v januári, avšak faktúru jej poslali už koncom novembra s vysvetlením, že sa v Čechách mení nejaký zákon ohľadom DPH, takže faktúru jej poslali v novembri, ale faktúru uhradi až v januári, keď jej tovar pošlú. Takže povinnosti z jej strany:Faktúru samozdaní v novembri (daňová povinnosť bude dňom vyhotovenia faktúry), riadi sa §20, ods. 1, písm.b. V januári, po dodaní tovaru faktúru uhradí. Je to správne? Vŕta mi v hlave, prečo trvali na tom, že faktúru zašlú už v novembri? Ďakujem pekne za objasnenie.
mondes
10.12.12,17:30
Posúvam.
mondes
10.12.12,17:50
Posúvam, ďakujem pekne.
mondes
10.12.12,19:14
Dobrý deň prosím Vás o radu. Známa - platca DPH si objednala tovar z Čiech. Tovar jej príde až v januári, avšak faktúru jej poslali už koncom novembra s vysvetlením, že sa v Čechách mení nejaký zákon ohľadom DPH, takže faktúru jej poslali v novembri, ale faktúru uhradi až v januári, keď jej tovar pošlú. Takže povinnosti z jej strany:Faktúru samozdaní v novembri (daňová povinnosť bude dňom vyhotovenia faktúry), riadi sa §20, ods. 1, písm.b. V januári, po dodaní tovaru faktúru uhradí. Je to správne? Vŕta mi v hlave, prečo trvali na tom, že faktúru zašlú už v novembri? Ďakujem pekne za objasnenie.

Ľudkovia moji zlatíí, daňová povinnosť bude dňom vystavenia faktúry, však? Prečo Česi trvali na tom, že faktúru pošlú už teraz, ale tovar príde až v januári? Nebude v tom nejaký háčik? Ďakujem za každú cennú odpoveď.