matiklo
27.08.12,18:48
Zdravím, robím na dohodu o vykonaní práce a tá práca stojí úplne za nič a za malé peniaze. Po vzájomnej nezhode so šéfom, ktorý mi povedal, že ak sa mi nepáči tak nemusím prísť som sa rozhodol, že somára zo mňa robiť nebude. Od Vás by som chcel radu ako ukončiť takýto pomer? Mám ho vôbec aj nejako písomne ukončiť, keď mi to on takto sám povedal? ďaukujem za odpovede
veronikasad
27.08.12,16:52
Aký druh práce vykonávaš ? Dokedy je uzatvorená DoVP ? Si evidovaný na UP ?
matiklo
27.08.12,18:27
robotník, 30.9.2012, nie som
veronikasad
27.08.12,18:33
robotník, 30.9.2012, nie som
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

------
Len v tvojom prípade asi bol uzatvorený nesprávny typ dohody - mala byť uzatvorená dohoda o pracovnej činnosti, keďže pravdepodobne ide o opakovanú činnosť.
matiklo
27.08.12,19:26
tak a teda ako odstúpim? Musím podať nejakú písomnú žiadosť? Som v týchto veciach pomerne nováčik, doteraz som nemusel takéto niečo riešiť nakoľko práca, ktorú som takto vykonával mi vždy finančne aj podmikenkami vyhovovala
KEJKA
27.08.12,19:49
napíš, že
" odstupujem od dohody dňom .......2012, nakoľko do dnešného dňa ste nevytvorili potrebné pracovné podmienky"
len ako rpíklad.
alebo iba túprvú časť vety pred bodkami.
dátum daj posunutý o 3 dni tak, aby si mu to odniesol 3 dni pred reálnym ukončením dohody.


malé peniaze - no neviem, ale odmena mala byť uvedená v tej dohode, takže si musel vedieť kolko za prácu dostaneš.
takisto nevieme, čo ti na tej práci vadí......podľa toho sa môže text zrušenia dohody líšiť.

Musíš počítať s tým, že ti nevyplatí odmenu, lebo si dohodnutú prácu nevykonal. Máš síce nárok, ale budeš to vymáhať na súde? Ak si uzrozumený aj s takýmito dôsledkami, tak mu proste daj podpísať prevzatie a chod domov.
matiklo
28.08.12,05:35
No to, že je tam najväčší problém s pracovným náradím, ktorého je akútny nedostatok - príklad: tri dielne si požičiavajú jednu vŕtačku a pod. Ťahanie 12tok, o ktorých sa dozvieš na konci smeny, teda nikdy nevieš koľko jedla si zobrať, či si môžeš naplanovať niečo na ďalší deň lebo nikdy to popredu nevedia, je tam neorganizácia niekedy sa stáva, že si nejakú robotu musíš pýtať, a potom na konci ti toho navalia neúrekom. Teda mne vôbec nevadí práca, predtým po stavbách mám toho odrobeného teda 12tky mi nerobia problém aby bolo jasné, ale vadí mi to, že neviem dokedy tam budem v ten alebo onen deň a ešte keď si dovolím otvoriť ústa na šéfa, nielen za jeho chrbtom nadávať ako väčšina tak sa správa tak ako sa správa, teda blbca robiť nikomu nemienim.
matiklo
28.08.12,05:35
A tá chabá výplata mi až tak chýbať nebude
matiklo
28.08.12,10:28
Takto sa spýtam, môžem mať nejaký postih za to, že tam jednoducho vypoviem, respektive už sa tam ani neukažem?
tictac7
28.08.12,10:51
Takto sa spýtam, môžem mať nejaký postih za to, že tam jednoducho vypoviem, respektive už sa tam ani neukažem?

...keď sa len tak neukážeš, samozrejme, že môže byť postih - zamestnávateľ môže vyčísliť škodu, ktorá mu vznikla Tvojim nenastúpením na dohodnutú prácu. Naozaj je taký problém napísať jednovetové ukončenie?
JankaO
28.08.12,11:13
Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára len vtedy, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom - čiže v tvojom prípade sa o takúto dohodu pravdepodobne nejedná, keďže povaha tvojej práce vykazuje znaky sústavnosti. Keďže si pri nástupe nepredpokladal, že to nebude práca, na ktorú môže byť dohoda o vykonaní práce uzatvorená, pričom zamestnávateľovi to bolo zrejmé, konal si v omyle a v takomto prípade podľa § 19 môžeš od zmluvy odstúpiť...
§19

(1) Účastník, ktorý konal v omyle, ktorý druhému účastníkovi musel byť známy, má právo od zmluvy odstúpiť, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo.
matiklo
28.08.12,11:53
A mohol byom poprosiť o nejaký vzor ako má taká výpoveď alebo odstúpenie vyzerať? Je lepšie to poslať poštou alebo zaniesť osobne?
JankaO
28.08.12,12:00
...na základe ustanovení Zákonníka práce odstupujem od Dohody o vykonaní práce v zmysle § 19 zákona č. 311/2001 Z. z. dňom....Odmenu za odvedenú prácu, na ktorú mi vznikol nárok žiadam uhradiť............

Môžeš zaniesť osobne tomu, kto je oprávnený konať v mene zamestnávateľa, no daj si na kópiu potvrdiť prevzatie. Najlepšie bude ale poslať poštou do vlastných rúk.
matiklo
28.08.12,12:16
A nejaké nadpisy a podobne? celkovo by som rád vedel ako to ma na A4 vyzerať, ospravedlňujem sa za svoju nevedomosť, ale v tomto som fakt nováčik a sú to pre mňa pomerne nové veci, a ako presne som bol v omyle? aby som to vedel zdovodnit. dakujem.
Tünde Szabóová
28.08.12,13:09
Jednoducho podaj výpoveď, ako to poradila ,,KEJKA,, vyššie. Ale ak sa chceš zaregistrovať sa na úpsvar, tak budeš musieť ešte nejaké papire od ,,budúceho-bývalého zamestnanca,, prosiť o tom koˇko si uňho zarábal a podobne. Budú to od teba žiadať po dobu mesiacov. Takže to viem dobre aj manžel tak pochodil presne. Dohoda? a makal- hodín denne a výplata 250-300 EUR na mesiac dokonca ho vyplatila na dva krát. To je Slovensko. Hamba.
matiklo
28.08.12,13:17
Ja som mal na mysli, či by bol niekto taký ochotný a napísal mi konkrétne ako to má vyzerať na papieri
matiklo
28.08.12,13:33
KEJKA
28.08.12,13:47
aspoň vidíš, ako to na tej A4 vyzerá, priamo sa nedá použiť ani jeden, ale vzor si zober a do textu napíš to, čo tu už bolo uvedené.
matiklo
28.08.12,14:00
Meno,Bydlisko,PSČ

Doporučene

adresa firmy



Žiadosť o rozviazanie dohody o vykonavaní práce





Na základe ustanovení Zákonníka práce odstupujem od dohody o vykonaní práce. Odmenu za vykonanú prácu, na ktorú mi vznikol nárok žiadam uhradiť.





moj podpis

Nejaký dátum treba? Včera 27.8. som tam bol naposledy a do toho dna by som mal mat vyplatenu mzdu že? Takže aky tam dam datum?
KEJKA
28.08.12,14:13
Meno,Bydlisko,PSČ

Doporučene

adresa firmy



Odstúpenie od dohody o vykonaní práce





Na základe ustanovení Zákonníka práce odstupujem od dohody o vykonaní práce. Odmenu za vykonanú prácu, na ktorú mi vznikol nárok ( posledný odpracovaný deň..........27.8.2012 ),
žiadam uhradiť na číslo účtu...........xxxxxxxxxxxxxxx




moj podpis

Nejaký dátum treba? Včera 27.8. som tam bol naposledy a do toho dna by som mal mat vyplatenu mzdu že? Takže aky tam dam datum?
a ked si tam dnes nešiel, tak čo si povedal?
daj tam dátum 24.8. k podpisu
matiklo
28.08.12,14:26
Nič šéfovi sa nepáčilo, že si dovolím kritizovať ako to tam funguje, a že je problém s náradím tak povedal, že nemám prísť do práce. Tak som neprišiel. Mimochodom len minulý týždeň som tam začal robiť a to, že každý nadáva len za chrbtom a bojí sa povedať niečo do očí lebo sa boja, že o zých 2.40 na hodinu prídu tak to je ich problém. Takže ked dám 24.8 k podpisu a bude to poslané až vo štvrtok, pretože dnes je unás už pošta zatvorená a zajtra je sviatok, nebude to vadiť?
KEJKA
28.08.12,14:34
ked ti povedal, že nemáš chodiť, tak si mal hned žiadať, aby ti to dal písomne. resp. si tam mohol byť pripravený s tým papierom a jednou vetou a strčiť mu to do ruky, nech podpíše.
kedže ti to takto povedal, tak daj dátum 27.8. .......upravujem pôvodný príspevok
KEJKA
28.08.12,14:38
Meno,Bydlisko,PSČ

Doporučene

adresa firmy


Ukončenie dohody o vykonaní práce





Na základe ustanovení Zákonníka práce a po vzájomnej dohode odstupujem od dohody o vykonaní práce. Odmenu za vykonanú prácu, ( posledný odpracovaný deň..........27.8.2012 ),
žiadam uhradiť na číslo účtu...........xxxxxxxxxxxxxxx.




v ................ dňa 27.8.2012
moj podpis

Nejaký dátum treba? Včera 27.8. som tam bol naposledy a do toho dna by som mal mat vyplatenu mzdu že? Takže aky tam dam datum?asi takto
abcd.kates
29.08.12,08:08
Ja mám podobný prípad. Som zamestnávateľ - FO a zamestnávam na dohodu o vykonaní kprácu jednu mladú ženu, ktorá je zaevidovaná na úrad práce, a každý mesiac jej musím vyplniť a potvrdiť potvrdenie o príjme. Obe sme sa dohodli že túto dohodu ukončíme, nakoľko nie je tej práce toľko aby som to ja sama nestíhala, a po druhé ona už ajtak pôjde na materskú a nevládze robiť. Prosím, má niekto nejaký vzor takejto výpovede, alebo čo konkrétne tam treba napísať. ĎAkujem všetkým:confused:.
KEJKA
29.08.12,11:42
len jednou vetou, že ste sa dohodli na ukončení dohody uzavretej dňa-------
a ku dňu.
prípadne je jednoduchšie ked si prepíšeš dohodu - tak že priamo tam uvedieš dátum ukončenia. DVP sa vždy uzatvára na určitú úrácu s určeným rozsahom, predmetom úlohy..... a žiaden papier potom nepotrebujete.
abcd.kates
29.08.12,14:34
len jednou vetou, že ste sa dohodli na ukončení dohody uzavretej dňa-------
a ku dňu.
prípadne je jednoduchšie ked si prepíšeš dohodu - tak že priamo tam uvedieš dátum ukončenia. DVP sa vždy uzatvára na určitú úrácu s určeným rozsahom, predmetom úlohy..... a žiaden papier potom nepotrebujete.
No hej, no už nevieme tú dohodu prepísať, lebo sme ju odovzdali na úP už na začiatku, a tam sme uviedli že je platná do 31.12.2012, takže asi napíšeme len niečo s názvom: "Dohoda o ukončení dohody o vykonaní práce" a tam uvediem, že obe strany sa dohodli ukončiť ju dňom....... (a žiaden dôvod sa tam neuvedie). Bude tak dobre?
Tweety
29.08.12,14:42
No hej, no už nevieme tú dohodu prepísať, lebo sme ju odovzdali na úP už na začiatku, a tam sme uviedli že je platná do 31.12.2012, takže asi napíšeme len niečo s názvom: "Dohoda o ukončení dohody o vykonaní práce" a tam uvediem, že obe strany sa dohodli ukončiť ju dňom....... (a žiaden dôvod sa tam neuvedie). Bude tak dobre?
Ukončenie DoVP uzatvorenej toho a toho dňa.....
Týmto sa obidve strany dohodli na vzájomnom ukončení uvedenej dohody k tomu a tomu dátumu. Podpisy......
abcd.kates
29.08.12,15:12
Ukončenie DoVP uzatvorenej toho a toho dňa.....
Týmto sa obidve strany dohodli na vzájomnom ukončení uvedenej dohody k tomu a tomu dátumu. Podpisy......

Dobre, ďakujem pekne ! Želám príjemný zvyšok dňa .-)
JUDr. Pavol Kollár
29.08.12,15:34
Ako robotník by ste nemal pracovať na dohodu o vykonaní práce. Je to obchádzanie Zájkonníka práce. O kontrolu vašej dohody a reálne vykonávanej práce by ste mal požiadať inšpekciu práce.
ahojcek123
01.03.13,06:05
Ahojte,prosim mozte poradit?moze Dohodu o rozviazaní dohody o vykonaní práce podpisat aj personalista(myslim-za z-tela),dala by som tam-v zastupeni,alebo to tak nemoze byt??a nestaci po ukonceni DOVP,len potvrdenie ze pracoval na zaklade DOVP(od kedy-do kedy)??dakujem,dufam ze je to napis.zrozumitelne...