Hlava222
27.08.12,20:48
Dnes som sa stretol s otcom 60 r. ktorý ma nasledujúci problém:
po rozvode s mamou 2006 sa znovu oženil 2008. S macochou zrekonštruovali otcov rodičovký dom a v 2010 odpredal macoche 1/2 domu za 45 000€. Podla zmluvy peniaze fyzicky prevzal pri podpise zmluvy. (reálne k platbe neprišlo). Apríl 2012 sa do domu nasťahovala macochina tehotná 30 ročná dcéra spolu so slovensky nehovoriacim priateľom. Macochina dcéra s priateľom neprispievajú na domácnosť. Jún 2012 macocha podáva návrh na odpredaj svojej 1/2 domu za 70 000€ otcovi, zároveň podáva návrh na rozvod. Macocha aj jej dcéra majú trvalý pobyt v dome. V dome býva aj otcova sestra 70r., na ktorú je vecné bremeno doživotného užívania na dom. K otcovej sestre sa macocha s dcérou správa otrasne. Ako z tejto situácie najlacnejšie von, pričom otec s jeho sestrou chcú ostať v dome bývať?

Ďakujem.
mattto
27.08.12,18:52
ako si môžu predávať podiely, keď sú manželia? majú zrušené BSM?
Rozalka
27.08.12,19:02
Predpokladám, že otcov rodičovský dom zdedil otec sám, prečo by tam malo byť BSM?
Hlava222
27.08.12,19:13
BSM zrušené nemajú, a ano otec bol jediným vlastníkom domu pred svadbou v r. 2008
pepsikova
27.08.12,19:31
cit: Podla zmluvy peniaze fyzicky prevzal pri podpise zmluvy. (reálne k platbe neprišlo).

...sú svedkovia, ktorí videli, že prevzal peniaze,alebo je to iba v zmluve, že mu boli vyplatené?...na formulácii zmluvy by sa niečo dalo postaviť..a z akého dôvodu jej tú polovicu odpredal-dobrovolne, pod nátlakom, alebo len tak?..
...macochina dcéra sa do domu nasťahovala so súhlasom oboch, alebo len svojej matky?..
..chovanie oboch voči staršej osobe-môže ísť o týranie!..
..doporučujem šikovného právnika,nebude to síce lacné, ale očividne ide o špekuláciu zo strany macochy a jej dievky, ako rýchlo a lacno prísť k domu..
mattto
27.08.12,19:50
Predpokladám, že otcov rodičovský dom zdedil otec sám, prečo by tam malo byť BSM?

lebo v roku 2008 uzavrel nové manželstvo (vzniklo BSM), v roku 2010 predal manželke časť nehnuteľnosti, ktorá spadá do režimu BSM. Takže otec vlastní polovicu nehnuteľnosti v režime podielového spoluvlastníctva a druhú polovicu nehnuteľnosti v režime bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

keď majú polovicu nehnuteľnosti v BSM, ako môže manželka počas trvania manželstva predávať túto polovicu manželovi?
Hlava222
27.08.12,20:14
"Takže otec vlastní polovicu nehnuteľnosti v režime podielového spoluvlastníctva a druhú polovicu nehnuteľnosti v režime bezpodielového spoluvlastníctva manželov?" vyzerá to tak, že áno
hubatá
27.08.12,20:14
Ako môže byť napísané na otcovu 70 ročnú sestru doživotné právo užívania domu keď to nie je jej dom?
mattto
27.08.12,20:18
Ako môže byť napísané na otcovu 70 ročnú sestru doživotné právo užívania domu keď to nie je jej dom? vecné bremeno môže byť v prospech hocikoho
mattto
27.08.12,20:20
sú to dosť podstatné veci, najprv zisti, ako to vlastne je (zmluva, výpis LV) a potom sa nad tým môžeme zamýšľať
doktor23
28.08.12,10:51
Je otázne, či by sa otec nemohol domáhať nepaltnosti zmluvy z roku 2010, nakoľko On ako výlučný vlastník (to je v poriadku) odpredával polovicu podielu (ešte stále OK) svojej manželke - to už v poriadku nie je, pretože pokiaľ neprišlo k zúženiu alebo zrušeniu BSM, mal na druhej strane figurovať aj on ako manžel ..... a to sa reálne nedá, pretože nemôže v kúpnej zmluve aj predávať, aj kupovať.
Prípadne, (ale to je už otázka na advokáta), či nemôže súd rozhodnúť o tom, že zmluva je absolútne neplatná - simulovaný právny úkon (neprišlo k vyplateniu, reálne sa jednalo o darovaciu zmluvu).
JUDr. Pavol Kollár
28.08.12,11:02
Ja si myslím, že na tento komplikovaný problém, vlastne ich je viac, sa nedá jednoznačne odpovedať ako to riešiť. Jednou z najrealnejších možností je pokúsiť sa o absolútnu neplatnosť kúpnej zmluvy.
Hlava222
28.08.12,11:17
ak by sa domahal neplatnosti zmluvy, musel by vratit peniaze. ?
zmluva:
Predávajtci podpisom tejto zmluvy potvrdzuje, že sumu kúpnej ceny vo výške 45.000,00 Eur pijal v hotovosu do vlastnich rdk od kupujtceho v den podpisu tejto zmluvy. Taktouhradenú kúpnu cenu považuje predávajúci za riadne mu uhradenú kupujúcim.
mattto
28.08.12,11:34
ak by sa domahal neplatnosti zmluvy, musel by vratit peniaze. ?
zmluva:
Predávajtci podpisom tejto zmluvy potvrdzuje, že sumu kúpnej ceny vo výške 45.000,00 Eur pijal v hotovosu do vlastnich rdk od kupujtceho v den podpisu tejto zmluvy. Taktouhradenú kúpnu cenu považuje predávajúci za riadne mu uhradenú kupujúcim.

Je chyba, že ľudia sa snažia obabrať systém, uzatvárajú zastierané úkony, čo sa skôr či neskôr obráti proti nim (stále nerozumiem, ako mohla nadobudnúť časť nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva, ale ok)

Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto neplatnosť sám spôsobil. Týmto smerom by som sa neuberal. Proste otec urobil chybu a bude za ňu pykať, sú podieloví spoluvlastníci, majú vzájomné predkupné práva na svoje podiely. Ak svoje predkupné právo nevyužije, môže druhý spoluvlastník previesť svoj podiel za rovnakých podmienok na tretiu osobu. Ak sa tretia osoba nenájde a spoluvlastníci sa nebudú vedieť dohodnúť na vyporiadaní spoluvlastníctva, môže jeden z nich dať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Spôsob vyporiadania si určia spoluvlastníci, alebo rozhodne súd o predaji veci a rozdelení výťažku. Cenu podielov určí znalec.

tak či tak, otec príde o časť peňazí
Hlava222
28.08.12,12:11
rozčlením problém na viacero čiastkových:
1. Je možné predávať nehnuteľnosť manželke keď sú v BSM? Nemal by to stopnúť kataster ?
2. Ak vlastní manželka ½ nehnuteľnosti nadobudnutú v BSM, pripadne jej po rozvode ¼ nehnuteľnosti ?
3. Ovplyvní cenu nehnuteľnosti vecné bremeno doživotného užívania ? ako? Bude vecné bremeno doživotného užívania zohľadňovať znalec v posudku ?
Ajuška
28.08.12,14:05
rozčlením problém na viacero čiastkových:
1. Je možné predávať nehnuteľnosť manželke keď sú v BSM? Nemal by to stopnúť kataster ? / ...nechápem prečo až kataster by mal takýto nezmysel stopnúť... stačí predsa, ak ho otec nepodpíše... ona polovicu aj tak nevlastní... / ...neviem si predstaviť tú zlátaninu... čo zmluvou nazvať by chceli....
2. Ak vlastní manželka ½ nehnuteľnosti nadobudnutú v BSM, pripadne jej po rozvode ¼ nehnuteľnosti ? / ...ak jej počas manželstva predal 1/2 svojej nehnuteľnosti... a nepožiadali o zrušenie BSM-ka... túto 1/2 vlastnia obaja... po rozvode má zo zákona každý z nich nárok na 1/4...
3. Ovplyvní cenu nehnuteľnosti vecné bremeno doživotného užívania ? ako? Bude vecné bremeno doživotného užívania zohľadňovať znalec v posudku ?.../...cenu nehnuteľnosti vecné bremeno neovplyvňuje... možno len jej reálnu šancu na predaj cudzej osobe...
...väčšinovým vlastníkom nehnuteľnosti - podľa údajov, tu uvedených je otec... svoje práva z tejto pozície by si mal vedieť obhájiť.....
Hlava222
28.08.12,17:46
zohľadní znalec bremeno doživotného užívania v posudku ?.
Ajuška
28.08.12,19:06
zohľadní znalec bremeno doživotného užívania v posudku ?.
...nechápem, kam Tvoja otázka smeruje... v načrtnutej situácii mi znalecký posudok vychádza ako podklad, pre majetkoprávne vysporiadanie BSM-ka po rozvode... súdnou cestou, ak sa účastníci nevedia dohodnúť inak... posudok určuje hodnotu nehnuteľnosti... údaje z LV je znalec povinný v posudku uviesť... nakoniec samotný LV je prílohou znaleckého posudku... vecné bremeno môže väčšinovému vlastníkovi zvýšiť šancu k tomu, aby súd rozhodol v jeho prospech... ak sa bude návrhom o nehnuteľnosť uchádzať... tak to vnímam ja...
Ajuška
28.08.12,19:25
ak by sa domahal neplatnosti zmluvy, musel by vratit peniaze. ?
zmluva:
Predávajtci podpisom tejto zmluvy potvrdzuje, že sumu kúpnej ceny vo výške 45.000,00 Eur pijal v hotovosu do vlastnich rdk od kupujtceho v den podpisu tejto zmluvy. Taktouhradenú kúpnu cenu považuje predávajúci za riadne mu uhradenú kupujúcim.
...domáhaním sa neplatnosti kúpno-predajnej zmluvy nič neporieši... radšej nech si poriadne zváži dokazovanie - z akých zdrojov mala ona 45.000,- € na odkúpenie časti nehnuteľnosti... a do čoho ich investoval on... drzosť poniektorých ľudí v tomto naozaj nemá hraníc...
Hlava222
29.08.12,17:45
práve mi telefonoval otec, že manželka začala odnášať veci (taniere, spotrebiče...) z domu. Existuje proti takémuto konaniu opatrenie ?
Cela situácia mi pripadá tak, že ho dotlačila k prevodu majetku len na základe vlastného obohatenia. Viem, že spravil viacero chýb, ale naozaj neexistuje možnosť domôcť sa spravodlivosti?
Ajuška
29.08.12,18:40
práve mi telefonoval otec, že manželka začala odnášať veci (taniere, spotrebiče...) z domu. Existuje proti takémuto konaniu opatrenie ?
Cela situácia mi pripadá tak, že ho dotlačila k prevodu majetku len na základe vlastného obohatenia. Viem, že spravil viacero chýb, ale naozaj neexistuje možnosť domôcť sa spravodlivosti?
...nie... proti tomuto sa môže len sám postaviť... v zákone oporu nenájde... leda tak (sproste) si zapisovať... s čím všetkým odišla... čo zo spoločného balíka na vyplatenie jej podielu BSM... chce odrátať... njn... zdravý rozum... a pevné nervy... nič iné sa mu nedá priať... len... nech sa nedá vyprovokovať k nedôstojnostiam........
Hlava222
29.08.12,18:51
ziadne predbezne opatrenie sudu ? zakaz pohybu s HIM
doktor23
30.08.12,11:52
Hlava222: nech skúsi ..... dá za to len ďalšie peniaze, advokáti sa potešia .... prečo toto neriešil na začiatku?
Odpoveď, aby peniaze ušetril a zlému nenažranému advokátovi alebo notárovi nedal zarobiť. A teraz mu hrozí, že príde rádovo o oveľa viac. Keď máme opravárov chladničiek, tak máme aj právnikov. Každý nech si robí svoju prácu ......
Ajuška
30.08.12,12:13
... teraz mu hrozí, že príde rádovo o oveľa viac...
...z nadhľadu zvyčajne všetko vyzerá inak... v zadaní ma zaujala aj táto veta: ...s macochou zrekonštruovali otcov rodičovský dom...

...medzi dvoch je naozaj ťažké miešať sa tretiemu...
Hlava222
31.08.12,13:43
Ajuška zrekonštruovali, otcova manželka prispela cca 12 000€. 4 roky bývala v novom a dnes chce 70 000€. :(
Ajuška
02.09.12,22:07
Ajuška zrekonštruovali, otcova manželka prispela cca 12 000€. 4 roky bývala v novom a dnes chce 70 000€. :(
...chcieť môže... ak jej ich nedá otec dobrovoľne... na súde - matematicky - aké šance uspieť má... som Ti načrtla... / ...tamtým som len jemne podčiarkla, že rekonštruovali ako manželia... zo spoločných príjmov... spoločnou prácou... v ideálnom prípade.......
Hlava222
25.09.12,07:28
​právnik mi navrhuje aby otec vyzval manželku na zaplatenie kupnej ceny za tu 1/2domu, ak nezaplatí odstupit od zmluvy a žalovať o urcenie vlastníctva a potomom podat žalobu o vyporiadanie bsm