čarodejka
28.08.12,08:23
Ahojte :-)

Prosím o radu: máme zamestnanca, kt. je PN od 20.9.2011 do 27.8.2012, dnes prišiel,28.8.12 (od dnes je schopný práce) s tým, že je uznaný ako invalid, 70 % ale papiere ešte nemá.
Nárok na dovolenku má ešte 11 dní (skrátila som mu to podľa výpočtu, prvých 100 dní 1/12 a každých dalších 21 dní 1/12), a teraz otázka? čo s jeho dovolenkou?? mám mu ukončiť PP a má nárok na odchodné??
ak ano, ako mám nahodiť mzdu za august aby som mu dovolenku mohla preplatiť?? obávam sa aby bol dobrý aj výkaz lebo on tento rok nič neodpracoval.. prosím nekopírujte mi zákony, potrebujem jasné riešenie, ďakujem moc.
Tweety
28.08.12,06:25
A čo, PP končí?
čarodejka
28.08.12,06:28
pravdepodobne ano.. lebo pracovať nemôže..
čarodejka
28.08.12,07:07
prosíííííííííííííím... nikto mi nevie poradiť?? som tu správne????
Tweety
28.08.12,07:10
Ahojte :-)

Prosím o radu: máme zamestnanca, kt. je PN od 20.9.2011 do 27.8.2012, dnes prišiel,28.8.12 (od dnes je schopný práce) s tým, že je uznaný ako invalid, 70 % ale papiere ešte nemá.
Nárok na dovolenku má ešte 11 dní (skrátila som mu to podľa výpočtu, prvých 100 dní 1/12 a každých dalších 21 dní 1/12), a teraz otázka? čo s jeho dovolenkou?? mám mu ukončiť PP a má nárok na odchodné??
ak ano, ako mám nahodiť mzdu za august aby som mu dovolenku mohla preplatiť?? obávam sa aby bol dobrý aj výkaz lebo on tento rok nič neodpracoval.. prosím nekopírujte mi zákony, potrebujem jasné riešenie, ďakujem moc.
O samotnom ukončení PP rozhoduje zamestnávateľ. Nevyčerpanú dovolenku preplatí zamestnáv. pri skončení PP.
§ 76a
Odchodné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
Jana Motyčková
28.08.12,07:14
V prvom rade treba vyriešiť skončenie pracovného pomeru. Výpoveď mu dať nemôžete, takže buď dá výpoveď on alebo skonči pracovný pomer dohodou. A v tej výpovedi alebo dohode bude aj dátum ukončenia prac. pomeru. Potom medzi skončením PN a skončením poracovného pomeru buď bude chodiť do práce, alebo bude čerpať dovolenku alebo pracovný pomer skončí v deň skončenia PN? Od toho závisí, čo s preplatením dovolenky, prípadne s odchodným + čo s odvodmi. Odchodné odporúčam dať, až keď donesie doklady.
čarodejka
28.08.12,08:31
Janka, ďakujem za odpoveď.
Keďže čakáme na papier o invalidite (zamesnanec tvrdí, že to bude mať od 28.8.2012) tak neviem.. čo ak príde s papierom o týždeň a bude mať , že naozaj je invalid o 28.8.12 a PP nebude mať ukončený??? možem mu dať na tieto dni dovolenku?
Tweety
28.08.12,08:34
Janka, ďakujem za odpoveď.
Keďže čakáme na papier o invalidite (zamesnanec tvrdí, že to bude mať od 28.8.2012) tak neviem.. čo ak príde s papierom o týždeň a bude mať , že naozaj je invalid o 28.8.12 a PP nebude mať ukončený??? možem mu dať na tieto dni dovolenku?
Ak má dovolenku, samozrejme, že ju môže v tom tzv. medziobdobí vyčerpať.
čarodejka
28.08.12,08:40
Tak v tom prípade mu nemusíme preplácať nevyčerpanú dovolenku, ale nech si 11 dní vyčerpá a potom mu ukončíme PP.
Tweety
28.08.12,08:41
Tak v tom prípade mu nemusíme preplácať nevyčerpanú dovolenku, ale nech si 11 dní vyčerpá a potom mu ukončíme PP.
No, ak ju vyčerpe, nebudete mať čo preplatiť.
čarodejka
28.08.12,08:47
ďakujem za radu :-) ak by som prišla pri spracovaní výplaty na problém , tak napíšem., mám program xenon 98 a to je hrúúúza.
Jana Motyčková
28.08.12,08:59
Janka, ďakujem za odpoveď.
Keďže čakáme na papier o invalidite (zamesnanec tvrdí, že to bude mať od 28.8.2012) tak neviem.. čo ak príde s papierom o týždeň a bude mať , že naozaj je invalid o 28.8.12 a PP nebude mať ukončený??? možem mu dať na tieto dni dovolenku?
V princípe priznanie invalidity nemá nič spoločné so skončením pracovného pomeru. Ak už nebude chodiť do práce skončite pracovný pomer dohodou. ID nie je dôvodom na nechodenie do práce. Ak skončil PN mal by nastúpiť do práce, alebo skončiť pracovný pomer. Akn enastúpi, ani neskončí pracovný pomer, môžete mu dať dovolenku, ale aj absenciu.
Kvaka
28.08.12,09:43
Ak zamestnanec nemôže pracovať na doterajšej pozícii, mal by mu zamestnávateľ ponúknuť inú prácu. Zamestnanca treba upozorniť, aby do práce nastúpil, ak už má skončenú PN, veď je stále zamestnancom.
Zákonník práce hovorí, že zamestnanec uznaný za invalidného, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku je zamestnanec so zdravotným postihnutím.
Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná.
Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov, že sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, alebo ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer.
Jana Motyčková
30.08.12,05:06
Súhlasím s Kvakou až na jednu vec - povinnosť preradiť zamestnanca kôli zdravotnému stavu je len vtedy, ak donesie rozhodnutie, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu - rozhodnutie o priznaní plného ID takýmto rozhodnutím nie je.
Kvaka
30.08.12,06:16
Súhlasím s Kvakou až na jednu vec - povinnosť preradiť zamestnanca kôli zdravotnému stavu je len vtedy, ak donesie rozhodnutie, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu - rozhodnutie o priznaní plného ID takýmto rozhodnutím nie je.Samozrejme, Janka, písala som o možnosti, ak on by vzhľadom na svoj zdravotný stav (podľa lekárskeho posudku) stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu. Vtedy by mal zamestnávateľ túto povinnosť ho preradiť. Mne z toho zadania ale vychádza, že zamestnanec sám nechce alebo nemôže ďalej pracovať, alebo si myslí, že keď už má priznaný ID, že ani nemôže. Nevie zrejme ani to, že treba predložiť lekársky posudok, aby mohol byť preradený na inú prácu, ak na doterajšiu stratil spôsobilosť.