23dedko
28.08.12,11:28
Mám takýto problém :
Sme dvaja bratia a mama a pripravujeme sa na dedičské konanie po zosnulom otcovi.
Obvykle sa pri tomto úkone rozdeluje medzi oprávnených dedičov príslušný podiel na majetku po zosnulom.
Dá sa v jednom úkone zabezpečiť aj rozdelenie ostatnej časti majetku ( maminho podielu ) s tým,
že pozostalému ( mame ) zostane právo doživotného bývania a užívania
alebo to treba urobiť samostatným právnym úkonom ( darovacia resp. kúpno-predajná zmluva ) ?
Katy a R
28.08.12,09:34
Môžte priamo pri dedičskom konaní uzavrieť dohodu .. notár vás usmerní, aby to bolo OK. Ak sa vy dopredu dohodnete, že komu čo pripadne - dedičské konanie bude hotové raz-dva.:)
.. a netreba ani na kataster chodiť ..
doktor23
28.08.12,10:43
otázkou je, či mala mama s otcom ten majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve. Ak áno, je to možné vyriešiť aj v rámci vyporiadania BSM v rámci dedičského konania, len budete platiť o niečo vyšší poplatok.
Chobot
28.08.12,11:49
otázkou je, či mala mama s otcom ten majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve. Ak áno, je to možné vyriešiť aj v rámci vyporiadania BSM v rámci dedičského konania, len budete platiť o niečo vyšší poplatok.

A na základe akého právneho titulu prejde majetok ich mamy na nich? Nemusí to ich mama im darovať? Vlastníctvo mamy predsa nie je predmetom dedičského konania, iba to, čo vlastnil ich otec. Alebo sa mýlim?
Kvaka
28.08.12,12:11
Pri dedičskom konaní sa mama môže vzdať len svojho dedeného podielu v prospech ostatných dedičov. Jej podiel na majetku, teda 1/2 BSM nie je predmetom dedičského konania, to by mama musela darovať vám.
Katy a R
28.08.12,14:58
Nuž ja len ako laik - ako sme to my spravili ... máme v Osvedčení o dedičstve aj dohodu o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva .. tam je napísané, že pozostalému manželovi patrí náhradová pohľadávka, ktorú on nežiada vyplatiť ... no a následne je dohoda o vysporiadaní dedičstva (nehnuteľnosť celá pripadla deťom)
Konkrétne išlo o dom a pozemok, ktorý bol v BSM .. no a na katastri to už je na deti (samozrejme s vecným bremenom).

- žiadne extra darovanie, ani nijaký predaj;) .. a ani iné vybavovačky :)
doktor23
28.08.12,15:33
v dedičskom konaní sa vyporiadava BSM ... ako sa vyporiada, je na vôli účastníkov. Je možné vyporiadať BSM aj tak, že všetko patrí do dedičstva
Kvaka
28.08.12,15:39
v dedičskom konaní sa vyporiadava BSM ... ako sa vyporiada, je na vôli účastníkov. Je možné vyporiadať BSM aj tak, že všetko patrí do dedičstvaTak som tuto http://www.e-pravo.sk/decisions/view/180/dedicske-konanie-a-bsm
našla, ako to je.
Dedičské konanie a BSM

Právna veta: V konaní o dedičstve pri ustálení masy BSM treba rozhodnúť, čo patrí do dedičstva a čo pozostalému manželovi. Majetok v BSM sa môže vyporiadať dohodou medzi pozostalým manželom a dedičmi uzavretou písomne alebo ústne do zápisnice (§ 175l ods. 2 veta prvá O.s.p.). Dedička a pozostalý manžel (alebo jeho právni nástupcovia) sa môžu dohodnúť aj tak, že celá masa BSM patrí do dedičstva a že pozostalému manželovi (resp. do dedičstva po ňom) patrí tzv. náhradová pohľadávka. Náhradová pohľadávka je jeho pohľadávka voči dedičstvu (dlh poručiteľa) a teda v prípade, že si ju uplatní, radí sa do pasív dedičstva poručiteľa, čo umožňuje dedičom a pozostalému manželovi sa dohodnúť o jej úhrade (o spôsobe a lehote). V prípadoch, keď k dohode nedôjde, zodpovedajú dedičia za pohľadávku manžela v rámci zodpovednosti za dlhy poručiteľa (§ 470 OZ). Pri náhradovej pohľadávke sa neurčuje povinnosť na plnenie, dedičský súd sa obmedzí len na jej konštituovanie.
Spisová značka:
4MCdo 12 2009

Mali ste pravdu, Katka aj doktor. Inak, bola som presvedčená, že o vyporiadaní BSM sa môžu dohodnúť len manželia.
23dedko
28.08.12,19:06
Čiže ak tomu dobre rozumiem pri jednom dedičskom konaní sa dá "upratať" iba majetok zosnulého otca a majetok pozostalej manželky (mamy), ktorý patril do BSM. Pokiaľ mama vlastí ďalší majetok ( nepatriaci do BSM ) tento je potrebné riešiť samostatne.
doktor23
30.08.12,07:07
Čiže ak tomu dobre rozumiem pri jednom dedičskom konaní sa dá "upratať" iba majetok zosnulého otca a majetok pozostalej manželky (mamy), ktorý patril do BSM. Pokiaľ mama vlastí ďalší majetok ( nepatriaci do BSM ) tento je potrebné riešiť samostatne.
presne tak ...
nleinka168
30.08.12,09:16
prosím o radu...
potrebujem napísať na Okresný súd *Návrh na vydanie dedičstva..
prosím Vás vie mi niekto poradiť, ako sa to píše a či je potrebné, aby ma na súde zastuoval právnik? alebo si to možem podať sama...a súd rozhodne...
ďakujem..
mattto
30.08.12,09:17
prosím o radu...
potrebujem napísať na Okresný súd *Návrh na vydanie dedičstva..
prosím Vás vie mi niekto poradiť, ako sa to píše a či je potrebné, aby ma na súde zastuoval právnik? alebo si to možem podať sama...a súd rozhodne...
ďakujem..


čo tým myslíš "vydanie" dedičstva?
nleinka168
30.08.12,09:25
problém je taký, že moja mama pre tromi rokmy dedičské konanie so svojími súrodenacami...
ale kedže ona v tej dobe tu nebývala, nedostavila sa na dedičské konanie po otcovi...
boli tam len jej dvaja bratia, oni dostali čiastu za dom po otcovi..
teraz, keď chcú predať dom, musí mať aj mama vysporiadanú tú čiastku za dom, keď som volala tej právnicke, ona nám povedala, že už ona s tým nevie nič robit, a aby mama dostala čiastku po otcovi za dom, treba napísať Návrh na súd o vydanie dedičstva...
mattto
30.08.12,09:30
problém je taký, že moja mama pre tromi rokmy dedičské konanie so svojími súrodenacami...
ale kedže ona v tej dobe tu nebývala, nedostavila sa na dedičské konanie po otcovi...
boli tam len jej dvaja bratia, oni dostali čiastu za dom po otcovi..
teraz, keď chcú predať dom, musí mať aj mama vysporiadanú tú čiastku za dom, keď som volala tej právnicke, ona nám povedala, že už ona s tým nevie nič robit, a aby mama dostala čiastku po otcovi za dom, treba napísať Návrh na súd o vydanie dedičstva...

bola účastníčkou dedičského konania, resp. zastupoval ju niekto, alebo notár vôbec nevedel, že mama existuje? bratia zdedili dom, spomínaš nejakú čiastku za dom, dom niekto predal?
nleinka168
30.08.12,09:32
moja mama sa nedostavila na dedicske konanie po otcovi pred tromi rokmi, pretože tu nebývala, a teraz keď chcú pred doma ( ona a jej dvaja bratia) musí mať vysporiadané dedičstvo...
volala som tej právničke, čo im robila dedičské, ona povedala, že s tým už nevie nič robiť a treba dať na okresný súd Návrh na vydanie dedičstva, veľa som hľadal na nete, ale nič som nenašla ako sa to píše, alebo čo mám robiť...
nleinka168
30.08.12,09:36
nebola účastníčkou, mala tam neakú zástupkynu...
jej bratia dostali čiastku po svojom otcovi za dom a mama nie...teraz chcú predt dom, ale to dedičstvo neni ešte vysporiadane, mama má dostať tú 1/3 z domu po otcovi, aby ten dom mohli predať...
ale tá právnička, že už llen cez súd s tým Návrhom a on by jej mal vidať jej čiastku, aby to bolo aj na tom liste vlastníctva všetko, a bez problémov sa mohol predať dom..
mattto
30.08.12,09:36
moja mama sa nedostavila na dedicske konanie po otcovi pred tromi rokmi, pretože tu nebývala, a teraz keď chcú pred doma ( ona a jej dvaja bratia) musí mať vysporiadané dedičstvo...
volala som tej právničke, čo im robila dedičské, ona povedala, že s tým už nevie nič robiť a treba dať na okresný súd Návrh na vydanie dedičstva, veľa som hľadal na nete, ale nič som nenašla ako sa to píše, alebo čo mám robiť...

píšeš ako maďar, neodpovedáš na otázky. Je mama zapísaná ako podielová spoluvlastníčka na LV, keď hovoríš, že bratia bez nej nemôžu predať dom? Skončilo sa vôbec dedičské konanie, ak áno, ako?
nleinka168
30.08.12,09:38
prepáč....ale tak blbo mi to tu ukazuje...
ano je na liste vlastnictva...
ale na tom liste vlastníctva má čiastku iba po mame..a jej bratia majú aj po mame aj po otcovi..
ona po otcovi nemá, len po mame...
mattto
30.08.12,09:42
nebola účastníčkou, mala tam neakú zástupkynu...
jej bratia dostali čiastku po svojom otcovi za dom a mama nie...teraz chcú predt dom, ale to dedičstvo neni ešte vysporiadane, mama má dostať tú 1/3 z domu po otcovi, aby ten dom mohli predať...
ale tá právnička, že už llen cez súd s tým Návrhom a on by jej mal vidať jej čiastku, aby to bolo aj na tom liste vlastníctva všetko, a bez problémov sa mohol predať dom..

pohľadaj si rozhodnutia v dedičskom konaní, píšeš, že mama mala zástupkyňu, možno tá uzavrela za ňu dohodu a dediči sa vyporiadali tak, že mama v zastúpení sa vzdala svojho podielu, ktorý pripadol bratom.
nleinka168
30.08.12,09:44
nie nevzdala sa svojho podielu, lebo ani nič nepodpísala, a tá právnička tiež vravela, že jej tá časť patrí, ale len cez súd, a to práve neviem ako sa píše ten Návrh...
mattto
30.08.12,09:47
nie nevzdala sa svojho podielu, lebo ani nič nepodpísala, a tá právnička tiež vravela, že jej tá časť patrí, ale len cez súd, a to práve neviem ako sa píše ten Návrh...

je veľmi málo pravdepodobné, že notár, resp. súd skončí dedičské konanie tak, že z vlastnej iniciatívy obíde neopomenuteľného dediča, o ktorom má v dedičskom konaní informáciu, že existuje. Ešte raz, pohľadaj si rozhodnutia týkajúce sa dedičského konania a dobre si ich preštuduj.
nleinka168
30.08.12,09:49
no veď...do 15 septembra sa má preto napísať ten Návrh, aby súd neukončil dedičské konanie...
nleinka168
30.08.12,09:51
Matto máš veľmi veľa príspevkov v rúznych témach...
vieš mi poradiť aj s mojou otázkou, ktorú som dala do porady Príslušník policajného zboru (podmienky prijatia)
mattto
30.08.12,09:54
no veď...do 15 septembra sa má preto napísať ten Návrh, aby súd neukončil dedičské konanie...

ak nie je dedičské konanie skončené, nemáš sa prečo domáhať vydania dedičstva, lebo ho ešte nikto nenadobudol. Nech si zavolá notárovi, ktorý prejednáva dedičstvo a dediči uzavrú dohodu dedičov, kde sa vyporiadajú.
Kvaka
30.08.12,09:54
moja mama sa nedostavila na dedicske konanie po otcovi pred tromi rokmi, pretože tu nebývala, a teraz keď chcú pred doma ( ona a jej dvaja bratia) musí mať vysporiadané dedičstvo...
volala som tej právničke, čo im robila dedičské, ona povedala, že s tým už nevie nič robiť a treba dať na okresný súd Návrh na vydanie dedičstva, veľa som hľadal na nete, ale nič som nenašla ako sa to píše, alebo čo mám robiť...Návrh na vydanie dedičstva si pozri tu http://www.etrend.sk/pravo/dedicia-zostali-bez-dedicstva.html
Podľa toho právo na vydanie dedičstva podlieha premlčaniu. Musí sa uplatniť na súde najneskôr do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve. Žalobu o vydanie dedičstva treba podať na súde, v ktorého obvode majú nepraví dedičia bydlisko.
Ak sú mamini bratia zapísaní na LV s podielom po obidvoch rodičoch a tvoja mama len s podielom po mame, tak kataster vykonal zápis na základe rozhodnutia o dedičstve aj po ich otcovi. Preto si treba pozrieť rozhodnutie o dedičstve, ako bol podiel tvojej mamy po smrti jej otca vysporiadaný.
mattto
30.08.12,09:55
nie som policajt, neovládam tú tému
mattto
30.08.12,09:57
Návrh na vydanie dedičstva si pozri tu http://www.etrend.sk/pravo/dedicia-zostali-bez-dedicstva.html
Podľa toho právo na vydanie dedičstva podlieha premlčaniu. Musí sa uplatniť na súde najneskôr do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve. Žalobu o vydanie dedičstva treba podať na súde, v ktorého obvode majú nepraví dedičia bydlisko.
Ak sú mamimi bratia zapísaní na LV s podielom po obidvoch rodičoch a tvoja mama len s podielom po mame, tak kataster vykonal zápis na základe rozhodnutia o dedičstve aj po ich otcovi. Preto si treba pozrieť rozhodnutie o dedičstve, ako bol podiel tvojej mamy po smrti jej otca vysporiadaný.

správne, ale ona teraz píše, že dedičské konanie nebolo skončené, "tak já ti nevím Bohumile" :D
Kvaka
30.08.12,09:58
Ale píše, že sú ich podiely na LV, ozaj v akých podieloch je to zapísané na LV? Nleinka, doplň údaj.
nleinka168
30.08.12,09:58
ďakujem pekne toto som potrebovala KVAKA...
v septembri budú 3 roky a keď sa do vtedy nepodá návrh, tak po 3 rokoch je premlčacia doba...
hneď idem na tú stránku, či tam nájdem ten Návrh..
a ešte keď ho budem podávať na súd, je potrebné, aby moju mamu pri tom zastupoval neaký právnik? alebo nie?
mattto
30.08.12,10:01
Ale píše, že sú ich podiely na LV, ozaj v akých podieloch je to zapísané na LV? Nleinka, doplň údaj.

no veď to, pekný zmätok v informáciách
Kvaka
30.08.12,10:01
....
ano je na liste vlastnictva...
ale na tom liste vlastníctva má čiastku iba po mame..a jej bratia majú aj po mame aj po otcovi..
ona po otcovi nemá, len po mame...Napíš podiely všetkých. Možno to bude jasnejšie. Býva tam aj odkaz na číslo dedičkého rozhodnutia.
mattto
30.08.12,10:02
ďakujem pekne toto som potrebovala KVAKA...
v septembri budú 3 roky a keď sa do vtedy nepodá návrh, tak po 3 rokoch je premlčacia doba...
hneď idem na tú stránku, či tam nájdem ten Návrh..
a ešte keď ho budem podávať na súd, je potrebné, aby moju mamu pri tom zastupoval neaký právnik? alebo nie?

nájdi si advokáta, daj mu všetky papiere a on niečo spraví, podľa toho čo píšeš, sa sama ďaleko nedostaneš
mattto
30.08.12,10:03
a nech rovno pozrie, či sú tam dve konania (po mame, po otcovi)
nleinka168
30.08.12,10:12
práve som to pozerala na nete cez katastrálny portál LV...
je tam písaná iba mama podiel vlastnictva 1/8..
ja tomu už nechápem...
prečo sú tam neni písaní aj jej bratia? a to je podiel po mame...
asi fakt už budem musieť ísť cez právnika...:-)))
nleinka168
30.08.12,10:16
práve som to našla..
jej bratia tam majú podiel 7/16
a mama 1/8
Kvaka
30.08.12,10:19
práve som to našla..
jej bratia tam majú podiel 7/16
a mama 1/8
Takže ona nemá nijaký podiel po otcovi. Dedičstvo zapísané bolo. Čo je v rozhodnutí o dedičstve?
Kvaka
30.08.12,10:22
Možno boli povinní jej vyplatiť podiel v hotovosti, keďže na dedičskom konaní bola ako dedič zastupovaná.
doktor23
30.08.12,11:41
ako to tak sledujem, tak podľa môjho názoru sa na jej mamu neprihliadalo, bol jej ustanovený opatrovník len na preberanie zásielok, bol vyzvaná súdom, aby sa prihlásila, čo v stanovenej dobe neurobila a dedičstvo bolo ukončené s tým, že podiely po otcovi nadobudli len dvaja synovia. Oprávnená dedička (matka zadávateľky) má právo na ochranu v zmysle ust. §-u 485 Občianskeho zákonníka:
(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

(2) Nepravý dedič má právo, aby mu oprávnený dedič nahradil náklady, ktoré na majetok z dedičstva vynaložil; takisto mu patria úžitky z dedičstva. Ak však vedel alebo mohol vedieť, že oprávneným dedičom je niekto iný, má právo len na náhradu nevyhnutných nákladov a je povinný oprávnenému dedičovi okrem dedičstva vydať i jeho úžitky.

toto asi mala notárka na mysli, keď hovorila o žalobe o vydanie dedičstva .....
doktor23
30.08.12,11:48
je pravdepodobné, že notár postupoval podľa §-u 468 Občianskeho zákonníka:

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
23dedko
31.08.12,09:19
Vdaka za radu ....
nleinka168
31.08.12,12:45
[vďaka za *rada, ale vyzerá to tak, že to čo som potrebovala, to som tu aj tak nezistila...
jedine zacvakať advokata nech mi napíše ten Návrh a nech nás zastupuje na súde...
doktor23
31.08.12,13:14
nazveš to žaloba o vydanie dedičstva navrhovateľom bude mama, odporcami jej dvaja súrodenci. Uvedieš, že je dcérou **** a bola vynechaná v dedičskom konaní číslo *** a žiada vydanie svojho dedičského podielu.

P.S. Mama sa so súrodencami nevie dohoodnúť? Nech jej prevedú svoj podiel tak, aby mali rovnaké podiely a načo sa vláčiť po súdoch?
nleinka168
31.08.12,15:39
aha..ale vie sa s nimi dohodnut, mama bola aj s bratmi u tej notárky, čo im robila to dedičské konanie
ona povedala, že s tým už nič nevie spraviť, lebo su 3 roky, aby mama si našla advokáta a nápisala ten Návrh..ona to nenazvala žalobou, a že ju na tom súde musí zastupovať advokát, lebo sama to nevybaví..
no ale ja nemám toľko peňzí, aby som cvakala advokátovi...
no a oni ako jej majú vrátiť to dedičstvo, aby mali rovnaký podiel, nech sa netreba vláčiť po súde?
Katy a R
31.08.12,15:56
aha..ale vie sa s nimi dohodnut, mama bola aj s bratmi u tej notárky, čo im robila to dedičské konanie
ona povedala, že s tým už nič nevie spraviť, lebo su 3 roky, aby mama si našla advokáta a nápisala ten Návrh..ona to nenazvala žalobou, a že ju na tom súde musí zastupovať advokát, lebo sama to nevybaví..
no ale ja nemám toľko peňzí, aby som cvakala advokátovi...
no a oni ako jej majú vrátiť to dedičstvo, aby mali rovnaký podiel, nech sa netreba vláčiť po súde?
.. no neviem isto, či dobre chápem;):confused: ...
ale ak bratia vlastnia každý 7/16tin a mama 2/16 ... a na začiatku píšeš, že dom chú predať .
Ak sa naozaj vedia dohodnúť, tak aký je problém:confused: - dom predajú a peniaze si rozdelia na tretiny. môžu si to aj písomne ošetriť - to už na nich záleží. Keďže sú vlastníkmi dlhšie (resp priamo dedili), tak ani daň z príjmu neprichádza do úvahy .. načo chodiť po súdoch - ak sa naozaj vedia dohodnúť :confused:
nleinka168
01.09.12,05:29
jej bratia povedali, že treba najprv aby si dala do poriadku dedičstvo, tak ako hovorila tá notárka...

takže Katy myslíš, že by stacilo spísať len neakú dohodu u notára, že ak sa predá dom, čiastka sa rozdelí na 3 rovnaké časti medzi súrodencov?
tak to by bolo super, a netreba žiadny súd...
neviem ako to chodí, lebo nikdy som nebola v takejto situácii..
takže veľmi pekne ďakujem za každú radu....
Kvaka
02.09.12,16:57
nazveš to žaloba o vydanie dedičstva navrhovateľom bude mama, odporcami jej dvaja súrodenci. Uvedieš, že je dcérou **** a bola vynechaná v dedičskom konaní číslo *** a žiada vydanie svojho dedičského podielu.

P.S. Mama sa so súrodencami nevie dohoodnúť? Nech jej prevedú svoj podiel tak, aby mali rovnaké podiely a načo sa vláčiť po súdoch?Na dohodu je asi neskoro, v septembri (neviem dátum) jej uplynie premlčacia doba a oni s tým nemusia súhlasiť. Potom bude už neskoro sa domáhať vydania dedičstva.
Anik
02.09.12,17:35
Mám prosbu chcela by som presne vedieť aký je rozdiel medzi podielovým spoluvlastníctvom a bezpodielovým spoluvlastníctvom, aké sú klady a zápory za vysvetlenie ďakujem
nleinka168
02.09.12,18:11
nie neni ešte neskoro, je čas 2 týzdne.
Kvaka
02.09.12,18:13
Mám prosbu chcela by som presne vedieť aký je rozdiel medzi podielovým spoluvlastníctvom a bezpodielovým spoluvlastníctvom, aké sú klady a zápory za vysvetlenie ďakujem
Niečo je aj tu v téme http://www.porada.sk/t154015-je-mozne-darovat-nehnutelnost-do-bsm.html#post1594227
orlica
02.09.12,18:52
nleinka 168 , je to ozaj málo času, tak treba aby mamina podala včas návrh na súd advokátom (on peniaze dostane po predaji domu... on si to už ošetrí :-) a mamina má istú 1/3 , tak nie je čo špekulovať .. a HLAVNE - ešte ušetríte na súdnych poplatkoch a aj advokátovi -resp. počte právnych úkonov, keˇže by ste mali v každom prípade uzatvoríť SUDNY ZMIER , t.j. bratia sa dohodnu s maminou na súde podľa petitu žaloby , súd vydá rozhodnutie, nadobudne právoplatnosť, podľa ktorého kataster zapíše n apríslušný LV podielové spoluvlastníctvo každému v 1/3- ine a móžu dom predať tak, že mamina bude mať istotu,že jej bude vyplatená 1/3 z ceny domu , ak stihne všetko v lehote .
.. len preboha nech dá mamina návrh na súd resp. jej advokát čím skôr... lebo na dohody pri peniazoch, a v časovej tiesni, nie je 100% istota , aj ked si dobre vychádzate .... Je to jednoduché , len treba dať návrh na súd bezodkladne ..
nleinka168
03.09.12,06:32
orlica..
a nedá sa to neako aby to nemuselo ísť cez súd?
napriklad sa spraví neaká dohoda u notára, že pri predaji domu, sa tá čiastka rozdelí na 3 rovnaké časti?
Katy a R
03.09.12,12:28
orlica..
a nedá sa to neako aby to nemuselo ísť cez súd?
napriklad sa spraví neaká dohoda u notára, že pri predaji domu, sa tá čiastka rozdelí na 3 rovnaké časti?
keď sa vedia dohodnúť - tak sa dá všetko. nebolo by treba nikoho k tomu - ani notára.
Ale s majetkami je to ošemetné ... ak chce mať mama istotu, že dostane tretinu - tak naozaj treba konať .. lebo nemôžeš si byť na 100% istá, že ak mama bude na papieri predávať 1/8, že jej bratia vyplatia 1/3 peňazí. treba si to dobre zvážiť, že či sú tie vzťahy naozaj také dobré ..;):confused:
nleinka168
03.09.12,13:10
Katy a R


no veď práve preto nechcem isť cez súd, nech sa nezdržiavame, zato, ak sa spíše neaká dohoda u notára, tak by nemali mamu oklamať, a mala by isť tá čiastka na 3 rovnaké časti..., nie?


ak by sa takto vedeli dohodnúť, tak nie je potrebne dávať na súd Návrh či žalobu, aby súd vydal dedičstvo, a aby to bolo zapísané na katastri na LV...
Kvaka
03.09.12,13:49
Nleinka, sama vyššie píšeš, že
jej bratia povedali, že treba najprv aby si dala do poriadku dedičstvo, tak ako hovorila tá notárka...

Tak ako si to vlastne predstavujú? Chcú dohodu, či úpravu dedičských práv.
Orlica ti to jasne napísala.
orlica
03.09.12,14:45
orlica..
a nedá sa to neako aby to nemuselo ísť cez súd?
napriklad sa spraví neaká dohoda u notára, že pri predaji domu, sa tá čiastka rozdelí na 3 rovnaké časti?

strácate veľmi veľa času,aby neboli komplikácie do buducna, ak ste dnes nič nepodnikli a na sud nedali návrh, lebo ani advokáti vám ho na počkanie robiť len tak nebudú, škoda.... !?
Ak to chcete predať, tak jednožznačne cez dedičské vzhľadom na dane pri predaji nehnutelnosti!!! Ak cez SUDNY ZMIER po podaní návrhu na súd v lehote pred premlčaním a teda cez dedičské, tak pri predaji nič nedaníte! Ak by to bolo cez darovaciu ,kupnu zmluvu resp. akýkolvek iný prevod vlastníctva k nehnutelnosti a následne ihned dom predávate -tak ten nevyporiadaný podiel bude podliehať dani...
, ale niečo tam nesedí, lebo raz spomínate aj zriadenie vecného bremena v prospech maminy a zároveň aj predaj domu, tak neviem ... :-( ale už skutočne IBA strácate veľmi drahocenný!!!!! čas .... (ak chcete príjem, musíte mať aj výdaj resp. má dať - dal :-)
v každom prípade predídete navzdy sporom, ak to rýchlo dáte mamine na poriadok... držim palce...:-)
23dedko
06.09.12,10:02
Vážení poraďáci,
skúste mi ešte prosím poradiť v tomto :
Stretli ste sa niekto s nejakým obecným kritériom, ako postupovať pri určení veľkosti podielov pri
prerozdelení majetku ( nehnuteľnosti ) keď by som mal záujem, aby mi brat vyplatil môj podiel
a ja sa na oplátku vzdám svojho podielu na dome a priľahlých pozemkoch ?
Deklaruje, že v prípade potreby vie mame poskytnúť potrebnú pomoc v starobe.
Zatiaľ sme predbežne dohodnutí na prerozdelení pol na pol avšak moja iniciatíva o vyplatenie
podielu sa "zrodila" až následne po tejto debate.
Chcem sa totiž vyhnúť problémom (sporom), ktoré môžu nastať pri spoločnom hospodárení s takto nadobudnutým majetkom.
Z akej ceny by bolo vhodné vychádzať ( trhovej alebo všeobecnej v čase smrti otca ) pri určení môjho nároku ?
Očakáva sa totiž, že po smrti mamy sa dom bude predávať.