sandalka
28.08.12,13:46
Dobrý deň

potrebovala by som poradiť.
Je možné presunúť napárovanú platbu z minulého roka na inú faktúru ? Uhradila som totiž 2 faktúry, ktoré nám nepatrili. dozvedela som sa to od spoločnosti ktorej som faktury uhradila.to by nebol až taký veľký problém, nakoľko voči spomínanje spoločnosti máme ešte niekoĺko neuhradených záväzkov a teda platbu by som teda napárovala na inú faktúru. Problém je však v tom , že rok 2011 máme už zauditovaný.:( Môžem aj napriek tomu úhradu presunúť na inú faktúru ?

Ďakujem za rady
tictac7
28.08.12,11:56
Dobrý deň

potrebovala by som poradiť.
Je možné presunúť napárovanú platbu z minulého roka na inú faktúru ? Uhradila som totiž 2 faktúry, ktoré nám nepatrili. dozvedela som sa to od spoločnosti ktorej som faktury uhradila.to by nebol až taký veľký problém, nakoľko voči spomínanje spoločnosti máme ešte niekoĺko neuhradených záväzkov a teda platbu by som teda napárovala na inú faktúru. Problém je však v tom , že rok 2011 máme už zauditovaný.:( Môžem aj napriek tomu úhradu presunúť na inú faktúru ?

Ďakujem za rady

1. nemôžeš robiť opravy v uzavretom roku
2. a čo spravíš s tými dvomi faktúrami, čo máš zaúčtované a Ti nepatria? To nie je len tak, že teraz ich vymažeš. Mala si ich predsa v nákladoch, alebo na zásobách alebo niekde....
3. ako si mohla zaúčtovať faktúry, čo Ti nepatria? Boli tam údaje o odberateľovi uvedené na spoločnosť, ktorú účtuješ? Ak áno, a chybu spravila firma, ktorá faktúry vystavovala, nech vystavia teraz riadny dobropis.
sandalka
28.08.12,12:07
na pôvodné 2 faktury spravim predsa dobropis - interny. teda spon tak mi poradila nasa uctovna firma, minuly rok , presne v takom istom pripade. a preslo to aj cez audit riadne.
dostavame velke mnozstva tychto faktur z nasej materskej spolocnosti a omylom zaradili k nasim aj faktury, ktore nepatrili nam.jednoducho sa stala chyba , nehovoriac o tom, ze to prechadza cez 3 osoby, takze podiel viny nesie aj zvysok, nielen ja.
ucto firma ma dovcu, takze som sa chcela informovat skor.
tictac7
28.08.12,12:15
na pôvodné 2 faktury spravim predsa dobropis - interny. ...veľmi zaujímavé - účtom sa živím už nejaký-ten piatok, ale toto som fakt ešte nepočula....
teda spon tak mi poradila nasa uctovna firma, minuly rok , presne v takom istom pripade. a preslo to aj cez audit riadne.
dostavame velke mnozstva tychto faktur z nasej materskej spolocnosti a omylom zaradili k nasim aj faktury, ktore nepatrili nam.jednoducho sa stala chyba , nehovoriac o tom, ze to prechadza cez 3 osoby, takze podiel viny nesie aj zvysok, nielen ja. ...predomnou sa vyviňovať nemusíš
ucto firma ma dovcu, takze som sa chcela informovat skor.


v texte
sandalka
28.08.12,12:21
akoze halo ? O CO TI IDE? normalne sa opýtam, tak požadujem aj normálny prístup a nie vzťahovačné odpovede.len som napísala aká je skutočnosť ! ja účtovníctvo nerobím, tak neviem aké su kde postupy.
ak máš blbý deň tak radšej ani neodpovedaj a vyzúr s ana niekom inom !
tictac7
28.08.12,12:50
akoze halo ? O CO TI IDE? normalne sa opýtam, tak požadujem aj normálny prístup a nie vzťahovačné odpovede.len som napísala aká je skutočnosť ! ja účtovníctvo nerobím, tak neviem aké su kde postupy.
ak máš blbý deň tak radšej ani neodpovedaj a vyzúr s ana niekom inom !

mne nejde o nič.... a prepáč, že som sa vôbec ozvala. Položila si otázku, dostala si časť odpovede a pýtala som sa na konkrétnejšie veci. Dávam sem len svoje vedomosti a skúsenosti, podľa svojho najlepšie vedomia a svedomia. Ak nemám pravdu, niekto ma opraví, uznám. Ak raz napíšem, že som o takomto postupe ešte nepočula, neviem, čo je na tom zlé. A to, že napíšem, že sa predomnou nemusíš vyviňovať bola len reakcia na Tvoju vetu, z ktorej som pochopila, že firma nie je odberateľom a teda o tých faktúrach ani nemalo byť účtované....
...nemám blbý deň a Tebou si ho určite nedám pokaziť :D
Adiks
28.08.12,13:01
K príspevku 3 TOTO JE ABSOLÚTNA SABOTÁŽ ÚČTOVNÍCTVA. Spomínaný interný dobropis je pošliapanie všetkých účtovných postupov, metód a zásad. Nespomínaj žiadnu účtovnú firmu, ani audítora. Títo ľudia si také označenie nezaslúžia.
sandalka
28.08.12,13:22
tak teda to som fakt netušila.potom nechápem ako to mohlo prejsť auditom. je vôbec nejaké riešenie na spomínaný prípad ?
tictac7
28.08.12,13:31
tak teda to som fakt netušila.potom nechápem ako to mohlo prejsť auditom. je vôbec nejaké riešenie na spomínaný prípad ?

...áno, je na to riešenie. Dnes už musím ísť. Vo štvrtok som tu, ak sa nikto dovtedy neozve.
sandalka
28.08.12,13:39
Ok vdaka, pockam :)
Adiks
28.08.12,21:02
Riešením by mohla byť taká dohoda s dodávateľom, že vám vráti úhrady faktúr, ktoré ste nemali uhradiť a vy celú vrátenú čiastku obratom použijete na úhradu faktúr toho istého dodávateĽa, ktoré sú oprávnene vystavené na Vašu spoločnosť.
sandalka
30.08.12,08:49
no dobre, ale čo s tými faktúrami, ktoré sú už nahodené ?
tictac7
30.08.12,09:12
no dobre, ale čo s tými faktúrami, ktoré sú už nahodené ?

podať DDP k DzPPO za rok 2011 - nemôžu byť ani v nákladoch.....

...a aj DDP k DPH....

...ak by bola na faktúrach uvedená Vaša firma, ako odberateľ - bolo by to oveľa jednoduchšie....
Dav
30.08.12,09:33
no dobre, ale čo s tými faktúrami, ktoré sú už nahodené ?
Poďme si to upresniť - vlani boli uhradené a zrejme aj zaúčtované faktúry, ktoré sa netýkajú Tvojej firmy. S dodávateľom spolupracuje aj Tvoja firma.
Postup : ak boli faktúry zaúčtované, a nepatria do Tvojej firmy - dodatočné daňové priznanie, znížiť náklady a odviesť daň. V tomto roku účtovať na účtoch 428 ak išlo o významnú položku, a -5XX AE nedaňové, ak išlo o nevýznamnú položku. Mení sa len daňová povinnosť, do účtovníctva už nevstupuješ, preto dávaš len dodatočné daňové priznanie, nie výkazy ani poznámky.
Je viacero možností vysporiadať faktúry. Jedna je napísať list, že platby zo dňa v sume ... priraďuješ na úhradu faktúr X, Y, a Z v sume... Aj možnosť požiadať o vrátenie platieb je správna.
Audit - neaudit, prípadnú pokutu za chybu v účtovníctve bude platiť Tvoja firma. Nikto nie je neomylný, chybu môže urobiť každý.

P.S. Veľmi pekne Ťa prosím, nauč sa účtovnú terminológiu. Nahadzuje sa seno na voz, alebo očká na ihlici, o faktúrach sa účtuje. Aj o úhrade faktúr sa účtuje...